Премини към съдържанието
Spursy

Windows XP Profesional Lite или Home

Препоръчан отговор

Здравейте!

Искам да инсталирам Windows XP на едно по-слабичко компютърче. За да си върви всичко нормално и да не му е тежко ми се иска да олекотя малко Windows-а.

Въпроса ми е: Каква точно е разликата между Windows XP Profesional и Windows XP Home? Имали разлика в "лекотата" на двете системи?

Определено смятам да използвам и nLite за да премехна различни неща които няма да се използват и по този начи допълнително да олекотя ОС. Един Windows XP Profesional добре орязан с nLite по-добър избор ли е от XP Home? А ако премахна ненужните ми работи от XP Home версията дали това ще стане възможно най-лекия вариант?

Предварително благодаря на отзовалите се!

Редактирано от Spursy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте!

Искам да инсталирам Windows XP на едно по-слабичко компютърче. За да си върви всичко нормално и да не му е тежко ми се иска да олекотя малко Windows-а.

Въпроса ми е: Каква точно е разликата между Windows XP Profesional и Windows XP Home? Имали разлика в "лекотата" на двете системи?

Определено смятам да използвам и nLite за да премехна различни неща които няма да се използват и по този начи допълнително да олекотя ОС. Един Windows XP Profesional добре орязан с nLite по-добър избор ли е от XP Home? А ако премахна ненужните ми работи от XP Home версията дали това ще стане възможно най-лекия вариант?

<{POST_SNAPBACK}>

Аз в момента съм,с един Xp home изтеглих си го орязан от аренабг и допълнително го орязах със Xplite и ми върви чудесно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Аз в момента съм,с един Xp home изтеглих си го орязан от аренабг и допълнително го орязах със Xplite и ми върви чудесно...

<{POST_SNAPBACK}>

Радвам се че ти върви чудесно, но това не ми помага особенно!

Сигурен съм че какъвто и Уин да сложа ще върви но ме интересува кое е по-добър избор. Аз сам ще си предценя кое да орежа и премахна. Просто имах конкретни въпроси, а поста ти не отговаря на нито един от тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добре. А нещо по въпроса за лекотата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ако олекотяваш Windows,погледни тук: http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=2386&hl=

<{POST_SNAPBACK}>

Пич явно не и прочел внимателно какво точно питам и ме интересува. Аз тепърва се чуда кой Уин да инстална а ти ми даваш как да трия ненужни файлове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Здравейте!

<{POST_SNAPBACK}>

В началото бях с Хоум и вървеше добре, но след половен година изваднъж целия компятър се срина и загубих всичко на харда.После сложих Виста Бета 1, но тя много товари компа и я истрих 1 седмица след като я инсталирах.От тогава съм с Медиа Сентър Едишън ( ползва ядрото на Про) и засега нямам проблеми. Като цяло според мен най-добра си е Про, но ако човек има повече рам памет може да си сложи и медиа сентър, защото има много допълнителни екстри.

Редактирано от TE_BG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За съжаление, както казах става въпрос за слаб комп, който няма много рам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    За съжаление, както казах става въпрос за слаб комп, който няма много рам.

<{POST_SNAPBACK}>

Тогава най-добре орязано Про

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Май повече клоня към орязан Home.

Компа ще се използва за гледане на филми, музика, писане и евентуално някоя стара игричка. Няма да има нет.

Просто не видях нещо от липсващите неща в Home версията което ще ми трябва че да слагам Проф.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Spursy

Я си дай параметрите на компа за да получиш адекватен отговор.

Аз съм с ХР про +SP2 и не мога да определя машината си като мощтна 333 Mhz и 256 рам от 2004 август не съм преинсталирал така ,че сам си прецени.Ползвам интернет гледам филми играя някой игри "ясно защо някой"и от инсталацията не съм рязал нищо.Това професорче влачи антивирус и стена знайно защо.В последствие малко тунинг по сървисите и това е.

По принцип ако няма да си пускаш мрежа от какъвто и да е вид мисля че Home ще ти свърши работа.

Само дето има един чакмак при инстала който указва с какъв процесор си и от там нататък нямаш грижа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Моя комп е с процесор 700мгх, 128мб рам, вградена на дъното видео карта интел 82815. Знам че си върви и без да режа Ундолса но ми се иска да постигна още по добра производителност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Както виждам никой до сега де ти е дал свестен отговор. Аз лично от 1 година ползвам този олекотен windows http://forums.f-e-n.net/viewtopic.php?t=19...100355dfa8946c2

Прочети си цялата тема виж какво е махнато, дали те урежда че е старичък SP2-то. Аз ти гарантирам че е стабилен и супер бърз, никакви проблеми с него, просто си е върха, но ти си решаваш cool.gif

Едит: За съжаление линка вече май не работи sad.gif

Редактирано от twinfs (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Както виждам никой до сега де ти е дал свестен отговор. Аз лично от 1 година ползвам този олекотен windows http://forums.f-e-n.net/viewtopic.php?t=19...100355dfa8946c2

Прочети си цялата тема виж какво е махнато, дали те урежда че е старичък SP2-то. Аз ти гарантирам че е стабилен и супер бърз, никакви проблеми с него, просто си е върха, но ти си решаваш  cool.gif

Едит: За съжаление линка вече май не работи  sad.gif

<{POST_SNAPBACK}>

Благодаря ти! Наистина ти пръв ми даде конкретен отговор. Ще прегледам темата. Дори смятам че не ми и трябва СП2 защото на компа няма да има нет.

Всъщност аз вече си орязах един професионал, но още не съм го пробвал. Чудех се дали да не повторя опражнението с nLite само че с Home версия? Затова пуснах и темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравей Spursy, разлика между Про и Хоум версиите няма особено.Разликата е ,че Про версията подържа двупроцесорни машини а Хоум само еднопроцесорни,а иначе всички компоненти на Про версията ги има и в Хоум версията само ,че са скрити и трабва да се ровиш по конзолите ММС и т.н. да ги оправяш.Така ,че с която и версия да си няма да е от голямо значение щом ще е орязана.

Успех :bye:

Редактирано от shumarov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Гости k1k0

Прочети си цялата тема виж какво е махнато, дали те урежда че е старичък SP2-то. Аз ти гарантирам че е стабилен и супер бърз, никакви проблеми с него, просто си е върха, но ти си решаваш  cool.gif

Едит: За съжаление линка вече май не работи  sad.gif

<{POST_SNAPBACK}>

За съжаление си прав,линка за даунлоад не работи,иначе прочетох всичко там и това ме заинтересува,само да имаше от каде да се дръпне ... :help:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Гости k1k0

Този линк ме праща в търсачка,обаче там нищо не намерих.

Освен това имам нужда от точно тази инсталация,за която е дал линк twnfs,защото нея вече са я тествали няколко човека и имайки предвид техните мненеия човека е фиксирал някой неща.

Неискам тепърва да експериментирам с олекотени версий на ХР.

nwo,ако това е тази инсталация пиши ми ЛС как да си я дръпна от там,ще сам ти много благодарен. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте, тук прочетох доста разяснения, но останах с впечатлението, че има някакво объркване.

Първо въпроса е между Lite vs. Home, а не между Home vs. Pro., поне доколкото мога да схвана.

Иначе разлика между двата оригинални Ундоуса ХР (говоря само за самостоятелен компютър, а не свързан към сървъри), та разликата е най-вече в поддръжката на многопроцесорни системи. Това означава и онези процесори които емулират многопроцесорни системи като Pentium4 HT, където Windows XP Pro вижда два процесора (въпреки че е един) и работи като с двупроцесорна платка. В същото време НОМЕ версията си вижда само един процесор и от опит мога да кажа, че има същественна разлика в производителността.

В нашият случай, човека няма да ползва такива технологии, което означава, че въпроса му е съвсем коректен... няма нужда от Про версията -тааа сега разликата между Lite vs. Home:

Ами разликата е, че НОМЕ версията е същата като Lite, само че нямаш инсталирани много от компоментите. Тоест, ако то потрябват, може и да изпаднеш в проблем, че няма как да ги инсталираш.

Също така четох, че има проблеми понякога при ъпдейтване на Lite версията, защото така наречената Lite версия се прави с различни методи и програми - не всички начини за олекотяване на ОС са легални или лицеприятни за Майкрософт - кой метод за олекотяване ти си маркирал?!!

Lite - чрез програмки - сещам се поне за две...

Lite - чрез ръчно модифициране на сорс диска - проблеми почти със сигурност при ъпдейтване...

Освен това забелязах, че подценяваш сървиз пака -версия 2 !!!

Ъпдейтите които са там и следващите ъпдейти премахват много сериозни дупки в сигурността и без тях твоята система е незащитена. Също така има програми които искат ъпдейтите на операционната система за правилно функциониране.. просто трябва да приемеш,че ако искаш сигурна операционна система трябва да качиш последните ъпдейти...иначе Уин 98SE си е чудесен :yanim: ако си подгараш всичко.

Тааа SP2 не защото ще ти товари системата, а го приеми като неминуемо зло... Това което ще ти олекоти системата е:

1. след стандартна инсталация да изключиш всички визуални ефекти

2. Изключи Desktop Cleanup

3. избери Performance Options -> Adjust for best performance

4. изключи Hide inactive icons

5. изключи Group similar taskbar buttons

6. Serveces - Messenger, Autom. Updater, Windows Time, Themes, TCP/IP NetBios Helper, Secondary Logon, и така нататък дъра бъра два чадъра... има още.

Тааа като направиш всички промени след инсталация на пълна и здравословна оригинална ОС , тогава твоя Уин ще залети и запърха и не виждам защо трябва да се реже и оперира нещо дето е в цветущо зраве, а му е нужно само малко обучение и тренировка...

надявам се, че помогнах малко

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ето един подробен и точен отговор. Благодаря ти darksoul, точно за това питах.

Само няколко пояснения. Изобщо не подценявам сервис пакет 2, просто както казах на този комп няма интернет и не виждам за какво да го натоварвам излишно с СП2.

Смятам да орежа само излишни неща които едвали някога ще ми потрябват с програмата nLite. Например уиндолс тура, хелповете, драйвъри за принтери и т.н. Това са все неща които не използвам и след като ги премахна инсталацията на Уина става само 240мб. Така освен че ми остава повече място на харда и самата ОС е по-бърза.

Напълно споделям мнението на nwo, че "ако на някой му трябва орязана версия, по-добре сам да си я направи спрямо своите нужди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.