Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Fifa

Затвор за лекарска грешка

Препоръчан отговор

Много ме дразни когато някой гилдии (в случая лекари) иска високи заплати. Бе хора вие не разбрахте ли, че пари в държавата няма! Просто няма. Как да ви дадът заплати по 5000 лв като икономиката не работи. Всеки иска хубав живот, но никой не се замисля, че държавата и бедна и пари просто няма, за никого. При положение че в провинцията хората работят за по 200-400 лв и има пенсии по 100 лв вие какво искате? можете да искате големи заплати, но не в абсолютни цифри, а в сравнение с другите професии.

Хайде бе, няма пари! А защо тогава "провинциалните" работници / дори не говоря за инженери и други висшисти / в ТЕЦ-2 например взимат 2-3 повече пари от лекарите? Да не говорим за парите за дрехи, купони за храна и почивки във ведомствени бази на народни цени? Имам приятел, за когото беше по-изгодно да работи там на шлосерски щат въпреки дипломата си за инженер, просто защото заплатата го устройваше изцяло. Други мои познати IT- специалисти работят за заплати от порядъка 2-3 хиляди евро ! Така че, Алекси, дразни се колкото си искаш, но недей убеждава хората в недостатък на средства. Висококвалифицираният труд, особено лекарският, не трябва да се приравнява с този на обикновен общ работник или механик, това е обидно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно съм съгласен с dimadoctor. Пари има, не видя ли палатите по Свиленград, за които чак ЕС ни завидяха, за които не се плаща ни данък, но вода, ни ток. Малки ли са комисионните на Ахмед Доган и викаш че в БГ пари нема. Просто лъжат народа, България трябва да е много богата, щом всички лапат и пак пари остават, а ние сме пълни идиоти че вярваме, че пари нема и се задоволяваме с празни приказки и обещания и заплати от 200 лв. Ако получаваш само толкоз то по-добре да се гръмна, то в Западна Европа просяк да съм ще припечелвам по-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде бе, няма пари! А защо тогава "провинциалните" работници / дори не говоря за инженери и други висшисти / в ТЕЦ-2 например взимат 2-3 повече пари от лекарите? Да не говорим за парите за дрехи, купони за храна и почивки във ведомствени бази на народни цени? Имам приятел, за когото беше по-изгодно да работи там на шлосерски щат въпреки дипломата си за инженер, просто защото заплатата го устройваше изцяло. Други мои познати IT- специалисти работят за заплати от порядъка 2-3 хиляди евро ! Така че, Алекси, дразни се колкото си искаш, но недей убеждава хората в недостатък на средства. Висококвалифицираният труд, особено лекарският, не трябва да се приравнява с този на обикновен общ работник или механик, това е обидно!

Хъх, това че броени държавни предприятия си позволяват повече - не значи че всички служители изкарват по толкова. Средната заплата в държавно учреждение е сигурно 300-400 лв.

Отделно тези твои познати IT-та работят за чужди фирми (аутсорсинг). Иначе за родния бизнесмен, ако някой друг не плаща заплатите, всеки лев е разточителство и няма да видиш и половината на това (ако изобщо благоволи да ти заплати).

Обидно е и хора да работят по 12 часови смени и да взимат по-малко от един санитар. Обидно е и да плащаш цяла година осигуровки и когато ти се наложи преглед - да си плащаш за всичко. Обидно е и да те лъжат за резултатите и да ти пробутват най-скъпите лекарства. Обидно е и да те изхвърлят с раните, на другия ден след операция, защото не си си "доплатил"... И има и още много други обидни неща в Здравеопазването ни. Но странно, защо ли не съм видял лекарите да протестират срещу тях досега!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам, но имам много приятели по София все програмисти и инжинери и не получават под 2 хилки, не вярвам всички да бачкат за Майкросфт. :jumping11: А инак може да се получава и по-ниско от санитар, ама това си е престъпление, мой човек, кат знам че някой пенсионери взимат към 700 лв., а ти да бачкаш за 200-300 лв. и сега не ми скачайте, че са единици тия привилегировани душици.

Неправилно е да се плаща за легло, консумативи, това е така, НО защото системата е недофинансирана, а при това и някой са си намерили вратички и цокат касата (повечето частници излизат така на печалба с ненужни скъпи кардиологични операции).

И накрая ще си позволя да постна видяното пред лекарски кабинет в ДКЦ-Плевен:

".....Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо....." К.Иречек

Редактирано от MRDari (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ауууууууу, 2000 ЕВРО, ми чи давай всички да ставаме програмисти. 5 милиона българи ще работим програмисти и ще си живеем царски. За такава заплата, даже и леля Пена чистачката ще си скъса задника да учи.

Не, не се приравнява, но когато чистачка в огромната част от случаите взема 200 лв, а пенсиите са по 100-150, то ти колко искаш да получават висококвалифицираните? По 5000 евро ли? Това че в София се мръщите на 500 лв заплата не означава че навсякъде е така. Колкото и да не ви се ще, България макар и в Европейския съюз е по близко до африка като икономически модел.

И не ми говори как някой си бил учил години и имал 2 вишета. Не случайно казват, че у нас за да не завършиш више трябва да те блъсне кола. Дипломи дават на куцо, кьораво и сакато, стига да си е платил.

Ти като си такъв акънлия и толкова ги разбираш работите що не дойдеш да поживееш в провинцията с 200 лв заплата. И кат си толкоз уверен че заплатите на общите работници са прекомерно високи, що не вземеш и ти да идеш да носиш вар на някой строеж. Тъй де, да се убедиш сам , че тая работа е много лесна.

И прав си, обидно е, откъде на къде доктора седящ в топлия кабинет ще получава 1000 лв, а един обикновен работник ще копае цял ден канали, и часника ще го спуква от работа, и ще мръзне като куче цял ден за 200 лв.

Хората в провинцията умират от глад в буквалния смисъл на думата http://www.blitz.bg/news/article/90498 и за да стане по социално справедливо, следва да ги оставят да измрът, за да може с парите от техните пенсии да дигнат заплатите на лекари и учители.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обидно е и хора да работят по 12 часови смени и да взимат по-малко от един санитар. Обидно е и да плащаш цяла година осигуровки и когато ти се наложи преглед - да си плащаш за всичко. Обидно е и да те лъжат за резултатите и да ти пробутват най-скъпите лекарства. Обидно е и да те изхвърлят с раните, на другия ден след операция, защото не си си "доплатил"... И има и още много други обидни неща в Здравеопазването ни. Но странно, защо ли не съм видял лекарите да протестират срещу тях досега!!!

Да, така е, много обидни неща има в здравеопазването. И едно от тях е, че професията на санитаря е почти еталон за нискоквалифициран и зле платен труд. Истината е, че точно тази професия е една от най-тежките, неприятни и изтормозващи. И наистина е много ниско платена. Но в никакъв случай не трябва да се подценява, защото добрият санитар може бъде от невероятна полза за един лекар или цяло отделение. Както и обратното де- ако има дори един невъзпитан и груб с всички "кадър"- цялата атмосфера в отделението се сдухва.

Самите лекари винаги протестират и срещу условията на труд и недостига на медикаменти, консумативи, бельо и т.н. Защото на никой лекар не му е приятно да обяснява, че е необходимо пациентът сам да си носи чаршафи, калъфки, печка за стаята, левкопласт ....И доста други работи поради това, че в аптеката на болницата просто ги няма. И вината въобще не е на лекарите. Всички болници имат милиони левове дългове към НЕК, ВиК, телефони, аптеки....Защото някой някъде упорито отказва да проумее, че цената на едно добро здравеопазване е много висока, но в България се отделят мизерни средства за него. В тази цена влизат и високите заплати на лекарите, медицинските сестри и дори и на санитарите. В болницата, където работя сега, санитарят освен че помага да се чистят коридори, операционната и др. при нужда може да работи с рентгенов апарат или друга техника, да асистира на операция, да отговаря за някои доставки и т.н. С една дума- много отговорни и специфични задължения, за изпълнението на които се налага съответно обучение. Но пък и не се оплаква от ниска заплата.

P.S. Нашите пациенти също ги изписваме понякога на следващия ден след операция /напр. за дискова херния/, но това не значи, че ги изхвърляме, просто в някои случаи не се налага по-дълъг престой в стационара. Така че това не е някаква трагедия. А за заплащането- тук хората също си плащат прегледите въпреки осигуровките. Ако ги нямаха- щяха да плащат много повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ауууууууу, 2000 ЕВРО, ми чи давай всички да ставаме програмисти. 5 милиона българи ще работим програмисти и ще си живеем царски. За такава заплата, даже и леля Пена чистачката ще си скъса задника да учи.

Не, не се приравнява, но когато чистачка в огромната част от случаите взема 200 лв, а пенсиите са по 100-150, то ти колко искаш да получават висококвалифицираните? По 5000 евро ли? Това че в София се мръщите на 500 лв заплата не означава че навсякъде е така. Колкото и да не ви се ще, България макар и в Европейския съюз е по близко до африка като икономически модел.

И не ми говори как някой си бил учил години и имал 2 вишета. Не случайно казват, че у нас за да не завършиш више трябва да те блъсне кола. Дипломи дават на куцо, кьораво и сакато, стига да си е платил.

Ти като си такъв акънлия и толкова ги разбираш работите що не дойдеш да поживееш в провинцията с 200 лв заплата. И кат си толкоз уверен че заплатите на общите работници са прекомерно високи, що не вземеш и ти да идеш да носиш вар на някой строеж. Тъй де, да се убедиш сам , че тая работа е много лесна.

И прав си, обидно е, откъде на къде доктора седящ в топлия кабинет ще получава 1000 лв, а един обикновен работник ще копае цял ден канали, и часника ще го спуква от работа, и ще мръзне като куче цял ден за 200 лв.

Хората в провинцията умират от глад в буквалния смисъл на думата http://www.blitz.bg/news/article/90498 и за да стане по социално справедливо, следва да ги оставят да измрът, за да може с парите от техните пенсии да дигнат заплатите на лекари и учители.

Прав си Алекси, да си обущак не е никак лесно, но едното е физическо натоварване, а другото психическо. За заплатите спират до това, което си написал, наистина в провинцията стантарта е много нисък, работодателите изцеждат напълно работника за залъка хляб, кат се прибере вкъщи направо е гроги, едвам стига до леглото, като преди това допълзява до банята. Това е скапания капитализъм - максимална печелба с най-малко вложения. Здравеопазването няма така лесно да се оправи, както някои го мислят, трябват много пари за профилактика и ранен скрининг, така след време ще имаме по-здрава нация и ще намалят хоспитализациите, защото сега повечето случаи са занемарени във времето и много тежки, които изискват скъпи лекарства и терапия. Редактирано от MRDari (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Алекси, аз съм работил и живял САМО в провинцията! И докато работих там имах време да съжаля многократно, че изобщо учих медицина. Щеше да ми е много по-лесно, без да се напъвам много- много с учене да започна да работя на някой строеж, да нося вар и да не си давам труда да се тревожа за пациенти и семеен бюджет. Защото и това съм правил- минал съм през УПК /ако знаеш какво е това/ по оформление на сгради, т.е. по строителни дейности. И съм шпакловал при минусови температури, взимайки вода от един заледен бидон. С една дума- много добре знам какво представлява и тази работа. Аз понеже съм "акънлия" реших да следвам медицина, нямах пари да си плащам дипломата и си учих както трябва. Точно заради тези ми усилия заслужавам добро заплащане и отношение, както и поради високата ми квалификация на труд. Ако теб те е мързяло или пък си нямал пари за дипломи- твой проблем. Ама не развивай теорията как горкият общ работник трябва да е по-почитан и добре платен от нафуканите доктори по топлите кабинети! Макар че май искам прекалено много от теб, та нали за средния българин аз съм един от "бялата мафия", алчен, некадърен и залужаващ презрение лекар. Не можеш да приемеш, че хората, учили повече от теб, трябва да се намират по-високо в социалната градация. Ама карай, това вече не ме учудва....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лекари отиват на съд за лошо отношение към ромите

Партия ДРОМ ще съди лекари, отнесли се пренебрежително или отказали лечение на роми. Това заяви пред „Новинар” председателят на политическата сила и общински съветник от ГЕРБ в София Илия Илиев. Той каза, че има стотици случаи, в които представителите на този етнос получават лоша медицинска услуга или биват прехвърляни от едно медицинско заведение в друго. Поради негативното отношение на медиците към ромите има редица смъртни случаи, добави Илиев. По неговите думи поради нехайство на болниците много родилки и бременни жени от ромски произход са загубили живота си. Това е и причината ДРОМ да направи сериозен анализ на случаите в близките една-две години и да търси правата на тези хора по законов ред пред българския съд, добави Илиев. Той призова лекарите, които в момента настояват за тежи наказания за насилието върху докторите, първо да се замислят дали изпълняват съвестно професионалния си дълг.

Медиците поискаха сериозни санкции за насилие върху тях, след като група роми потрошиха част от спешното отделение във варненска болница. Шефът на ДРОМ коментира, че най-вероятно насилието над медици е провокирано от това, че българските и ромските пациенти не се третират по еднакъв начин.

От своя страна председателят на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов отрече да има дискриминация от страна на медиците спрямо малцинствата. Той предположи, че на роми е отказвана медицинска помощ в случаите, когато те не са здравноосигурени.

....

цялата статия - "Новинар"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пловдивският районен съд остави в ареста 70-годишния гинеколог от Пловдив д-р Въчю Вълчев и му отреди постоянна мярка задържане под стража.

Той е обвинен, че в периода от март 2009 г до септември 2010 г. е умъртвил плода на 5 жени, съобщиха от съдебната палата в Града под тепетата.

Съдът сметна, че ако д-р Вълчев бъде пуснат на свобода, може да извърши друго престъпление.

Адвокатът на обвиняемия Красимир Елдъров поиска гинекологът да бъде пуснат в домашен арест, но съдът не уважи искането.

Според обвиненията, повдигнати срещу пловдивския гинеколог, той е извършвал криминални аборти.

Освен това лекарят е извършвал манипулациите в приземен етаж на сграда, без течаща вода и в пълно нарушение на хигиенните и санитарните норми.

Ако бъде признат за виновен, д-р Вълчев може да лежи в затвора до 8 години.

информация от dnes.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2 болници плащат 140 000 лв. за лекарски грешки

Публикувано изображение

110 000 лв. ще плати за емоционални и психически травми МБАЛ ”Св. Анна” във Вaрна на родителите на починало момче 110 000 лв. ще плати за емоционални и психически травми МБАЛ ”Св. Анна” във Върна на родителите на починало момче

Сн.: www.svetaanna-varna.com

Две болници бяха осъдени днес да платят общо 143 502 лв. обезщетения заради лекарски грешки.

110 000 лв. за емоционални и психически травми ще плати МБАЛ "Св. Анна" във Варна на родителите на 14-годишния Румен Стоянов, който почина в болницата през януари 2009 г., реши Окръжният съд в града, съобщи БТА.

Румен постъпил в болницата на 16 януари с остър кръвоизлив в носа, зачервено гърло, кашлица и хрема. Седмица преди това бил лекуван от семейния лекар заради острата инфекция на горните дихателни пътища.

По време на процеса бе назначена и изслушана тройна съдебно-медицинска експертиза. Според нея при постъпването на Румен в болничното заведение диагнозата е била поставена правилно, но при дете с вроден сърдечен порок е трябвало да се направи консултация с детски ревмокардиолог.

Пак според експертите заради силния кръвоизлив от носа детето е трябвало да бъде консултирано и от специалист УНГ. Четири дни след постъпването в болницата, 14-годишният пациент починал, след като вдишал кръв в белите дробове.

Вината на лекуващите е, че не са предприели адекватни действия за продължаващото с дни обилно кръвотечение от носа, отсъдиха магистратите.

Съдът отхвърли иска на родителите за 220 000 лв. обезщетение, след като се съобрази с експертите, че обилното кръвотечение, предизвикало аспирацията на кръв в белите дробове, се е дължало и на вродените разширени кръвоносни съдове на носа на детето.

МБАЛ „Св. Анна" ще плати 4400 лв. държавна такса, както и 1000 лева, които са част от разноските на родителите по делото.

Решението на съда може да се обжалва пред Варненския апелативен съд в 14 дневен срок.

Ще обжалваме, каза пред "Фокус" Олга Томова, юрисконсулт на МБАЛ „Св. Анна”.

Междувременно Окръжният съд в Пазарджик осъди доктор и болнично заведение за лекарска грешка, съобщи Дарик радио. Ушният лекар Георги Антонов и МБАЛ „Хигия" трябва да платят на Красимира Попова обезщетение от 33 502 лв.

Студентката е постъпила в болницата през юни 2006 г. за операция за премахване на полипи в носа. След интервенцията състоянието й се влошило, последвали още няколко операции и рехабилитация следващите 2 г. Установено е, че черепът на пациентката е пробит след първата операция.

Сега Красимира Попова е с ограничена трудоспособност и е инвалидизирана.

Тя е с частична парализа, епилепсия, нарушени умствени възможности. Решението на окръжните магистрати може да бъде обжалвано пред Апелативен съд - Пловдив в двуседмичен срок.

Съдружникът на Илия Павлов Севдалин Стратиев почина през 2003 г. от тежък кръвоизлив след липосукция, направена в болница "Хигия".

dnes.dir.bg

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лекарските грешки ще стават повече, но по чия вина?

Лекарските грешки са тема, която и медиите, и публиката, и властта стръвно обичат. Първите две групи, защото съдържа всичко необходимо да привлича интерес - екшън, драма, добри и лоши участници. Колкото повече телевизия и вестници раздухват случаи на пострадали пациенти, толкова повече публиката им е склонна да обвинява лекарите и съответно - да търси още и още подобни истории. Третата група - властта, обича темата по две причини. Първата - "некадърността" на лекар или болница отвличат вниманието от некадърността на самата власт. Втората причина - медийната истерия създава заетост за самата власт, прави я значима и добра. Назначават се проверки, пращат се национални консултанти, размахват се закани за наказания на виновните. Нищо, че в 90% от случаите се оказва, че грешка няма.

Основният резултат е един. Пациентите все повече мразят лекарите, а лекарите - пациентите. Болните започват да се съмняват във всяка диагноза и назначено лечение. За всеки смъртен случай или увреждане се винят публично лекарите и се забравя, че има и друг отговорен като например природата. Или пък близките, или самият пациент. Но естествено, по-лесно е вината да е в друг. Изчезва доверието и респектът към медиците, а те съставляват немалка част от лечението. И от това не страдат докторите, а пациентите.

Не че лекарски грешки и некачествено лечение няма. Напротив - има, и ще стават повече. Според доклад на Световната банка по данни от здравната каса годишно жертвите им у нас са около 7000. И естествено тези случаи не трябва да се неглижират. Въпросът обаче е, че голям брой "лекарски" грешки са продукт на системата и виновници за тях далеч не са само докторите. Те получават все по-компрометирано образование, длъжни са да работят при нелогични и понякога несъвместими с медицината условия и живеят като всички нас в общество с определени социално-икономически характеристики. И не последно място - тяхната работа се контролира от ред институции и когато някой допусне грешка, е логично да се попита какво е правил този, който отговаря за контрола.

Допреди 10 години медиците учеха, че се лекува пациентът. С появата на здравната каса и клиничните пътеки те вече учат, че се лекува болестта. Защото касата така плаща. Ако в болница влезе пациент за лечение на остър проблем на белия дроб, но се окаже, че той е провокиран от проблем със сърцето, пациентът се изписва, взема ново направление и влиза по друга клинична пътека в съседното отделение. Защото касата плаща за "извършена дейност", която е строго описана в пътеката. Всяка манипулация, консултация, диагностична или терапевтична мисъл извън посочените от касата не се плаща. Затова и не се извършва. Така бързо студентът научава, че нещата извън неговата тясна специалност и органа, за който той отговаря, не са негова грижа. Вероятно такъв е случаят във Варна, в който болницата беше осъдена за лекарска грешка, довела до смъртта на дете. Там са лекували момчето по основната му диагноза - инфекция на горните дихателни пътища и силно кръвотечение от носа. Детето обаче е имало сърдечен порок и затова е била нужна консултация с ревмокардиолог и специалист по УНГ. Те обаче най-вероятно не са били предвидени в клиничната пътека и затова не са се случили.

Докато учи тези тънкости на занаята, специализантът си плаща прескъпо за обучението, защото държавата така и не успя да реши този проблем. То не му се брои и за стаж, въпреки че работи наравно с останалите лекари и трябва сам да си плаща осигуровките. Когато младият лекар най-накрая получи специалност, първата му работа е да си избие големите разходи. Ясно откъде. Оттам, откъдето си ги избиват тези, от които учи - от пациентите. И студентът, и учителят са хора. И живеят в България. И всичко, което важи за останалите граждани, важи и за тях. Щом всички крадат, и лекарите ще го правят. Щом всички не спазват правилата, и лекарите няма да ги спазват. Не може в цяла България да се слуша чалга, а само в операционните - Вивалди, всеки продукт - от магистралата до салама да са некачествени, а само медицинската услуга да е изрядна. Болницата не е анклав на морала и хуманността. Щом отвън ги няма, няма как да ги има и вътре. И понеже на доста лекари това не им харесва, просто сменят държавата.

И освен това докторите са хора и грешат, както всички останали хора. Но понеже грешката на лекаря е несъизмерима с грешката на, да речем, шивачката, упражняващите тази професия подлежат на далеч по-сериозен контрол. Над всеки доктор има шеф на отделение, на болница, лекарски съюз, здравна каса, министерство на здравеопазването. Всички до един са призовани да създават правила и да съблюдават спазването им. Кой е виновен, че анестезиологът в болницата в Пирдоп е поставил интубационната тръба в хранопровода вместо в трахеята в 11-годишно момче и го е убил? Единствено и само д-р Здравко Кескинов, човек с дълго психиатрично досие, съден и преди в Кърджали за причиняване на смърт на пациент по непредпазливост; взет в болницата в Пирдоп, без изобщо да му се иска свидетелство за съдимост и за психично здраве, защото законът не го изисква; назначен на бърза ръка, защото анестезиолозите у нас са изчезваща професия, а ако нямаш поне двама, не можеш да сключиш договор със здравната каса и затваряш цялата болница?

Един от малкото положителни ефекти на истерията по темата "лекарски грешки" е нарастването на съдебните дела за тях. Въпреки опасенията за субективни фактори от рода на "гарван гарвану око не вади" и нежеланието на лекари да се противопоставят едни на други с експертизи, все пак тази година има поне 4 осъдени лекари и болници. Добър или лош, само съдът може да каже има или няма грешка. И той, а не медиите, публиката или властта е този, който може да каже кой е виновен и кой не.

Източник: в-к "Сега"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докато учи тези тънкости на занаята, специализантът си плаща прескъпо за обучението, защото държавата така и не успя да реши този проблем. То не му се брои и за стаж, въпреки че работи наравно с останалите лекари и трябва сам да си плаща осигуровките. Когато младият лекар най-накрая получи специалност, първата му работа е да си избие големите разходи. Ясно откъде. Оттам, откъдето си ги избиват тези, от които учи - от пациентите.

Ми да вземем сега и всички ИТ специалисти, като почнем работа - веднага да си избиваме парите за образование, компютри, Интернет и т.н. от клиентите ни: "Добър ден, дойдох да ви оправя Интернета. Т.к. линията ви е наред, но РС-то ви е пълно с вируси - това ще ви струва 500 лв."

Щом всички крадат, и лекарите ще го правят. Щом всички не спазват правилата, и лекарите няма да ги спазват. Не може в цяла България да се слуша чалга, а само в операционните - Вивалди, всеки продукт - от магистралата до салама да са некачествени, а само медицинската услуга да е изрядна. Болницата не е анклав на морала и хуманността. Щом отвън ги няма, няма как да ги има и вътре.

Е, как тогава да уважаваме лекари, които нямат морал, крадат, не са хуманни и слушат чалга??? Да имат морал и хуманност им влиза в работата, а не е просто въпрос на "етикет".

И понеже на доста лекари това не им харесва, просто сменят държавата.

И уви, не са само те. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Законът е един за всички и всеки,който е извършил престъпление трябва да бъде съден независимо от това каква професия упражнява.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Законът е един за всички и всеки,който е извършил престъпление трябва да бъде съден независимо от това каква професия упражнява.

Това е истината, съден, но от съда, не от медиите, защото репутация трудно се гради, а веднъж разрушена наново не се създава. :rolleyes: А това по медиите си е чиста проба провокации, за да се държи лекарското съсловие с наведена глава, че видиш ли какви заплати получавате, пък какви сакатлъци правите. А в България винаги има по-равни и по-неравни спрямо закона, които има пари е винаги чист, Темида е сляпа за тяхните престъпления.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледат дело срещу лекари обвинени във взимане на подкуп

Пловдивският окръжен съд ще гледа делото срещу лекарите Стоянка Иванова и Мариана Димитрова, обвинени в документно престъпление и вземане на подкуп за периода от август 2008 до август 2009 г. Те са били председател и член на Лекарска консултативна комисия към ДКЦ - Пловдив.

Работата на комисията е да извършва прегледи и да поставя диагнози на трудноподвижни хора с тежки заболявания като диабет, инфаркт и инсулт.

Според обвинителния акт представителите на две фирми, които търгуват с помощни средства за инвалиди, уведомявали Иванова и Димитрова хора с какви увреждания са дошли при тях. Те издавали постфактум съответния документ за пред Социалната дирекция, без да преглеждат и диагностицират пациентите. В някои от случаите вписвали в предписанието повече и по-тежки заболявания отколкото има пациента.

На предишното заседание на съда бяха разпитани двама свидетели. Делото беше отложено по искане на прокурор Галин Гавраилов и защитата, защото фактическата и правна страна не е изяснена и не са разпитани много от свидетелите.

Днес се очаква двама от свидетелите да бъдат доведени принудително.

news.plovdiv24.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обвиниха 4-ма лекари от Смолян за смъртта на дете

Окръжна прокуратура Смолян е внесла обвинителен акт срещу 4-ма лекари. Обвинението е за причиняване на смърт по непредпазливост на 4-годишната Никол Сурчева.

Dnes.bg припомня, че момиченцето издъхна в смолянската болница МБАЛ “Братан Шукеров” през септември тази година.

Личният лекар на детето установил след преглед варицела, а детето било настанено в здравното заведение.

Трагедията е станала на 20 септември, като Никол била приета за лечение същата нощ около 3 часа.

Малката не е била прегледана от лекар въпреки силните болки. В отделението липсвало такъв.

Педиатър отишъл час преди да стане трагедията. Съдебните лекари установиха, че от шарката се е получило възпаление на белия дроб и лимфните възли от корема до шията и малкия мозък.

Според медицинската диагноза момиченцето е получило бързоразвиващ се сепсис.

След подаден от родителите сигнал в полицията, в центъра по здравеопазване и в прокуратурата започна разследване.

В резултат на него след прецизиран през септември обвинителен акт сега е внесен нов такъв, съобщи говорителят на магистратите Иван Спиров. В акта са посочени действията и бездействията на лекарите, които според обвинението са причинили смъртта на детето.

Изт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уволняват лекар, оперирал лява вместо дясна ръка

Още двама медици ще бъдат наказани заради гафа с малката Виктория

Публикувано изображение

Доцент Павка Тричкова да бъде уволнена, а д-р Даниела Паскалева, както и д-р Юлия Кирилова са с предупреждение за уволнение. Това е предложението на извънредната комисия към Пирогов, където екипът оперирал по погрешка лявата, вместо дясната ръка на дете.

Малката Виктория, на годинка и 10 месеца пристигнала с родителите си от Пловдив тъй като преди няколко месеца притиснала дясната си ръчичка на врата на асансьор.

От удара едното пръстче на дясната ръка на детето било счупено, а другото премазано. В пловдивска болница оперирали Вики, но лекарската намеса била неуспешна - парченце от костта на едното пръстче започнало да се калцира накриво. Затова и родителите довели момиченцето в София.

В понеделник малката Виктория е вкарана за операция от доц. Павка Тричкова.

Когато детето било изведено от операционната родителите с ужас видели, че е превързана здравата лява ръка.

Доц. Тричкова, която е началник на отделение "Хирургия на ръка, реплантация и микрохирургия", обяснява, че е станала "техническа грешка". Родителите са убедени, че ще съдят болницата.

Комисията е сутановила още, че Тричкова е установила грешката веднага след първата интервенция и веднага е възстановила минималния оперативен разрез. Интервенцията не може да увреди пръста и ръката.

изт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето и поредната история, раздухана почти до истерия от медиите...Ужасени родители, които ще съдят болницата, искания за уволнения, нова вълна на всеобща омраза към тъпите и некадърни лекари и т.н..... Първо, подобни грешки се случват повсеместно- в Европа, Америка, Австралия и пр, дори и в най-реномираните клиники. Провинилият се отнася някаква хубава глоба и/или административно наказание, ама чак пък гонене от работа-не! В този случай нищо фатално не се е случило, колкото и да скачат родителите. Да, не е приятно, но все-пак става дума само за един малък разрез на другата ръчичка, който после е зашит, с една дума никакви последици за детенцето. Не говорим за ампутация или някаква друга операция, която би инвалидизирала или увредила ръчичката. С всеки може да се случи, няма хирург без грешки/ и аз не съм безгрешен/. Но ето какво значи да има създаден характерен фон- вече най-безобидният проблем се превръща потресаваща новина и повод за поредно всеобщо оплюване на лекарите. Ами добре, уволнете и изгонете всички и да останат само чекръкчиите, билкарите и всякакви други самодейни лечители. Не знам вече какво би мотивирало когото и да било да учи медицина в България, освен ако не планира веднага да се изнесе след дипломирането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето и поредната история, раздухана почти до истерия от медиите...Ужасени родители, които ще съдят болницата, искания за уволнения, нова вълна на всеобща омраза към тъпите и некадърни лекари и т.н.....

Първо, подобни грешки се случват повсеместно- в Европа, Америка, Австралия и пр, дори и в най-реномираните клиники. Провинилият се отнася някаква хубава глоба и/или административно наказание, ама чак пък гонене от работа-не! В този случай нищо фатално не се е случило, колкото и да скачат родителите. Да, не е приятно, но все-пак става дума само за един малък разрез на другата ръчичка, който после е зашит, с една дума никакви последици за детенцето. Не говорим за ампутация или някаква друга операция, която би инвалидизирала или увредила ръчичката. С всеки може да се случи, няма хирург без грешки/ и аз не съм безгрешен/. Но ето какво значи да има създаден характерен фон- вече най-безобидният проблем се превръща потресаваща новина и повод за поредно всеобщо оплюване на лекарите. Ами добре, уволнете и изгонете всички и да останат само чекръкчиите, билкарите и всякакви други самодейни лечители. Не знам вече какво би мотивирало когото и да било да учи медицина в България, освен ако не планира веднага да се изнесе след дипломирането.

Абсолютно съгласен с поста ти : в случая доцент Тричкова веднага се е усетила и прекратила манипулацията, без никакви вредни а здравето ан детето последствия.

Но - самата реакция обществото -медиите, кометарите, уволненията, заплахите и т.н. - и то само за един ден към подобни грешки говори само за едно - вече не трябва да има лекари в България.

Само днес съм се занимавал с три жалби от пациенти срещу колеги - нито една основателна.Един се беше жалвал,ч е са му взети пари, друг -че сестрата била "маниерничела", и това го обидило, третият - че не трябвало да се поставя "дИган" на човек на 72 години, и приложил към жалбата си разпечатка от интернет-форум.Не нашия, разбира се.Друг.Но-няма значение - важното е, че пациентите вече не ни вярват.

А щом не ни вярват - ние не можем вече да ги лекуваме.

Между другото -същият екип, който днес е наказан, и член от него е уволнен, само преди месец му викахте браво и ръкопляскахте :

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=167317

нали ?

Е, при следващата откъсната ръка няма да има кой да присади пръстите..... защото човекът вече е уволнен или му предстои уволнение.

мда.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правят регистър на лекарските грешки

Лекарят не е извънземен, а обикновен човек, каза шефът на БЛС

Българският лекарски съюз обсъжда идеята да води собствен регистър за допуснати лекарски грешки. Това съобщи председателят на БЛС Цветан Райчинов на пресконференция по повод зачестили публикации с негативен характер в медиите по отношение на лекарското съсловие.

Райчинов даде примери с твърдения в медиите, че лекари убийци продават трупове на погребални агенции за 500 лева, което по думите му е крайно непочтено, недопустимо и невъзможно да се случва.

Лекарите от Горна Оряховица, обвинени в убийството на бебе, нямат никаква вина, очакваме извинение от страна на институциите, заяви Райчинов. В отговор на въпрос той каза, че от БЛС не са получили документацията по случая, а и в закона не е регламентирано такава да им бъде предоставяна.

Още по темата

Българските лекари в голямата си част са достойни хора и изключителни професионалисти, заявиха в отворено писмо от ръководството на БЛС. Лекарят не е извънземен, не е и божество, а обикновен човек, а като човек винаги можеш да сгрешиш, допълни Райчинов.

Главният секретар на БЛС д-р Димитър Ленков заяви, че "медийната война спрямо съсловието ще доведе само до едно - да тласне българските лекари към терминал номер 2 на летище София".

Според председателя на БЛС в 60 процента случаите на лекарски грешки са системни, а в 40 процента - индивидуални.

изт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възрастен гинеколог не иска да излиза от ареста

Публикувано изображение

28 февруари 2011 / News.dir.bg

Гинекологът д-р Вътьо Вълчев, задържан заради криминални аборти, категорично не желае да подава жалба за промяна на мярката му за неотклонение.

Невинен съм, няма да се моля на никого, казва 71-годишният медик. Това е първият случай в практиката ми, когато някой не иска да излезе от ареста, истински парадокс, твърди адвокат Красимир Елдъров, цитиран от в. "Марица".

Д-р Вълчев бе задържан на 11 ноември м.г., след като стана ясно, че в частния си кабинет в приземен етаж в кооперация е извършвал криминални аборти. Първоначалните данни бяха за пет жени, а за едно от момичетата се знаеше, че е непълнолетно.

Разследването срещу доктора приключи в края на миналата седмица. По случая са работили трима дознатели от сектора за противодействие на криминалната престъпност. Д-р Вълчев не се признава за виновен. Твърди, че не е извършвал забранени от закона манипулации.

Сега на ход е прокуратурата. Тя може както да прекрати случая, ако няма данни за престъпление, така и да повдигне обвинение и да вкара казуса в съда. Прокуратурата може по служебен път да измени мярката за неотклонение на 71-годишния пенсионер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Осъдиха лекари от ТЕЛК

Публикувано изображение

Окръжните съдии признаха за виновни две лекарки от ТЕЛК, обвинени за съставяне на неверни документи и подкуп. Медиците бяха осъдени условно на 2 години и половина лишаване от свобода и глоба от по 5 000 лв.

Подсъдимите д-р Марияна Димитрова и д-р Стоянка Причкова бяха признати за виновни за това, че като длъжностни лица - член и председател на Лекарската консултативна комисия в ДКЦ - Пловдив, са съставяли официални документи с невярно съдържание.

Те са издавали протоколи с решения на ТЕЛК, на базата на които 45 лица са освидетелствани като нуждаещи се от помощни средства. Лекарките обаче не преглеждали лично пациентите, което е задължително според Наредбата.

Галин Гавраилов – прокурор: „Те са извършвали прегледи по документи, като в тези документи е удостоверено това невярно обстоятелство, че са преглеждали пациентите. А в два от случаите извън документното престъпление сме преценили, че има доказателства, че това да е ставало срещу определено парично възнаграждение."

Подкупите са в размер 70 и 40 лева. С издадените протоколи хората с увреждания получават безплатно помощни средства от фирмите разпространителки. Това става за сметка на бюджета на Социалното министерство.

Д-р Стоянка Причкова: „Смятам, че това не е справедлива присъда и ние ще обжалваме нагоре."

Лекарките бяха осъдени и на лишаване от правото да практикуват професията си за срок от 5 години.

БНТ-Пловдив, Росица Колева

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махат лекар от Бърза помощ, объркал инсулт с грип

Лекар от столичната Бърза помощ ще бъде отстранен от работа, след като диагностицирал инсулт като грип, вследствие на което пациентът е приет в болница в критично състояние и има само 5 процента шанс за оцеляване.

Екипът на Спешна помощ бил повикан от приятелката на 50-годишния столичанин Красимир Петров, на когото му прилошало и й се обадил по телефона, съобщава Дарик радио.

Жената, която била на работа веднага се обадила на Бърза помощ и тръгнала към столичния кв. "Абдовица", където се намирал приятелят й. Тя и линейката пристигали по едно и също време. Лекарят - д-р Георги Хаджинеделчев поставил диагноза "грип" и препоръчал консултация с личен лекар. Три часа по-късно състоянието на Красимир Петров не престанало да се влошава и приятелката му - Анелия Йосифова отново се обадила на Спешна помощ. Вторият лекарски екип поставил диагноза „инсулт".

Заради грешната диагноза лечението на 50-годишния Красимир Петров се забавило с три часа. В момента той се намира в Окръжна болница и е в критично състояние, като лекарите дават 5% шанс за оцеляването му. От пресцентъра на Министерство на здравеопазването съобщиха, че директорът на Спешна помощ д-р Георги Гелев е направил проверка по случая и е установено е, че д-р Хаджинеделчев е проявил лекарска небрежност и ще бъде отстранен.

"Красимир никога не е бил болен. Обади ми се и ми каза, че му е лошо и припада. Шефката ми веднага с такси ме докара вкъщи. Когато дойде вторият екип и му биха някаква инжекция, през това време той се беше схванал целият. Веднага дойдохме в Окръжна болница, сложиха му дренаж на мозъка. Диагнозата е мозъчен инсулт пета степен. Дават му шансове за живот 5%. Сега чакаме да видим какво става", разказва Анелия Йосифова.

В средата на февруари от Българския лекарски съюз обявиха, че символично свалят доверието си от министъра на здравеопазването д-р Стефан Константинов заради смъртта на 2-годишната Анастасия в 7-мо ДКЦ в София на 11 февруари. Тогава от съсловната организация на лекарите обявиха, че многократно са подавали сигнали до здравния министър, че състоянието на "Бърза помощ" е критично и взима жертви. По същата причина лекарите постоянно са повтаряли, че здравната реформа трябва да започне именно от спешната помощ.

2-годишната Анастасия почина от бронхеолит, който довел до остра дихателна недостатъчност в ръцете на лекари от 7-ма поликлиника в София. Когато постъпва в поликлиниката детето е живо. Лекарите отчаяно се борят за живота му 6 пъти са звъняли на Бърза помощ с молба за линейка с реаниматор. Линейката обаче закъснява, сочи разпечатка от комуникацията и когато пристига, момиченцето е мъртво.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лекари застанаха пред съда заради смъртта на дете

Родителите на 4-годишната Никол Сурчева, която почина в смолянската болница през септември 2009 година, искат 1 милион кръвнина от лечебното заведение. Това стана ясно по време на първото заседание по делото, чийто ход даде Окръжният съд в Смолян.

Четирима лекари са обвинени за смъртта на детето. Медиците са обвинени в немарливост при изпълнение на служебните си задължения и бездействие, заявиха пред Dnes.bg от прокуратурата в Смолян.

Направени са общо 5 съдебномедицински експертизи.

Според данните от тях детенцето е починало от остра дихателна недостатъчност вследствие на пневмония и варицела.

В съдебната зала беше разказан подробно ужасът на двамата родители.

Според техните показания те завели дъщеря си първо при личния лекар, който констатирал, че детето страда от шарка.

Три дни по-късно детето вдигнало много висока температура и се влошило, тогава майката и бащата завели момиченцето в Спешното отделение на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров" в Смолян.

Там медиците препоръчали то да продължи лечението, препоръчано от джипито.

Родителите се прибрали у дома, но 24 часа по-късно отново се върнали в спешния сектор, защото детето имало обрив по цялото тяло и трудно дишало.

Тогава дежурните лекари препоръчали да се изчака до сутринта специалист по инфекциозни болести. 3 часа по-късно 4-годишното момиченце починало.

Една от експертизите показва, че заради жестоките болки, които е изпитало, преди да издъхне, малкото момиченце си е счупило два от предните зъби.

Четиримата лекари, обвинени в смъртта на детето, ще бъдат изслушани на следващото съдебно заседание.

Под отговорност са подведени семейният лекар, шефът на Детската клиника и двамата дежурни медици в Спешното отделение.

изт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...