Премини към съдържанието
GFreeman

Използване на командата format?

Препоръчан отговор

Как се използва тази команда? Имам предвид, кой аргумент какво означава. То си пише в хелпа, ама много сложно и не можах да го разбера. Пък и много аргументи.

П.П. В хелпа (командата help) пише повечето важни команди, но не и всички! Къде мога да намеря инфо за всичките команди?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

По-скоро

format c: /q

Но не съм много сигурен, че Windows ще ти го позволи на дяла, откъдето е стартиран.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добре, ясно.

Но ако трябва да задам програма, стартираща се с аргументи.

Програмата е format.com

Аргументът е /q

А "С:" къде да го сложа? ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Как се използва тази команда? Имам предвид, кой аргумент какво означава. То си пише в хелпа, ама много сложно и не можах да го разбера. Пък и много аргументи.

П.П. В хелпа (командата help) пише повечето важни команди, но не и всички! Къде мога да намеря инфо за всичките команди?

<{POST_SNAPBACK}>

;) Най-изчерпателна информация ще получиш на сайта на Майкрософт.

:) Ако си нов, много внимавай с format, за да няма непредвидени и неприятни изненади. Според някои шегобийци format и fdisk са допринесли много за увеличаване на броя на убийствата и самоубийствата по света... cool.gif Така е още от зората на MS DOS, когато дисковете бяха хиляди пъти по-малки от сегашните, а информацията върху тях не по-малко ценна...

-----------------

X:\FORMAT C: /Q

X е устройството откъдето стартираш format, най-често дискета или CD.

Имам чувството, че ти е доста рано да се занимаваш с това, което правиш, освен ако не искаш да прецакаш нечий компютър... cool.gif

Редактирано от NavNav (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Navnav, благодаря ти, че искаш да ми помогнеш, но не си ме разбрал.

Тоя формат няма да го правя от промпта. Нали знаеш, че някои приложения може да стартират други приложения. Та аз искам с приложението X да изпълня формат. Тоест да пусна format.com

Но като се пуска по този начин формата не може без параметри.

И искам да отворя програмката format.com с аргументи ... - те са ясни. Но буквата на устройството (С: ) не се споменава в аргументите. И въпросът ми е, къде да я задам.

Форматът може да се прави от доста места и по по - лесен начин. Явно сам се досещаш, че щом толкова задълбавам в темата с формата, явно няма да си форматирам собствения диск. Ама сега вие ще си помислите, че съм някакъв злодей и ще правя мръсно на добрите хорица! Не, няма да правя такива неморални неща. Повече за спорта, както се казва, а пък и да прецакам някого, то той ще си го заслужава на 100%. Бъдете сигурни! ;)

Редактирано от GFreeman (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Параметри, които могат да се използват с командата format.

На първо време възможните комбинации от параметрите:

FORMAT volume [/FS:file-system] [/V:label] [/Q] [/A:size] [/C] [/X]

FORMAT volume [/V:label] [/Q] [/F:size]

FORMAT volume [/V:label] [/Q] [/T:tracks /N:sectors]

FORMAT volume [/V:label] [/Q]

FORMAT volume [/Q]

Ето и обяснение на отделните параметри - за какво служат:

volume - с този параметър можете да зададете името на устройството, което искате да форматирате. Той е основен параметър, което означава, че без него командата не може да бъде изпълнена. Трябва да зададете буквата на устройството, което искате да форматирате, последвана от двуеточие.

/FS:filesystem - с този параметър можете да посочите в каква файлова система искате да бъде извършен формата (FAT, FAT32, or NTFS).

/V:label - с тази опция можете да зададете какво име ще бъде зададено на форматираното устройство, след приключаве на формата.

/Q - с този параметър можете да извършите бърз формат.

/C - този параметър се използва само при NTFS и чрез него всички файлове, които бъдат създадени на новото устройство ще бъдат компресирани по подразбиране.

/X - тази опция служи за "откачане" (dismount) на устройството принужда. Всички отворени сесии към това устройство ще бъдат изключени, за да може то да бъде форматирано.

/A:size - тази опция пренебрегва стандартният размер на клъстърите. Силно се препоръчва използването на размера по подразбиране, но чрез тази функцияможете да зададете различен - при NTFS той може да бъде 512, 1024, 2048, 4096, 8192, 16K, 32K, 64K, при FAT - 512, 1024, 2048, 4096, 8192, 16K, 32K, 64K, (128K, 256K for sector size > 512 bytes), при FAT32 - 512, 1024, 2048, 4096, 8192, 16K, 32K, 64K, (128K, 256K for sector size > 512 bytes).

Също така трябва да се има в предвид, че FAT и FAT32 файлови системи налагат определени ограничения към броя на клъстърите на дадено устройство:

FAT: брой клъстъри<= 65526

FAT32: 65526 < брой клъстъри < 4177918

При неспазване на горното правило, форматирането ще бъде преустановено веднага, т.е. ако системата засече, че броят на клъстърите ще бъде по-голям.

NTFS компресирането не поддържа размер на клъстърите по-голям от 4096.

/F:size - тази опция се използва при форматиране на флопи дискове, като се задава размера на форматираното устройство (обикновено е 1.44)

/T:tracks - с тази опция можете да зададете броя на пистите, които ще са разположени върху дадена страна на диска

/N:sectors - аналогична опция на горната, като с нея можете да зададете броят на секторите в дадена писта.

Надявам се, да ти е станало ясно, ако ли не - ще обяснявам по-подробно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.