Премини към съдържанието
IwChOoOoOo

проблем със харда

Препоръчан отговор

здравейте на всички проблема ми е следния купих си лап-топ ACER 5738ZG на лап-топа пише че харда му е 640GB А еверест показва че е 596GB ходих при един познат който има магазин за компютри и той ми каза че уиндоуса си прравил собствен дял който бил скрит та искам да попитам вазможно ли е тази дял да е 44gb ;) благодаря предварителнo!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За производителите 1GB са 1000KB, не 1024КB. Ето от къде идват разликите, хората закръглят на 1000, за Windows обаче е 1024. 1byte=8bit, 1kbyte=1024bytes,1Mbyte=1024Kilobytes, 1Gbyte=1024Mbytes Тук има една заигравка между Kilobyte и Kibibyte, според някое KiloByte=1000bytes, не 1024, а Kibibyte=1024bytes. Въобще, доста усложнени неща. Производителите не лъжат, но се базират на един стандарт, операционните системи и т.н на друг А Windows7 си създава един дял от 100MB, където се пази bootloader-а, настройките му и неща около него. Поздрави за приятеля ти!

Редактирано от jjjjjk (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не можещ да направиш - не е нещо ненормално - ползвай си го със здраве!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички сме прецакани от към хардове :Р общо взето делиш 3 пъти на 1024 и го умножаваш 3 пъти по 1000 ... 640гб = 596,0464477539063 да .. и както каза колегата .. прати мн. поздрави на твоя човек :snowballfight:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Никой не ти е виновен, че не познаваш стандартите.

И никой не те е прецакал.

The prefix kilo means 1000 in the International System of Units (SI)

Според SI един килобайт е 1000байта, не 1024байта. Стандарт, който не е приет навсякъде, но е факт.

The binary prefix kibi means 1024, therefore 1 kibibyte is 1024bytes.

Сега се подсетих за Linux, където на някои места съвсем правилно се отбелязват KiB, т.е Кибибайти.

Базирайки се на SI, която е международна система за стандартизация на мерните единици, производителите реално са в пълното си право да ползват килобайти, както е описано в SI.

Харесва ли ни, или не, това е.

IwChOoOoOo, напълно и 100% нормално е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да вметна още нещо.След форматиране файловата система също заема част от пространството на диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никой не ти е виновен, че не познаваш стандартите.

И никой не те е прецакал.

Исках да кажа, че по тази негова логика всички сме прецакани.И ако не е това начина за пресмятането, моля кажи ми го да го науча :cool: Ся ако ще ми обясняваш превръщането от Кб - мб , от мб - гб и т.н. ... мерси :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Исках да кажа, че по тази негова логика всички сме прецакани.И ако не е това начина за пресмятането, моля кажи ми го да го науча :angry: Ся ако ще ми обясняваш превръщането от Кб - мб , от мб - гб и т.н. ... мерси :P

Както казах, според SI 1KB има 1000байта, 1MB има 1000КB, 1GB има 1000MB, а не 1024.

Според SI и производителите това е начинът за пресмятане, елементът на заблудата е, че 1KB доста хора го знаят като 1024байта и на доста места е прието така, но не и според Международната система за стандартизация на мерни единици.

Аз нищо не мога да направя по въпроса.

За това на някои места се ползва KiB, който кибибайт е 1024байта, т.е замества килобайта в значението, в което се е считал преди.

Обаче има огромно размиване, всеки прави каквото си иска, ползва каквото си иска и така...

Производителят ясно е написал-500GB, за него 500гигабайта са 500,000,000,000байта.

Това, че ти си мислиш, че зад 500-те GB седят 536,870,912,000байта е друг въпрос.

За жалост, пресмятането трябва да почне от превръщане на Гигабайтите в байтове, чрез трикратно умножение на 1000, а после трикратно делене на 1024, за да получим обема, който ще ни каже Windows

Ето линкче на английски, където е обяснено още по-ясно и просто

Hard Drive Size Discrepancy

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казах, според SI 1KB има 1000байта, 1MB има 1000КB, 1GB има 1000MB, а не 1024.

Според SI и производителите това е начинът за пресмятане, елементът на заблудата е, че 1KB доста хора го знаят като 1024байта и на доста места е прието така, но не и според Международната система за стандартизация на мерни единици.

Аз нищо не мога да направя по въпроса.

За това на някои места се ползва KiB, който кибибайт е 1024байта, т.е замества килобайта в значението, в което се е считал преди.

Обаче има огромно размиване, всеки прави каквото си иска, ползва каквото си иска и така...

Производителят ясно е написал-500GB, за него 500гигабайта са 500,000,000,000байта.

Това, че ти си мислиш, че зад 500-те GB седят 536,870,912,000байта е друг въпрос.

За жалост, пресмятането трябва да почне от превръщане на Гигабайтите в байтове, чрез трикратно умножение на 1000, а после трикратно делене на 1024, за да получим обема, който ще ни каже Windows

Ето линкче на английски, където е обяснено още по-ясно и просто

Hard Drive Size Discrepancy

Много добре обяснено!Точно така ми се получава по формулата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много добре обяснено!Точно така ми се получава по формулата.

Както е видно от линка, може да се ползва и следната:

Рекламиран обем на диска-(рекламиран обем на диска х 0,07)=обем на диска според Windows(двоичен)

Това изчисление е приблизително, за точно до байт се ползва това:

Рекламиран обем на диска х1000х1000х1000/1024х1024х1024 или еквивалента с опростяване:

Рекламиран обем на диска х 1000000000/1073741824=обем на диска според Windows(двоичен)

Същото това съм посочил и горе, само доуточнявам същото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рекламиран обем на диска х 1000000000/1073741824=обем на диска според Windows(двоичен)

А още по-лесно е обема на диска да се умножи по 0.931 и ще се получи размера който разпознава ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А още по-лесно е обема на диска да се умножи по 0.931 и ще се получи размера който разпознава ОС.

Идеята е и да знаеш защо е така.

Превърнатите формули-Ок, да, прав си.

И по твоята формула се получава, но има разминаване, за това понякога е по-добре да се ползва пълната...

Мен лично са ме учили обаче да знам една формула от къде идва и защо е така.

Поздрави и благодаря за допълването.

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да получава се и разминаванията са минимални по тази формула ми искара харда 595,84 А EVEREST показва 596,1 .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да получава се и разминаванията са минимални по тази формула ми искара харда 595,84 А EVEREST показва 596,1 .

По тази формула... формулата е същата.Умножи 3 пъти 1000 и го раздели 3 пъти на 1024 = 0,9313225746154785 :cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато твърдият диск е не форматиран има размер от 640 Гб, след форматирането се губи пространство, заето от фат таблицата.Колкото е по-голям физическия диск, толкова е по-голама загубата.Съвет: Купувайте си малки дискове (2.5Гб) и загубите ще са по малки:))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване