Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Fifa

Затвор за лекарска грешка

Препоръчан отговор

Новият Наказателен кодекс ще брои за престъпления лекарските грешки, обяви правосъдният министър Маргарита Попова. В момента и в лекарствената политика има много нарушения, които също вече ще се зачитат за престъпления. В тези области се случват неправомерни неща и се налага да бъдат криминализирани, коментира тя. Според сега действащия Наказателен кодекс лекарските грешки са включени в 2 текста - чл. 123 и 134, по които се предвиждат наказания, но само при причинена смърт или тежка телесна повреда заради немарливо изпълнение на служебните задължения. Според новия кодекс обаче медиците би трябвало да носят отговорност дори пациентът да не е умрял или осакатен, а само да е бил поставен в рисково състояние.

До момента има само една ефективна присъда срещу лекар, оставил пациента си да умре, твърди адвокатът към неправителствения Център за защита правата в здравеопазването Асен Георгиев. В почти всички останали случаи при съвършено недвусмислени доказателства съдът определя или наказание под предвидения от НК минимум, или най-често мърлячите се разминават с дребни глоби. При наказателните дела все пак има наказани, но при гражданските в почти всички случаи съдиите отказват да налагат наказания на докторите.

Според министър Маргарита Попова в областта на здравеопазването и на екологията ще бъдат предложени нови текстове и нови престъпни състави, съобразени с европейските експерти. Компютърните престъпления също ще бъдат криминализирани и вече ще предвиждат ефективни наказания.

Източник: Монитор

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според новия кодекс обаче медиците би трябвало да носят отговорност дори пациентът да не е умрял или осакатен, а само да е бил поставен в рисково състояние

Само една позиция по-надолу е темата за "листите на чакащите", в която точно това питаме Министерството :

„Поискахме да ни кажат кое точно е спешно и по какви показатели лекарите да преценяват, така че решението да не бъде субективно. Писмото на МЗ обаче не дава отговор на нашите въпроси. Това означава, че лекарят сам преценява и взема решение дали да лекува пациента като спешен или да го впише в листата. По този начин лекарите остават отговорни, ако състоянието на вписан в листите на чакащи пациент се усложни”, обясни д-р Райчинов.

( цитат от там )

И какво става - понеже не сме съгласни да караме пациентите да се редят като свине на заколение, само и само да влязат в болница, а докато чакат състоянието им се влошава още повече, решиха да ни плашат със затвор :whist:

Баси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Според НК докторите трябва да са безгрешни,също и да имат паранормални способности :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още един ефективен начин за изгонване и на последните останали лекари от България. По тази логика всеки пациент може да осъди лекар, предписал му например инжекционна форма на лекарство /инжекцията е риск/ или пък извършил операция /тя е още по-рискована/. Няма да спрат малоумията в тази държава.....

Редактирано от dimadoctor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля си,тези които оставят болните без необходимите животоподдържащи и животоспасяващи медикаменти не са ли за затвора?! Какво предвижда закона за тях?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато в Наказателния кодекс се предвижда едно наказание, то не значи, че непременно трябва да се приложи точно то. Винаги има от и до. Винаги има и смекчаващи вината обстоятелства, и отегчаващи вината обстоятелства. Примерно аз съм твърдо ЗА смъртната присъда. Никой съдия обаче /докато тя съществуваше/ не я е налагал освен като крайна мярка и след като не е спал една седмица поне, за да осмисли нещата. Какво казваше д-р Грегъри Хаус - ако вместо въздушната възглавница сложиш в колата мачете - никой няма да кара с повече от 60 км в час. С наказанието се съчетава индивидуалната и генералната превенция. Последното ще рече как едно наказание влияе освен на осъдения лично и на неговото поправяне и евентуално последващо интегриране в обществото, НО и на самото общество. Аз обожавам лекарското съсловие. Разбирам какво значи да стоиш 6 часа над отворения корем на пациента и да не можеш да се изкашляш дори. Когато някой почине на операционната маса за лекаря е един процент в личната му статистика, но за майката на умрелия пациент процентите са 110. Целият свят... За това един такъв текст, просто със своето предупредително въздействие, няма да навреди на никой свестен лекар. Никой съдия не влиза в залата без сърцето и душата си. Никой лекар не трябва да спира да бъде лекар заради идиотията на държавата, в която живеем. А що се отнася до оправдателните присъди - всички случаи за оправдани лекари, поне доколкото лично аз знам, са си били парекселанс за оправдаване. Аз така мисля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За това един такъв текст, просто със своето предупредително въздействие, няма да навреди на никой свестен лекар.

Никой съдия не влиза в залата без сърцето и душата си. Никой лекар не трябва да спира да бъде лекар заради идиотията на държавата, в която живеем. А що се отнася до оправдателните присъди - всички случаи за оправдани лекари, поне доколкото лично аз знам, са си били парекселанс за оправдаване.

Аз така мисля.

Аз не мисля така, Merryl. ВСЕКИ , дори и много свестен лекар, може да има лош късмет или стечение на обстоятелствата, да не говорим за по-младите и неопитни такива. Абсолютно никой не е застрахован от грешка, дължаща се на преумора, моментна разсеяност по повод домашни проблеми и т.н. Отделно много добре знам колко е висока вероятността да се сбърка при условията на работа в България- колко често например няма възможност за спешна КТ на мозък или ехография на коремни органи. Освен това един пациент може да загине и поради естеството на заболяването или травмата си, които може да са нелечими. Но интерпретацията на ситуацията може да доведе до съдебен процес или следствие, които дори и да не завършат със затвор, могат да съсипят един човек и професионалист.

Далеч съм от мисълта, че няма безотговорни лекари. И съвсем не съм съгласен, че всички оправдателни присъди са справедливи /имам си и собствени наблюдения/. Но нека първо да се ограничи "идиотията" в държавата и системата, а след това да се плашим със затвор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не мисля така, Merryl. ВСЕКИ , дори и много свестен лекар, може да има лош късмет или стечение на обстоятелствата, да не говорим за по-младите и неопитни такива. Абсолютно никой не е застрахован от грешка, дължаща се на преумора, моментна разсеяност по повод домашни проблеми и т.н. Отделно много добре знам колко е висока вероятността да се сбърка при условията на работа в България- колко често например няма възможност за спешна КТ на мозък или ехография на коремни органи. Освен това един пациент може да загине и поради естеството на заболяването или травмата си, които може да са нелечими. Но интерпретацията на ситуацията може да доведе до съдебен процес или следствие, които дори и да не завършат със затвор, могат да съсипят един човек и професионалист.

Далеч съм от мисълта, че няма безотговорни лекари. И съвсем не съм съгласен, че всички оправдателни присъди са справедливи /имам си и собствени наблюдения/. Но нека първо да се ограничи "идиотията" в държавата и системата, а след това да се плашим със затвор.

Аз нямам наблюдение за оправданите лекари в цяла България. Имам впечатления само за нашия съдебен район. Както и да е. Няма да споря с лекар. Всичко това го знам. Винаги съм си мислела, че лекаря е човек, който трябва да е нахранен, наспан, задоволен, без никакви проблеми, всичко да му е решено в тази държава, за да може да мисли само и единствено за това, което прави в онзи миг, върху онзи последния свой пациент. Дори когато си позволя да изпия един джин си мисля - ето - ако бях лекар и утре имах операция - това нямаше да го правя сега... ОБОЖАВАМ ЛЕКАРИТЕ! Но....

Превантивното, предупредително, възпиращо въздействие не пречи на никого. Ако има смъртна присъда за изнасилвачите, убийците и отвличащите деца - това няма да спре престъплението като такова, но ще има замисляне и дори и да станат с едно по-малко - пак ще има ефект.

Абе какво да обяснявам на лекар. ТОЙ МЕ Е РАЗБРАЛ ПРЕДИ ДА СЪМ СЕ ДОИЗКАЗАЛА.

Знам че има и такива случаи, за които говориш по-горе... Всички знаем. Никой лекар не е осъден за такова нещо. Не ми се влиза в детайли.

Редактирано от Merryl (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

........ Винаги съм си мислела, че лекаря е човек, който трябва да е нахранен, наспан, задоволен, без никакви проблеми, всичко да му е решено в тази държава, за да може да мисли само и единствено за това, което прави в онзи миг, върху онзи последния свой пациент. Дори когато си позволя да изпия един джин си мисля - ето - ако бях лекар и утре имах операция - това нямаше да го правя сега... ......

Е, то и самите лекари са си го мислели, докато са учели за да станат лекари, ама ...животът ти поднася изненади, както се вика : заплата по-ниска от тази на шивачка, неуредици в законодателството, постоянна липса на пари в боницата, постоянни призиви "да се пести" от всичко, не можеш да използваш техниката, за която си учил, че помага, защото изследването е скъпо и не ти се разрешава да го направиш, циганите, които се държа, все едно са ти господари, постоянните жалби от пациенти, в повечетослучи надъхани да се жалват от друг товой "коелга", който го яд, че при мего не ходят пациенти....

От Mtel ти спират телефона, защото нямаш пари да го платиш, ТЕЦ т праща постоянно честитки, защото не си си платил парното за три години назад, не можеш да изпратиш детето си на екскурзия, защото отново няма пари, а и в обозримо бъдеще няма от къде да се вземат....

Та кажи ми при тази ситуация за чуждото, на пациента, нещае ли да мислиш ?

Дали ти остава време да отвориш някоя учебник ?

А дали можеш да отидеш на най-прост курс за да станеш по-добър специалист, при положение, че нямаш пари да си палтиш GSMA , a за обикновен курс по ехография на коремни органи трябва да платиш около 2000 лв ?

Затвор....

От де да знам -там може и да е по-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та кажи ми при тази ситуация за чуждото, на пациента, нещае ли да мислиш ?

Дали ти остава време да отвориш някоя учебник ?

А дали можеш да отидеш на най-прост курс за да станеш по-добър специалист, при положение, че нямаш пари да си палтиш GSMA , a за обикновен курс по ехография на коремни органи трябва да платиш около 2000 лв ?

Затвор....

От де да знам -там може и да е по-добре.

Докторе, убедена съм, че много добре разбираш мисълта ми. Това е по-скоро един вид /не знам дори как да го нарека/ застраховане, че всеки трябва да носи отговорност за делата си и никой да не си мисли, че е безнаказан. Дали точно сега е подходящия момент, когато здравеопазването е в колапс, дали трябва да се захваща законодателството с лекарите преди да реши милионите други неотложни проблеми в държавата - това е политика и са неща, които ние с теб няма да разберем /аз поне не искам да разбера/.

На всички съсловия им е трудно. Да не мислиш, че като се гласува някакъв недомислен закон, а той следва след това да се прилага от хората, които въобще не са питани, дори за елементарно изказване на мнение - нещата стават перфектни. Нищо подобно.

Всички заедно сме потърпевши.

Аз съм на светлинни години от законодателя. Не ме превръщайте в общата Ви лекарска мишена във форума. Моля! Всички сме от една страна на тая барикада. Всички знаем, че може милион неща да не ни се случат на този свят, но единственото, от което няма бягане това е болестта и смъртта. И ще го кажа за хиляден път АЗ ОБОЖАВАМ ЛЕКАРИТЕ. Винаги съм имала силата да се преклоня на нещо, което не мога да постигна и да го призная на глас. Това не ме прави по-малко значима.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докторе, убедена съм, че много добре разбираш мисълта ми. Това е по-скоро един вид /не знам дори как да го нарека/ застраховане, че всеки трябва да носи отговорност за делата си и никой да не си мисли, че е безнаказан. Дали точно сега е подходящия момент, когато здравеопазването е в колапс, дали трябва да се захваща законодателството с лекарите преди да реши милионите други неотложни проблеми в държавата - това е политика и са неща, които ние с теб няма да разберем /аз поне не искам да разбера/.

На всички съсловия им е трудно. Да не мислиш, че като се гласува някакъв недомислен закон, а той следва след това да се прилага от хората, които въобще не са питани, дори за елементарно изказване на мнение - нещата стават перфектни. Нищо подобно.

Всички заедно сме потърпевши.

Аз съм на светлинни години от законодателя. Не ме превръщайте в общата Ви лекарска мишена във форума. Моля! Всички сме от една страна на тая барикада. Всички знаем, че може милион неща да не ни се случат на този свят, но единственото, от което няма бягане това е болестта и смъртта. И ще го кажа за хиляден път АЗ ОБОЖАВАМ ЛЕКАРИТЕ. Винаги съм имала силата да се преклоня на нещо, което не мога да постигна и да го призная на глас. Това не ме прави по-малко значима.

Според мен тази проправка в НК ще е поредната "мъртво родена", и ще затормози и без това претоварените съдилища, тъй като жалбите ще зачестят, както и по-горе се каза - дори и една инжекция носи риск за здравето.Съответно ще има дела, дела, дела, адвокатите ще потриват доволни ръце, а следствията ще се влачат с години, защото за всяко едно нещо ще са нужни експертни мнения.

В примера с инжекцията, ще трябва да се докаже дали тя е можело потенциално да увреди здравето на ищеца, и дали точно тя го увредила, а не тютюнопушеното му....

А ако ищеца и/или ответника не е доволен - ще се иска нова експертиза, тройна, петорна, отново ще се връща за доразгелждане.

Нали се сещаш колко ще се влачи едно такова дело ?

А шрез това време, докато адвокатът се забавлява, а ищецът си харчи напразно парите, лекарят, който ще е обвиняем, ще е съсипан професионално, защото и сега наблюдавм този процес -ако срещу някой от нас се води следствие, останалите се държат настрани от него, все едно е чумав : ако е хирург-не го пускат в операция, ако е интернист-не му дават даже и рецепти да изписва.

Това, че преди този случай е бил великолепен лекар, помогнал на стотици други пациенти , след началото на следстивето вече няма никакво значение - лепва му се "дамга" на челото и всички странят от него -и колеги, и пациенти......

И всичко това се случва преди да е излязвало решението на съда.

Когато излезе, а в повечето случаи се доказва, че не е имало вина, или поне не умишлена, и лекарят е реабилитиран по право, това не го реабилитира в живота и в професията - всички продължават да странят от него с години.....

Ето това е най-лошото : той вече не става за нищо. и то само от някакво си подозрение.

Заради такива дела в цяла Западна Европа няма лекари и всеки българин, отишъл там си намира висоплатена работа - тамошните малдежи не искат да прекарват живота си в съдилищата и не учат медицина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето това е най-лошото : той вече не става за нищо. и то само от някакво си подозрение.

Заради такива дела в цяла Западна Европа няма лекари и всеки българин, отишъл там си намира висоплатена работа - тамошните малдежи не искат да прекарват живота си в съдилищата и не учат медицина.

Да. Напълно си прав. Това е от гледна точка на лекаря. А ако пациента наистина е поставен в рискова ситуация заради лекарската небрежност, а не по обективни причини? Значи всяко нещо си има две страни. Не исках да го казвам на глас, защото не ми прилича, но знаеш, че експертните заключения по тези дела се дават пак от лекари. Е? Да продължавам ли? Казах ти, че и двамата сме на една и съща страна на барикадата. Това доколко пациента е бил поставен в рисково състояние е въпрос на доказване точно колкото и това, дали смъртта е настъпила поради немарливо отношение.

А за чувствата на лекаря, подведен подтакава отговорност си прав - всяка среща със съда те опустощава, дори и да приключи с оправдателна присъда.

Утре и сред юристите реакцията ще е същата, както сега е тук при лекарите. Казах ти - на една страна сме.

Ако обаче с това по някакъв начин ще получиш удовлетворение или облекчение - е, нека аз съм мишената, по която да си хвърляш дарца. Нямам против да поема гнева на един лекар. Какво пък? За добро е. По-добре да го изкара на мен, отколкото на пациент утре. Само че аз на кого ще го изкарам - ами, да му мисли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, че само при лекарите ли е така?

Кой съдия не е бил очернен, само от повдигнато обвинение? Или полицай? Или политик? И т.н.

Не мога да разбера защо докторите в тази тема скачат и бягат от отговорност. Защо всеки в тази държава да може (поне така се води) да носи отговорност и последствия за грешките си, а докторите не? И такива оправдания за държавата ни, че била намкваси и так далее са също така смехотворни - каквато е държавата за всички, такава е и за тях.

И не, никой не слага всички доктори под общ знаменател. Факт е, че има негодяи и безхаберници, както е и факт, че има такива, които въпреки трудностите от всякакво естество все още се борят за всеки свой пациент до край.

Защо да не отиде в затвора докторката в Токуда, която предписва на майка ми такава доза от лекарство, с която тя ако я беше приела след 4 часа щеше да е "Здравей, живот"?!?! И в същия момент аз не искам да ходи в затвора нейн колега от същата болница, който определи действието на онази като дебилно и неадекватно и човека е готов да свидетелства в съда?

Малко имате криворазбрана етика и морал и често съм бил свидетел, как не заемате страна относно действията на ваши колеги, които очевадно са абсурдни. Защо? Защото същите безхаберници са имали миг невнимание? А защо те да имат такива мигове, а вие (примерно и непримерно) да нямате? Нали условията за работа на всички са едни и същи? Защо ги оправдавате вие, които си гледате съвестно работата?

Аз пък това не мога да разбера, скъпи доктори. Някак си са ви леко охахавени представите за етика и морал.

Накратко - който е допуснал грешка и в следствие на нея е отнел човешки живот - в затвора. Без значени едали става дума за доктор, шофьор, електротехник и прочие професия. Аз също, ако убия някой - с кола или де да знам как - хайде в кауша. Ама че съм бил с перфектно минало, съвестен данъкоплатец, честен труженик, носител на орден Стара планина и Млад дояч - а бе нема такъв филм, защото от един мит нататък съм просто убиец (макар и по невнимание).

Простичко е.

Не мислите ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, лекар има право да допуска грешки ... колкото и пилот на граждански самолет. Ако допускате да се качите на самолет и пилота да го разбие поради домашни проблеми, преумора, разсеяност или нещо друго и това за вас е нормално, тогава ОК.

Един случай от скоро, че ми е пресен, да го разкажа на бързо... Моя близка, оплаквания от болки в кръста; идва GP-то, бие инжекции (плаща и се на ръка за идването, отделно инжекциите по 20 лева на идване, а поликлиниката е на 100 метра) няколко дена и покрай другото сменя лекарствата които до този момент е пиела жената със съвсем други. Старите Берлиприл и Тертензиф с някакви нови. Стигна се до рязко влошаване на състоянието, аритмия, забавен пулс и т.н. Щеше да се стига до Бърза помощ. На следващия ден моята близка отиде вече при специалист, който ... сещате се каква е била неговата реакция, в момента се пият пак старите лекарства и сме живи и здрави. Е, моля някой от специалистите тук да разтълкува тази случка, която е невинна почти, но доста показателна. Това лекарска грешка ли е било, некомпетентност или нещо друго, което не искам и да си го помислям, като например, че на лекаря се плаща, за да изписва определени лекарства. Ако нещо беше станало, кой щеше да е виновен? Че е възрастна пациентката и GP-то щеше да си измие ръцете... :nono:

...

Много си прав и съм абсолютно съгласен с теб!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, че само при лекарите ли е така?

Кой съдия не е бил очернен, само от повдигнато обвинение? Или полицай? Или политик? И т.н.

Не мога да разбера защо докторите в тази тема скачат и бягат от отговорност.....

Никой не скача и "бяга от отговорност" :rolleyes:

И в момента, в действащото законодателство си има достатъчно членове за подвеждане под отговорност на лекари !

За справка - прочети НПК.

Има и осъдени, има и с отнети права, има и в затвора.

Верно-единици са.

Просто в момента се предлага да се въведе още едно лекичко безумие в наказателната система, и то :

1.)тенденциозно, по политическа причина-заради предстоящите протести

2.)както казах вече , според мен ще е "мъртвородено".

И за капак - пак ти казвам - прочети внимателно НК, консултирай се и с адовкати ( знам, че познаваш достатъчно добри) и ще видиш, че и в момента, при доказана виновност на лекар , той си носи наказанието.

Вместо да ми викаш "че подскачм, и бягам от отговорност" -ми отговори на въпосроса - за чий чеп се тръби по медиите, че правителството ще прави поправки в законите, и ще вкрава тепърва лекари в затовра ?! :mad: при положение, че законът и сега си го има, и си работи ?

p.s. никога, при никакви обстоятелства не само,че не съм поемал отговорността за моите действия и думи, ами не съм и прикривал никой мой коелга и подчинен.Заради подбни нещша през иминалите две години съм уволнил лично трима лекари, и съм свидетелствал или пряко, или като експерт по още поне 20 или 30 жалби, досъдебни производства или дела.

Резултатът от тях са две условни присъди, и един случай на отнети права на колежка за две години.

През професионалната ми кариера съм се сблъсквал с много повече случаи на немарливост и грешки, от колкото всички вас тук взети заедно!

И не ме обвинявайте в "бягане от отговорност", моля , без да знаете за какво става дума !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично аз мисля,че лекарите трябва да имат и часове по С А М А Р Я Н С Т В О в университета!Повечето от тях не ги интересува нищо освен пари в брой.Говоря от личен опит с бърза помощ,което ме навежда на мисълта да не се правят участващите във форума такива на 'света вода ненапита'!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Trichocephalus, почти всички служители в БГ са на същото дередже (ниски доходи и големи данъци и сметки). Само, че шофьорите от градския транспорт не правят катастрофи с рейсовете, защото им е тежък живота, готвачите не слагат отрова в храната, полицаите не стрелят по случайни хора на улицата и има още много примери, в които други професии са свързани с човешки живот, но няма такава смъртност от небрежност и/или безхаберие, каквато е при вас (дори катаджиите са на второ място). Хората не искат да ходят на лекар защото ги е страх от вас и от сметката, която ще им ударите (или защото знаят, че ще им предпишете скъп антибиотик дори за настинка).  Ами мед. сестрите? Има такива, които дори не могат вена за система да намерят. А, да споменавам ли и за хирурзите, които ще те изхвърлят на улицата с раните и шефовете (може и с някой пришит тампон), ако не им платиш допълнително, и това в случай че не ти направят няколко излишни операции, с които да ти одерат кожата допълнително? Извинявай, но такъв закон ни е до болка необходим. Няма да върне никого от гроба, но поне ще позволи на семействата да търсят възмездие, затова че превърнахте лекарската професия в търговия с човешки животи. И досега не е имало нито един несправедливо осъден лекар, докато има стотици измъкнали се виновни.

Редактирано от Q-tech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста, да не кажа повечето инциденти, включително и такива с фатален край се случват в частните лечебни заведения в България. В тези болници средната заплата на лекарите едва ли е под 3000лв...При това да не забравяме, че повечето тежки операции, които са с голяма вероятност за смъртен изход се правят в държавните специализирани болници, ( впрочем има типове операции, за които са лицензирани и притежават нужната материална база и персонал с опит - единствено те ). Само един пример без уточнения и имена: В една Пазарджишка частна болница преди време, ако някой си спомня, почина бургаски бизнесмен след...липосукция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според министър Маргарита Попова в областта на здравеопазването и на екологията ще бъдат предложени нови текстове и нови престъпни състави, съобразени с европейските експерти. Компютърните престъпления също ще бъдат криминализирани и вече ще предвиждат ефективни наказания.

И не, никой не слага всички доктори под общ знаменател. Факт е, че има негодяи и безхаберници, както е и факт, че има такива, които въпреки трудностите от всякакво естество все още се борят за всеки свой пациент до край.

И в момента, в действащото законодателство си има достатъчно членове за подвеждане под отговорност на лекари !

За справка - прочети НПК.

Има и осъдени, има и с отнети права, има и в затвора.

Верно-единици са.

Просто в момента се предлага да се въведе още едно лекичко безумие в наказателната система, и то :

1.)тенденциозно, по политическа причина-заради предстоящите протести

2.)както казах вече , според мен ще е "мъртвородено".

И за капак - пак ти казвам - прочети внимателно НК, консултирай се и с адовкати ( знам, че познаваш достатъчно добри) и ще видиш, че и в момента, при доказана виновност на лекар , той си носи наказанието.

Вместо да ми викаш "че подскачм, и бягам от отговорност" -ми отговори на въпосроса - за чий чеп се тръби по медиите, че правителството ще прави поправки в законите, и ще вкрава тепърва лекари в затовра ?! :mad: при положение, че законът и сега си го има, и си работи ?

p.s. никога, при никакви обстоятелства не само,че не съм поемал отговорността за моите действия и думи, ами не съм и прикривал никой мой коелга и подчинен.Заради подбни нещша през иминалите две години съм уволнил лично трима лекари, и съм свидетелствал или пряко, или като експерт по още поне 20 или 30 жалби, досъдебни производства или дела.

Резултатът от тях са две условни присъди, и един случай на отнети права на колежка за две години.

През професионалната ми кариера съм се сблъсквал с много повече случаи на немарливост и грешки, от колкото всички вас тук взети заедно!

И не ме обвинявайте в "бягане от отговорност", моля , без да знаете за какво става дума !

Ти пък как реши, че не знаем за какво става дума?!?!

И от превъзбуда се виж какво си написал...

Точно ти няма да варкаш, защото мнението ми за теб и работата ти съм ти го казвал лично, а и тук на всеослушание. И точно затова недоумявам от какво си недоволен, ставайки въпрос за отговорностите.

Прочети подчертаните неща в поста и обърни внимание, че говорим не за това, което е написано и в момента върви в НПК, а за нещата, които ще се появят тепърва.

Че е политическо решение е ясно. Че е недоклатено и недомислено - пак е ясно. Че не е това начина - спор няма.

Но пак питам - защо да не се носи отговорност подобаваща?

Всички тези неща с петорните и осморни експертизи важат и в обратния смисъл - когато доктора поиска да се докаже вината му и ги поиска той. За тези случаи какво ще кажем? Или ще обърнем внимание само на обратната страна на лопатата?

Като човек, който си отговорен, не заемай страната и не защитавай дебилните си подобия на колеги, облечени в бели престилки, от чиито джобчета стърчат банкноти и телефони за по 2-3 000 лева.

Аз само това искам - справедливост за всички. За виновните, причинили смърт - затвор. За съвестните и борещи се до последен дъх за живота на пациента си - неограничена по размер заплата и много и заслужени социални придобивки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Заради подбни нещша през иминалите две години съм уволнил лично трима лекари, и съм свидетелствал или пряко, или като експерт по още поне 20 или 30 жалби, досъдебни производства или дела.

Ето това имах предвид - 20-30 жалби и две условни присъди. Това е по-малко от 10 процента. А за роднините на умрелия пациент е повече от 100%. И в крайна сметка никой не е в затвора - условни присъди. А след като е сбъркал защо да не плати? Просто в много болезнен момент политиците решиха да направят нещо такова, едва ли не като наказание за гилдията заради това, че не слушка.

Редактирано от Merryl (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От последните постове разбрах : зад всеки умрял седи по един лекар с окървавени ръце и стърчащи от джоба му хилядарки. Затвор , а най-добре смърт за тези изроди ! Няма проблем, договорихме се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Всички тези неща с петорните и осморни експертизи важат и в обратния смисъл - когато доктора поиска да се докаже вината му и ги поиска той. За тези случаи какво ще кажем? Или ще обърнем внимание само на обратната страна на лопатата?

......

Разбира се, че няма да гледаме едностранчиво - всеки има правото да поиска такива експертизи, както и съд.

Аз само това искам - справедливост за всички. За виновните, причинили смърт - затвор

Всеки иска това.

Аз също, разбираш ли ?

Въпросът е, че с тия поправки сега ще започнат да се ловят вещици, а лекари в страната вече почти не останаха и няма и да има в скоро време, тъй като отново ти обръщам внимание - всичко стана платено и новите кадри не учат медицина защото те искат да помогнат на някой човек, ами защото тате има парички и ги е изпратил в университета.

Ето това имах предвид - 20-30 жалби и две условни присъди. Това е по-малко от 10 процента. А за роднините на умрелия пациент е повече от 100%. И в крайна сметка никой не е в затвора - условни присъди. А след като е сбъркал защо да не плати? Просто в много болезнен момент политиците решиха да направят нещо такова, едва ли не като наказание за гилдията заради това, че не слушка.

Четири от делата, по които съм викан се влачат вече над 5 години.

Заради това там няма и никакви присъди.

При останалите не се доказа вина на лекарите.

Всеки един човек, загубил близък смята, че някой не е направил нещо, или че е можело да се направи повече от това, което е направено и заради това човекът е умрял.

Всеки един - трябва да си голям дебил за да махнеш с лека ръка над смъртта на майка си, или баща си, и да не търсиш виновни за станалото.Съответно лекарите са най-добрите изкупителни жертви.

Там където се доказа грешка - имаше присъди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Док, безмислено е да се хващаш на приказките на разни дечица и на един бивш цензуриран, който уж ти е казвал мнението си по въпроса направо в лицето ти, а сега не може да си подреди приказката така, че човек който вече е изнервен от други коментари да го разбере правилно.

Това беше безмислено и единствената цел е да се заяждаш. Но карай, свикнал съм и човек в безсилието си да каже нещо смислено му е по-лесно да избере тази тактика. Да не говорим, че на теб специално няма смисъл да ти цитирам правилата, които познаваш прекрасно и особено в частта 2.9.

Ако искаш да изразиш мнение и да "защитиш" някой, просто го направи цивилизовано и човешки. От това по-горе няма смисъл, повярвай ми.

пп. Слагам "защитиш" в кавички, защото аз поне не обвинявам никой и не сме в съдебната зала, но явно за част от четящите всичко е въпрос на обвиняване и оправдаване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Trichocephalus, почти всички служители в БГ са на същото дередже (ниски доходи и големи данъци и сметки).

Само, че шофьорите от градския транспорт не правят катастрофи с рейсовете, защото им е тежък живота, готвачите не слагат отрова в храната, полицаите не стрелят по случайни хора на улицата и има още много примери, в които други професии са свързани с човешки живот, но няма такава смъртност от небрежност и/или безхаберие, каквато е при вас (дори катаджиите са на второ място). Хората не искат да ходят на лекар защото ги е страх от вас и от сметката, която ще им ударите (или защото знаят, че ще им предпишете скъп антибиотик дори за настинка). 

Ами мед. сестрите? Има такива, които дори не могат вена за система да намерят.

А, да споменавам ли и за хирурзите, които ще те изхвърлят на улицата с раните и шефовете (може и с някой пришит тампон), ако не им платиш допълнително, и това в случай че не ти направят няколко излишни операции, с които да ти одерат кожата допълнително?

Извинявай, но такъв закон ни е до болка необходим. Няма да върне никого от гроба, но поне ще позволи на семействата да търсят възмездие, затова че превърнахте лекарската професия в търговия с човешки животи. И досега не е имало нито един несправедливо осъден лекар, докато има стотици измъкнали се виновни.

Извинявай, но точно заради това един лекар на Запад взима заплата 5 пъти повече от шофьора и готвача - защото отговорността му за човешкия живот е в пъти по-голяма и за да има стимул качествени хора да стават лекари, защото ще има стимул да се учат и да не допускат хората да умират.

Не може да приравняваш професиите и отговорността, а да не говорим за заплащането, което пък тук е обратното - един лекар взима по-малко от готвач.

Заради това имаш лекари, които са по-неквалифицирани от готвачите.

....

пп. Слагам "защитиш" в кавички, защото аз поне не обвинявам никой и не сме в съдебната зала, но явно за част от четящите всичко е въпрос на обвиняване и оправдаване.

Общо взето аз лично прекратявам участието си тук - не виждам смисъл.

Явно щом съм лекар съм виновен по презумпция за всяка болест.Ще си седя на пачките с пари иу ще чакам да ме арестувате.

няма проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това беше безмислено и единствената цел е да се заяждаш. Но карай, свикнал съм и човек в безсилието си да каже нещо смислено му е по-лесно да избере тази тактика. Да не говорим, че на теб специално няма смисъл да ти цитирам правилата, които познаваш прекрасно и особено в частта 2.9.

Ако искаш да изразиш мнение и да "защитиш" някой, просто го направи цивилизовано и човешки. От това по-горе няма смисъл, повярвай ми.

Господине, ако сте се познали в моя пост значи изпитвате все пак някакво угризение на съвеста и се оглеждате за нещо което би показало някаква грешка. Това че имате съвест е похвално. Впрочем коментара ми към Вашите постове не касаят действията Ви като модератор, а изказванията Ви като потребител. Толкова по въпроса, нямам намерение да се заяждам или да излизам от рамките на темата, надявам се че няма да има нужда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...