Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Тор

Сканиране на нови книги

101 гласували потребители

1. 1.

• ??????? ???? ?????????? ??
    • ???? ?????
    • ??? ??????
    • ???? ??????
    • ???? ??????
    • ??? ??????
    • ?? ?????? ?????? ?? ?? ????????, ????? ???? ?????, ?? ????? ?? ?? ? ????

Препоръчан отговор

Аз също си дадох моя глас и той е за 1 година. Аргументите за изчакване на по-дълъг срок вече са изказани и според мен са повече от разумни. Не мисля, че има какво да допълня. Някъде прочетох мнение, че в момента са сканирани толкова много книги, че едва ли могат да се прочетат в обозримо бъдеще, за да се налита на новите. И си е точно така. Аз съм си свалила 4-5 книги, кото ги мяркам по темите, като препоръчани и нямам идея кога ще смогна да ги изчета. Също така си мисля, че би било хубаво издателствата да започнат издаването на електронни книги. Аз лично предпочитам да чета книгите на компа. Нямам, а и не искам да отделям огромното място, което изискват "истинските" книги. Да не гововим за екологичната полза от издаването на по-малко книги на хартия...А и издаването на такава книга би трябвало да е по-евтино и тогава повече хора ще са склонни да си я купят, вместо да чакат известен период и да я свалят :rolleyes: Но това е друга тема...

• Харесване 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами аз след втората се отказах да купувам Братството. Искам когато чета книга, да изпитвам удоволствие от това. Последната книга на Ирис, която свалих е "Развратни игри" и като видях корицата, не само че не прочетох книгата, но и приключих с това издателство. Предпочитам да дам 20 лв. за добър превод, отколкото 2 лв. за некачествен. А ако може книгата да не ми се разпада в ръцете, би било идеално. Тези, за мен много големи, недостатъци нямат нищо общо със сканирането.

Редактирано от milenaka (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гласувах за една година. Ако искаме нови и хубави книжки, трябва по някакъв начин да помагаме на издателствата. Как може някои хора да са толкова нагли не разбирам. Какво очакват? Че всичко ще им идва на готово без да дадат и 1 лев... Нима като отидат в магазина не им искат пари за хляб, сирене и т.н.

А и кой може да сравни четенето на книга с това да я четеш в електронен вариант?

Освен това смятам, че самата идея на първите решили да сканират не е била такава...

И все пак книгите са за всички. Някои хора наистина нямат никаква възможност да си ги закупят, но би било жалко да не ги прочетат. Затова 1 година е разумен срок. 6 месеца също, но книгите излезли преди 6 месеца все още се намират съвсем лесно. Единици са тези, които се изчерпват преди този срок.

Дори сега се сетих, че тук от форума бях прочела трилогията "Ключът" и веднага поисках да си я купя, но книгите се бяха изчерпали. След няколко месеца обаче ги преиздадоха и бях толкова щастлива, че ще си ги имам в колекцията. Така че май не е толкова въпрос на възможности, колкото на това как си свикнал (дали на готово или не, дали колекционираш или не, дали морално чувстваш, че е хубаво да похарчиш някой лев...)

Редактирано от Velvet♡Rose (преглед на промените)
  • Харесване 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много се извинявам, ама взехте да се отклонявате от дискусията - тя не е за качеството на преводите, за тях си имаме тема. Благодаря :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошото в случая е,че има хора които дори чакат и една година за да се докопат до скана,а през това време няма да спестят 10 лв(все пак се пада по 1 лв на месец ако спестяваш)за да си купят книжката,даже преди време имаше някой който най-нагло заяви,че няма търпение да изтече определения срок та да бъде сканирана - май за Братството.За мен няма голямо значение дали 6 месеца или година - защото като искам и ми харесва дадена книга си я купувам и както каза Инето спестявам от глезотийки за да се докопам до книжния вариант(даже вече нямам място вкъщи къде да ги нареждам),много често се случва ако се двоумя за дадена книга от старите,която не съм си купила,но прочета скана и ми хареса веднага в книжарницата да си я взема.А както казахте на Ирис ги и преоценяват след известно време,така че ако някой е пропуснал възможността да се възползва.Жал ми е само за хората от чужбина,който се надяват на тези нови книжки - но мисля че и за тях има вариант сканира се новата книга и им се праща на имейла,но е само и единствено за тях,това може да се направи като изключение,ако и останалите са съгласни.Защото наистина им влизам в положението на хората.

• Харесване 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно аз съм най - възрастна в момента във форума,затова помня времето когато за първи път започнаха да излизат любовните романи(след 90-та г.).Тогава се продаваха по улиците по сергийте.Разнообразието беше огромно както на заглавия,така и на издателства.И книжките бяха много шарени и като за първи път с такова съдържание(95% бяха любовни исторически)страшно привличаха погледа и много,много жени си купуваха(Все още хората имаха пари).Сега ,като влезете в книжарницата,какво виждате,някоя и друга книжка с недотам привличаща корица и някоя и друга бройка останали от незнам си кога(поне така е в Пазарджик и Ст.Загора).Оправданието е,че не зареждат,щото не се купува.А и едно време нямаше интернет и такава съвършенна техника.Книжките вървяха ,като топъл хляб.Самата аз имах всички излезли любовни романи.Но дойдоха лоши времена,мисля , че никой не може да го отрече,наложи се и си продадох цялата колекция на безценица за да има какво да ядат децата ми(имам 3 -да ми са живи и здрави)Казвате ,който иска да си купи да се лиши от глезотийки и кафе,но забравяте ,че между нас има и много семейни с деца,които страшно много обичат да четат ,но семейният им бюджет не им позволява,защото пред книжките ,децата са на първо място.Значи една от основните причини да се търсят сканирани книги е ФИНАНСОВАТА. В момента живея в чужбина и снабдяването с български книги е много трудно.Много интернет книжарници предлагат да изпращат книги по поръчка в чужбина,но си остават само до добрите пожелания.Изпробвала съм всички и стигат само до заявката и после се покриват.Затова ангажирам разни познати да ми носят или пращат колети.Това също е причина да се сканират книги. Много хора които живеят в чужбина свалят ,но не участват във форума. Разбирам и преводачите.Тяхния труд трябва високо да се оценява и парично също.Но ние нямаме вина за това,че издателствата искат„с тици да хванат маймуни“.Лоша реклама ,лош шрифт,лошо захванати коли,грозни корици и високи цени.И се сърдят после,че никой не купува.............

• Харесване 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз гласувах за 1 година срок и заставам напълно мнението на тези,които са гласували за това.Защото те имат пълно право.Ако се спре да се купуват книги и малкото издателства,които пускат на пазара любовни романи ще изчезнат,защото нямат сметка от това.Аз не изкарвам много пара,но както всички лишавам от нещо за да си купя книга,която ми е привлякла вниманието и дори много пъти се е случвало да прочета тук сканирана книга и после да си я намеря и купя.Както казва Боби в момента историческите любовни романи са кът,защото никой не ги купува,за разлика от по съвременните.Винаги се радвам,когато излиза нова,но това вече рядко удоволствие.Ирис може да не са изпипали нещата,но все пак продължават да издават,но докога ще е така,не се знае.Аз лично много се изненадах неприятно когато видях сканирани "Годеницата на дявола и "Компаньонката".Защото съм убедеха че аз и както и други са си ги купили,а не са чакали на готово.За сега имам "Годеницата на дявола",но смятам като ми се отдаде възможност ще си взема и "Компаньонката".Но това е избор на всеки,не отричам,но все пак да се замисли,че изборът му се отразява и над всички останали,които сме почитатели на любовните романи.

Редактирано от margc (преглед на промените)
  • Харесване 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз се спрях на 6 месеца от гледна точка на това, че поддържам максимата, ако е възможно "хем вълка сит, хем агнето цяло". Всички са наясно с доводите за финансите и наглостта, няма и аз да навлизам в тях. Криза е така е, по параграфа с наглостта и лафа "защо да се набутвам, като ще го намеря безплатно" и това няма да обсъждам нагли хора бол.Тук обаче идва но-то 1- И без това все по-малко хора четат, все по-малко. Трябва да се радваме, че има и такива още. 2- "Направи добро и го хвърли на боклука" са казали хората. Да 10 няма да оценят по достоийнство труда ви, но пък 1 (като мен примерно ако не е много нескромно да го кажа) ще го направи, а не е ли това идеята... Ако пожелаете направете го година или две, аз лично смятам, че трябва да се реши от хората полагащи основния труд, защото на готово всеки знае...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Ако пожелаете направете го година или две, аз лично смятам, че трябва да се реши от хората полагащи основния труд, защото на готово всеки знае...

"На чужд гръб и сто тояги са малко." Не случайно намекнах за нарушенията, в които влизат тия, които сканират. На този, който е изтеглил и прочел никой и копче няма да му каже. Нека използват главите си тези, които сканират. В никакъв случай не казвам да се преустанови сканирането, но нека тези една шепа хора, които го правят си преценят, кое за тях е най-разумно и безопасно. Като имайте предвид, че ако някой притежател на авторско право над роман подаде оплакване и естествено покаже, че има право да предявява претенции, със съжаление за положения от сканиращия, или редактиращите труд, ще кажа, че съответният торент линк ще бъде баннат за нарушение. За да не се случва, нека не влизаме в конфронтации с издателствата. Периодът да бъде рационален и удобен за мнозинството. Редактирано от NELG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една година!!!! И тъй като съм от сканировчиците, смея да кажа че до сега съм сканирала само стари книжки. И да , наистина трябва да подкрепим издателствата, за да имаме какво да четем. Аз и какъвто и срок да има пак си купувам книжките, които са ми харесали, когато съм ги прочела електронно. Дори наскоро си купих на Джудит Макнот - Ад и Рай, която е излязла преди много време. Но, ако максимално затрудним сканирането на нови книжки да става скоро след излизането им, ще има ефект, защото всеки ще чака, чака и накрая ще отиде и ще си я купи. Пък има още толкова много стари книги, които не сме сканирали. Вярно нямаме пари, но нали знаете примерно аз сама не си правя маникюра в къщи, а винаги отивам да си го направя в някой салон, за да си дам парите и те да влязат в обмена, защото после тази маникюристка ще има пък пари тя да ги изхарчи някъде. Абе, тъпичко го обясних, но така ги мисля нещата.

• Харесване 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Годинка! Поради всичко казано до тук. Да купувам книги нямам възможност в момента.Това не е причина обаче да се сканира на поразия. Честно казано вероятно щях да съм купила повече книжки(преди),но като ги има тук лесно се отказва човек или решава,че не си струва. Съжалявам за момичетата в чужбина,но това е мнението ми. И най-накрай -сканираните книги са много и разнообразни.Има какво да се чете и да искаш най-новото на пазара е каприз за мен.

• Харесване 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гласувах за варианта 6 месеца - разумен период, тъй като "старите" книги са много, но все ти се иска да прочетеш и нещо по-новичко. Като гледам какво нещо съм свалила като архив на компа изобщо не ми е ясно кога ще смогна да го чета. И въпреки всичко едното ми око е все в новите издания. Абе лакомия човешка... Имам много книги в библиотеката си, събират прах от години, и все нямам време да ги препорчета. Ядосвам се на децата, че не искат да прочетат това или оново, а залитат по новите автори и жанрове. Като се позамисли човек, времето стана толкова динамично, нещата се промениха толкова много, вкусовете - също. Е, мисля си, че 6 месеца е време в което това което е трябвало да се продаде се е продало, а ние дето не сме си го купили с ваша помощ ще успеем да го прочетем. А и докато се сканира, мине на редакция и го качим като торент - ето ти я годината минала.

Редактирано от debilgates (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А и докато се сканира, мине на редакция и го качим като торент - ето ти я годината минала.

Само че сканираната книга също се качва на торент и то веднага след скана...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само че сканираната книга също се качва на торент и то веднага след скана...

Идеята ми беше да не се качва като торент, докато не мине и редакцията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Момичета,не се заблуждавайте ,че като спрем да сканираме нови книги(след определен период разбира се)с това ще помогнем на издателствата да увеличат тиража и броя на преведените книги.Вижте колко народ дискутираме в момента проблема(това сме тези ,които ще направят и невъзможното за да си купят нова книга).А вижте колко народ сваля книги в ескейпа(това са тези ,които няма да отидат да си ги купят и след пет години).Въпреки,че гласувах за 6 месеца ,съм съгласна да се върнем към стария замисъл на сканирането и да качваме само стари книги ,които няма да се намерят никъде.Тези които ще прнудим да си купят,като не сканираме,ще бъдят 20или 100 човека най-много.Е и мислите ли,че тези 2000-5000лева на година(щото няма да са повече),ще помогнат с нещо на издателствата да увеличат броя на преведените книги.Който има икономически познания или върти фирма ,разбира за какво иде реч. Има и нещо друго.Ели се опитва да загатне ,но ние не й обръщаме внимание - за авторските права.Прерових всички книжки,които имам и никъде не намерих „авторските права запазени“,„копирането забранено“.Ще кажете това едва ли ще спре някой.ДА,но ще го накара да се замисли,а и издателя си „връзва гащите“.По същия закон за авторските права ,при превод от оригинал на съответния език,издателя е длъжен да заплати авторско право на писателя(защото той от това печели),а щом ги няма тези надписи на книжките за които споменах,се питам всичко наред ли е...........

• Харесване 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята ми беше да не се качва като торент, докато не мине и редакцията.

Ох, защо искате да си направите живота още по-труден. Публикувано изображение Помислете малко, преди да предлагате разни неща. Публикувано изображение Или може би аз го разбирам погрешно. Ако да, поправете ме. Това предложение какво означава: че всички трябва да се обръщат към Тори, за да й пращат своя скан. При положение, че новите книги веднага се лапват за редакция, какво, трябва Тори да ги държи редактирани, докато мине периода за изчакване ли? Публикувано изображение

Подчертавам за пореден път: дискусията е за определяне на период за изчакване на сканиране на книги, а не за това кога се качва книгата на торент, независимо дали е скан или редакция. Тъй или иначе повечето новосканирани книги вече са редактирани, докато "старите" все още отлежават и чакат своята редакция. Така че за мен, мила debilgates, това предложение е напълно безмислено.

Момичета,не се заблуждавайте ,че като спрем да сканираме нови книги(след определен период разбира се)с това ще помогнем на издателствата да увеличат тиража и броя на преведените книги.Вижте колко народ дискутираме в момента проблема(това сме тези ,които ще направят и невъзможното за да си купят нова книга).А вижте колко народ сваля книги в ескейпа(това са тези ,които няма да отидат да си ги купят и след пет години).Въпреки,че гласувах за 6 месеца ,съм съгласна да се върнем към стария замисъл на сканирането и да качваме само стари книги ,които няма да се намерят никъде.Тези които ще прнудим да си купят,като не сканираме,ще бъдят 20или 100 човека най-много.Е и мислите ли,че тези 2000-5000лева на година(щото няма да са повече),ще помогнат с нещо на издателствата да увеличат броя на преведените книги.Който има икономически познания или върти фирма ,разбира за какво иде реч.

Има и нещо друго.Ели се опитва да загатне ,но ние не й обръщаме внимание - за авторските права.Прерових всички книжки,които имам и никъде не намерих „авторските права запазени",„копирането забранено".Ще кажете това едва ли ще спре някой.ДА,но ще го накара да се замисли,а и издателя си „връзва гащите".По същия закон за авторските права ,при превод от оригинал на съответния език,издателя е длъжен да заплати авторско право на писателя(защото той от това печели),а щом ги няма тези надписи на книжките за които споменах,се питам всичко наред ли е...........

Румка, не се заблуждаваме, че ще увеличим продажбите на издателствата. Искаме по-дълъг период повече заради това те да не се откажат да издават подобна литература. Както виждаш от статистиката на Боби, издаването на любовни романи, в частност исторически, тенденциозно намалява. Докато накрая ще се сведе може би до нула. Точно това се опитваме да избегнем.

Относно втората част а поста ти, отварям напосоки книга: Айлийн Гоудж. Баш си пише всички за авторското право.

Редактирано от ganinka (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Румка, не се заблуждаваме, че ще увеличим продажбите на издателствата. Искаме по-дълъг период повече заради това те да не се откажат да издават подобна литература. Както виждаш от статистиката на Боби, издаването на любовни романи, в частност исторически, тенденциозно намалява. Докато накрая ще се сведе може би до нула. Точно това се опитваме да избегнем.

Относно втората част а поста ти, отварям напосоки книга: Айлийн Гоудж. Баш си пише всички за авторското право.

Аз точно това се опитах да обясня,че намаляването на издаване на любовни исторически романи,изобщо независи на 100% от това дали ще се увеличат продажбите.Там нещата са много по-дълбоки и няма да се впускам в подробности.ОК ще бъдем идеални и ще си поговорим след 2 години,да сме живи и здрави,дали нещо ще се е променило.

А що се отнася до надписчетата,отвори на ИРИС „Годеницата на дявола“,„Идеалната годеница“,„Моят съсед пиратът“??????

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяко нещо зависи от съвкупност от неща. Дори и ние да сме един процент от тази съвкупност, аз съм и винаги ще бъда за възможно по-дълъг период :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко е смешен тоя спор за правата.Пише или не те си съществуват.И ако някой реши да си ги потърси тая реплика няма да мине. Също така непознаването на закона не е оправдание за нарушаването му ама айде тва е друга тема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен минималния срок е една година, по-малък срок на изчакване е некоректен. Няма да кажа нищо ново, но идеята на форума е да се качват книги, които вече не могат да се намерят на пазара. Който иска нова книга да се бръкне и да си я купи, ако не да чака, а ако не иска и да чака да си търси други начини. Има достатъчно голям избор от сканирани книги, които могат да се ползват. Дори на ден да се изчита по една пак ще са необходими няколко години. Нека не бъдем припряни и да изпадаме в двузначни ситуации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз точно това се опитах да обясня,че намаляването на издаване на любовни исторически романи,изобщо независи на 100% от това дали ще се увеличат продажбите.Там нещата са много по-дълбоки и няма да се впускам в подробности.ОК ще бъдем идеални и ще си поговорим след 2 години,да сме живи и здрави,дали нещо ще се е променило.

Руми, никой не казва, че издаването на исторически любовни романи зависи на 100% от нас. Но ще е мноооого, мнооого тъжно, дори и 0.01% да имаме пък макар и косвена вина, за това издаването на любимите ни романи драстично да намалява. :lol6: Толкова ли е трудно да направим компромис и да изчакаме със сканирането на новоиздаваните романи един разумен период от време, каквото е една година? Нека ни е спокойно на сърцата, че не сме и ние "подпомогнали" драстичното намаление издаването на любимите ни романи!!! Все си мисля, че в този живот освен да искаме и да искаме, и да искаме...., понякога се налага и да даваме, а в случая защо да не проявим повече толерантност към издателствата и се въоръжим с търпение в желанието си за нов роман? И да се опрем на максимата, че "когато не можеш да помогнеш, то поне недей да пречиш"!!! Дори и 0.001% да е вината ни за намаляване издаването на любимите романи с бързането да се сканира всичко най-ново, нека я сведем до 0.0000000% и да се надяваме, че ще четем нови исторически любовни романи на БГ и след година, две,... десет :offtopic_s: А защо не и като стари баби с тракащи ченета да прелистваме с треперещи пръсти, радвайки се неистово и подскачайки от кеф на поредния нов любовен роман Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз гласувах за една година. Много се колебах, защото по принцип съм много любопитна личност и винаги ми се иска да прочета всичко веднага, което етествено не винаги става. Но и искам да продължават да се издават лбовни романи в България. Искам да чета всички книги от поредица примерно, а не само до някъде и после издателите да ни казват, че нямало търсене на пазара, както се случи с поредицата на Марлис Мелтън. И сега единсвения ни шанс да се докопаме до някоя завършена поредица е Дрийм Тийм. Благодя им, за което от сърце. Искам дори търсенето да се увеличи и издателските къщи да издават книги, които сега са на челни позиции на световния пазар, а не да издават книги отпреди 5 или 10 години. Не че не искам и тези книги отпреди години, но искам българския книжен пазар да е актуален. Така че, да, една година е добър срок.

• Харесване 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също съм на мнение , че една година е дори малък период за сканирането на новите романи. Знам че не всеки може да си позволи да си купи всички нови книги, аз също не мога, но си подбирам това или онова, а ако много заритам за някоя нова книга винаги някой в този форум ще подаде ръка да я даде назаем. Незнам за повечето момичета, но съм абсолютно сигурна, че малцина са онези които са чели 70-80-90% от старите романи качени тук, за да опрат чак дотам до новите. Ако някой от момичета е в чужбина и очевидно говори езика, да си ги взима в оригинал или да помоли някой да им ги прати, а има и толкова много от качените за четене. Шест месеца е смешен период, за да се качи една книга при условие че я има в книжарниците и е достъпна. 10-12, най-много 15 лв. не са 100-120-150лв. , така че да не се лъжем, че не можем да си позволим книгата на един -два месеца, а че не желаем е друг въпрос.

Много се надявам да не откажете двете издадетлства за исторически романи с това си прекомерно желание, защото след това не само няма да има какво да купуваме , а и какво да сканирваме. Не разчитайте само на добрата воля на момичетата, които превеждат! Надявам се да се вслушате в думите на голяма част от хората писали по темата и без лоши чувства.

Редактирано от Gael (преглед на промените)
  • Харесване 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз гласувах още почти в началото на създаването на анкетата за една година срок. Честно казано, бих гласувала и за две години, но разбирам, че почти никой не би се съгласил с мен, затова избрах варианта, при който ще има полза от гласа ми. И съображенията ми не са толкова за това, че ще подкопаем сериозно печалбите на издателствата, колкото че човек трябва да има уважение спрямо чуждия труд. Вярно е, че хората, които живеят в чужбина нямат възможност да купуват новите книги, но при наличието на 1500 качени до момента любовни романи само в нашия форум, едва ли са опрели точно до някакви си 10-12 нови книжки, издадени през изминалата година. Още повече, че хората, живеещи навън няма как да не знаят езика на страната, в която живеят, от което следва, че могат и да четат издадените там книги на съответния език. Същата логика важи и за хората, които сме тук - в България. Може ли някоя от вас да каже с чиста съвест, че е прочела всички интересни книги от тези, които сме качили тук? (да не споменавам разните му сайтове и сайтчета из нета, където все може да се намери нещо, което го няма при нас) Спор няма, че голяма част от хората нямат възможност да отделят пари за нови книги. Криза, семейни бюджети, деца, сметки.. Но има толкова много стари книги, които само чакат да бъдат прочетени.. И то наистина хубави стари книги.. Ама, виждаш ли, нова книга имало на пазара, ама, виждаш ли, отзивите за нея били страхотни, ама, виждаш ли, искам, ама много, много, много да я прочета, сигурно ще си умра от кеф, ще припадна, ще получа оргазъм едва ли не.. Хайде стига.. Това са.. глезотии.. (да не използвам по-силни думи, възпитан човек съм все пак). Освен всичко друго, като човек, който е тук почти от самото начало, когато този форум бе просто една мижава темичка, където се събираха 20-30 човека и си разменяха по някое и друго сканче единствено от любов към жанра и желанието за споделяне на тази любов, аз съм силен привърженик на духа, в който бе създадена тази тема, а по-късно и форума, а именно - да споделим помежду си всички стари книги, които няма как да открием никъде другаде. И за малко повече от двете години, през които съм тук, прочетох толкова много книги, които иначе не бих намерила никъде, че просто не мога да ги изброя. Що се отнася до "авторското право", за което спомена Ели.. Преди няколко месеца, когато ГДБОБ се опита да спре Читанката (сайтът не бе достъпен две седмици) се изписаха реки от мастило за "авторското право". То не бяха интернет-дискусии, то не бяха писания по вестници и списания, то не бяха телевизионни диспути, то не бяха спорове и тълкувания на закона от знаещи и незнаещи за него.. Истината е, че Законът за авторското право е спорен и остарял, и начинът, по който е написан, е атакуем от всички страни в светлината на новата световна структура - Интернет. Един добър адвокат би направил на мат и маскара всяко възбудено дело срещу човек, който качва сканове в Интернет, точно поради остарелия закон. Единствената атакуема точка би била, ако някой иска пари за скановете си - нещо, което при нас го няма. Затова и, когато започна атаката срещу Читанката, всичко, което направиха хората от ГДБОБ беше, че иззеха напълно незаконно един сървър и привикаха на "разпит" част от хората, които поддържат самия сайт, при който разпит се опитваха чрез завоалирани заплахи за някакво дело и присъда да ги сплашат, че дано сами се откажат от поддръжката на сайта. И след като не постигнаха никакъв успех, просто тихомълком спряха всичко. Да сте чули да има заведено дело? Аз мога с абсолютна сигурност да ви кажа, че такова няма. За хората, които искат да се информират по-подробно относно "реките от мастило", ето линк: http://chitanka.info/operation-mindcrime.html Не съдържа всичко, разбира се, но това са статиите в нета по този повод. И още една истина - българските издателства не закупуват правата за интернет-издаване (електронно издаване) на книгите, което значи, че няма как да протестират срещу това. Защо не ги закупуват си е техен избор, няма да го коментирам, а и не е моя работа. Така са решили - така са направили. Но точно тук се крие и тяхната слабост. А другата е самия закон - ако изчетете статиите по темата (отсявайки семето от плявата) ще разберете за какво става въпрос. Много се разписах, май е време да спра..

• Харесване 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ааааааааааа, продължавай си, пишеш много хубаво...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.

• Добави ново...