Премини към съдържанието
Elwin

Нова записвачка...или..!?

Препоръчан отговор

имам записвачка ASUS CRW-4824A от 3 години и вече едвам ми чете дисковете, с някой няма никакъв проблем с други има.

Например 1 диск на който има записани 3 папки с данни веднъж го чете добре, друг път "вижда" само 1-а или 2-е папки.

Компютърът ми е на около половин метър от тонколони и телевизор (TV-out кабела ми позволява толкова)

Вече сериозно се замислям да сменя записвачката с например:

DVD+/-RW ASUS DRW-1608P2S/Black, DLayer, Retail

чух че ако една записвачка се ползва и за четене и за запис се разваля по бързо, т.е. по-добре е да има едно устройство само за четене и едно само за запис, какво мислите вие?

Също ако си взема ново устройство да оставя ли старото или да ползвам само новото за всичко?

Предложете ми вашето мнение за устройство и евентуално цена и търговец в София.

Споделете и кои CD/DVD носители използвате и не сте имали никакви проблеми.

Аз май съм най-доволен от Samsung Premium 48x 700 MB/80 min Black

Засега мисля да пазарувам от Reset, там тази DVD записвачка е към 100 лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Elwin, според мен много зависи от твоята лична хигиена на работа. Ако записвачката е стояла отворена след като NERO си е свършил работата или ако не си държал дисковете в кутии и си ги слагал мръсни и прашни, то това много драстично би съкратило живота на устройството. И все пак за 3 години няма как да се опази записвачката в идеално състояние и мисля, че това си е една почтена възраст.

Що се отнася до дисковете:

Ако искаш евтино и не е за теб, то насочи се към Princo, но имай предвид, че след няколко години започват да се "люспят". Все пак ако ги взимаш на едро, може да падне цената до 40-45 ст./диск.

Аз лично съм фен на eProformance - просто правят железни носители и за CD и за DVD формат. В сравнение с утвърдените марки като Samsung имат предимство в цената.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

дисковете си ги пазя, даже приятелката ми подари това чудо на Addison

5042_big.gif

и си стоят на спокойствие (btw кутията с дискове ми е над компа, между TV и колонки, но на около 50 см, дали някакми магнитни излъчвания могат да ги скапят)

а и с тази записвачка за 3 години да съм записал 80-100 диска максимум :)

Това ми е разположението, близко ли са устройствата и може ли от това да е причината, че не чете добре.

razp.jpg

Да знам, че като си купя нова да не стане пак така :hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Както сподели CoLLiSioN - много важно е "личната хигиена на работа", но и не по малко важно е и да "случиш", както се казва на модел и марка! За записвачка ти препоръчвам LG-4163B. От близо година съм с нея и до сега никакви проблеми не съм имал! А що се отнася за дискове...ами наблегни на "Princo" само, ако много мразиш някой! Иначе избирай малко по скъпичките, ако искаш сигурност и качество! Verbatim и Plextor (са се доказали отдавна) eProformance: много добър избор в отношение цена-качество! Ами това е! Успех в избора:hush:.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Мисля че има логика в това,че четенето на дискове от записващо устройство е по-бавно в сравнение от това което само "чете". :hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Няколко записвачки са минали през ръцете ми, особено първото ми записващо СД беше подложено на зверски натоварвания (HP 9100+), над 400-БГ дискове е записала, в последствие ги отказах. Въпросното СД е вече на 6 години и все още работи безупречно, в момента брат ми го използва на неговата система. Сега в момента съм с някакъв Ricoh MP9120 на около 5 години Combo DVD/CDR което съм го вземал втора ръка и все още работи нормално. Освен съветите за "хигиената" на дисковете и предпазване на устройството от замърсяване, аз практикувам и друго нещо. През определен период от време когато забележа тромавост в четенето на дискове (тя неизбежно се появява след повече от година ползване на едно СД устройство, особено при по-интензивна работа на компютъра или ако изобщо не се изключва), изваждам CD-Rom-а за да го почистя. Демонтират се винтчетата от долната страна, и внимателно се изваждат двата метални корпуса отгоре и отдолу (при някой СД-та това изисква доста внимание и прецизност), след което при някой устройства е необходимо да се демонтира и една метална планка от горната страна, която държи магнитното капаче, което притиска диска към остта на електромотора (при някой сд-та е директно вградено в горната част на корпуса), след което има директна видимост до лещата на лазера. Почиствам с малка мека четка всички достъпни и видими места ОКОЛО лазера и по корпуса на СД-то(за целта е необходима и прахосмукачка, която да изсмуква праха), след което преминавам към същинското почистване на лазера, за целта използвам тампон за уши и препарат за почистване на стъкла (аз лично в голяма част от случаите използвам Бингозил), добре е препарата да има антистатично действие. Процедурата се прави внимателно и без голямо усилие и натиск, след което се проверява да не са останали видими малки власинки от памука на тампона, ако има такива с чистия край отново се минава внимателно, до пълното отстраняване. Следва сглобяване и проверка на постигнатия резултат.

Описаната процедура не се препоръчва за СД-ром устройства които са в гаранция (налага се разкъсване на сервизните лепенки преди разглобяване) както и от хора, както и от хора които не са особено на "Ти" с техниката или са склонни към прилагането на груба сила. Необходимо е търпение и внимателно боравене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

spasov2: не имам предвид, че ако често четеш, по-бързо се скапва или...?

Няколко записвачки са минали през ръцете ми, особено първото ми записващо СД беше подложено на зверски натоварвания (HP 9100+), над 400-БГ дискове е записала, в последствие ги отказах. Въпросното СД е вече на 6 години и все още работи безупречно, в момента брат ми го използва на неговата система. Сега в момента съм с някакъв Ricoh MP9120 на около 5 години Combo DVD/CDR което съм го вземал втора ръка и все още работи нормално. Освен съветите за "хигиената" на дисковете и предпазване на устройството от замърсяване, аз практикувам и друго нещо. През определен период от време когато забележа тромавост в четенето на дискове (тя неизбежно се появява след повече от година ползване на едно СД устройство, особено при по-интензивна работа на компютъра или ако изобщо не се изключва), изваждам CD-Rom-а за да го почистя. Демонтират се винтчетата от долната страна, и внимателно се изваждат двата метални корпуса отгоре и отдолу (при някой СД-та това изисква доста внимание и прецизност), след което при някой устройства е необходимо да се демонтира и една метална планка от горната страна, която държи магнитното капаче, което притиска диска към остта на електромотора (при някой сд-та е директно вградено в горната част на корпуса), след което има директна видимост до лещата на лазера. Почиствам с малка мека четка всички достъпни и видими места ОКОЛО лазера и по корпуса на СД-то(за целта е необходима и прахосмукачка, която да изсмуква праха), след което преминавам към същинското почистване на лазера, за целта използвам тампон за уши и препарат за почистване на стъкла (аз лично в голяма част от случаите използвам Бингозил), добре е препарата да има антистатично действие. Процедурата се прави внимателно и без голямо усилие и натиск, след което се проверява да не са останали видими малки власинки от памука на тампона, ако има такива с чистия край отново се минава внимателно, до пълното отстраняване. Следва сглобяване и проверка на постигнатия резултат.

Описаната процедура не се препоръчва за СД-ром устройства които са в гаранция (налага се разкъсване на сервизните лепенки преди разглобяване) както и от хора, както  и от хора които не са особено на "Ти" с техниката или са склонни към прилагането на груба сила. Необходимо е търпение и внимателно боравене.

<{POST_SNAPBACK}>

чувал съм за т.н. почистващи дискове - какав е техния принцип и помагат ли?

Редактирано от Elwin (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз съм скептик по този въпрос, на мога да си представя и обясня как ще се постигне почистващия ефект, само на базата на отразяване на лазерния лъч, пробвал съм и с такъв диск, но не съм постигал забелезим резултат. По описания начин си почиствам и оптиката на уредбата, тъй като с течение на времето запрашаването се увеличава драстично и това влошава работата на оптичното устройство. Трудно ми е да си представя как един почистващ диск ще елиминира натрупаното количество прах по оптиката или ще премахне някоя по-едра прашинка попаднала върху нея.

Може да греша, надявам се някой който има повече опит и познания в принципното действие на почистващите дискове да го сподели.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Почистващият диск е матричен.В началото е записана песен на АBBA да речем, за да ви забавлява докато чисти.В средната част са закрепени симетрично четчици.При развъртането на диска четките обират ненужното от оптиката.Преди да се пусне се прилага капка течен разтвор върху четките.Аз отричам това почистване, тъй като е силно абразивно.Лазерът в една записвачка участва както при запис, така и при четене.Записът ще е по-удачен ако се записва в режим disk at once, а не track at once.Kрaйно нежелателно е оverburn-ване на дискове.Така че колко ще изкара една записвачка е много абстрактен въпрос.Да не говорим за цената им към днешно време респектиращо върху качеството им.Оптичните устройства и носители далеч по-малко се влияят от външни магнитни полета за разлика от флопи дисководите или твърдите дискове, така че могат да си стоят върху CD RW -визирам снимката от 07 януари 2000год. icon6.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Почистващите дискове може и да вършат някаква работа за западен прахоляк, който е много по - малко от нашия. Тук като ги пуснеш омацват повече.

Баса не му е там мястото. Долу на пода ще имаш няколко dB повече от нищото. Еквивалентно на двойна мощност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз лично също бих ти препоръчал почистването на лещата с памук, но САМО ако имаш представа, какво правиш. Което е малко противоречиво, защото ако го беше правил, едва ли щеше да питаш.

Остносно почистващите дискове - имам няколко познати, които са на мнение, че те не вършат никаква работа и най-добре да не се ползват. По-скоро ще си издраскаш лещата на лазера и съвсем скоро нищо няма да се чете, да не говорим за запис. Аз лично никога не съм ползвал такива дискове.

Мога да кажа, че един стар CD-ROM (TEAC), който го имам от около 5 години, беше започнал да става капризен към четенето на някои дискове. Разглобих, почистих лещата, сглобих и наистина имаше доста добър резултат. Всичките "проблематични" дискове се четяха без проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ентусиастите да си чистят оптиката с памуци, а за другите хорица решенията са две: чипак новинко оптично устроиство или като имаш 5 лв ги дай на майстор да ти го почисти!

Наслука юнаци

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Почистих си оптиката, чете по-добре, но твърдо съм решил да си взема нова

мнението ви за ASUS DRW-1608P2S (оптика NEC)

999imagesproducts764764_m.jpg

инфо

малко е бавна, но пък записва качествено

какво мислите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.