Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какъв беше първият ви компютър? А следващите?

Препоръчан отговор

Е? Коя беше първата ви машинка? А после? :)

Ето го и моя списък:

486 - 199*. За първи път се срешнах с компютъра. Голямо лапе съм бил и основно игрички съм разцъквал. Най-вече Спейс инвейдърс на 5`25 инчова дискета. Още я пазя. Следващата ми любима игричка беше на 3`5 инчова дискета.

После пентиум 2ка /един от първите/ с дъно томато и хард на сигейт - Много як компютър. На него ме запознаха с понятието "овърклок". И сега ако го включа ще проработи, ама смисъл 0.

Малко по-късно АМД к6-2. Нямам много спомени за тоя компютър.

След това дойде пентиум 3 на 800 (!!!) МХц. Винаги съм си мислел, че е с някакво но-нейм дъно, а наскоро му пуснах еверест и то го откри, като гигабайт. В нета пишеше, че дъното било отличен овърклокър. Мойто е орязана версия и мисля да се опитам да му запоя необходимите джъмпери /не се клоква от биос/ и да видя до колко ще докар пентиум 3ката.

После селепон с асрок дъно. И сега работи машинката, но не при мен. Наскоро сменихме процесора с п4 с хипертриидинг и 2х1 гъби рам.

Айде за сега спирам тука. Кой ще се включи следващ?

П.С. Мисля, че съм спазил правилата и се надявам, че темата не е за коша.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1-вия ми комп '03г.: ASRock K7VT2, AMD Duron 1300MHz, 2x128MB DDR 333MHz, Maxtor 20GB IDE, JNC 250W :yanim: и DVD-ROM TEAC. 2-ри '09г.: Compaq Desk Pro, Intel Celeron 866MHz. 2x64MB SDRAM IBM. 1x128MB SDRAM

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Apple ][ , какво знаете вие... 48kb RAM, 130 KB FDD :yanim:

Мда, китайският ми електронен часовник(от тези съвсем обикновените с калкулатор, които ги продаваха на кило), който носех преди 10 години имаше горе-долу такива параметри(без флопито естествено)...при съществено по-марки физически размери :yanim:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мда, китайският ми електронен часовник(от тези съвсем обикновените с калкулатор, които ги продаваха на кило), който носех преди 10 години имаше горе-долу такива параметри(без флопито естествено)...при съществено по-марки физически размери :yanim:

Ех, аз съм правил тестер за бойни глави на този компютър, управлявал съм машина с ЦПУ.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

около 1990 :ph34r: Правец 8Ц - процесор 6805 - 8 бита, честота май 1 MHz, RAM 128 кB, HDD - няма, FDD - 5.25", едностранен запис. Монитор - вързан към цветен телевизор Велико Търново 85 - 21". После - много други :lol6:

Редактирано от tihman (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първата среща ми беше на 5 г , около 2002 година , 1 стар Правец...След което си дойде компа за вкъщи 2003-та , 1100 мхз май АМД некъв...256 мб рам и 40 гб хдд, по -късно 512 мб рам.2008 , 1 е-машин , селерън 1600мхз 2 ГБ рам , 160 ХДД, лаптоп , тошиба а300 сателит 3 рам 250 хдд интел пентиниум 2гхз 2 ядра.В момента компакю пресарио cq61 2,2 гхз интел пентимиум 320 ХДД и 4 гб рам.Това последното щеше да е настолен ама малко се объркаха нещата и остана ... лаптоп :ph34r: иначе кутия и захранване имам.Също имам и 1 Макинтош куадра 950 , само дето монитор нямам :lol6: иначе ... бих го разцъкал имам клавиатура и мишка на апъл :Д ...

Редактирано от ФодоР (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как досега е нямало такава тема тук, тя си е задължителна :lol6: И аз като колегата по-горе, съм започнал с Правец 8, около 1990. После 16-ка с CGA монитор и цели 4 цвята, е на т'ва ме учиха кой компонент какво е. После още една 16-ка при баба ми и дядо ми, за да искам да ходя при тях :ph34r: Следва излизането на Civilization, турнири по телевизията и двата кошника се продават за една 286-ца с монохромен VGA. В последствие 386-ца, 486 на 100МХз, 486 DX4 на 133МХз, Пентиум 1 на 75МХз и от там нататък съм им изгубил следите. Извъртяха се едно чудо втора употреба маркови машини, докато през 2005-та се стигна до Селерон на 2,4 с FX5700le видео, в последствие се правиха ъпгрейди и в момента е на положение Пентиум 4 на 3ГХз, с двойка ДДР400 и x1650 pro видео. Жалко, че Epox-а в скоро време съвсем ще сдаде багажа и ще трябва да се разкарат тези компоненти. Иначе в къщи си джиткам със сегашната щайга :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как досега е нямало такава тема тук, тя си е задължителна :)

И аз като колегата по-горе, съм започнал с Правец 8, около 1990. После 16-ка с CGA монитор и цели 4 цвята, е на т'ва ме учиха кой компонент какво е. После още една 16-ка при баба ми и дядо ми, за да искам да ходя при тях :) Следва излизането на Civilization, турнири по телевизията и двата кошника се продават за една 286-ца с монохромен VGA. В последствие 386-ца, 486 на 100МХз, 486 DX4 на 133МХз, Пентиум 1 на 75МХз и от там нататък съм им изгубил следите. Извъртяха се едно чудо втора употреба маркови машини, докато през 2005-та се стигна до Селерон на 2,4 с FX5700le видео, в последствие се правиха ъпгрейди и в момента е на положение Пентиум 4 на 3ГХз, с двойка ДДР400 и x1650 pro видео. Жалко, че Epox-а в скоро време съвсем ще сдаде багажа и ще трябва да се разкарат тези компоненти. Иначе в къщи си джиткам със сегашната щайга :)

Има една, в която се съвместяваха и подобни постове! Капитана да не мисли, че не помня съответстващият му пост за това, какво е смятал на старата щайга за ябълки...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

около 1990 :)

Правец 8Ц - процесор 6805 - 8 бита, честота май 1 MHz, RAM 128 кB, HDD - няма, FDD - 5.25", едностранен запис. Монитор - вързан към цветен телевизор Велико Търново 85 - 21".

После - много други :)

Малка корекция 6805 е едночиповия компютър на Моторола, 6502 е процесора на Рокуел, с който работеха всички Правец 8 без Д

(по спомени на очевидци)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Малка корекция 6805 е едночиповия компютър на Моторола, 6502 е процесора на Рокуел, с който работеха всички Правец 8 без Д

(по спомени на очевидци)

Точно !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ех, аз съм правил тестер за бойни глави на този компютър, управлявал съм машина с ЦПУ.....

Пък аз писах програмки на Лого в 4ти клас :biggrin: Една костенурка (странно приличаща на триъгълник) я карахме да рисува разни фигурки, а като види учителката фигурката си пускахме да играем Каратека или MoonPatrol. И българския LodeRunner - "Паника". Всичко това на българския Apple II - Правец82.

След това имаше един 386SX, на един приятел на братовчед ми, имаше ДОС :biggrin: После му сложихме и копроцесор, малко след това стана [email protected]МХц доста бързо сменен с АМД@133 защото Дуум2 "насичаше". През това време в техникума имахме информатика имахме Macintosh LC III май беше, много красива графична среда (в сравнение с 3.11 ).

Като влязох в Техническия тати вече се отпусна и ми купи Целерон266 (супер як на слот1 с Огрооомен радиатор без вент)със ZidaEX98 който почти веднага го клокнах на 333 щото само толкова можеше дъното. Щеше сигурно да тръгне на 400 ако имах ВХ... ААА забравих 3Д забавителя S3 Virge 4MB :biggrin: и доста големия за времето си 5.1ГБ харддиск Quantum Fireball EL.

Бях му взел една nVidia Vanta, която почна да прави проблеми (в момента си мисля, че може да е било заради невероятното ми 230ватово захранване в комплект с китайската кутия, но ...) и "Майсторите" от сервиза на една бурканеста фирма и КАЛАЙДИСАХА позлатените пера на AGPто като малко след това тя си замина тотално :( заменена за не много кратко от S3 Trio64 PCI 1мб, след това от Първата ми Истинска видеокарта GeForce 2MX :(. Тя остана след ъпгрейда към АтлонХР 1700+ който пък успешно се клокна от 1466 на 1833 (на дъното можеше да се настройва FSB 100/133/166).

Kaто се изнесох от нашите оставих старото ПЦ на брат ми и си взех Атлон64 3000+ с Asus M2NPV-VM защото исках TV-Out от вграденото видео :( Доста време търсих из Варна ДДР2 800МХц памети, в много магазини ми се чудиха за какво са ми аджеба такива "екзотики" но още са в употреба :) Малко след като излезе GF9600GT си купих такава (на Asus с GlaciatorHeatsink Ледена е :) ), но след като ъпгрейднах и процесора на Х2 5200+ нещо в PCI Express шината не издържа и трябваше да пенсионирам дъното (продължаваше да си работи но с вграденото GF6150). И така се стигна до сегашното зверче, вече на достопочтена възраст, но все още справящо се със задачките си :)

Enermax Phoenix Neo

Chieftec GPS 450W

Biostar tf8200A2+

Athlon64 X2 5200+ @3GHz

2x1GB A-Data 800MHz

Asus GF9600GT 512MB

Benq FP72V (Samsung PVA)

Toshiba 32AV635

Samsung 250GB

Seagate 160GB (HP RAID Certified ;)

LG IDE DVD-RW

Gigabyte GP-S7500 Speakers

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пентиум 1, 64мб рам(или 32 .. не помня вече) и 2 гб хард . Имаше коп турбо дето все се надявах да го изстрелва в космоса .. но ядец. :biggrin: 13" чернобял монитор също е незабравим.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди време беше първия комп, който си взех сам. m3a78 pro + атлон х2. И понеже съм ученик компютър се купува с доста спестяване, работа на автомивка, а после в едно квартално магазинче. Сега ми изглежда смешно, НО как се радвах, като ги събрах парите. После ми се наложи да го продам и си взех /с помощ/ ам3.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Apple ][ , какво знаете вие... 48kb RAM, 130 KB FDD :)

Знаем, че не е идвал в БГ по Татово време. Имаше Правецарки, но ако беше докарал истинска ябълка - щяха да те пребият с камъни на границата  :P

Аз започнах с 8Ц, което беше "отремонтирано" на 8А и следващия беше 8М, но голямата радост дойде с японския клонинг на IBM PC/XT, който беше с 12 mhz AMD процесор и Paradise VGA карта (продаван в началото на 90-те от Prosoft). След това някак си се загуби тръпката с навлизането на 386 и прозорците...

П.П. Имаше и доста интересни реклами в сп. Компютър за вас: например в брой от 89-та година на Правец 386, после на лентови касети, които с компресия достигаха 2 гб. А самият аз доста време си мислех, че рекламата в брой от 93-та на Alpha процесорите е сбъркана (300 мхц? бях чувал за 30 ама 300)...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А и малко джЕбни неща. Sharp pocket computer pc - 1403. 32кв памет, процесора е килохерци. Калкулатор + беизик интерпретатор. Да, наистина - qwerty клавиетура, а дори и порт за връзка със света, за който съм си направил кабелче за компютър. Само си търся кварц за да го овърклокна :Д А в мазата има нещо също доста антично - лаптоп лео: пентим ммх, 32 мб рам и 1гб хард. На тоя лаптоп съм се запознал с линукс.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1990 г. Правец 8Д. Тогава не съм разбирал от параметри. После Правец 8С. После... абе като се замисля, че процесорът на телефона ми сега е по-мощен от 9/10-ти от машините, с които съм работил...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

През далечната 1988 или беше 89г? в училище ни караха да се записваме на разни кръжоци. Още тогава си бях мързеливичък и реших че разните там математика, гребане, плуване, ханбал и не помня още какво имаше не са за мен и избрах "Фото дело" и "Информатика" Часовете по информатика бяха в кабинет извън училището в събота и неделя по два часа.Първия час "учехме" втория играехме на игри.Нямам много спомен за компютрите бяха Правец.Посещавах часовете в продължение на 3-4 години и от информатиката нищо не научих ама колко игри превартях :) ехххх спомени. После доиде демокрацията и телевизионните игри навлязоха минах през "Батман" "Терминатор" "Нинтендо" "Сега" "Сега мега драив" "Плеистеишън" и много висене по компютърните клубове и изхарчени един куп пари. През лятото на 2000г. за рожденния ден си купих компютър втора ръка разпродажба от интернет клуб.Почнах да си купувам списания да се интересувам от хардуер да човъркам из компютъра и да помагам на приятели да си човъркат из техните :hush: Карах с него 2-3 години и един ден просто нетръгна :P (сам си бях виновен че компютърчето издъхна) процесора беше 533MGh интел и видео карта 32MB само това си спомням.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Знаем, че не е идвал в БГ по Татово време. Имаше Правецарки, но ако беше докарал истинска ябълка - щяха да те пребият с камъни на границата :cool:

Аз започнах с 8Ц, което беше "отремонтирано" на 8А и следващия беше 8М, но голямата радост дойде с японския клонинг на IBM PC/XT, който беше с 12 mhz AMD процесор и Paradise VGA карта (продаван в началото на 90-те от Prosoft). След това някак си се загуби тръпката с навлизането на 386 и прозорците...

П.П. Имаше и доста интересни реклами в сп. Компютър за вас: например в брой от 89-та година на Правец 386, после на лентови касети, които с компресия достигаха 2 гб. А самият аз доста време си мислех, че рекламата в брой от 93-та на Alpha процесорите е сбъркана (300 мхц? бях чувал за 30 ама 300)...

Някои знаем че не е идвал такъв по Татово време, щото са били на 2 години, но други знаем, че почти 2 години сме го зглобявали в "Комбината за микропроцесорна техника" гр. Правец. Иначе, моите уважения към Вас, млади господине. 7 години съм работил към този завод и германците като идваха за ремонт на американските стендове за проверка на платките, постоянно се чудеха как може да съществува такъв модерен завод за компютри в Социалистическа България. Нямаша социалистическа страна, която беше по напред в комютърната техника, ОСВЕМ БЪЛГАРИЯ и ако имаше далновидни управници, тази област от индустрията ни нямаше да е в ръцете на Китай - А ТУК! Тези неща, Вие и да искате, неможете да си ги спомните, та даже и баща ВИ!

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Знаем, че не е идвал в БГ по Татово време. Имаше Правецарки, но ако беше докарал истинска ябълка - щяха да те пребият с камъни на границата :P

Всъщност това беше първия ми служебен компютър :cool: Аааа, преди него има Casio PB7--, което беше с 8 килобайта, имаше 4х16 символа дисплей, който можеше да се адресира и графично, към него имаше щайга с плотер с 4 цвята и миникасета за данни/програми

А и малко джЕбни неща. Sharp pocket computer pc - 1403. 32кв памет, процесора е килохерци. Калкулатор + беизик интерпретатор. Да, наистина - qwerty клавиетура, а дори и порт за връзка със света, за който съм си направил кабелче за компютър. Само си търся кварц за да го овърклокна :Д А в мазата има нещо също доста антично - лаптоп лео: пентим ммх, 32 мб рам и 1гб хард. На тоя лаптоп съм се запознал с линукс.

За нещо подобно говоря по-горе :P (като шарп-а)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първият ми компютър беше през 2005 година.Доста по-късно от всички вас се запознах с тях.Та той беше:Intel Celeron D340 2.93 (на него се учих да овърклоквам и достигнах 3.52 , нагоре беше чиста печка)+Zalman CNSP7000AlCu , AsusP4P800S-X, 2x512MB V-DATA DDR400 , NVIDIA GF5700LE , 80GB Maxtor , LG записвачка , кутия няква и захранване китайско 350вата.2007 дойде време за ъпгреид и нещата преминаха към:AMD Athlon X2 4000+ 2.1Ghz (overclock 3ghz)+Freezer 64pro , Jetway M2A481-OG+Zalman на чипсета , 2x1GB Kingmax DDR2 1066Mhz , Sapphire 3870 DDR4 512MB+Accelero S1 Rev2 , 80GB Maxtor+250GB Hitachi SATA2 , кутията старата , а захранването Hiper HPU425W.След последния ъпгреид , започнал от средата на миналата година в момента съм с това от подписа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първата ми среща с компютър не помня точно кога беше,но помня величественият "Правец" който дядо ми притежаваше навремето,а именно:

Правец 8 битов - разгледах снимки в нета на този модел и пише,че е за военни нужди.Работи с Дос и ПроДос.

Публикувано изображение

И до ден днешен така и не разбрах какъв беше смисъла на двете 5.25" флопи-дискови устройства...

И така де другите ми конфигурации няма смисъл да ги обяснявам тъй като са много.

Сегашният ми настолен компютър е:

MicrosoftWindows XP Professional Service Pack 3

-AMDAthlon™ 64 Processor 1800Mhz 3000+

-Motherboard: Asus M2N-CMDVI (MS1C89BX4L00380)

-PowerSupply:400W

-System memory: 1024GB (DDR2-667DDR2 SDRAM)

-HardDrive:ExcelStor Technology J81160S(149GB,IDE)

-HardDrive:Seagate Barracuda ST3500418AS (500GB,SATA)

-DirectX: 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)

-Videocard:NVIDIA Geforce 7025 / NVIDIA nForce 630a 512MB

= 3D accelerator: nVIDIA GeForce 7025

-Audio: Audio Card Asus Xonar DX, 7.1, PCI-E, Dolby Digital

-Network: NVIDIA nForce Networking Controller

П.С.Много бих се радвал да имам една такава антика вкъщи,но за съжаление се е наложило "Правеца"да бъде даден на някоя община ли там какво незнам и аз..

Иначе единственото "ретро" компютърче което стои на село в "музейната" стая е IBM 5150

"640 К са достатъчни на всеки за всичко" (Бил Гейтс)

Редактирано от П.Костадинов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...И до ден днешен така и не разбрах какъв беше смисъла на двете 5.25" флопи-дискови устройства...

Защото няма хард диск. Операционната система се зарежда от дискета в оперативната памет.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване