Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Тор

Сканиране на нови книги

101 гласували потребители

1. 1.

• ??????? ???? ?????????? ??
    • ???? ?????
    • ??? ??????
    • ???? ??????
    • ???? ??????
    • ??? ??????
    • ?? ?????? ?????? ?? ?? ????????, ????? ???? ?????, ?? ????? ?? ?? ? ????

Препоръчан отговор

Аз не чета на компа, чета на четец. Преди това четях на нетбук. Мъжът ми чете на телефона си.

Ами много по-удобно е, отиваш на море и цялата ти библиотека е с теб.

От друга страна, хората като мен са принудени или да четат на чужд език или да "крадат", защото в България няма начин да четеш на четец закупена книга. Освен ако я нямаш и на хартия.

Разбира се всеки с вкуса си Публикувано изображение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дами,нещо се наостряме.Различните гледни точки, мисля вече ги застъпихме нееднократно, в този смисъл нека си продължим с гласуването, но да се въздържаме от реплика и дуплика по даден пост. Ако някой реши да промени мнението си, повлиян от аргументите изложени от другите, ще го стори и без да го набиваме,предъвквайки нещата сто пъти. С една дума,гласуваш,даваш си съображенията/ако искаш/ и спазваш решението на мнозинство. Толкоз.Всичко друго е преливане от пусто в празно, най-много да се засегне някой, а целта ни е обща все пак.

• Харесване 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм от тези, които предпочитат хартиените книги пред електронните. Предпочитам ги, но си оставам с голите предпочитания. От човек, който купуваше няколко книги месечно, се превърнах в човек, който купува няколко книги на няколко месеца. Не защото любовта ми към четенето е намаляла. И не защото не мога да намеря книга, която да ми привлече вниманието. И не защото книгите ги има сканирани, защото в повечето случаи, това което искам да чета го няма сканирано. А заради издателствата. Не мога да кажа точно кога, но една нормална неразпадаща се книга, с приличен (даже не идеален) превод, с не много технически и правописни грешки, стана събитие. Е, за какво ми е да търся такъв продукт? Когато чета, чета за удоволствие, а не за да се ядосвам. Така че да, бих искала да чета от хартия и на български, но се получава все по-рядко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По отношение на издателсвата съм съгласна с Бобока. По-голямата част и особено тези,които издават любовни романи просто не си вършат работата както трябва.Този въпрос сме го дискутирали и друг път и то не веднъж,защото всяка от нас е попадала на много некачествени преводи,непрофесионално цялостно оформление на книгата и т.н. Но не мисля,че това е причина да спрем да купуваме книги.На мен и храната,която се продава по магазините също не ми харесва,но не съм спряла да ям.Пушените свински гърди не са като от "едно време",но нямам избор,каквото има,това купувам.При книгите е същото.Вярно, в много от случаите цените са надути до безобразие и то за книги,в които не е вложена и капка старание от страна на издателя,но за мен и за повечето хора,не само от форума,книгата е съкровище,което носи със себе си някакво вълшебство и омагьосва.Някои издателства малко пообъркват заклинанията тук-там,но аз продължавам да бъда омагьосана.Когато бях по-малка не обичах да чета толкова,колкото сега.Тогава всичко беше някак по задължение,на мен ми се играеше в топлите горещи дни,не ми се четяха "препоръчителните" списъци с книги от училище.Но дори и тогава гледах и пипах всяка книга с благоговение.Любимото ми място в къщата на село беше и продължава да бъде библиотеката.Ароматът на книги,който се носи там е просто...няма думи,с които да се опише,вие знаете.

И след това,което написах сигурно ще ме помислите за смахната,но аз предпочитам да чета от компютър,по-специално от моя си лаптоп(от на брат ми компютъра съм опитвала,но...не се получава,цялата се схващам).Причината е в това,че чета обикновено през нощта и адски много мразя осветлението от лампите,а пък свещите не ми дават достатъчно светлина,затова използвам само тази от лаптопа.Той е малък и удобен,седя си с него,лежа си с него,даже съм заспивала с него,когато книжката не е била достатъчно задоволителна.Дори книги,които имам на хартия,чета отново на лаптопа.Предпочитам да чета нощем,тогава е тихо,тъмно и можеш да се вглъбиш изцяло в историята.Когато чета през деня обаче за мен няма нищо по-хубаво от това да прелиствам страничките.

Това,че чета от компютър не означава в никакъв случай,че съм спряла да купувам книги.На този етап не съм събрала завидна колекция,но съм си обещала,че в бъдещия ми дом ще има цяла една стая с книги от пода до тавана.Просто ги обичам и искам да са около мен.Навсякъде!

Та в тази връзка един съвет към Бобока - не си давайте книгите на училищната библиотека,запазете ги... или ги дайте на мен,аз да ви ги пазя Публикувано изображение

П.П. Гласувах за 1 година.

Редактирано от The Duchess (преглед на промените)
  • Харесване 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При книгите е същото.Вярно, в много от случаите цените са надути до безобразие и то за книги,в които не е вложена и капка старание от страна на издателя,но за мен и за повечето хора,не само от форума,книгата е съкровище,което носи със себе си някакво вълшебство и омагьосва.Някои издателства малко пообъркват заклинанията тук-там,но аз продължавам да бъда омагьосана.

Това,че чета от компютър не означава в никакъв случай,че съм спряла да купувам книги.На този етап не съм събрала завидна колекция,но съм си обещала,че в бъдещия ми дом ще има цяла една стая с книги от пода до тавана.Просто ги обичам и искам да са около мен.Навсякъде!

Та в тази връзка един съвет към Бобока - не си давайте книгите на училищната библиотека,запазете ги... или ги дайте на мен,аз да ви ги пазя Публикувано изображение

П.П. Гласувах за 1 година.

Вече знам на кого да подарявам, като за пореден път си купя някоя книга два пъти. Все пак не трябва да позволяваме магията да спре.:):slap1::)

Подкрепям напълно мнениета ти и коментарчето е супер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече знам на кого да подарявам, като за пореден път си купя някоя книга два пъти. Все пак не трябва да позволяваме магията да спре.:):slap1::)

Подкрепям напълно мнениета ти и коментарчето е супер.

Боже и ти ли? Значи не съм само аз толкова отплесната, че да правя повторения :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дами,нещо се наостряме.Различните гледни точки, мисля вече ги застъпихме нееднократно, в този смисъл нека си продължим с гласуването, но да се въздържаме от реплика и дуплика по даден пост.

Ако някой реши да промени мнението си, повлиян от аргументите изложени от другите, ще го стори и без да го набиваме,предъвквайки нещата сто пъти.

С една дума,гласуваш,даваш си съображенията/ако искаш/ и спазваш решението на мнозинство. Толкоз.Всичко друго е преливане от пусто в празно, най-много да се засегне някой, а целта ни е обща все пак.

Гале ,абсолютно съм съгласна с тебе!!!

:rolleyes::P:P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Боже и ти ли? Значи не съм само аз толкова отплесната, че да правя повторения :)

И аз,и аз...

Относно качеството и т.н. ако имате стара книга(примерно на Нора Робъртс-Заливът на тайните) и я сравните с същата,но издадена повторно последните години ще установите ,че новата изглежда двойна.Чудно ми е има ли нужда от такива трикове и идва ли им по-тънко с дебела хартия и надута цена?

Сигурно.

Редактирано от peppinka (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чудно ми е има ли нужда от такива трикове и идва ли им по-тънко с дебела хартия и надута цена?

Сигурно.

На 100% им идва доста по-тънко!!!

А когато се опиташ да представиш на пазара един наистина качествен продукт - и като превод, редакция, оформление и не на последно място финна и качествена хартия, за съжаление това не винаги се оценява по достойнство. И мисля, че няма нужда да обяснявам точно какво се случва в последствие с издателство позволило си такава "волност".

ПП: И не го казвам само от свое име и собствен опит!

PPS: Иначе гласувах за последното - който иска да си я купи, и то след доста дълги разсъждения. В един момент бях решила да се присъединя към болшинството, които са гласували за една година, но все пак става въпрос за авторски права, дори и да го няма написано като предупреждение в началото или края на всяка книга. Но дори и да го има написано, надали това ще спре този, които е решил да сканира. Разбирам, че това е един от начините да се зарадват хора, които НАИСТИНА не биха могли да си позволят да си купят една или друга книга по ОБЕКТИВНИ причини и въпреки това...пак би могъл да се намери начин - да се заеме от приятел или от библиотеката.

Убедена съм, че веднага някои ще ме попитат и за фен-преводите. Да, и там се нарушават авторски права, но като се вземе предвид, че това е начин да се прочетат на български (защото не всички имат възможност да четат на един или друг език) книги, които надали някога ще бъдат преведени и издадени на български, или някой ще си ги купи на оригиналния език, само за да има книгата и да не ощетява авторските права, въпреки че и понятие си няма от този език!

За някои това може да звучи малко като двоен стандарт, но според мен след като за една книга вече са платени авторските права за определен период от време и е издадена на български, би трябвало поне да се спази този период и да не се сканира книгата, докато правата са валидни за България (а това означава между 3 и 5 години обикновено).

Нека се научим да не гледаме в паничката на издателствата и това колко "много" печелят на гърба на горките четящи от издаването на една книга. Съгласна съм с недоволството ви срещу некачествените преводи, непрофесионалните корекции и редакции, прекръстването на героите и на моменти свободните съчинения на преводачите, просто защото ги е домързяло да протегнат ръка и да проверят точно какво означава едно или друго. И на мен ми е чудно как може да валят кучета и кокти (It's raining cats and dogs -идиом), когато е казано, че навън гърми и трещи и започва да вали, или да се пие уиски на скалите (whiskey on the rocks - фраза, означаваща уиски с много лед) , когато изрично е упоменато, че героите са седнали в бара или у дома на канапето, но... явно това са рисковете на непрофесионализма и превеждането на конвейр.

И въпреки това, някоя от вас задавала ли си е въпроса какви разходи все пак имат издателствата? Или ни интересува само какво ще спечелят като си купим книгата им?

Упс! Май се поолях и леко излезнах извън темата, но исках да се обоснова защо съм гласувала по точно този начин!

Редактирано от shemett (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз гласувах за най-краткия срок - веднага след издаването им. Тъй като съм единствена предполагам ще изтърпя критики или нещо по-сериозно, но все пак това е моето мнение. Все пак и филмите, които илизат на пазара разчитат на приходи от кината, но сумати хора чакат да бъдат качени в торентите дори и в качество заснето от любителска камера в киното. Просто има хора които дават и които не дават пари за подобни неща. Разбирам че първоначалното намерение на форума е бил да се качват само стари книги, но всички първи идеи търпят развитие. Нима който не е готов да даде пари за дадена книга няма да изчака и едно и две годишен срок и да каже не мога да я намеря дайте ми я сканирана? хИли пък дамата, която по-горе беше писала, че е с три дечица и няма възможност да си купува книгите. Само някой който е колекционер като нас може да разбере как се е чувствала тази жена като е разпродала своята. И не само защото не е взела и половината от парите които е дала а и защото се разделя с нещо скъпо за нея. Вие как бихте се чувствали ако трябва да разделите с вашата? И съм сигурна че всяка една майка, която няма финансова възможност би се лишила от хобито пред това да остави децата си гладни. И тук не става дума за лишаване от парфюм или кафе а за хараната на детето ти. Аз не мисля че се издават по-малко книги заради това че ги има сканирани някъде в нета. Просто хората вече четат по-малко. Личен пример мога да дам. Детето ми е на 2 годни и за това време съм му купила 48 книжки за неговата възраст, докато майките на детските площадки ми се смеят че харча пари за "глупости". Цялостното потребление на книги е намаляло. Прочетох предложения да се разменят книгите между съфорумките, за да не става така едните само да купуват а другите да ползват. Ами нима това не е същото ние пак ще купуваме книгите и който няма да си ги купи ще ни ги поискат. Аз лично съм от тези, които купуват книгите и ги предпочитам на хартия както и повечето от вас, но както ние така или иначе ще я купим така други ако не открият книгата тук или другаде просто няма да я прочетат и толкова. Затова не мисля че времето е от значение. Можеби за дадени единици да, но не и за повечето които действително четат тази литература.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хИли пък дамата, която по-горе беше писала, че е с три дечица и няма възможност да си купува книгите.

Мила,погрешно си ме разбрала.Да,аз наистина си продадох всички книги на времето в името на децата.Сега въпреки ,че живея в чужбина намирам по един или друг начин да си КУПУВАМ книги(но сега ,когато имам финансова възможност!!!).Примера ми беше даден за всички онези които още не са изпитали тежестите на ОГРАНИЧЕНИЯ СЕМЕЕН БЮДЖЕТ.

Извинявам се ,че пак се бръкнах в тази тема!!!

Редактирано от rumi_1461 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дами аз додох гласи за 6 месеца, но сега вече съжалявам, защото в България тези издателства направо се подиграват с нас. За това вече подкрепям, че дори и да не преведена на български книгата щом излезне на чужд език да се превежда и качва веднага, да не се чака дори и месец. За мен е много изнервящо да знаеш, че книгите които очакваш с нетърпение да се преведат на български веча са почти от половин година на пазара, но на чужд език. Благодарности и адмирации на екипа,които полага толкова много труд, за да ни задоволява с все по - големият размер на е-библиотеката ни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз гласувах за 2 години. Според мен трябва да се стимулират авторите да пишат, а издателствата да печатат любовни романи. За 2 години всички, които искат ще си купят книгата, а тези които нямат финансова възможност могат да изчакат. Ако продължаваме да не зачитаме правата на авторите и издателите, ще дойде един момент когато няма да има какво да четем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задавам си от едно известно време следния въпрос-след какъв срок от издаването на книгите се зареждат с тях библиотеките?Така да се каже за обществено ползване.питам се и друго,ако хората разчитаха само на безплатното,книжарниците отдавна да са изчезнали,да са останали само библиотеките.Затова си мисля,че не се издават по-малко любовни романи заради такива като нас,особено исторически,просто издателствата предпочитат да залагат на други жанрове,други автори,от които могат да изкарат повече пари.

• Харесване 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз само да попитам, че никъде не видях, а до кога ще трае гласуването или срок не е определян...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мила, в първия пост пише едномесечен срок, та значи до 21 януари :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Офф както винаги неразбрала отново хаха. Вапроса е само природна дарба ли ми е или е генетично обусловена :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Офф както винаги неразбрала отново хаха. Вапроса е само природна дарба ли ми е или е генетично обусловена :yanim:

Имаш цял живот пред теб да разбереш... :whist::P:cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Майтап няма, ама то толкоз заблудена работа, да бях поне влюбена да мога се оправдая с нещо :yanim: Хайде спирам, че стана офтопик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Xesi,вчера беше крайния срок за решението за сканиране на нови книги.Мисля,че не е честно при положение,че стана ясно,срока на сканиране на нови книги да бъде 1 година,сега да се качват книги които нямат даже и 6 месеца от издаването.Интелигентни хора сме,можем да четем и анкетата беше именно заради това!!! „Непризнати грехове“- 07.2010 „Легло от рози“ - 08.2010 Ако продължаване така ,значи всичко казано тук се обезмисля!!!

Редактирано от rumi_1461 (преглед на промените)
  • Харесване 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.

• Добави ново...