Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Не съм модератор, но като гледам, че тук има теми за какво ли не, що да няма и за висшия аз... Само, че какво ще обсъждаме там? Ако има такъв аз, той по дефиниция е трансцендентен спрямо нашия емпиричен опит, което изчерпва въпроса. :)

Висшия Аз по мое мнение е най-съществения проблем на човека.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е ли обратното? ;)

Не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

---, Космическият Аз, Аурично същество, Пазачът на прага, Писарят /Липика/, Врагът /Сатана/...

--------------------------------------

Публикувано изображение

Редактирано от valentinus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понятието "СвръхАз" е в психологията е със съвсем различне смисъл, от влаганото от Вас, уважаеми.Оправете термините, защото се изпада в заблуда, мля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за темата.

Писах, че е необходима, понеже мисля, че много хора смятат, че висшия Аз е нещо прекрасно, недостижимо и божествено и се стремят да се усъвършенстват духовно, за да достигнат до него (да се слеят с висшата си природа). Ползват медитативни практики, магия, психотехники различни или какви ли не знайни и незнайни способи, а резултата е само тъга. Или култивиране на егото и още по-голяма заблуда.

Тук можем да го разплетем това чудо висшия Аз и да видим какво представлява всъщност. И до колко ни е необходимо. Дали наистина е нещо божествено или зиндан, в който спим със завързани очи и дишаме по команда.

(на мен само да ми падне, ще го стисна за гушата :))

Понятието "СвръхАз" е в психологията е със съвсем различне смисъл, от влаганото от Вас, уважаеми.Оправете термините, защото се изпада в заблуда, мля.

Всяко учение си има специфична терминология, но чудовищенцето висш Аз е все същото, магаренце...

Може да обясниш какво е психологично, пък аз да те оспоря :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свръхазът не е нищо повече от "спирачката" на висшите корови процеси.ТОй поема е социалната роля на съзнанието.

Пример - Еврейка си, живееш в Ашдод, гладна си, и си търсиш да похапнеш. ПО едно време виждаш на скара на улицата прекрасно изглеждащи пържоли, ухаят чудесно, корема ти ще се взриви от глад, но тъй като религията ти не ти позволява , ти даже и не ги опиташ, а ги отминаваш.

Всъщност в съзнанието ти се е получило следното - организмът е гладен, изпраща постоянно сигнали към мозъка , че трябва да ядеш.Съзнанието ти го обработва, ти вървиш и търсиш усилено храна.Подсъзнанието ти (ТО) е готово на всичко само и само да задоволиш първичния инстинкт ( глдата) .Съзнанието ти (АЗ) работи в същата посока - карата те да се двужиш и да търсиш активно храна, намираш я, съзнанието осмисля вида на хараната, и тогава се намесва СВРЪХАЗ-ът, който казва : "СТОП-това не е кашерна храна, ще се омърсиш" и ти отминаваш.

Ето това е ролята и същността на Свръх Аз-а : да контролира съзнанието ( Аз-тът) и подсъзнанието ( То)

р.s.Valentinus, покорно Вам благодаря :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свръхазът не е нищо повече от "спирачката" на висшите корови процеси.ТОй поема е социалната роля на съзнанието.

Пример - Еврейка си, живееш в Ашдод, гладна си, и си търсиш да похапнеш. ПО едно време виждаш на скара на улицата прекрасно изглеждащи пържоли, ухаят чудесно, корема ти ще се взриви от глад, но тъй като религията ти не ти позволява , ти даже и не ги опиташ, а ги отминаваш.

Всъщност в съзнанието ти се е получило следното - организмът е гладен, изпраща постоянно сигнали към мозъка , че трябва да ядеш.Съзнанието ти го обработва, ти вървиш и търсиш усилено храна.Подсъзнанието ти (ТО) е готово на всичко само и само да задоволиш първичния инстинкт ( глдата) .Съзнанието ти (АЗ) работи в същата посока - карата те да се двужиш и да търсиш активно храна, намираш я, съзнанието осмисля вида на хараната, и тогава се намесва СВРЪХАЗ-ът, който казва : "СТОП-това не е кашерна храна, ще се омърсиш" и ти отминаваш.

Ето това е ролята и същността на Свръх Аз-а : да контролира съзнанието ( Аз-тът) и подсъзнанието ( То)

р.s.Valentinus, покорно Вам благодаря :blink:

-----------------

Трихо, същото е, но Фройд просто го е профанизирал, както доста други неща, впрочем :P

-------

Уф, точно заради дрънканиците ми в тема с подобно заглавие Иво ме черпи БАНан в Портала :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Контролира и изпраща към съзнанието много по-съществени неща от един глад, но... и това е пример сигурно. :blink:

Има обаче състояния, когато връзките с висшия Аз са отслабени и колкото и да ти повтаря яж или не яж, нищо не се променя. Целта му е тотален контрол, да. А защо да го прави?

Уф, точно заради дрънканиците ми в тема с подобно заглавие Иво ме черпи БАНан в Портала :P

Тук няма кой :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук няма кой :yanim:

A, a, a ...

не е сигурно, че няма :lol6:

-----------------

Трихо, същото е, но Фройд просто го е профанизирал, както доста други неща, впрочем :down:

-------

Не баш така.

Все пак в психлогията говорим за условно разграничение на съзнанието, с цел изучаването му, а не за наистина съществуващо подсъзнание, съзнание и свръх-съзнание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

A, a, a ...

не е сигурно, че няма :blink:

Не баш така.

Все пак в психлогията говорим за условно разграничение на съзнанието, с цел изучаването му, а не за наистина съществуващо подсъзнание, съзнание и свръх-съзнание.

---------

Добре :wors:

...с което искам да кажа, че всичко е едно и също, само ние го виждаме различно и в различни ракурси и аспекти.

Ние си го дробим, разделяме, подреждаме, събираме, объркваме и сърбаме :whist:

Вече съвсем откачам, не ми връзвайте кусур

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

---------

...с което искам да кажа, че всичко е едно и също, само ние го виждаме различно и в различни ракурси и аспекти.

Ние си го дробим, разделяме, подреждаме, събираме, объркваме и сърбаме :whist:

Вече съвсем откачам, не ми връзвайте кусур

а, а, а ....

не дей така, розово хапче ти такова - няма да се измъкнеш :blink:

Проблемът е в това, че за разлика от психологическото условно раделение, според някои езотерични школи съществува наистина висш аз, който всъщност мисли, а ние само приемаме това, което той ни казва, или не е така ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, можем да поспорим с Вал за това, че Фройд е имал предвид същото. Трихо го обясни с пример и аз само да добавя, че Свръх-азът (социалната култивация) е този, който ограничава своеволията на Аза (егоистичните нагласи) и постоянно се конфронтира с либидо(нагоните). С други думи, Свръх-азът на Фройд е нещо доста полезно от една страна, а също и твърде безобидно в сравнение с обсъждания тук Висш Аз... Що ли се сещам за Фауст.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а, а, а ....

не дей така, розово хапче ти такова - няма да се измъкнеш :whist:

Проблемът е в това, че за разлика от психологическото условно раделение, според някои езотерични школи съществува наистина висш аз, който всъщност мисли, а ние само приемаме това, което той ни казва, или не е така ?

----------------

Да, прав си, дават се като действително съществуващи всички тия.

Те са, обаче, само маркери, само някакво онаглдяване, само нещо като примери - щото трябва да се почне отнякъде.

После...е, после вече не са нужни, размиват се и избледняват. Вече не са необходимите стъпки, клинове, въжета, с които да си помагаме в катеренето. После вече форми, понятия, теории, имагинации и т.н. умствени акробатики стават ненужни.

Не може вече да се да се обяснява, вече няма нищо сигурно, контрастно и ярко оцветено, което да се покаже.

----------------

Ей - тъй се лъзва човек, пардон, шебек - към 4-ти километър...хи-хи-хи :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... съществува наистина висш аз, който всъщност мисли, а ние само приемаме това, което той ни казва, или не е така ?

Също като Настрадин жоджа и магаренцето му. Или Дон Кихот и Росинант :whist:

Разделението съществува доколкото едната част е временна а другата - вечна. С тази разлика, че те не знаят това.

Скепсис, висшият Аз ограничава своеволията на аза с цел контрол. Да не вземе да се опомни че е под чехъл. Това същество на падението съществува благодарение на низшия аз, от там многобройните прераждания. Свърши ли кармата, свършва и висшия Аз..

Маймунче, не се плаши, не само ти откачаш... :wors:

Който приема доктрината за прераждането, вярва и в тази за карма, а според последната за това какви сме били по-рано можем да съдим по това, което сме сега. Та в този ред на мисли, ако някой твърди, че е бил Цезар що сега е обикновен пощальон примерно. Или ако твърди, че е бил Галилей, що сега не може да смята диференциални уравнения на ум. Ето Сисоне се шегува, но по има логика той да е бил Хегел, отколкото някоя ватманка - Мария Антоанета. (Не искам да обиждам ватманките - просто давам пример).

В тази връзка ще пренеса мнението ти тук, понеже става дума именно за контрол.

Висшия Аз събира информацийката от всяка инкарнация и я трупа. Така си удебелява крепостните стенички. Но не отпуска на низсшето същество знание. Невъзможно е новия прероден да помни каквото и да било от предишни животи, понеже личността му се разпада до единица и в нея не остава нищичко от предишния. (да не вземе да се ужаси ако се види)Е,сигурно го прави несъзнателно, същността му е такава. И каквото и да е новия прероден, във всички случаи ще бъде нещо конструирано от гробницата висш Аз която има-няма схеми на работа и понякога забатачва положението повече от нужното :blink:

Тук се сещам да попитам - защо все пак се раждаме. Едва ли е за да угодим на някакво пообъркано чудо. Дали свободната воля не ни предлага пореден шанс за освобождение или всичко приключва с капризите на ауричното същество. Какво казва по въпроса Фройд? :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Тук се сещам да попитам - защо все пак се раждаме. Едва ли е за да угодим на някакво пообъркано чудо. Дали свободната воля не ни предлага пореден шанс за освобождение или всичко приключва с капризите на ауричното същество. Какво казва по въпроса Фройд? :speak:

Фройд не знам какво казва, но да чуваш гласове на Висше същество ( па дори и Висш Аз да го наричаш) си е симптом на сериозна психоза. Едни от основните психотични симптоми са халюцинациите, а те могат да бъдат зрителни, слухови, обонятелни, тактилни и т.н.Тук влизат чуването на гласове, заповедите и коментари, визии и образни халюцинации, параноични тактилни халюцинации-усещания за допир, усещане на мирис - най-често лоши миризми ( миазми), но може пък да са хубави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, но се случва, има разни екстрасенси, вещици, гадателки и прочее, има и "свръхсетивност" и свръхвъзможности... http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif

Един от начините на висшия Аз да печели доверие не е ли гъвкавостта му и изобретателността. Ако искаш да видиш самия господ, висшия Аз ще ти го покаже. Сам ще стане такъв и ще ти се яви нагледно, само и само му вярвай...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, но се случва, има разни екстрасенси, вещици, гадателки и прочее, има и "свръхсетивност" и свръхвъзможности... http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif

...

Повечето от тях са си директно за затвора, тъй като са измамници.Другие пък , истинските, които чуват гласове - са си за 4-ти километър.

Мхм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скепсис, висшият Аз ограничава своеволията на аза с цел контрол. Да не вземе да се опомни че е под чехъл. Това същество на падението съществува благодарение на низшия аз, от там многобройните прераждания. Свърши ли кармата, свършва и висшия Аз..

Чакай малко, аз просто казах, че аналогията между Фройд и този висш Аз, за който говорим не е съвсем уместна. А за екстрасенсите, гадателите, вещиците и т.н. Трихо е напълно прав - мнозинството са или за психиатрията, или затвора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чакай малко, аз просто казах, че аналогията между Фройд и този висш Аз, за който говорим не е съвсем уместна. А за екстрасенсите, гадателите, вещиците и т.н. Трихо е напълно прав - мнозинството са или за психиатрията, или затвора.

Другите дето не сме в тази купчинка не сме ли за затваряне... :biggrin:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сме, но сме мнозинство и задаваме нормата за нормалност. :biggrin:

Още веднъж да уточня, че се намесих само, за да уточня понятието за Свръх-аз в психоанализата, а не за да коментирам представената доктрина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Другите дето не сме в тази купчинка не сме ли за затваряне... :biggrin:

----------------

Всинца сме за там, под строй. :yanim:

----------------

Висшия Аз е свързан с аурата /финоматериалните аспекти/ на планетата и е управляван от Седемте космократора на макрокосмоса /планетарната система/, както и от 12-те астрални течения /зодиите/. Те действат на макрокосмично ниво /планет. система/,космично /Земя/ и микрокосмично /човешка система/, като влияят не пряко, а чрез Висшия Аз. Визщия Аз, от своя страна ни влияе чрез дънната чакра - моладхара /етерни сили/, плексус сакралис/нервния флуид/, системата далак-черен дроб /кръвен флуид/,няколко жлези /ная се мъча да ги пиша на ланитски, че ще ги объркам и Трихо ще ме размаже окончателно :P / и т.н. В крайна сметка това влияние на Висшия Аз определя състоянието на телесната ни система. Точно затова той се явява като и наш пазител, и наш тъмничар - също като нас, родителите за децата си :huh:

-----------------

Из "Дневника на един луд шебек" :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря! Това вече беше обяснението, което беше нужно. :yanim:

---------------

В този аспект Свръх аза на Фройд / морал, общ. мнение, закони, възпитание, идеологии, религии и прочие външни, натрапени на психиката ни.../ се явява само едно вулгаризиране, безпринципно опростяване и едностранчиво представяне чак до нивото на целенасочена спекулация на един мащабен процес на взаимно влияние и въздействие на множество финоматериални фактори в планетарен мащаб и съответно отражението им в човешките системи и от там и в психиката ни.

Ето защо намерих за пореден ракурс Свръх аза от психологията на Висшия аз от езотериката.

---------------------

Съжалявам за мътнежа, ма и в главата ми е така :biggrin:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сме, но сме мнозинство и задаваме нормата за нормалност. :)

Още веднъж да уточня, че се намесих само, за да уточня понятието за Свръх-аз в психоанализата, а не за да коментирам представената доктрина.

Въобще не се гласи да изчезваш... не може. Не давам. :biggrin:

Представи си няколко свръх висши Азове. Представи си системата им на работа - правилата. После си представи какво хранят и от какво се хранят...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване