Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Само да те питам - това може ли да мине за бъзик пред теб?

Може и да се е объркал. Все пак червените кхмери не са будисти - едно от първите неща, които правят е да се "разправят" с будистите подобаващо, но може да се приеме за вярно, че произхождат от семейства, където родителите са били будисти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При липса на взаимно желание и интуитивното разбиране пак същия финал ще има - но разумната позиция, че истината не се налага насила винаги пази скандала да не прерастне в кръвополитие.

Само да те питам - това може ли да мине за бъзик пред теб?

При липса на интуитивно разбиране, финала така или иначе ще е скандал или притворство и помисъл зла. Добрата новина е, че всички сме просветлени и не просветлени, имаме и нямаме интуитивно разбиране.

Разделянето на хората на знаещ и не знаещ е същото, като силово налагане на истината. По какви критерии единия е знаещ, а другия е не знаещ.

Почва спор за критериите. След това за критериите на критериите. След това за критериите на критериите на критериите.

Този е смисъла на твърдението, че Нагарджуна получил просветление, когато сънувал съня за ступите, дето били наредени една в друга като матрьошки

Може и да се е объркал. Все пак червените кхмери не са будисти - едно от първите неща, които правят е да се "разправят" с будистите подобаващо, но може да се приеме за вярно, че произхождат от семейства, където родителите са били будисти.

Червените кхмери са атеисти кръволоци, и вярват, че битието определя съзнанието. Ето до какво води атеизма и вярата, че истината е една. До същата нетолерантност водят и аврамическите религии.

Историята го е доказала. Науката няма място в тези разсъждения, освен, че води до по добро въоръжаване и изтребление на повече хора.

Когато хората се доверяват на интуицията си, че няма една истина, тогава науката помага на хората. Ако хората си мислят, че има само една истина, тогава науката им помага да се изтребват по качествено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Критерия за кой е знаещ го определя индивида, който го интересува - а критерия кой е не знаещ се определя от обществото, заради нуждата от предпазна мярка.

....

Не само, че не се будисти, ами и идеологията им не е будистка - дано да се е объркал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знанието има много хубав, универсален критерий и той е проверяемост. Всеки може сам да провери.

За истина може да се говори само в рамките на определен контекст, извън който може да продължи да бъде истина, а може и да се превърне в неистина. Например, на никой знаещ човек няма да му мине през главата да хване поялника от обратната страна, а не за дръжката, в стремежа си да запои нещо. Извън контекста "запояване" поялникът е напълно ненужен и неистинен, дори не съществува.

Иначе Реджи е прав. И не е прав. Прав е за вярата в истината, която е извън контекста. Какво имам предвид. Законите на Нютон са валидни в контекста на нашата планета и напълно невалидни за други контексти на Вселената.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Критерия за кой е знаещ го определя индивида, който го интересува - а критерия кой е не знаещ се определя от обществото, заради нуждата от предпазна мярка.

Не само, че не се будисти, ами и идеологията им не е будистка - дано да се е объркал.

Е, то е повече от ясно, че аз ще кажа, че аз съм знаещ, а ти си незнаещ. Дотук добре, това отговаря на обективната истина от последна инстанция. Но имам смътно предчувствие, че ти съвсем еретично ще твърдиш, че ти си знаещ, а аз съм не знаещ, което си е светата обективна лъжа.

Какво правим в такъв случай, който си е и най вероятния случай де. Канадска борба, шах, или ще се стреляме с пистолети. Божи съд са му викали на времето.

Обществото, да обществото. Който спечели тълпата с по умела реторика, той би имал преимущество в боя за истината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво правим в такъв случай, който си е и най вероятния случай де.

Е мо_хи_ни го каза - проверяемост. Щом казваш, че знаеш истината, следва да предложиш как да проверя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е мо_хи_ни го каза - проверяемост. Щом казваш, че знаеш истината, следва да предложиш как да проверя.

По какви критерии ще проверяваш ?

Не трябва ли първо да се договорим за критериите, които да съблюдаваш при проверката. А това не прави ли истината конвенционална, както твърди и Нагарджуна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както и да се замислим най-големите зверства в света са извършени точно от будистки контекст и са извършени от будисти.

И не е нечувано, а международно признат факт.Жертвите на режима в Камбоджа са по-висок процент от тези на ВСВ при това без да са използвани тежка артилерия, флот авиация.и омп.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D0%BA%D1%85%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BE_%D0%94%D0%B7%D1%8A%D0%B4%D1%83%D0%BD

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%84_%D0%A5%D0%B8%D1%82%D0%BB%D0%B5%D1%80

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%99%D0%BE%D1%81%D0%B8%D1%84_%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D1%81%D1%82

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B0_%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0

Материали за сравнение има колкото си искате !
Говорите постоянно за Сталин , от време на време за Хитлер !
Аз мисля , Мао е ненадминат !
А с Китай ни чакат трудни времена !.....

По какви критерии ще проверяваш ?

Не трябва ли първо да се договорим за критериите, които да съблюдаваш при проверката. А това не прави ли истината конвенционална, както твърди и Нагарджуна.

За Обективната Истина и Човека тук :

https://www.kaldata.com/forums/topic/228679-%D0%B1%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC-%D0%B8-%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5/?view=findpost&p=3193284

Продължава тук :

https://www.kaldata.com/forums/topic/228679-%D0%B1%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC-%D0%B8-%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5/?view=findpost&p=3193357

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То и Светата Инквизиция е изтребила много народ, както и вярващите шиити и сунити не спират да се изтрпват едни други, по твоята логика всичките кардинали, барбар с папите и всички дълбоко вярващи мюсулмани ли следва да наречем атеисти?!

Светата инквизиция пред Сталин и Хитлер ряпа да яде.Това че папата и кардиналите са атеисти някакъв опит за шега ли е ?

Нещо не се получава

Грешка е да се смята, че атеизмът е войнстващ. За атеиста, всъщност, въпроса "има ли Бог" е напълно безинтересен, празен от съдържание. Това е най-обикновено отсъствие на вяра. С отсъствието на вяра, автоматично отпада и смисъла за нейното доказване и налагане. 

Атеизма може и да не е войнстващ,но точно най големите зверства и масови убийства са планирани,организирани и проведени от атеисти.

Говорим за десетки милиони,факт.

Сравни няколкото стотин хиляди жертви на инквизицията със 20-те милиона на сталин и 60-те милиона на хитлер

Съжалявам но това е истината,пък ти ми обяснявай как атеизма не е войнстващ

Като чета горните постове разбрах, че тука в този форум явно са се събрали елитът на философското разсъждаване! 

Между другото днес преминах край една черква и тъй като съм православен християнин влязох вътре и запалих свещ пред една икона и се опитах да осъществя контакт с нея(божественото). Получих многозначително мълчание,което приех за съгласие! 

Питам се дали само аз съм изпаднал в такава ситуация или пък има хора които са осъществили божествен контакт или поне са чули някакъв глас или им е показан нишан!?! Важи и за други религии.  :rolleyes:

Ако почнеш да чуваш разни гласове,вече си е притеснително  :D

Случи ли се - бягай при психолога

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.....

Не - не трябва, освен разбира се, ако ти знаещия истината държиш на това. Тогава казвай и критериите.

п.п. впрочем пред мен още тук се проваляш - щом ме питаш (по какви критерии), вече ми е ясно, че не знаеш истината, но тъй като съм толерантен и имам свободно време, ще те изслушам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не - не трябва, освен разбира се, ако ти знаещия истината държиш на това. Тогава казвай и критериите.

п.п. впрочем пред мен още тук се проваляш - щом ме питаш (по какви критерии), вече ми е ясно, че не знаеш истината, но тъй като съм толерантен и имам свободно време, ще те изслушам.

Ами избирай оръжие тогава и божи съд. Това се опитвах и да представя.

Има един много хубав пиратски разказ. Двама корабокрушенци в една лодка и останала само една дажба храна. И единия показал два пръста на другия и му казал да избере единия. Другия избрал и казал:

– Загубих нали ?

– Естествено - отвърнал първия

Това се получава ако не са договорени критериите за проверка

А как биха могли да се договорят критериите, ако не е договорена истината.

Редактирано от Реджеп Иведик (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Светата инквизиция пред Сталин и Хитлер ряпа да яде.....

При завоюването на Америка от Християнството , само от шарка са умрели над 60 милиона индианци !

В името на Христа ! Да се свети името му господне !...... :)

https://anonybulgaria.wordpress.com/2014/04/08/%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B4%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0%D0%B4-%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5/

Чети бе ! Чети !

Четенето прави сляпото окато !................

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Ок - тогава да речем, че срещнеш един буда, така както много хора са срещнали Буда. Какви критерии ще договориш с него или как ще договориш истината? В смисъл - как ще разбереш, че този човек представящ се за буда, те лъже или казва истината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок - тогава да речем, че срещнеш един буда, така както много хора са срещнали Буда. Какви критерии ще договориш с него или как ще договориш истината? В смисъл - как ще разбереш, че този човек представящ се за буда, те лъже или казва истината.

Аз поне , още като ми каже "Добър ден !" , ще погледна дали Луната не грее (съвсем обективно) !..... :lol6:

Реджеп още не е дорасъл такива сложни неща да прави ! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така както представяш случая, трябва да договоря критериите сам със себе си. Това не е полемика. То е полемика, но между мен и мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Надявам се сега ме разбра - и не е зле вече да си ги договорил, защото не се знае кой, къде и кога ще срещнеш ...... макар че срещнеш ли буда, то шансовете да се озовеш в напълно непозната територия е доста голям, въпреки договореното. Вярно е - поглеждай за всеки случай за луната, ако ти каже добър ден. :Д

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така както представяш случая, трябва да договоря критериите сам със себе си. Това не е полемика. То е полемика, но между мен и мен.

Я , кажи сега тука на слепите ( на мен също ) , как договаряш със себе си критериите ?

Как избираш между минимум загуба , максимум печалба или средния път ?

Плюнчиш пръста и си заплюваш ?.... :)

А сега как си въобразяваш да се договориш с мен (който и да е друг ) , като сам със себе си не си на ясно ?

При мен с плюнчене не става ! Нали знаеш !?..... :)

Луната Реджепе ! Луната !..... :lol6:

Само не започвай да ми размахваш лунния .........календар на маите примерно , щото те и другите си имат лунни календари.Пък при тях Луната по друг начин грее !.... :nono:

Луната гледай , не календарите !  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Надявам се сега ме разбра - и не е зле вече да си ги договорил, защото не се знае кой, къде и кога ще срещнеш ...... макар че срещнеш ли буда, то шансовете да се озовеш в напълно непозната територия е доста голям, въпреки договореното. Вярно е - поглеждай за всеки случай за луната, ако ти каже добър ден. :Д

Говорили сме за различни неща. Едно е да спорим двама с теб. Друго е да споря сам със себе си.

Моите критерии са си мои, и няма нужда да ги договарям с теб, но така или иначе ги договарям със себе си на базата на своя досегашен опит и представи и на своите желания и очаквания и нагласи.

Това е моята истина. Тя не е обективната истина от последна инстанция. Тя също е конвенционална истина, договорена между мен и мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Не сме говорили за различни неща - нали ти предлагам пример, ти и буда, да речем аз се представям за буда или пък някой напълно непознат се представя за буда.. А по- напред ти рекох - критерия го определя индивида т.е. ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При завоюването на Америка от Християнството , само от шарка са умрели над 60 милиона индианци !

В името на Христа ! Да се свети името му господне !...... :)

https://anonybulgaria.wordpress.com/2014/04/08/%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B4%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0%D0%B4-%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5/

Чети бе ! Чети !

Четенето прави сляпото окато !................

Тия цифри ми се струват силно завишени,да не говорим че 80 процента са загинали от болести

И как ще ме убедиш че църквата или вярата стоят зад това ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не сме говорили за различни неща - нали ти предлагам пример, ти и буда, да речем аз се представям за буда или пък някой напълно непознат се представя за буда.. А по- напред ти рекох - критерия го определя индивида т.е. ти.

За различни неща сме говорили. Ти възприемаш своите собствени представи, като верни и адекватни, докато аз възприемам своите собствени представи, като верни и неверни, като адекватни и неадекватни. Като субективни.

Критерия при спор между двама се определя от единия, когато той няма интуитивно разбиране за средния път.

Иначе критериите се договарят между двамата, и истината се договаря между двамата.

Ти даде подходящ пример за това, за което говориш, но той е неподходящ за това, което аз говорех, тъй като говорим за различни неща. Разбираме света по различен начин. Имаме различни истини.

За теб целта на занятието е да разбереш, дали да ми повярваш или не. Това не е спор между двама ни, а е спор между теб и теб. И твоята субективна истина е определяща. Освен ако не считаш своята субективна истина за обективната истина от последна инстанция

Редактирано от Реджеп Иведик (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чакай сега - следи развитието плс ....  представите едно на ръка, че и без това съм без тях.

Започнахме от знаещия и незнаещия.

Добавихме и критериите.

Та за това говорим - аз ти казах, че след като ти си знаещия, а аз не съм интуитивно разбиращия, значи ти определи критериите и залитна в оръжие, та божия съд, това при положение, че вече съм ти казал какъв е критерия за не знаещ т.е. с тази ти приказка/ критерий за оръжието те отписвам, като знаещ. За това и ти прехвърлих примера, при обратния вариант - ти срещаш будата или по- точно някой си, който се представя за знаещ, кой ти е критерия. Имаш или нямаш такъв?

...

Е ок - аз като не знам истината, а ти казваш, че я знаеш, как ще договорим? Как ще стане проверката, критерия и т.н.?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е ок - аз като не знам истината, а ти казваш, че я знаеш, как ще договорим? Как ще стане проверката, критерия и т.н.?

Ами няма да стане така, като говорим за различни неща. Първо ще седнем и ще договорим истината. А след това, просто няма как ти да не я знаеш, а аз да я знам. Нали двамата сме се договаряли каква да е истината. Освен ако не забравяш прекалено бързо, и да си забравил истината, която сме договорили.

Ако обаче, както е в твоите представи, аз решавам дали да ти вярвам, или ти решаваш дали да ми вярваш, то тогава пак не става въпрос за обективната истина, а за моята или твоята субективни истини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм - дано имаш късмет с този план. От каквото съм чел, Буда се е договорил само с Ананда - на другите, така да се каже, басма не е цепил. Същото и за почти всички останали, които съм чел - ако аз знам истината, какво да се договарям с онзи, който не я знае. Той не знае, аз знам - той няма, аз имам: не виждам мегдан за договаряне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Международно признат факт - брей. Я да видим как ще си подкрепиш твърдението?

Нищо по-лесно.

Население на Камбоджа -95% будисти.Прверим факт.

Сега остава да попитам точно какъв източник държите да цитирам.Ето ви Укито, но ако държите ще цитирам и далеч по-солидни.

«1 160 307 человек представили доказательства преступ­лений полпотовцев. За период между 1975 и 1978 го­дами число погибших составило 2 746 105 человек, среди которых 1 927 061 крестьянин, 25 168 монахов, 48 359 пред­ставителей национальных меньшинств, 305 417 рабочих, служащих и представителей других профессий, около 100 писателей и журналистов, некоторое количество иност­ранных граждан, а также старики и дети. 568 663 человека пропали без вести и либо погибли в джунглях, либо погребены в массовых захоронениях, подобных тем, которые были обнаружены в районе аэропорта Кампонгчнанг, око­ло Сиемреапа и вдоль склонов хребта Дангрек. Эти 3 374 768 человек были убиты ударами мотыг, дубин, сож­жены, закопаны живьём, разрезаны на части, зарезаны с помощью острых листьев сахарной пальмы, отравлены, убиты ударами тока, они подвергались пыткам с вырыва­нием ногтей, были раздавлены гусеницами тракторов, брошены на съедение крокодилам, у них вырезали печень, ко­торая служила пищей палачам, маленьких детей четвер­товали живыми, подбрасывали в воздух и насаживали на штыки, били о стволы деревьев, женщин насиловали и сажали на колы.

Режим Пол Пота оставил после себя 141 848 инвали­дов, более 200 тысяч сирот, многочисленных вдов, которые не нашли свои семьи. Оставшиеся в живых были лишены сил, были неспособны к воспроизводству и находились в состоянии нищеты и полного физического истощения. Большое количество молодых людей потеряли свое счастье вследствие насильных браков, осуществлявшихся полпотовцами в массовых масштабах.

Было разрушено 634 522 здания, из них 5857 школ, а также 796 госпиталей, фельдшерских пунктов и лаборато­рий, 1968 храмов были разрушены или превращены в складские помещения или тюрьмы. Были также уничтоже­ны 108 мечетей. Полпотовцы уничтожили несметное коли­чество сельскохозяйственных инструментов, а также 1 507 416 голов крупного рогатого скота».

Всичко това е вършено от Камбуджанци, които са 95% будисти.Част от тези будисти  са трепали с мотики, сопи, закопавали са живи други будисти и...сами може да си преведете какви още са ги вършили.

Дотолкова зверско е било трепането че процента на жертвите е по висок от този във ВСВ.

Данните са достъпни и сами може да ги смятате.Но дори при най-благоприятния вариант на сметки Камбоджа води убедително.Затова режима на ПолПот е  обявен за най-смъртоносния в човешката история.

Редактирано от badr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Анита Христова Трифонова
      sekirata за Бойко Борисов - Над мен няма никой - авторово А.Х.Т.sekirata cekupama
    • от Анита Х. Трифонова
      Бог се роди, Коледо ле - авторово поезия А.Х.Т.sekirata cekupama
    • от Анита Х. Трифонова
      музика, текст, аранжимент , изпълнява А.Х.Т.sekirata 
    • от мен
      Това е въпросът ми.
    • от Aliya
      Древните българи са имали дълбоко и проникновено разбиране за Бога - за разлика от нашите съвременници. Целият живот на предците ни е бил ориентиран спрямо почитането на Бога и търсенето на връзка и единение с неговото всепроникващо присъствие. Древните са имали ясно чувство на осъзнатост за божествения си произход и за Твореца си. Както и изпълнена с почит благодарност към Този, който Е, който дава живот и любов. Ето защо за древните българи Бог е бил Даващият или казано с езика на древните българи - Дав / Дев.

Дев е едно от древнобългарските имена на Небесния бог. Друго негово име, което срещаме при древните ведически племена на българите, заселили се в Индия преди хилядолетия, е Ази. Богът Ази е този, който е създал човека и затова отделният човек нарича себе си аз. Малкият аз е само вдъхната искра жива (ведическата дума за душа) от Ази на Бога. Тази древна религиозна мъдрост намираме пренесена и днес в съвременните религии, включително и в християнството - Битие 1:27. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори
      Думата аз е една от най-старите български думи - знаем, че българите са били наричани от своите съседи Азковци, особено в региона на днешно Хасково или още Азково (градът на аз-ковците). Ази или Бог е думата, която е залегнала и в най-стария религиозен знак - свастиката. Свастика идва от санскритското суазти, или на български език съАзчи, т.е. свастиката е била предмет талисман, който се е носел от човека като закрила от Бога. http://aliya.blog.bg...vastika.1257509

ДевАзи / Даващият Бог е древнобългарското име на Бога. Девази е преминало в гръцките богопочитания и гръцката митология като Зевс, в римската и европейската като Деус, Дио и така нат.
      ДевАзи е този, който дава светлината. Постепенно в гръцкия език Дев е било произнасяно Зевс според спецификата на гръцкото произношение, но значението на думата се запазило - Зевс означава Даващият светлината.
      Дев е този, който дава светлината, и този който дарява деня - ден или дан означава даденият на древнобългарски.
      Дев е наричан още и Денкара (каращият деня) и това негово наименование намираме споменато в древнобългарската Риг/Рча Веда, занесена в Индия от древните ведически български племена. Често го намираме изобразен като конник, подкарващ колесницата на деня.
      Даващият Бог ДевАзи на древните българи намираме пренесен дори и в далечен Китай от древните българи при преселението им в Китай няколко хилядолетия преди Христа. Дао е религиозното учение, наследило древнобългарските традиции на духа. Дао е учението на великия, един от най-великите духовни колоси Лао Дзъ. Дао е името, с което Лао Дзъ обозначава Бога и не случайно - Дао е всъщност българската дума Дал (този, който дава). През хилядолетията, поради особеностите на китайския език, Дал е било произнасяно като Дао и се е запазило така и днес.
      Дао/Дал е древнобългарската вяра в даващия Бог Девази/Зевс, Дио, Деос/. Самият Лао Дзъ е имал български корен и за него се знае, че е влязъл в Китай от Индия, където първоначално е проповядвал като Боян.

Бог ДевАзи е мъжкото начало в древната българска духовност. Той е този, който дарява Светлината, Слънцето, деня и сезоните. По законите на вечния божествен баланс и хармонията неговата женска енергия и проявление е Тази, която поема светлината в себе си и от нея развива и дарява живота в природата. Свързана с Небесния Бог ДевАзи е Богинята Майка на Плодородието - Девата (Даващата), която срещаме дори в далечна Камбоджа при местните жители да я зоват Девата и да й издигат паметници - една напълно българска богиня.

Тази снимка е на Девата от Ангкор Ват, Камбоджа, а главата й е отрязана от търговци на старинни артефакти, за да бъде продадена на пазара. Или може би просто за да не се забележат европеидните й черти и връзката й с древните българи, живели някога по тези земи и известни като племето Балхреус.
      - http://aliya.blog.bg/history/2014/05/07/drevni-bylgarski-tradicii-v-dneshen-kitai-narodyt-dong.1262886

Най-древното име на Майката "Ма" и до днес се среща в България като обръщение към всяка една жена. Ма е преминало и в Индия заедно с древните български ведически племена и там се е запазило като почтително обръщение към жена с духовно призвание. От най-древното наименование на Богинята Майка на плодородието Ма произлиза и името на месец Май - месецът на плодородието, както и българското древно женско име Мая.
      Освен "ма", като обръщение към жената в българския език се използва и "мари", като и двете обръщения и до днес се използват в българския език и се смятат за белег за остарялост (?) А знаете ли, че "жена" на ведически санскрит е "стри", като българската дума стрина!? А -ри е окончанието за ж.р. като нашето народностно обръщение към жените "мари"!?

Интересен е фактът, че Девата е наричана от древните българи Мари още преди християнската епоха. Сведение за Девата Мари намираме чак при баските от предхристиянската епоха. Девата Мари е преминала и в православното християнство - то единствено почита Девата Мари като Света Дева Мария, като я обожествява в икони и специални празници. В православните църкви иконата на Дева Мария е винаги редом и неотлъчно до иконата на Исус Христос за разлика от католическото и протестантското християнство, например. Нека не забравяме, че Исус и Дева Мария са арамейци, които от своя страна са финикийците - гръцкото название, дадено на древните българи скитите в Близкия Изток.

Древната българска религиозна традиция сериозно е повлияла на православието със своето почитане на женското начало в природата, с което е облагородила и обогатила православието за разлика от останалото християнство, което в тъмните векове е горяло жените на клади.
      В България това никога не се е случвало!

У нас най-старите намерени изображения на девата намираме при Дуранкулак и те са датирани на 7000 г. преди Христа.

Характерното за тези фигурки на Древната жена е тяхната реалистична изработка. За разлика от днешните модели на подражание, наложени от съвременната култура, древните българи не са обожествявали младите и красивите жени единствено, а са отдавали своята почит на жената изобщо, и то най-вече на зрялата жена - майка и господарка на семейното огнище. Обожествяването на жената е било повсевместно и изключително древно - най-старите женски фигурки намерени в Европа датират от 40 000 до 10 000 год. преди Христа.

Въпреки, че според официалната история тогава Европа трябва да е била в Ледниковия си период, добре охранените женски фигурки са доказателство за точно обратното - живот в изобилие и благоприятна природна среда, където жената е била изключително ценена като носителката и пазителката на живота. Изглежда, че в тази древна епоха нашите предци са били много по-мъдри от нас и не са робували на наложени модели на неженствените жени-момчета или брадатите жени! И не само, че не са робували на умствени модели за подражание, но и са били изключително естествени природни хора, които не са познавали измисления свят на умствените илюзии или по-точно, не са познавали все още света на Лъжата и Заблудата!

Наскоро посетих Врачанския регионален музей - направи ми впечатление, че върху прочутото Рогозенско сребърно съкровище са изобразени само жени - в колесници, яздещи лъвове, със стрели и лъкове. Жената в древна България е заемала своето равнопоставено място, а мъжете определено са я обичали и дори боготворели.... че и гей паради е нямало ...
      Разбира се, прочутите по цял свят амазонки водят началото си от древните българки. Древните българи са известни със своите бойни умения, граничещи с мистицизма и тайните знания. Жените не са били изключение в това отношение.
      АМАЗОНКИ - АМЪЖАНКИ (мъжките момичета на древна България)
      Самото име амазонки е видоизменена българската дума А-мъж-анки. Амъжанки ще рече на наш си роден език - мъжки момичета, тези смели жени, които са ловували и отбранявали земите си, домовете си и децата си, когато мъжете им са били на военен поход надалеч.

За култа към древната богиня Майка на Плодородието говорят и някои селищни наименования в България - така например село Мадара край Шумен. До това село на 50 метра от Голямата пещера на трите нимфи, има типична, прекрасна пещера-утроба с чисто южно изложение, в която слънцето влиза само на обед. България изобилства с такива пещери - утроби, които са първият образ символ на Богинята Майка на Плодородието.
      https://www.facebook...&type=1

У нас е възприето името Мадарски конник заради близостта му до село Мадара (Мадара означава Майката Дарителка). Мадара означава именно Ма-Дара, Майка-Дарителка, тази, която дарява живота. Всички знаем за хилядолетния култ на древните българи към Богинята майка на плодородието. Оттук и името МаДара се е пренесло във всички езици по света като майка - mother, mutter и така нат.
      Що се отнася до Мадарския конник, той не случайно се среща и на други места по света - като например в Иран, Афганистан и Тибет - там, където българите са се разселили преди хилядолетия. Конникът олицетворява Бога СебАзи на древните българи, които са били просветлени хора, мистици и жреци. Те са знаели, че Бог е Вътрешната същност на всеки и всичко, че Той е Единственият и Всепроникващият Вседържител и Сърцевина. Ето защо те са го нарекли СебеАзи, СебАзи. Наричали са го и Бал / Бъл Ази със значение Големият Ази. От името на своя бог Ази българите са наричани БълАзги / БълАзгари, или просто Българи, Бълги, Пелазги, Белги и така нат.

Фактът, че и в Северен Афганистан наскоро бе намерен конник в скалите с наименованието Мадара просто показва, че този Афганистански конник е реплика на статуята на Мадарския конник в България, която древните българи толкова са почитали, че са предпочели да си я издълбаят наново и в страните, в които са се разселили преди хилядолетия.
      Най-древното име на Майката "Ма" и до днес се среща в България като обръщение към всяка една жена. Ма е преминало и в Индия заедно с древните български ведически племена и там се е запазило като почтително обръщение към жена с духовно призвание. От най-древното наименование на Богинята Майка на плодородието Ма произлиза и името на месец Май - месецът на плодородието, както и българското древно женско име Мая.
      Освен "ма", като обръщение към жената в българския език се използва и "мари", като и двете обръщения и до днес се използват в българския език и се смятат за белег за остарялост (?)

Интересен е фактът, че Девата е наричана от древните българи Мари още преди християнската епоха. Сведение за Девата Мари намираме чак при баските от предхристиянската епоха.
      Девата Мари е преминала и в православното християнство - то единствено почита Девата Мари като Света Дева Мария, като я обожествява в икони и специални празници. В православните църкви иконата на Дева Мария е винаги редом и неотлъчно до иконата на Исус Христос за разлика от католическото и протестантското християнство, например. Нека не забравяме, че Исус и Дева Мария са арамейци, които от своя страна са финикийците - гръцкото название, дадено на древните българи скитите в Близкия Изток.

Древната българска религиозна традиция сериозно е повлияла на православието със своето почитане на женското начало в природата, с което е облагородила и обогатила православието за разлика от останалото християнство, което в тъмните векове е горяло жените на клади.
      В България това никога не се е случвало!
  • Дарение

• Добави ново...