Премини към съдържанието
GFreeman

Вирус, повреждащ хардуера!?

Препоръчан отговор

Напоследък все повече хардуерни параметри могат да се контролират софтуерно. Сигурно сте чували за вируси, които пренатоварват някой компонент на системата и той изгаря. Според мен тези вируси са повече МИТ, а не реалност.

Но възможно ли е да има такива или ако няма, за в бъдеще да се напишат? Ако например се злоупотреби с клокването на процесора или паметите? Ако нарочно се направи клок по неправилен начин, без да се смъква напрежението?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Напоследък все повече хардуерни параметри могат да се контролират софтуерно. Сигурно сте чували за вируси, които пренатоварват някой компонент на системата и той изгаря. Според мен тези вируси са повече МИТ, а не реалност.

Аз съм се сблъсквал с вирус, който "симулира" лоши (BAD) сектори на харддиска. В момента не си спомням за името на този вирус, но след като зарази MBR, започна след всеки рестарт да увеличава бройката на лошите сектори. Това беше клонингите от boot вирусите, появили се около коледа преди година. A искам да допълня, че "симулацията" беше доста успешна и едвам го махнахме с един Symantec removal tool, после след форматиране нямаше проблем. Но със сигурност има повредени харддискове, дискети и CD след заразяване с подобен клонинг.

А ето един старинен вирус, който симулира подобни неща:

Virus Name: Chaos

Discovery Date: 12/01/1989

Origin: England

Length: Unknown

SubType: Boot

Chaos virus is a memory resident, Master Boot Record (MBR)/Boot Sector.

When the Chaos virus infects a boot sector, it overwrites the original boot sector without copying it to another location on the disk.

The Chaos virus flags the disk as being full of bad sectors upon activation, though most of the supposed bad sectors are still readable.

Additional Comments:

First reported in December, 1989 by James Berry of Kent, England, the Chaos virus is a memory resident boot sector infector of floppy and hard disks. When the Chaos virus infects a boot sector, it overwrites the original boot sector without copying it to another location on the disk. Infected boot sectors will contain the following messages: "Welcome to the New Dungeon" "Chaos" "Letz be cool guys" The Chaos virus will flag the disk as being full of bad sectors upon activation, though most of the supposed bad sectors are still readable. It is unknown what the activation criteria is.

Редактирано от linka (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Може и още как..

Всъщност това е единствената причина да държа анти-вирусна.

Стига ти да флашне биоса ,така че да не може да зареди нищо и единствения изход е да ходиш на сервиз.Добре че сега мислят само за спам...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Засега мисля че само флашкилърите са най-страшни в това отношение. Преди много малко антивирусни ги хващаха и беше много трудно да се открият. Последната една година не съм се сблъсквала с такива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

доколкото знам няма нишо сложно в това да се създаде вирус, контролиращ хардуера (мисля, че ставаше с АПИ функции) - въпроса е обаче дали на някой наистина му трябва това нещо... не забравяите, че вирусите вършат работа за някой, не са просто играчка на тези, които ги пишат cool.gif:rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

вируса ЧЕРНОБИЛ неправеше ли точно това или греша

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И след като може спокойно да си разбутват биоса би трябвало да е възможно да изгорят някой процесор. Така си мисля - чрез клок. Как мислите, реално ли е това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Повечето нови PC-та нямат флопи. Ето моето PC например няма флопи.

<{POST_SNAPBACK}>

Става с буутващ диск. Аз имам флопи на компютъра си, но не го използвам. Направил съм си собствен стартиращ диск, които ми стартира ДОС и има други полезни опции. Става като си изчистиш Буут сектора чрез командата "fdisk /mbr". Тази команда ти изчиства напълно мастер буут сектора. А пък и винаги можеш да ползваш някое от буутващите СД-та (например Харен буут СД) и да пуснеш Антивирусна от него за да си изчистиш компютъра, както и други инструменти.

И след като може спокойно да си разбутват биоса би трябвало да е възможно да изгорят някой процесор. Така си мисля - чрез клок. Как мислите, реално ли е това?

<{POST_SNAPBACK}>

Напълно е реално това и съществуват такива вируси. Даже преди доста време (6-7 години) срещнах подобен български вирус, който изцяло изтриваше биоса ти (което е много лесна работа, ако не е предпазен с джъмпери), а след 4-5 седмици пък срещнах вирус, който по описанието ти гореше дъното ohmy.gif

Има и такива, които прецакват електрониката на харддиска, така че ще има и такива които ти горат процесора :) Абе компютър без антивирусна програма е като моторна лодка без мотор :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Дам и ас се срещнах сас подобни проблеми.

Имаше един смелчага който твърдеше че не му трябвало АНТИ.

-вирусите били само палнели харда.

И след около 1година време компа му най на края издъхна (дъното му изгоря) постоянно при инсталиране на нещо му даваше всевазможни не виждани грешкида не пиша за инсталацията на Windows (приключение) а РС-то му беше на около година и нещо

-има такива вируси :bye:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Преди време хита на сезона беше една програмка заразяваща компютъра имаща една единствена функция - прецакваше модема хардуерно и го блокираше... честито нямате интернет... :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Разбира се че е възможно и сигурно е реалност.Всичко което става със софтуер може да се направи и с вирус (все пак и той е софтуер).

Напълно е реално това и съществуват такива вируси. Даже преди доста време (6-7 години) срещнах подобен български вирус, който изцяло изтриваше биоса ти (което е много лесна работа, ако не е предпазен с джъмпери)...

Да хубаво е да има джъмпери въпроса е че все по-малко се слагат такива,за по-евтино.В същото време здраво се блъскат нови функции.Върха на простотията е контрол на вентилатора със софтуер.

Много по-лесно и необвързващо е да го направят хардуерно.

И след около 1година време компа му най на края издъхна (дъното му изгоря) постоянно при инсталиране на нещо му даваше всевазможни не виждани грешкида не пиша за инсталацията на Windows (приключение) а РС-то му беше на около година и нещо

Това едвали е вирус... Търси причината при фирмата която му е зглобила компютъра и качествената китайска техника.

Колкото до софтуера - виждал съм толкова збозени компютри че какъвто и вирус да ги беше треснал нямаше да докара подобен ефект.

Ако нещо не върви като хората причината не е винаги вирус :P .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.