Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

sliderum

Вярвате ли в прераждането? (част ІІ)

Препоръчан отговор

Темата придобива необичайни обрати. :withflowers: Снежинки,кристали,огледала и какво ли още не. Но темата е за прераждането,нали? Обаче последното има различно значение в рамките на будизма, различните ведически школи, питагорейството и орфизма, неоплатонизма, гностицизма и т. н. Хубаво би било да си изясним тези разлики, за да бъде дискусията полезна.

ЗА ОРФИЗМА: Учение възникнало далеч в минали векове от смесването на мъдростта на КРИТ И ИНДИЯ

/разкрито на Атинянката ТАИС от книгата на ИВАН ЕФРЕМОВ/ - 8 в.пр.н.е. съединило вярата в превъплъщаването с отричането на безизходицата от кръговете на живота и съдбата,основано от

ОРФЕЙ - тракийския певец. :)

Великият принцип "Всичко тече,изменя се и отминава",отразен в името на великата критска богиня КИБЕЛА-РЕЯ,се сбълсква с въпроса - ще има ли възвръщане към миналото?

- Да ще има винаги! - отговаряли мъдреците от СИРИЯ И ПИТАГОР - знаменит ученик на орфиците,пеласт от остров САМОС,който отклонил орфиците настрана от древната мъдрост,увлякъл се в играта с числата и знаците под влиянието на мъдреците от Ур-Салим.

- Няма да има - казваха философите от старото орфическо течение. - Не колело,което вечно се върти само в кръг,а спирала - ето истинското течение на промяната на нещата и в него е

спасението от колелото.

- Боговете не са създали вселената,тя е произлязла от естествените физически сили в света - така учеха орфиците. - Космосът преди всичко е порядък. От Хаоса Хронос /времето/ и Етера /пространството на ефира/ се образува яйцето на Вселената. Яйцето започнало да се разширява ,едната му половина образувала небето,другата - земята,а между тях възникнал Биос - животът. :wors:

И Орфей ги помни. И дядо Хермес. И не само те. :wors:

Не съм никъде чела,че Орфей и Хермес ги помнят. Мерси за информацията. :clap:

Задоволявайки потребностите на мислещите хора на своето време,орфиците не подозирали,

разбира се,че след 26 века много големи умове на гигантски нарасналото човечество ще приемат

подобна концепция за произхода на Космоса,изключвайки само Земята като на център на Вселената.

Дванадесет века преди ТАИС се родил митът за САМСОН,ослепен юнак ,прикован към мелница и осъден вечно да върти колелото й. От старо време още хората сравнявали небосвода с мелница.Как да се освободят от колелото,от безизходните кръгове на живота и съдбата?

Орфиците решили този проблем по своему. Досега могат да се намерят техните поучения върху златните медальони,които те надявали на шиите на своите покойници. Когато измъчваната от жажда душа на умрелия се лута из подземното царство по полетата на белите лилии - асфоделий,тя трябва да помни,че не трябва да пие вода от река Лета. Нейната вода, тъмна от засенчващите я по брега кипариси,правела да се забравя миналият живот.Душата ставала безпомощен материал до цикъла на ново раждане,разруха,смърт и така безкрай. Но ако се напие от свещения извор на ПЕРСЕФОНА,скрит в горичка,тогава душата запазва паметта и знанията си,напуща безизходното колело и става господар на умрелите.

Духовното бъдеще на човека според орфиците е в негови ръце, а не е подчинено всецяло на бога и съдбата,както вярват всички,от ЕГИПЕТ ДО КАРТАГЕН. :withflowers:

По този път не трябва да правиш отстъпки и отклонения,иначе както глътка вода от ЛЕТА ще изпиеш

отрова от зло,завист и алчност,които ще те хвърлят в далечните бездни на ЕРЕБ.

:santa5:

Ние орфиците от Йония учим,че всички хора са еднакви по пътя на доброто и равноправни

в постигане на знания. Различието между хората по рождение е огромно. Да се преодолее то, да се съединят всички хора,а така също да се преодолее различието между народите е възможно само по един общ път - пътя на знанието. Но трябва да гледаме какъв е пътят,който обединява народи

те. Тежко е ако той не е насочен към добро, и още по-зле,ако някой народ смята себе си над всички останали,за избраник на боговете,определен да господствува над другите. Такъв народ ще

накара другите да страдат,обграден с ненавист от всички страни, и ще хаби всичките си сили,за да постигне цели,нищожни в сравнение с необятността на живота. Ние елините неотдавна тръгнахме

по този път на диващина и злоба, по-рано по него са минали египтяните и жителите на СИРИЯ,а сега на запад владее още по-лошото владичество на РИМ...То ще достигне много голямо могъщество.

И това могъщество ще бъде по-лошо от всички други,затова,защото римляните нямат елински начин на мислене,те са невежествени,устремени към онова,което имат за цел военните завоевания и сит

ният живот с кървави зрелища.

МОЙ КОМЕНТАР: Всичко хубаво досега с много хубави думи - но накрая не ми харесаха думите елински начин на мислене - според мен демек това е пак националистическо чувство,значи трябва всички народи според тях да имат елински начин на мислене /демек това е мисленето само на елините - че то е правилното наистина е правилно,но дали е на елините,дали не е от понапред още,от предишните земни наши раси /

както в Библията,за избрания еврейски народ от бог. :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С включването на Марушка дискусията придоби строго академичен характер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм никъде чела,че Орфей и Хермес ги помнят. Мерси за информацията. :)

Не го споменах в буквалния смисъл...

Новородения небесен знае всичко за аз-овете ни, познава ни, а ние него - не. Орфей и Хермес (и не само) са... от друг свят...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си бил ПИТАГОР БИ трябвало да помниш всички минали си животи,защото за ПИТАГОР пише в биографията му,че той си помни абсолютно всички минали животи. :)

да, спомням си ги, ама тази биография е фалшива... как може да съм бил КУЧЕ?! Знаеш ли, античността страдаше от един проблем ... беше си въобразила, че животинските души също се прераждат. Ето ви тема за размисъл ... човешката душа (ако се преражда), задължително ли пак се еманира в човешко тяло ... или затова някои мъже са СВИНЕ, а някои жени ... женски кучета ... (но пък с такива обичам да се заклещвам, метафорично казано, и аз)!?!?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да, спомням си ги, ама тази биография е фалшива... как може да съм бил КУЧЕ?! Знаеш ли, античността страдаше от един проблем ... беше си въобразила, че животинските души също се прераждат. Ето ви тема за размисъл ... човешката душа (ако се преражда), задължително ли пак се еманира в човешко тяло ... или затова някои мъже са СВИНЕ, а някои жени ... женски кучета ... (но пък с такива обичам да се заклещвам, метафорично казано, и аз)!?!?!

Ти сам казваш - човешка душа. Според Кабала човешката душа се преражда само в човешка.

Душата между въплъщенията – това е „Азът“ на човека, който не изчезва. Смъртта засяга само тялото, а „Азът“ остава отвъд неговите предели с усещането, че той съществува в друга реалност.

Нашето устройство е много просто. „Аз“ – това е душата. Тя може да възприема реалността, в която пребивава, с помощта на петте физически сетивни органа. Това наричаме „този свят“. Заедно с това душата ни е способна да възприема реалността не чрез временната дреха (т. е. тялото), а направо. Това, което тя усеща, се нарича духовен свят. Душата може да възприема и двете измерения, разликата е единствено в това как тя го прави – посредством физическото тяло или направо.

Така, че свинете и кучките... тях ги възприемаме с физическото си тяло. :(

Отвъд това те са души-човешки души.

П.П. Сисоне, случвало ми се е за един човек да съм богиня, за друг-кучка.

Аз ли съм различната? :wink12:

Редактирано от Нел (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

10 000 е мое приближение. 7000 са жмп по метода на Нютън. Останалите са пациенти на Д. Кенън. Вероятно са повече. Със сигурност глобално са повече, тъй като по света има две дузини терапевти, обучавани в института на М. Нютън.

Мисля, че тук е място да подчертая, че отговорите ми са базирани на написаното в книгите на М.Нютън. И личния ми безкрайно минимален опит с жмп.

От там - заемане на тяло няма. Две души не могат да се редуват в едно тяло. Случаите на обладаване от разни "астрални същества и демони" Нютън класифицира като действително психично разтройство.

Обаче, двама души могат да твърдят, че са били един в предишен живот. Вероятността да се познават и да се намират в една стая е минимална. По-скоро биха избрали съществуване в различни части на Земята. Доколкото разбрах от написаното в книгата, този феномен е изключително рядко срещан. Потърси духовна двойнственост. Признавам, че на мен ми идва малко абсурдно като феномен, но пък светът е достатъчно шарен, за да отхвърля възможността за съществуването му просто защото считам, че е невъзможно :baby:

....

Потърсих, но не ми хареса намереното.

Прекалено лаическо и ...честно казано в отвратитено манипулативно-проповеднически стил.

Предлагам да се намерят ( или направят) следните неща , зада убедите е само мен, ами и други хора във верността на изказаната тук хипотеза , а именно, че душите се прераждат, а при метода на регресионния анализ се показват миналите животи.

1.) какво поручване е правено.Проспективно или ретроспективно ?

2.)Каква извадка е използвана ? Проста случайна (simple random sample),систематична или специфична ? Как е определена и снижена репрезентативната грешка ? А систематичните грешки ?

3.)Какво е честотното разпределение или претегления вариационен ред ?

4.)Каква е централна тенденция при проучването по сравнявания признак ( спомени от минал живот) при проучените лица ? Интересуват ме средната аритметична, модата и медианата, за да направя графиката и да видя разпределението Гаус-Лапласово ли е или е изместено....

5.)Какъв е размахът на вариациония ред ? Стандарното отклоние, дисперсията....

Никъде досега не срещнах тговори на въпросите си.

Как тогава можем да оценим резултатите от експериментите с регресионния анализ ?

Нито може да оценим дори само доверителноста, па какво ли остава за нулевата хипотеза, за алтернативната, нито да приложем метода на хи-квадрат, нито пък дисперсионния анализ.

А навсякъде се тръбят изводи, че висчко било достоверно, а зависимостта, моля ви се, даже била функционална, а аз даже не бих могъл дажа дали има корелация, па камо ли да изчислявам функция на f от x ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти сам казваш - човешка душа. Според Кабала човешката душа се преражда само в човешка.

Душата между въплъщенията – това е „Азът“ на човека, който не изчезва. Смъртта засяга само тялото, а „Азът“ остава отвъд неговите предели с усещането, че той съществува в друга реалност.

Нашето устройство е много просто. „Аз“ – това е душата. Тя може да възприема реалността, в която пребивава, с помощта на петте физически сетивни органа. Това наричаме „този свят“. Заедно с това душата ни е способна да възприема реалността не чрез временната дреха (т. е. тялото), а направо. Това, което тя усеща, се нарича духовен свят. Душата може да възприема и двете измерения, разликата е единствено в това как тя го прави – посредством физическото тяло или направо.

Така, че свинете и кучките... тях ги възприемаме с физическото си тяло. :cool:

Отвъд това те са души-човешки души.

Аз ли съм различната? :)

Това не е ли дискриминация? Защо да не се преродя като котка, свиня, лъв?!! Ами преди да сме имали душа, в онова НЕАНДЕРТАЛСКО състояни ... къде са отивали душите ни?!? :clap: Умираме си, ама ни е страх да го кажем, да си признаем ... нищото е толкова дълбок философски проблем ... няма да цитираам онова дърво - Хайддегер ... но е много готин относно нищото и екзистенциалния страх ... и после, как да вярвам в прераждане ... но, Нел, ще се радвам да се видим, когато се преродя в новия Далай Лама :eek:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мойра, внушени спомени от кой ? И внушени как ? По време на жмп върви непрекъснат аудио-запис, който бива предаден на клиента при завършване на сеанса. Продължителността на сеанса и на записа могат да бъдат проверени по часовник. Вероятността нещо от случващото се в стаята да бъде изтрито от записа или моделирано е = 0 . So, би трябвало и терапевта и пациента да си общуват с телепатия, за да може да се нарече спомена внушен. Или спомените са внушени от водещите въпроси на терапевта ?

Можеш ли да уточниш какво имаш предвид под внушени спомени ?

Не всички спомени са истински и това е доказано.

Фалшивите спомени се появяват вследствие на внушение и/или самовнушение.Как става това?

Децата често разказват за себе си неща,които всъщност никога не са им се случвали.Човек може да си самовнуши много неща под въздействието на впечатляващ филм,чужд разказ,прочетена книга и др.Защо да изключваме възможността при регресията да се появи "спомен" от минал живот,че клиентът е живял като Клеопатра или някоя друга известна личност?

Понякога родители и близки "обработват" децата с някаква определена цел,внушавайки им че са направили в ранното си детство нещо,което всъщност не се е случвало.Този фалшив спомен остава до края на живота.

Има и други начини да се създават умишлено фалшиви спомени,но не искам да ги обсъждам.

Далеч съм от мисълта,че психотерапевта внушава умишлено на клиента си фалшиви спомени.Просто това се получава по ред причини,една от които е неправилно поставени водещи въпроси.

Редактирано от Moira (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ли съм различната? ;)

Ти ами - че кой друг?

Прекалено лаическо и ...честно казано в отвратитено манипулативно-проповеднически стил.

Предлагам да се намерят ( или направят) следните неща , зада убедите е само мен, ами и други хора във верността на изказаната тук хипотеза , а именно, че душите се прераждат, а при метода на регресионния анализ се показват миналите животи.

2.)Каква извадка е използвана ? Проста случайна (simple random sample),систематична или специфична ? Как е определена и снижена репрезентативната грешка ? А систематичните грешки ?

4.)Каква е централна тенденция при проучването по сравнявания признак ( спомени от минал живот) при проучените лица ? Интересуват ме средната аритметична, модата и медианата, за да направя графиката и да видя разпределението Гаус-Лапласово ли е или е изместено....

Как тогава можем да оценим резултатите от експериментите с регресионния анализ ?

Нито може да оценим дори само доверителноста, па какво ли остава за нулевата хипотеза, за алтернативната, нито да приложем метода на хи-квадрат, нито пък дисперсионния анализ.

А навсякъде се тръбят изводи, че висчко било достоверно, а зависимостта, моля ви се, даже била функционална, а аз даже не бих могъл дажа дали има корелация, па камо ли да изчислявам функция на f от x ....

Хахахахахаха... Тиии, струва ми се, си бил на изпит по статистиката скоро?

П.П. Интеграла на Поасон е за предпочитане пред Гаусовия - поне що се отнася до класификация на разпределението на величините...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно така. Това са си манипулации и начин за печелене на пари. Поредната мода, която след време ще отшуми, за да бъде сменена от някое още по-голяма псевдонаучна глупост. Просто се използва наивността на хората, както и техните страхове. Има един чудесен разказ на Булгаков по този повод. Нарича се "Спиртически сеанс" и го препоръчвам на всички окултисти... Както казах, по този начин темата незаслужено се профанизира.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Марушка ми припомни за Питагор и това, което тя нарича "негова биография". В "За Питагор и приятелите му" (VIII. 1) Диоген Лаерций разказва:

"Хераклид Понтийски разправя следната легенда отнсно Питагор: как някога се родил Еталид, когото считали за Хермесов син. Хермес му предложил да избере за себе си каквото поиска освен безсмъртие. Еталид пожелал да запази памет за случващото се , както докато е жив,така и след като умре. И запомнил всичко през живота си, а като умрял, запазил самата памет. По-късно се въплътил в Евфорб и бил ранен от Менелай. Евфорб разказал, че някога бил Еталид и получил дара от Хермес за обиколката на душата - как обикаляла и в какви растения и животни се превъплатила, какво преживяла в подземното царство и какво понасят останалите души. Когато Евфорб умрял, душата му преминала в Хермотим, който понеже сам желаел да докаже това се върнал при Бранхидите [гадателски род в светилището на Аполон в Дидима - бел.моя] и като влязъл в светилището на Аполон, посочил щита, който бил посветил Менелай (казал, че той посветил щита,когато отплувал от Троя). Вче бил изгнил и единствено лицето от слонова кост било останало. Когато хермотим умрял родил се Пир, делоски рибар. И пак помнел всичко - как преди се родил като Еталид, сетне като Евфорб, сетне като Хермотим, сетне като Пир. А когато Пир умрял, родил се Питагор и помнел всичко казано дотук."

(превод Ал. Кашъмов, Питагор и питагорейците, София, 1994)

Твърдят, че по-късно Питагор се родил като Сис, за да сподели своята мъдрост във форума на Калдата. Има само един начин да проверим това и той е да направим научен експеримент, който по недвусмислен начин ще докаже или опровергае твърдението на Сис. Колега Сисоне, бихте ли ни отговорили дали ви е известна една теорема, която сте създали по време на въплъщението си като Питагор? Ако наистина сте били Питагор вие ще знаете правилния отговор! Ако ли не, ще ви презрем като самозванец!

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С нетърпение ще очаквам резултата от проверката. Но дотогава взе да ме гложди едно подозрение:Ами аз я помня тази теорема ... Дали пък аз не съм била Питагор ... Но тогава това би било едно много неприятно доказателство за това, че при прераждането не се получава така широко прокламираната от привържениците на популярните версии за прераждане еволюция. Жалко ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама помниш ли тези,които самият ПИТАГОР си ги помни когато е бил ЕТАЛИД,и бил смятан за син на

ХЕРМЕС,и затова помнил миналите си животи,защото ХЕРМЕС му дал тази дарба - бил помнил още и че

бил ЕВФОРБ,бил ХЕРМОТИМ,бил ПИР -делоски рибар - информация от "Животът на философите" ДИОГЕН

ЛАЕРЦИИ,а от "Тайната доктрина" III-ти том на ЕЛ.БЛАВАТСКА - бил помнил,че бил МЕРКУРИЙ или син на МЕРКУРИЙ ще видя точно как беше. :headphones:

Точно така. Това са си манипулации и начин за печелене на пари. Поредната мода, която след време ще отшуми, за да бъде сменена от някое още по-голяма псевдонаучна глупост. Просто се използва наивността на хората, както и техните страхове. Има един чудесен разказ на Булгаков по този повод. Нарича се "Спиртически сеанс" и го препоръчвам на всички окултисти... Както казах, по този начин темата незаслужено се профанизира.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Марушка ми припомни за Питагор и това, което тя нарича "негова биография". В "За Питагор и приятелите му" (VIII. 1) Диоген Лаерций разказва:

"Хераклид Понтийски разправя следната легенда отнсно Питагор: как някога се родил Еталид, когото считали за Хермесов син. Хермес му предложил да избере за себе си каквото поиска освен безсмъртие. Еталид пожелал да запази памет за случващото се , както докато е жив,така и след като умре. И запомнил всичко през живота си, а като умрял, запазил самата памет. По-късно се въплътил в Евфорб и бил ранен от Менелай. Евфорб разказал, че някога бил Еталид и получил дара от Хермес за обиколката на душата - как обикаляла и в какви растения и животни се превъплатила, какво преживяла в подземното царство и какво понасят останалите души. Когато Евфорб умрял, душата му преминала в Хермотим, който понеже сам желаел да докаже това се върнал при Бранхидите [гадателски род в светилището на Аполон в Дидима - бел.моя] и като влязъл в светилището на Аполон, посочил щита, който бил посветил Менелай (казал, че той посветил щита,когато отплувал от Троя). Вче бил изгнил и единствено лицето от слонова кост било останало. Когато хермотим умрял родил се Пир, делоски рибар. И пак помнел всичко - как преди се родил като Еталид, сетне като Евфорб, сетне като Хермотим, сетне като Пир. А когато Пир умрял, родил се Питагор и помнел всичко казано дотук."

(превод Ал. Кашъмов, Питагор и питагорейците, София, 1994)

Твърдят, че по-късно Питагор се родил като Сис, за да сподели своята мъдрост във форума на Калдата. Има само един начин да проверим това и той е да направим научен експеримент, който по недвусмислен начин ще докаже или опровергае твърдението на Сис. Колега Сисоне, бихте ли ни отговорили дали ви е известна една теорема, която сте създали по време на въплъщението си като Питагор? Ако наистина сте били Питагор вие ще знаете правилния отговор! Ако ли не, ще ви презрем като самозванец!

Сега прочетох,че и тук са написани,ще извиняваш,не бях ги прочела по-рано,за да не ги пиша и аз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-достоверен източник от "Тайната доктрина" на Блаватска, едва ли бихме могли да открием.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но този пасаж не ми харесва от теб тук - защото и аз съм била ХИПАТИЯ - др.гр.математик учен,

...

Марюшке, Хипатия е родена в 370 г. в гр.Александрия,Египет. Починала в 415 г. пак в Александрия.Можеш ли да ми кажеш на кой ден и през кой месец си била родена тогава, за да мога аз да видя астрологически и ще видим до колко пасва хороскошпът и с твоя сега. Ако можеш, вземи и часа на раждане - ще стане по-точно :headphones:

p.s.darkterminal - тихо, че за лингама на Шива чувал ли си ? :speak:

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://reluctant-messenger.com/reincarnation-proof.htm

За един учен, нагърбил се да докаже реинкарнацията като феномен. Не ползва хипноза.

Къде си търсил отговори на въпросите си по статистика на резултатите от хипноза ? Казваш "никъде", следователно си търсил и извън този форум, извън нашите коментари.

Тъй като не съм учила статистика, а ако нещо съм учила в някаква древна възраст, не го помня, нямам представа какво питаш. Преведи въпросите си като за лаик, моля, и ще се опитам да им отговоря.

Добре, че Светите Отци не са разбирали нищо от статистика, иначе щяха да захвърлят Тората, Библията и Корана още преди да са написали Глава 1ва.

------------------

Октим, и аз така мислех до скоро. Допреди половин година. После се запознах с някои "класически" теории за Висшето Аз, за Монадата, за сродните души и се почесах по главата как да ги разбера и навържа с това, което аз мислех до скоро. Може да нямат връзка. Може да грешат. За сега не съм стигнала до никъде в сравнението на терминологията и проявлението на "субектите".

-----------------

Мойра, чудесен аргумент ! Тъй като усещането в момента на хипнозата за мен е сравнимо с вдъхновението по време на творчество (визуализирането по време на създаването на разказ или картина) се зачудих що за под съзнание имат онези хора, които създават филми изплнени с насилие и гнусотии ? Или пишат такива разкази и романи.

Действително, единственият начин да се изключи влиянието на филм, книга, друг човек, фантазия е чрез проверка на фактология. Трябва да се пита за дати, имена на хора и места и да се проверява. Не винаги има архиви, но понякога късметът се усмихва и проверката е възможна.

За съжаление не всеки се сеща за такива неща. Хората, които търсят регресия в минали животи са склонни априори да вярват на видяното в хипнотичния сеанс :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, търсих в сайтове, свързани с припомяннето на минали животи под възздействието на хипнза, тъйм като преди да кажеш това :

http://reluctant-messenger.com/reincarnation-proof.htm

За един учен, нагърбил се да докаже реинкарнацията като феномен. Не ползва хипноза.

Къде си търсил отговори на въпросите си по статистика на резултатите от хипноза ? Казваш "никъде", следователно си търсил и извън този форум, извън нашите коментари.

.......

където се казва :

Hypnosis, while useful in researching into past lives, is less reliable from a purely scientific perspective

Което до голяма степен се покрива с моята теза.

Тоест ти току-що ми преведи доводи, които подкрепят мен, и отслабват твоята досегашна тееза, тъй като досега ти привеждаше примери само от регресиваната психоза :

.....защото 10 000-те са грубо закръгляване на споменатите от Нютън и Кенън преминали регресивна хипноза в рамките на последните 30 години. Освен тях има още незнаен брой, които са били при други терапевти и освен тях има такива, които не са били при никакви терапевти, но имат сходни разкази за преживявания близко до смъртта или срещи с духове. Тези хора не са от една религия, нито от една философия. Просто всичките имат сходни разкази....

Мхм.

Предвид новата Ви аргументация, ако ми позволите, ще се отегля за размисъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чакай да ти налея още малко в твоята мелничка :ph34r:

Тук http://www.comparativereligion.com/reincarnation1.html

има обяснено, защо хипнозата не е добър метод за спомнянето на минали животи. Но има и следния пасаж, на който искам да ти обърна внимание, а ти като запознат с психологията и психиатрията интерпретирай както искаш

However, there still remains an enigma to which the above naturalist-scientific interpretation doesn’t have a satisfactory answer: How are the "past-life" personalities distributed in their roles, or who decides which one will be next in the show? It cannot be a random process. Ian Wilson writes in his book: "Somewhere, somehow, the show must have a ‘director’. It is like watching a puppet show; we can see the puppets, see some of the strings by which they are made to work, but cannot see the puppet master." Who could be this hidden director of the multiple personality show? The naturalistic explanation says that it must be in the person’s mind, where consciousness is divided into separate entities, one of them taking the role of the director. The data supporting it is that under hypnosis a certain part of the mind stays conscious, continuing to receive data from the real world. But the unsolved problem concerns the motivation that such an entity (that remains conscious in the person’s mind) could have to act like that. Why would it fool us about past lives?

In conclusion, the only criterion left for establishing the veracity of "past-life recall" is our faith in the hypnotist and his reincarnationist interpretation.

Т.е. стигаме до нещо, което Октим загатна - вярата в резултата от хипнозата отразява и вярата на "пациента" в собствената възможност да се срещне с евентуално не лицеприятни спомени (било то и внушени) или , втори вариант предложен от мен, нечие суеверие.

А Скепсис може да намери в същия текст малко по-долу причината да бъдат отхвърлени и двата метода за спомняне на минали животи, според метафизичните аргументи. Той вече загатна за тях :)

Приятно четене!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

p.s.darkterminal - тихо, че за лингама на Шива чувал ли си ? :ph34r:

Много ясно Космоглавий! Шива е изкривеното прочитане (по Райхлин) на Шеба. Това от своя страна е контрактнатата гръцка версия на Ше'eба (попаднала кой знае как в гръцкия лексикон - сигурно по време а Макавеите), което е модернизираната шемитска транскрипция на древното халдейско Шей Eбъ. Тук се сещам за Соломон Премъдри, който се залюбил с кралицата на Шеба. И аз бих се залюбил с царица ако ш'я eбъ. Ти какво си се разлингамил? Ако ш'ибеш - намирай си царица и действай! Внимавай само, лингама да е от поасонов, а не гаусов тип, инак каката ще се оплаква от размерни неудобства.

П.П. 'Бacи, някой да знае как се пише Ш на гръцки?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Соломон беше пръв сред царете,

живели до нашия век,

но говореше той с пеперудката

като човек с човек.

И Балкида беше първа

царица на всичките времена,

но говореше тя с пеперудката

като жена с жена.

Те затуй бяха първи над всички

разбираш ли, мое дете

— защото и с пеперудките

като с равни говореха те.

:ph34r:

Киплинг, разбира се

Редактирано от El. (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хъм, ще разводним темата - но не бих нарекъл Соломон мъдър и справедлив владетел!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма, ако докажеш , че в предишния си живот си бил Соломон. Примерно показвайки снимки от връзката си с Балкида или документ за собственост на Шеба. :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма, ако докажеш , че в предишния си живот си бил Соломон. Примерно показвайки снимки от връзката си с Балкида или документ за собственост на Шеба. :ph34r:

Снимките да включват или не лингама на Шива?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...