Премини към съдържанието
GFreeman

Преинсталация на Windows

Препоръчан отговор

Въпросът ми е за пълна преинсталация на Уин, при наличен само 1 хард и без формат. Начини сигурно има доста, но възможен ли е този: Затривам цялата root (Windows) папка, както и Program files, разбира се някъде от ниско ниво, например от буутваща дискета, и след това да направя инсталацията на Windows-а от диск, нормално, но като оставя съществуващия форматиран дял на диска, и без да го форматирам. Така Уиндоуса ще е напълно чист, но не знам ще стане ли без формат ако ги затрия системните папки преди това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Според мен по този начин ти записваш файловете на Уин. върху старите,които са останали след затриването ти на папките на Уин. на това ниско ниво-буутваща дискета.Един вид това ниво не е достатъчно ниско за да инсталираш чист Уин.И не е достатъчно ниско за да потъркаш целия Уин.За мен най-ниско и най-сигурно е формат и на чисто cool.gif Иначе ти желая успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Възможно е!

ПП Само че под ДОС, голям зор ще видиш докато затриеш съдържанието на папките WINDOWS и Documents and Settings.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Освен Windows и Program files ще трябва да изтриеш и директорията Documents and setings. Но преди да я изтриеш я прегледай, особенно поддиректорията с име - името на твоя профил. Ако не си сигурен , преименувай директорията Documents and setings и след инсталирането на новия Windows (защото това вече ще е нова инсталация) я прегледай.

Дано съм бил ясен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Благодаря ви за вниманието. Да, и Documents and Settings е системна папка - пропуснал съм я.

Но това, което ме притеснява е дали с тези 3-те директории + евентуални системните файлове в главната директория, нужни на ОС като io.sys ; cofig.sys; msdos.sys и др. са достатъчни за елиминиране на уин-а.

За всеки, който е малко по на ти с компютрите, не е тайна, че информацията на харда не е само тази, която ние виждаме като папки и файлове. И ако има някой по - навътре в тази област, да каже дали е възможно.

Забелязал съм също, че при инсталация от CD, доста често няма възможност за оставяне на готов форматиран дял. А от буутваща дискета, мисля че няма такъв проблем, защото по този начин си преинсталирам 98 на стария комп:

Местя харда от стария на новия, правя бекъп, например на папките Games, Install, Mp3, а останалите системни ги оставям и форматирам. След това възстановявам трите папки, като setup-a на 98 е в папката Install. Връщам харда обратно на стария компютър, бутвам от дискета, пускам инсталацията от папката Install от харда и се получава без да ми иска формат. Та има ли разлика дали се прави инсталация от хард или от CD?

Извинявайте, че ви занимавам с такива работи, но все пак ако някой знае повече по тия въпроси да каже, ще съм му благодарен!

P.S. Ако пък се сещате за друго решение на подобна ситуация, без да се разнася харда(все пак такива над 80 гига са доста ценни), да сподели. И без това, преинсталацията на Windows е доста актуален въпрос и се среща много често.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Трябва да се изтрият само директориите Windows, Documents and setings i Program files под ДОС, но преди да ги изтриеш провери дали нямаш нещо важно в тях. Ако имаш премести файловете в някоя друга директория. Няма смисъл да форматираш компютъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да считам ли темата за приключена?

Значи по този начин става и няма опасност от повреда на дяла на диска? cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Почти всичко е казано, но аз да финализирам с най-точното какво трябва да премахнеш... Естествено под ФАТ32 е елементарно, ако е НТФС малко по-трудно е, но пак става... Ето какво трябва да махнеш (изтиреш), по въпросните файлове Windows "вижда" че имаш инсталация и се опитва да я поправи, а ето ги и тях (направо ги затривай):

Тъй като незнам точно как са директориите при теб, ще работя с променливи:

- %SystemDrive%\boot.ini

- %SystemDrive%\NTDETECT.COM

- %SystemDrive%\IO.SYS

- %SystemDrive%\MSDOS.SYS

- %SystemDrive%\ntldr

- %SystemDrive%\pagefile.sys

вероятно при теб %SystemDrive% е С:\

- %WinDir%

вероятно при теб е C:\WINDOWS

- както и папките Program Files & Document and Settings

Всичко това може да стане САМО при зареждане от друга ОС, но не и от тази !

Това е...

Успехи !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Всичко това може да стане САМО при зареждане от друга ОС, но не и от тази !

Това е...

Успехи !

<{POST_SNAPBACK}>

Благодаря ти много за старанието, което си вложил в този пост! laugh.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Възможно е!

ПП Само че под ДОС, голям зор ще видиш докато затриеш съдържанието на папките WINDOWS и Documents and Settings.

<{POST_SNAPBACK}>

Исках само да допълня че навремето имаше специална DOS-овска външна команда за изтриване на цели папки и съдържанието им. Тя беше доста удобна при такива изпълнения, но за съжаление Майкрософт я премахнаха от новите си продукти. Командата се казва Deltree и за щастие успях да намеря линк за изтегляне - http://www.uv.tietgen.dk/staff/mlha/Downlo...oft/DELTREE.EXE

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Неточно определение... Грешиш. Майкрософт не се премахвали подобни мощни команди, пък и не е възможо, просто командата се казва:

C:\DS\Softman>rd /?

Removes (deletes) a directory.

RMDIR [/Q] [drive:]path

RD [/Q] [drive:]path

/S      Removes all directories and files in the specified directory

in addition to the directory itself.  Used to remove a directory

tree.

/Q      Quiet mode, do not ask if ok to remove a directory tree with /S

C:\DS\Softman>

Поздрави и почитания: Softman

Редактирано от softman (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз само да вметна, че наистина много ще чакаш докато ги изтриеш тези папки, тъй като съдържат множество малки файлове. Затова преди да почнеш да триеш си пусни smartdrv.exe, има го на всяка нормална буутваща дискета. По този начин специално триенето ще го ускориш в пъти ...

Успех.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Аз само да вметна, че наистина много ще чакаш докато ги изтриеш тези папки, тъй като съдържат множество малки файлове. Затова преди да почнеш да триеш си пусни smartdrv.exe, има го на всяка нормална буутваща дискета. По този начин специално триенето ще го ускориш в пъти ...

Успех.

<{POST_SNAPBACK}>

Да вметна малко уточнение - да триеш тези папки (програмните файлове и документите) под ДОС е леко казано неправилно !

Просто ги преименувай старите папки на каквото искаш, инсталирай си ОС-а и след това за около 3 секунди ги изтрии !

Вече това е въпрос на личен избор !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да вметна малко уточнение - да триеш тези папки (програмните файлове и документите) под ДОС е леко казано неправилно !

Просто ги преименувай старите папки на каквото искаш, инсталирай си ОС-а и след това за около 3 секунди ги изтрии !

Вече това е въпрос на личен избор !

<{POST_SNAPBACK}>

Значи със smartdrv-а ще ги изтрие пак за 3 секунди :ph34r:, но не е в това въпроса. Твоето предложение е правилно от друга гледна точка, може да се сети като си инсталира WIN-a, че му трябват някой конфигурационните файлове за някоя програма от program files-а, или някой документ :clap: така че да признавам че по твоя начин е най-малкото по-сигурно ;) ако има достатъчно място на харда.

Редактирано от DaemonArch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Значи със smartdrv-а ще ги изтрие пак за 3 секунди :ph34r:, но не е в това въпроса. Твоето предложение е правилно от друга гледна точка, може да се сети като си инсталира WIN-a, че му трябват някой конфигурационните файлове за някоя програма от program files-а, или някой документ :clap: така че да признавам че по твоя начин е най-малкото по-сигурно ;) ако има достатъчно място на харда.

<{POST_SNAPBACK}>

Съгласен... !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами ако има достатъчно място на харда, що не си го раздели на поне 2 дяла

да си прехварли информацията, която иска да запази на Д:, Е: и т.н., да си форматира С: и си направи инсталацията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Понеже на училище имаме зала за работа по компютрите и още повече инсталираме Windows-и и то кой знае колко класа го правят и не може всеки клас да форматира харда, така че действаме по следния начин : влизаме под Win98 изтриваме "Program files,папка Windows и Documents and settings " , рестартираме и слагаме инсталационния диск на WinXP.Така може да се процедира и с инсталация на друг Windows стига да имаш още един, ако нямаш ползваш системна дискета. :baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това което казваш, вярно ли е... Така ли преинсталирате. Мислех че училищата са напред с материала, но явно жестоко съм се бъркал...

Я покажи на учителите материали за виртуалните машини, да попрочетат да се образоват !

Не, не... направо не го вярвам че може така да обучават учениците да правят елемтарни неща като инсталация, преинсталация, поправка, оптимизация и настройка на ОС !

П.П.

ако имат желание учениците може да си прочетат материали за виртуални машини и всеки да си има своя виртуална машина...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Е, бая постове се насъбраха. Много се радвам, че това става в моя тема!

И след всичките тия постове май липсва малко обобщение.

Според това, което си мисля аз и това, което прочетох тук, излиза, че най-добрият вариант е:

Преименувам program files и documents and settings и windows папките; правя инсталацията; Трия излишните папки и на разбрах само трябва ли в началото да трия системните файлчета в главната директория като io.sys и msdos.sys?

П.П. Softman, наистина не се учудвай като ти кажат, че учителите по информатика са много назад с материала. 100% вярно, че и повече. Може да отворя някоя такава тема, но само да ти кажа, че при нас всеки клас си има отделен профил и то с парола! Та 10 клас си имаме специален профил както и 11, както и 9 както и всички останали. Има и отделен профил за учителите, както и 1 администраторски! И всичките са с пароли. И това е на компютри, ония с 128 рам и 500 мегахерца! Горките компютърчета, не им завиждам! :baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вече ми се наложи да правя преинсталация (никаква изненада). И мисля да я направя по този начин. И искам за последно да питам 2 неща:

- Понякога съм виждал при прецакан Windows, с бутващо CD да няма възможност за оставяне на същия файлов формат, а задължителен формат. Кога се получава така и може ли и на мене да ми стане, след като затрия или преименувам въпросните папки и файлове?

- Трябва да изтрия само 6- те файла в главната директория, споменати от Softman, нали така? Мисълта ми е, че ако изтрия всичките файлове от главната директория, може някои от тях да съдържат информация за направения формат, тоест при формат, да се записва някакво файлче в главната директория и аз като го изтрия да нямам шанс да оставя текущата файлова с-ма. Има ли такова нещо. Сложно обясних до тука, ама накратко: от главната директория, кои файлчета да изтрия/преименувам? Тези 6, казани от Softman? ОК?

Моля ви отговорете, че синият екран на с. започва все повече да зачестява!

Благодаря! :bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Моля ви отговорете, че синият екран на с. започва все повече да зачестява!

Да не би да имаш хардуерен проблем или такъв с драйверите? Има доста тест инструменти (пример: Hiren's boot CD, с благодарности към Licensed User) или някоя програма за ъпдейт/ диагностика на драйвери. Можеш все пак да прегледаш по-обстойно хардуера и RAM/ Видео/ Драйвери. Възможно причината за синия екран да не софтуерен и после пак да се покаже.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте,

Имам адски гаден проблем относно Windows,след като преживях адска вирусна атака,не мога да си инсталирам никакъв Windows,от 3 седмици се мъча с Linux.Форматирах под Дос,изчистих си харда с дискета на Maxtor,но нищо не помага,при опит за инсталация дава син екран и пише за някакви вируси..........

Pls Help me!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Здравейте,

Имам адски гаден проблем относно Windows,след като преживях адска вирусна атака,не мога да си инсталирам никакъв Windows,от 3 седмици се мъча с Linux.Форматирах под Дос,изчистих си харда с дискета на Maxtor,но нищо не помага,при опит за инсталация дава син екран и пише за някакви вируси..........

Pls Help me!!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Значи вече има и виртуален птичи грип за твърди дискове.Макстор казваш.

Изтегли си програмата MAXLLF.EXE с размер 63.3кВ.Добавия в системна/стартираща (Windows98 Startup Disk) дискета на Wndows98.

http://www.freepctech.net/files/WIN98SE.exe

Рестартирай машината и направи първо зареждащо устройство floppy в BIOS.Koгато DOS зареди

А:\ _

в конзолата напиши името

A:\ MAXLLF.EXE:

и натисни enter.Ще излезе предупреждение и ако програмата опознае диска ти избери опция Low level format.Дискът ти ще бъде изтрит на ниско ниво.Тогава нито един лебед няма да остане по него.Сеансът е продължителен и според размера на диска\рам\процесор може да отнеме час-два.В края просто излез от програмата и пак в команден ред напиши

A:\ Fоrmat C:

После стандартната процедура за инсталиране на "прозорци".

Не се учудвай ако MAXLLF.EXE намери лоши сектори по диска.Ако те са логически (a не физически), тъкмо време за профилактика и наедно с предполагаемия вирус ще бъдат затрити и те.

Мъката с linux не я разбрах.Поне аз знам за 200 дистрибуции.Беше хубаво след като търсиш разрешение на проблема да напишеш, какво точно е съобщението.Поне за мен щях да бъда сигурен да знам, че не тези вируси са убили Кенеди, а в последствие стреляли по папата.

Пиши, пиши, щото моето е лечение като на конски доктор - с аспирин С всичко лекувам. icon1.gif

Успех

А и БТВ ( и Канал1) .С това "Pls Help me" не мисля, че се обръщаш към кралицата майка, Нелсън Мандела или небезизвестния господин Гейтс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В съобщението,което излиза на синия екран пише да премехна всички ново инсталирани програми и да проверя за вируси......а най отдоло исписва много нули...колкото и Windowsi да пробвам все това изписва...много ти благодаря че ми писа,но можеш ли по подрдбно да ми обясниш от каде и как да я направя тази дискета....защото се занимавам главно с графичен дизайн,и до сега се справях само с преинсталациите,но този път е по сложно ( за мен)...Що се отнася до Lunuxa ми е Ubuntu 5.10 но ми е много трудно и искам да се збогувам с него...използвам го за Internet-за нищо друго не мога....

Моля те отговори ми отново... :):)

Само искам да попитам за линка който си ми дал,само това ли трябва да се запише на дискете или трябва да се добави още нещо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Boxing^Lady, надявам се, че не си момиче като за 1млн долара.Надявам се, че имаш флопидисковод, надявам се, че се справяш с английския.Мислех да минем на лични, но предполагам ще е полза и за друг нуждаещ се.Какво е нужно за целта.

Дискета, която да бъде форматирана.Това ще стане в windows среда.Поставяш я в флопидисковода си и даваш десен бутон на option/свойства.Намираш бутон format и по твое усмотрение правиш пълен или бърз формат на дискетата.

От интернет изтегляш Windows98 Startup Disk:

http://www.freepctech.net/files/WIN98SE.exe

Стартиращ го с ляв бутон.В края на инсталацията имаш Windows98 Startup Disk.

Идва ред на програмата MAXLLF.EXE с размер 63.3кВ.Google е любезен и от първия предложен адрес си го набавяме.За да няма лутане:

http://www.ameriwebs.net/groupworks/downloads/llfutil.exe

На твърдия диск от интернет се преточва апликация llfutil.С помощта на архиватор WinRar го разархивираме до MAXLLF.EXE или стартираме с ляв бутон два пъти.Ред е MAXLLF.EXE да го добавим в току що направената системна дискета.За 63.3кВ се намира място.Готово.Ако нямаш флопидисковод, дадената процедура правиш при приятел/ка и с помощта на nero си създаващ boot cd-и.

Като инфо не знам дали MAXLLF.EXE действа на твърди дискове със scsi или sata интерфейс.(Казах ти да пишеш, но здраве).Предполагам , че си udma/ata100/133 интерфейс на диска.

MAXLLF.EXE разпознава не само maxtor дискове, а и други марки.На един старичък 500МВ ми повдигна рамене.Така, че и тук (размер/модел/година на производство) ме въвеждаш в информационно затъмнение.

Рестартираш машината.Натискаш бутон Del-общоприет начин за влизане в BIOS.Ako си с маркова машина има други клавишни комбинации.

Влезнала в BIOS, обикновено в лявата част от горе на долу, втора позиция е за задавне тип на стартиране -boot options.Избиращ първо зареждане от флопидисковд, второ от HDD-0, респективно CD/HDD-0 ако ще правим упражнението без флопи.Следва стандартна процедура за съхранение на изменеията чрез натискане на клавиши Esc->F10->Y->Enter.

Машината рестартира и след поста започва да чете от флопито/си-ди-то.

Зарежда се DOS и стига до:

А:\ _

Тук следва да напишеш

A:\ MAXLLF.EXE:

и да натиснеш бутон enter.

Следва изпълнение на командата и MAXLLF оживява с предупреждение, че всичко ще бъде заличено на твърдия диск като ще го форматира на ниско ниво.

Съгласяваш се и избираш режим на форматиране.Избери LBA-като по-бърз.Чакаш процедурата и накрая четеш лог файла, че всичко е успешно.Излизаш от програмата отново в DOS и пишеш

А:\ format C:

Следва форматиране (защото е заличен mbr сектора на диска), но във FAT/FAT32.

Тук е момента да решиш ще делиш ли диска на нови дялове .

На твое място бих преформатирал в NTFS.

Това по-(р)еволюционна файлова система и една от целите й е имено сигурност срещу вируси.

Успех

Това е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.