Премини към съдържанието
STARS

Как да инсталирам на Linux програми с tar.gz разши

Препоръчан отговор

Значи това нещо много ме затруднява......нов съм в областта на линукс-а но така и не мога да инсталирам програми с такова разширение sad.gif

Знам, че става с командтите

1.tar xfvz името-на-архива.tar.gz

2. ./configure

3.make

4.make install

Първата команда успешно се изпъпнява и се разархивира програмата в папка, но след това като напиша 2-рата команда ми казва няма такъв фаил или директория sad.gifЯвно някаде бъркам и ако може някой да ми каже каде и да обясни като за на пълен начинаещ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Разбира се преди това четеш и файла INSTALL.

Нормално е ./konfigure да ти спира с различни грешки - ако не намира критични за компилирането на програмата пакети/програми/библиотеки.

Тогава четеш каква библиотека те спира и я инсталираш със YAST или какъвто пакетен мениджър използваш...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Пак става същото ето виж какво пиша:

XANX20NUG45:/home/valeto# tar xfvz rar.tar.gz

rar/

rar/file_id.diz

rar/license.txt

rar/Makefile

rar/order.htm

rar/rarfiles.lst

rar/rar.txt

rar/readme.txt

rar/technote.txt

rar/whatsnew.txt

rar/rar

rar/rar_static

rar/unrar

rar/default.sfx

XANX20NUG45:/home/valeto# cd rar

XANX20NUG45:/home/valeto/rar# ./configure

-su: ./configure: No such file or directory

sad.gif

Melmak ® пакетния мениджхър, който идва със Линукс-а подържа само .deb и .rpm архиви sad.gif

Редактирано от STARS (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да щях да пропусна.... има и пакети които не се компилират - рар е такъв.

Просто разархивираш в подходяша директория и правиш връзки към изпулнимите файлове - RAR и Unrar.Всичко го пише в другия важен файл Readme.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Да щях да пропусна.... има и пакети които не се компилират - рар е такъв.

Просто разархивираш в подходяша директория и правиш връзки към изпулнимите файлове - RAR и Unrar.Всичко го пише в другия важен файл Readme.

<{POST_SNAPBACK}>

Ми направих shortcut-и до тези файлове RAR и Unrar, но като ги стартирам зарежда някаде около 10 сек стартирания път и се затвара след това :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ми просто дадох десен бутон на декстоп-а , дадох нов шорткът, отвори ми се прозорец с директориите и чрез него влезнах в папката на rar

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Ми направих shortcut-и до тези файлове RAR и Unrar, но като ги стартирам зарежда някаде около 10 сек стартирания път и се затвара след това  :nono:

<{POST_SNAPBACK}>

RAR е конзолна програма - поне за линукс.Тоест трябва да я стартираш от командния ред.Тъй като не си и предал никакви параметри - тя просто излиза.

Хубавото е че мениджърите на архиви могат да я използват и така да имаш графична среда.След малко ще обясня по-подробно как да я инсталираш...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Ми просто дадох десен бутон на декстоп-а , дадох нов шорткът, отвори ми се прозорец с директориите и чрез него влезнах в папката на rar

<{POST_SNAPBACK}>

Имах предвид за tar.gz пакетите. Разархивираш някъде, влизаш там с конзолата, след това пишеш ./configure....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да влизам, но го дава пак това, че няма такъв фаил или директория а лошото е, че не го дава само на WinRAR-a ....на всяка една така разархивирана програма ми дава това съобщение sad.gif

XANX20NUG45:~# cd /home/valeto/rar

XANX20NUG45:/home/valeto/rar# ./configure

-su: ./configure: No such file or directory

XANX20NUG45:/home/valeto/rar#

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Нека имаме разархивираните файлове на rar.tar.gz в директорията "usr\local\lib\rar".

Там се намират наготово компилираните от автора изпълними файлове rar и unrar - следователно ти би могъл да ги изпълниш с ./rar .Обаче за твоите цели това не е достатъчно.Затова създаваш shortcyt в usr\local\bin" с име rar който сочи файла "usr\local\lib\rar\rar" - сега вече би трябвало да може да го изпълниш навсякъде от конзолата с командата "rar".Освен това би следвало и архивния мениджър да може да работи с рар файлове.Това е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Нека имаме разархивираните файлове на rar.tar.gz в директорията "usr\local\lib\rar".

Там се намират наготово компилираните от автора изпълними файлове rar и unrar - следователно ти би могъл да ги изпълниш с ./rar  .Обаче за твоите цели това не е достатъчно.Затова създаваш shortcyt в usr\local\bin" с име rar който сочи файла "usr\local\lib\rar\rar" - сега вече би трябвало да може да го изпълниш навсякъде от конзолата с командата "rar".Освен това би следвало и архивния мениджър да може да работи с рар файлове.Това е.

<{POST_SNAPBACK}>

Благодаря ти наистина стана за рар-а :beer:Но горе написах, че този проблем го имам с всяка една програма в tar.gz, дали можеш да помогнеш с нещо ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В конкретния случай го имаш (проблема) защото нямаш скрипт файла configure ,който се опитваш да изпълниш.На този пакет този файл просто не му е необходим - защото нищо не се компилира и точно затова го няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ми добре как да стартирам дадена програма като не се нуждае от това нещо ?Пробва със шорткът на десктопа, но пак не става .....направо се отчаях sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тази програма се инсталира само с команда "make install". Ето го съдържанието на Makefile-а:

###################################################################

# Installing RAR executables, configuration files and SFX modules #

# to appropriate directories                                      #

###################################################################

PREFIX=/usr/local

install:

mkdir -p $(PREFIX)/bin

mkdir -p $(PREFIX)/lib

cp rar unrar $(PREFIX)/bin

cp rarfiles.lst /etc

cp default.sfx $(PREFIX)/lib

Това означава, че nри изпълнанието на тази команда, автоматично ще се изпълни следното:

1. Създава се директорията /usr/local/bin (ако не съществува, заедно с директориите над нея)

2. Създава се директорията /usr/local/lib (ако не съществува, заедно с директориите над нея)

3. Файловете rar и unrar се копират в /usr/local/bin

4. Файлът rarfiles.lst се копира в директорията /etc

5. Файлът default.sfx се копира в директорията /usr/local/lib

Що се отнася до командата configure, това е скрипт, който се разпространява заедно със сорс кода на продукта, и ако евентуално го няма след разархивирането на програмата, това обикновено означава, че не е нужно да се изпълнява подобна команда, особено когато не е налице и файлът configure.in, на базата на който се генерира въпросния скрипт.

Файловете се стартират само с изписване на името им.

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Daemon пробвах и по твоя начин и виж какво излезе:

XANX20NUG45:/home/valeto/rar# PREFIX=/usr/local/

XANX20NUG45:/home/valeto/rar# mkdir -p $(PREFIX)/bin

bash: PREFIX: command not found

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А няма от какво...

Просто когато имаш изпълним файл действаш по логиката ./изпълни_ме или пишеш пълното има до този файл /home/user1/Desktop/изпълни_ме.

Тази програма (RAR) ти се предоставя във вида SADICTIONARY - където само разархивираш и цъкаш 2 пъти на екзе то.

Друг път когато имаш сорс код - нямаш изпълними файлове и трябва сам да си ги създадеш (компилираш).Тогава имаш и скриптове като konfigure и make .

Поставяйки програма в usr\local\bin ти я превръщаш в системна команда.

Веднага изниква въпроса защо не разархивирахме пакета на winrar направо там?

Отговорът е че щяхме да "зацапаме" директорията с много неизпълними файлове.Затова беше и маневрата със шорткъта.

Когато инсталираш от сорс код командата :

Configure - наглася програмата да бъде компилирана под твойта система.

Make - компилира/създава изпълнимите файлове от сорса.

make install сама копира файловете където трябва и им прави необходимите шорткъти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ми явно всички програми, които съм свалял с това разширение не се науждаят от ./configure и от тук следва как да си иснталирам след като не се нуждаят от това нещо ?

Ето например една Cedega 5 не се инсталирва с ./configure , като я разархивирам има вътре 3 папки и как например да я инслирам ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Daemon пробвах и по твоя начин и виж какво излезе:

XANX20NUG45:/home/valeto/rar# PREFIX=/usr/local/

XANX20NUG45:/home/valeto/rar# mkdir -p $(PREFIX)/bin

bash: PREFIX: command not found

<{POST_SNAPBACK}>

Това да не го пишеш в конзолата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.