Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

За да ви се изяви Господ е необходимо:

Заповедта на Учителя 

Обичай съвършения път на Истината и Живота.

Постави Доброто за основа на дома си, Правдата за мерило,Любовта за украшение, Мъдростта за ограда и Истината за светило.

Само тогава ще Ме познаеш и Аз ще ти се изявя. 

Ако не го прави ,бъркате някъде в тези основни положения.

https://www.youtube.com/watch?v=PUyY1x3EfeI

https://www.youtube.com/watch?v=r61yZ5TsJ_0

https://www.youtube.com/watch?v=sp3RctkwvYc

Редактирано от mecholari (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да ви се изяви Господ е необходимо:

Друг е въпросът защо е необходимо това , а не друго - следва да се докаже !

А дали е необходим Господ , че и да ми се явява ?  :)

Спокойно мога да си обясня нещата и без неговото височайшо присъствие .

Нямам необходимост нито от Бог , нито от религии всякакви .

Те брой нямат , а и защо тази , ами не някоя друга...?

Наслушал съм се на празни бръщолевиния...

...ако караме подред както можем - безсъщностност , та безсъщностност повтаряш, но тогава първо да определим какво е същност.

Можем ли?

"....Същност  :

Проблемът „съществуване и същност” е централен за екзистенциализма.

Според същността и съществуването си във вселената има три вида обекти:

1)   нещата от природата - при тях съществуване и същност съвпадат;

2)   нещата сътворени от човека - при тях същността предхожда съществуването, идеята за тях се ражда преди те да бъдат сътворени;

3)   човекът - при него съществуването предхожда същността, защото за разлика от животните същността му не се свежда до неговата анатомия и физиология.

Той се появява на земята, и чак след това се самоопределя. Първоначално той не притежава същност, но после сам решава какво да прави и създаде от себе си. Човек е само това, което избере да бъде, откъдето идва и важността на избора. По този начин екзистенциализмът придава на човек цялата отговорност на неговото съществуване, но отбелязва и дадената му свобода за сътворение на себе си и света около себе си....."

цитат от тук:       https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BA%D0%B7%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC)

Може ясно да се види , че 2) и 3) поставят Съзнанието на Човека преди всичко останало .

В 2) и 3) Съзнанието определя обекта ! 

Което по същество не е вярно ! Нищо такова няма !

Преди човека , нима нищо не е съществувало ? :)

Доказателствата сочат друго ! :) 

Следва да се започне от 1) и само от 1) !

Другото е следствие на 1) и по никакъв начин не може да бъде определящо !

Този егоцентризъм не могат да преодолеят и доказано умни глави..... !

Тогава :

Съществува материя с прилежащите й атрибути !

От къде се е взела , какво , как  -  все още не се знае !

Учените работят по въпроса....

И няма никаква нужда да запълваме празнините в главите си с всякакви измислени глупости...

"...А живото , Живота е биологична форма на съществуване и движение на материята, възникнала на определен етап от нейното развитие....".

По-после идва и Човека !

Майтап да не сме материални и да не сме биологична форма.... :) 

Тогава как съществува Животът ? 

Закон Божи или "божи"(както ви се иска!) , който определя всяко Живо :

В човека съществуват две екзистенциални изходни категории на Его-то !

Его-то   -   какво искам ?

Причината е вродена , начин на съществуване   -    потребност за усвояване на околната среда (лакомия) с възможно най-малък разход на средства (мързел) ! 

Това при непрекъснат стремеж към оцеляване - основна движеща сила !

Това е Човешката същност !

А Съзнанието и неговата същност , от там и по-после идват.... :)

Казано на майтап : "Към прогрес , чрез лакомия и мързел !"  :lol6: 

Какъв пък е смисълът на живота , произлизащ от неговата същност е разглеждано в други теми.....

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако приемем че вратата (средата) е Синът, възниква въпроса откъде са минавали хората към Бог преди да се въплъти Синът. Но за да се получи адекватен отговор на този въпрос, все още трябва да се даде отговор на основния (отворения все още "що е същност"), тези две природи тварната и нетварната по отделно имат ли същност и къде е, или същността е Синът който придава същност (реалност) на тези две природи? 

Въпреки нежеланието ми трябва да кажа нещо, а единствено нещо в този смисъл искам да кажа - древните гърци имали поговорка "изключвам божественото от разговора" и тя била необходима в случаите, когато темата предизвиква кощунстване. Нямам предвид теб, или че искаш да определяме нещо неопределимо, освен чрез отрицания. Понеже морето ни е до колене.

Смятам, че се досещате. Не може да обсъждаме действията на модераторите и политиката на форума, нито пък се налага при очевидното положение. Въпреки че някои си го позволяват със сладникав привкус в думите. Да са им честити и да си ги ползват със здраве.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има бог - заради шайка вярващи психопати, които не знаят точно в какво вярват...  Това, че не знаят нищо ...  не им пречи въобще...Те пак си вярват...Затова са психопати...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А атеистите в какво вярват ?

Единия в алкохола,другия в дрогата,третия в педофилията  :D

С нищо не сте по различни 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ха така ... Фетишизирането на вещи отдавна е отмряло. Но все пак, кой не си е прочел задължителните автори :)

5611de2a5653b__.thumb.jpg.fe99b3acfdcde9

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Бог шепне на душата ти и говори на сърцето ти. Ако нямаш време да го чуеш, понякога хвърля и тухла по теб. Изборът е твой: да чуеш шепота или да чакаш тухлата.“

Джериес Авад

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

25 велики мисли на велики хора за Бога

094d739d968df36a87418643dcb9d4ac_L.jpg

1. Аз искам да знам как Бог е сътворил този свят. Аз не се интересувам от този или онзи феномен, от спектъра на този или онзи елемент. Аз искам да узная мислите на Бога; всички останали неща са детайли. - Алберт Айнщайн

2. Колкото повече се занимавам с наука, толкова повече вярвам в Бога. - Алберт Айнщайн

3. Пътят към Бога не е екскурзия с водач, а самотно пътешествие. – Владимир Набоков

4. Много от учените вярват в Бога. А онези, които казват, че заниманията с наука правят човека атеист, са вероятно някакви жалки хора. – Макс Борн, Нобелов лауреат за физика

5. Бог е упование за храбрия, а не оправдание за страхливия. — Плутарх

6. Невъзможността да си представя, че тази величествена и удивителна Вселена и нашите съзнателни души са възникнали по случайност, е за мен главното доказателство за съществуването на Бога. - Чарлз Дарвин

7. Бог обича всички нас, но от никого не е във възторг. — Айзък Азимов

8. Очевидно е, че опознаването на природните закони не е нищо друго, освен опознаване на ума на Бога, който е въплътен в тях. – Джеймс Джаул

9. Вярвате ли в Бог? Аз не вярвам, аз знам. — Карл Густав Юнг

10. Повърхностните занимания с наука ще те отведат далеч от Бога, а задълбочените научни изследвания ще те доведат при Него. - Луи Пастьор

11. Ако те беше осиновил цар, твоето високомерие не би знаело предели. А защо не се гордееш със съзнанието, че си Божи син? — Епиктет

12. Аз вярвам в Бога, но не в Бога на мистиците и теолозите, а в Бога, който се проявява в природата – Великият математик, Архитектът на Вселената, първодвигателят, неизменният, трансценденталният, вечният. - Волтер

13. Безбожното общество, в което хората се отричат от своите религиозни потребности и дори се подиграват с тях, е обречено на стремглаво падение. – Теодор Рузвелт

14. Бог е единственият господар на света. Той царува като монарх, а не като деспот, защото Той иска Неговите заповеди да бъдат спазвани от любов, а не от робски страх. – Емануел Кант

15. Да се съмняваш в Бог, означава да вярваш в него. — Оноре дьо Балзак

16. Не е наша работа да поучаваме Бог как да управлява света. — Нилс Бор

17. Колкото голям е Бог в големите неща, толкова е голям и в малките. — Августин

18. Първата глътка от чашата на природните науки прави човека атеист, но на дъното на чашата го очаква Бог. - Вернер Хайзенберг, Нобелов лауреат за физика

19. Моли се така, сякаш всичко зависи от Бог, но работи така, сякаш всичко зависи от теб. — Едгар Кейси

20. Само хората, които са искрено благодарни на Бога, са наистина богати. Така че нашето вътрешно щастие не зависи от добрите или лошите събития, които ни се случват, а от степента на нашата благодарност към Бога. — Алберт Швайцер

21. Религията ни учи как да се отнасяме един с друг, а науката ни показва как Бог е конструирал Вселената. – Уилям Филипс, Нобелов лауреат за физика

22. Съвест без Бог е съдилище без съдия. — Алфонс дьо Ламартин

23. Аз вярвам в Бога. Според мен е абсурдно да се предполага, че възникването на Вселената и нашето собствено съществуване са просто една космическа случайност. – Антъни Хюиш, Нобелов лауреат за физика

24. Човешката душа е като стъкло. А Бог е светлината, която преминава през него. – Лев Толстой

25. Ние просто работим със средствата, които Бог ни е дал. Няма причина, поради която науката и религията да бъдат във враждебни отношения. И науката, и религията произхождат от един и същ извор – единственият извор на истината – Творецът. – Джоузеф Мъри, Нобелов лауреат за медицина и физиология

gnezdoto.net

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно момче гледало баба си как пише писмо. По едно време я попитало:
- Какво пишеш? История за нас ли? За мен ли пишеш?
Бабата спряла да пише и му отговорила:
- Да, всъщност пиша за теб, но по-важен от думите е моливът, който използвам. Надявам се един ден да станеш като този молив, когато пораснеш.
Заинтригувано, момчето погледнало молива. Той не изглеждал нещо особено.
- Но той е съвсем обикновен! – разочаровано възкликнало то.
- Зависи как гледаш на нещата – отвърнала възрастната жена. – Той има пет важни качества, които, ако успееш да отгледаш в себе си, ще се превърнеш в човек, който е в мир със света.
Първо, ти си способен на велики неща, но не бива никога да забравяш, че има една ръка, която направлява твоите стъпки. Това е Бог и Той винаги ни води според волята си.

12631448_1390084291017389_35475292832605

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎16‎.‎9‎.‎2015‎ г. at 8:33, vikont85 написа:

Вярват атеистите  в безброй други неща и съвсем не е нужно да са алкохолици, наркомани или педофили.   Баба ми през миналия век беше атеистка и казваше - няма бог и всички помени и празници са мероприятия ....само за живите... Майката на баща ми правилно е преценявала.  Вечна и памет...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 31.12.2015 г. at 20:59, haidukpikaso написа:

Аз вярвам в Бога, но не в Бога на мистиците и теолозите, а в Бога, който се проявява в природата – Великият математик, Архитектът на Вселената, първодвигателят, неизменният, трансценденталният, вечният. - Волтер

Ако Бог се проявява в природата, то той е част от нея, следователно няма как да е неизменен - това е очевидно. Това което ни обединява с архитекта и математика, и ни прави част от него са движението и промяната. Бидейки първодвигател, а ние следствия, които произвеждат също свои следствия, от органичен и неорганичен тип (ако Бог е навсякъде в природата обаче не би трябвало да се прави разграничение между мъртва и не-мъртва природа), спокойно може да се приеме, че бог е машина (изкуствен интелект), а цялата природа - механична симулация, подчинена на законодателя в тази сфера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Śūnyatā написа:

Ако Бог се проявява в природата, то той е част от нея, следователно няма как да е неизменен - това е очевидно. Това което ни обединява с архитекта и математика, и ни прави част от него са движението и промяната. Бидейки първодвигател, а ние следствия, които произвеждат също свои следствия, от органичен и неорганичен тип (ако Бог е навсякъде в природата обаче не би трябвало да се прави разграничение между мъртва и не-мъртва природа), спокойно може да се приеме, че бог е машина (изкуствен интелект), а цялата природа - механична симулация, подчинена на законодателя в тази сфера.

Природата е част от Бог (Брахман), чрез която разбира се той се изразява, но не в своята цялост, а само в отделни свои аспекти. Бог в природата не е неизменен. Бог извън природата също не е неизменен. Това, което е неизменно е в основата на Бог и на всичко съществуващо. Неизменността и изборът са несъвместими. Това, което е неизменно, не може да проявява избор. Неизменното не можеш да промениш, но можеш да използваш за да предизвикаш желаната промяна в това, което може да се измени. Няма абсолютна свобода, тъй като всяка свобода е обусловена от неизменното. Всяка промяна е обусловена от неизменното, защото дори и в промяната не сме абсолютно свободни. Можем да осъществим промяна само в рамките които ни поставя неизменното. Съществуването на ограничения доказва съществуването на неизменното. Преодоляването на ограниченията винаги е резултат от наличието на необходимите условия, т.е. промяна винаги е възможна, но не промяна на неизменното, а благодарение на неизменното и обусловена от неизменното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Shiniasu написа:

Природата е част от Бог (Брахман), чрез която разбира се той се изразява, но не в своята цялост, а само в отделни свои аспекти.

Откъде знаеш толкова за аспектите на Бог? Кои изразява и кои не изразява, би ли могъл да обясниш това твърдение, така че някой да го разбере, както ти си го разбрал?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко са догадки и предположения. Обосноваването, изобщо никое няма да има тежест.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Śūnyatā написа:

Откъде знаеш толкова за аспектите на Бог? Кои изразява и кои не изразява, би ли могъл да обясниш това твърдение, така че някой да го разбере, както ти си го разбрал?

Кой какво ще разбере няма как да знам. По-важното е да се разсъждава върху някои положения, които съм засегнал. Ако нещо още не е проявено на нашата планета, то вече е проявено на други планети. Възможностите са неограничени, а проявлението е ограничено. Няма как крайното да прояви безкрайното в неговата цялост. Затова крайното се развива. Или от друга гледна точка погледнато, безкрайното се разгръща проявявайки се чрез крайното. Този процес не може да има край, доколкото крайното никога няма да може да изрази безкрайното, колкото и да нараства.

Не знам към кой автор мога да те насоча, освен Шанкара (което едва ли те устройва). Друг не знам да е засягал тези въпроси.

преди 1 час, _Alex&Vanko_ написа:

Всичко са догадки и предположения. Обосноваването, изобщо никое няма да има тежест.

Не всичко са догадки и предположения, но има и такива. А колкото до обосноваването, не забравяй, че там където сме сега, други са били преди милиони години. Всъщност сред известните духовни учители няма почти нито един човек, т.е. такъв който принадлежи към земната еволюция. Всички са дошли на Земята вече постигнали всичко това, което им се приписва като принос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Shiniasu написа:

Кой какво ще разбере няма как да знам. По-важното е да се разсъждава върху някои положения, които съм засегнал. Ако нещо още не е проявено на нашата планета, то вече е проявено на други планети. Възможностите са неограничени, а проявлението е ограничено. Няма как крайното да прояви безкрайното в неговата цялост. Затова крайното се развива. Или от друга гледна точка погледнато, безкрайното се разгръща проявявайки се чрез крайното. Този процес не може да има край, доколкото крайното никога няма да може да изрази безкрайното, колкото и да нараства.

Всичко което е извън твоята сфера на познание ти наричаш безкрайно, но това не ти пречи явно да го анализираш и даваш определения за него, че даже и за другите планети, та ние още не познаваме напълно нашата. Харесва ми че мислиш във вероятности обаче, а една от вероятностите е това, което наричаш безкрайно да не е безкрайно, а просто на теб да ти изглежда такова, поради ограничеността ти. Това ужким безкрайното е възможно да е изначалното космическо тяло или структура - macrometasomacosmos.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, Śūnyatā написа:

Всичко което е извън твоята сфера на познание ти наричаш безкрайно, но това не ти пречи явно да го анализираш и даваш определения за него, че даже и за другите планети, та ние още не познаваме напълно нашата. Харесва ми че мислиш във вероятности обаче, а една от вероятностите е това, което наричаш безкрайно да не е безкрайно, а просто на теб да ти изглежда такова, поради ограничеността ти. Това ужким безкрайното е възможно да е изначалното космическо тяло или структура - macrometasomacosmos.

Една част от безкрайното е в моята сфера на познание, а друга - извън нея. Мога да анализирам и разсъждавам върху всичко, а това включва и тази част от безкрайното до която имам досег. За мен безкрайното е необходимост, каквато е и неизменното (по-рано си позволих някои разсъждения върху последното). Т.е. то, безкрайното съществува. Отделен е въпросът дали можем да го разграничим точно от крайното. Но ти няма как да откриеш неизменното и безпределното, не заради друго, а защото не си поставил за цел да ги откриеш. Нещо повече - ти бягаш от това откритие, защото го намираш за противоречащо на будизма. Може би наистина му противоречи, а може би го допълва. Аз съм открил отговора за себе си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Shiniasu написа:

Всички са дошли на Земята вече постигнали всичко това, което им се приписва като принос.

Значи духовните учители, всъщност ни лъжат - те не са постигнали нищо, ами просто са супермени или по религиозному богове.

преди 5 часа, _Alex&Vanko_ написа:

Твърде високо мнение даваш - да се наричат предположения, откровените фантасмагории, не е съвсем коректно. Така наречените "духовно търсещи", просто са се заиграли прекалено много с въображението си, та са се увлекли до степен, да си вярват, че знаят нещо, дето никой друг не го знае.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човек може ли да си представи безкрайно? На таз планета всичко е крайно.И дали бог е живата природа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, sound написа:

Значи духовните учители, всъщност ни лъжат - те не са постигнали нищо, ами просто са супермени или по религиозному богове.

Постигнали са го, нищо не им е дадено наготово. Лъжата е нещо, което трябва напълно да изключим като възможност.

преди 11 часа, _Alex&Vanko_ написа:

Човек може ли да си представи безкрайно? На таз планета всичко е крайно.И дали бог е живата природа?

Аз мога. Но трябва да го търсиш отвъд формите. Формите ограничават. Думите също са форми, така че няма как да посоча отговор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Shiniasu написа:

....така че няма как да посоча отговор.

Има как - заместваш с измислица ! :)

А самата измислица е психологическа потребност и подлежи на удовлетворяване !

За това Бог съществува , но само в нашите глави като измислица....

Или следва да се научим да си живеем в мир с незнанието....:)

..........

Човешкото мислене ПРЕДполага Знание и Незнание , и тяхното припокриване едно в друго , в граничните им територии на съществуване - къде знание , къде незнание - смесено . За друго не се сещам ! :)

И до колкото знанието е придобито чрез наука , религията временно запълва и замества незнанието (природата празно място не търпи).......замества с вяра както в науката , така и в религията ......И ако става дума за будизъм - също !.....

По тази причина днешната ортодоксална религия (която и да е тя) все повече и повече губи позиции , а нова такава все още не е институционално установена (примерно религия основаваща се на вяра в извънземните).....мястото сурогатно се запълва с вяра в разните партийни структури и системи , че ей сега нещата ще се оправят....:)

Това от своя страна води до пълна деградация , разпад в обществото....

Дошло е време за нова религия !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, by_chechi написа:

Дошло е време за нова религия !

"На крак о парии презрени,

на крак о роби на труда.

Потиснати и угнетени,

ставайте срещу врага !!!"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, by_chechi написа:

.....

Недей, че Реджепа много се стряска пред възможността, неговия будизъм, да се окаже едно простичко незнание - та нали тъкмо поради това, човека даже и не стъпва в будистка територия. :Д

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, by_chechi написа:

За това Бог съществува , но само в нашите глави като измислица...

Несубстанционална абстрактна структура.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Анита Христова Трифонова
      sekirata за Бойко Борисов - Над мен няма никой - авторово А.Х.Т.sekirata cekupama
    • от Анита Х. Трифонова
      Бог се роди, Коледо ле - авторово поезия А.Х.Т.sekirata cekupama
    • от Анита Х. Трифонова
      музика, текст, аранжимент , изпълнява А.Х.Т.sekirata 
    • от мен
      Това е въпросът ми.
    • от Aliya
      Древните българи са имали дълбоко и проникновено разбиране за Бога - за разлика от нашите съвременници. Целият живот на предците ни е бил ориентиран спрямо почитането на Бога и търсенето на връзка и единение с неговото всепроникващо присъствие. Древните са имали ясно чувство на осъзнатост за божествения си произход и за Твореца си. Както и изпълнена с почит благодарност към Този, който Е, който дава живот и любов. Ето защо за древните българи Бог е бил Даващият или казано с езика на древните българи - Дав / Дев.

Дев е едно от древнобългарските имена на Небесния бог. Друго негово име, което срещаме при древните ведически племена на българите, заселили се в Индия преди хилядолетия, е Ази. Богът Ази е този, който е създал човека и затова отделният човек нарича себе си аз. Малкият аз е само вдъхната искра жива (ведическата дума за душа) от Ази на Бога. Тази древна религиозна мъдрост намираме пренесена и днес в съвременните религии, включително и в християнството - Битие 1:27. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори
      Думата аз е една от най-старите български думи - знаем, че българите са били наричани от своите съседи Азковци, особено в региона на днешно Хасково или още Азково (градът на аз-ковците). Ази или Бог е думата, която е залегнала и в най-стария религиозен знак - свастиката. Свастика идва от санскритското суазти, или на български език съАзчи, т.е. свастиката е била предмет талисман, който се е носел от човека като закрила от Бога. http://aliya.blog.bg...vastika.1257509

ДевАзи / Даващият Бог е древнобългарското име на Бога. Девази е преминало в гръцките богопочитания и гръцката митология като Зевс, в римската и европейската като Деус, Дио и така нат.
      ДевАзи е този, който дава светлината. Постепенно в гръцкия език Дев е било произнасяно Зевс според спецификата на гръцкото произношение, но значението на думата се запазило - Зевс означава Даващият светлината.
      Дев е този, който дава светлината, и този който дарява деня - ден или дан означава даденият на древнобългарски.
      Дев е наричан още и Денкара (каращият деня) и това негово наименование намираме споменато в древнобългарската Риг/Рча Веда, занесена в Индия от древните ведически български племена. Често го намираме изобразен като конник, подкарващ колесницата на деня.
      Даващият Бог ДевАзи на древните българи намираме пренесен дори и в далечен Китай от древните българи при преселението им в Китай няколко хилядолетия преди Христа. Дао е религиозното учение, наследило древнобългарските традиции на духа. Дао е учението на великия, един от най-великите духовни колоси Лао Дзъ. Дао е името, с което Лао Дзъ обозначава Бога и не случайно - Дао е всъщност българската дума Дал (този, който дава). През хилядолетията, поради особеностите на китайския език, Дал е било произнасяно като Дао и се е запазило така и днес.
      Дао/Дал е древнобългарската вяра в даващия Бог Девази/Зевс, Дио, Деос/. Самият Лао Дзъ е имал български корен и за него се знае, че е влязъл в Китай от Индия, където първоначално е проповядвал като Боян.

Бог ДевАзи е мъжкото начало в древната българска духовност. Той е този, който дарява Светлината, Слънцето, деня и сезоните. По законите на вечния божествен баланс и хармонията неговата женска енергия и проявление е Тази, която поема светлината в себе си и от нея развива и дарява живота в природата. Свързана с Небесния Бог ДевАзи е Богинята Майка на Плодородието - Девата (Даващата), която срещаме дори в далечна Камбоджа при местните жители да я зоват Девата и да й издигат паметници - една напълно българска богиня.

Тази снимка е на Девата от Ангкор Ват, Камбоджа, а главата й е отрязана от търговци на старинни артефакти, за да бъде продадена на пазара. Или може би просто за да не се забележат европеидните й черти и връзката й с древните българи, живели някога по тези земи и известни като племето Балхреус.
      - http://aliya.blog.bg/history/2014/05/07/drevni-bylgarski-tradicii-v-dneshen-kitai-narodyt-dong.1262886

Най-древното име на Майката "Ма" и до днес се среща в България като обръщение към всяка една жена. Ма е преминало и в Индия заедно с древните български ведически племена и там се е запазило като почтително обръщение към жена с духовно призвание. От най-древното наименование на Богинята Майка на плодородието Ма произлиза и името на месец Май - месецът на плодородието, както и българското древно женско име Мая.
      Освен "ма", като обръщение към жената в българския език се използва и "мари", като и двете обръщения и до днес се използват в българския език и се смятат за белег за остарялост (?) А знаете ли, че "жена" на ведически санскрит е "стри", като българската дума стрина!? А -ри е окончанието за ж.р. като нашето народностно обръщение към жените "мари"!?

Интересен е фактът, че Девата е наричана от древните българи Мари още преди християнската епоха. Сведение за Девата Мари намираме чак при баските от предхристиянската епоха. Девата Мари е преминала и в православното християнство - то единствено почита Девата Мари като Света Дева Мария, като я обожествява в икони и специални празници. В православните църкви иконата на Дева Мария е винаги редом и неотлъчно до иконата на Исус Христос за разлика от католическото и протестантското християнство, например. Нека не забравяме, че Исус и Дева Мария са арамейци, които от своя страна са финикийците - гръцкото название, дадено на древните българи скитите в Близкия Изток.

Древната българска религиозна традиция сериозно е повлияла на православието със своето почитане на женското начало в природата, с което е облагородила и обогатила православието за разлика от останалото християнство, което в тъмните векове е горяло жените на клади.
      В България това никога не се е случвало!

У нас най-старите намерени изображения на девата намираме при Дуранкулак и те са датирани на 7000 г. преди Христа.

Характерното за тези фигурки на Древната жена е тяхната реалистична изработка. За разлика от днешните модели на подражание, наложени от съвременната култура, древните българи не са обожествявали младите и красивите жени единствено, а са отдавали своята почит на жената изобщо, и то най-вече на зрялата жена - майка и господарка на семейното огнище. Обожествяването на жената е било повсевместно и изключително древно - най-старите женски фигурки намерени в Европа датират от 40 000 до 10 000 год. преди Христа.

Въпреки, че според официалната история тогава Европа трябва да е била в Ледниковия си период, добре охранените женски фигурки са доказателство за точно обратното - живот в изобилие и благоприятна природна среда, където жената е била изключително ценена като носителката и пазителката на живота. Изглежда, че в тази древна епоха нашите предци са били много по-мъдри от нас и не са робували на наложени модели на неженствените жени-момчета или брадатите жени! И не само, че не са робували на умствени модели за подражание, но и са били изключително естествени природни хора, които не са познавали измисления свят на умствените илюзии или по-точно, не са познавали все още света на Лъжата и Заблудата!

Наскоро посетих Врачанския регионален музей - направи ми впечатление, че върху прочутото Рогозенско сребърно съкровище са изобразени само жени - в колесници, яздещи лъвове, със стрели и лъкове. Жената в древна България е заемала своето равнопоставено място, а мъжете определено са я обичали и дори боготворели.... че и гей паради е нямало ...
      Разбира се, прочутите по цял свят амазонки водят началото си от древните българки. Древните българи са известни със своите бойни умения, граничещи с мистицизма и тайните знания. Жените не са били изключение в това отношение.
      АМАЗОНКИ - АМЪЖАНКИ (мъжките момичета на древна България)
      Самото име амазонки е видоизменена българската дума А-мъж-анки. Амъжанки ще рече на наш си роден език - мъжки момичета, тези смели жени, които са ловували и отбранявали земите си, домовете си и децата си, когато мъжете им са били на военен поход надалеч.

За култа към древната богиня Майка на Плодородието говорят и някои селищни наименования в България - така например село Мадара край Шумен. До това село на 50 метра от Голямата пещера на трите нимфи, има типична, прекрасна пещера-утроба с чисто южно изложение, в която слънцето влиза само на обед. България изобилства с такива пещери - утроби, които са първият образ символ на Богинята Майка на Плодородието.
      https://www.facebook...&type=1

У нас е възприето името Мадарски конник заради близостта му до село Мадара (Мадара означава Майката Дарителка). Мадара означава именно Ма-Дара, Майка-Дарителка, тази, която дарява живота. Всички знаем за хилядолетния култ на древните българи към Богинята майка на плодородието. Оттук и името МаДара се е пренесло във всички езици по света като майка - mother, mutter и така нат.
      Що се отнася до Мадарския конник, той не случайно се среща и на други места по света - като например в Иран, Афганистан и Тибет - там, където българите са се разселили преди хилядолетия. Конникът олицетворява Бога СебАзи на древните българи, които са били просветлени хора, мистици и жреци. Те са знаели, че Бог е Вътрешната същност на всеки и всичко, че Той е Единственият и Всепроникващият Вседържител и Сърцевина. Ето защо те са го нарекли СебеАзи, СебАзи. Наричали са го и Бал / Бъл Ази със значение Големият Ази. От името на своя бог Ази българите са наричани БълАзги / БълАзгари, или просто Българи, Бълги, Пелазги, Белги и така нат.

Фактът, че и в Северен Афганистан наскоро бе намерен конник в скалите с наименованието Мадара просто показва, че този Афганистански конник е реплика на статуята на Мадарския конник в България, която древните българи толкова са почитали, че са предпочели да си я издълбаят наново и в страните, в които са се разселили преди хилядолетия.
      Най-древното име на Майката "Ма" и до днес се среща в България като обръщение към всяка една жена. Ма е преминало и в Индия заедно с древните български ведически племена и там се е запазило като почтително обръщение към жена с духовно призвание. От най-древното наименование на Богинята Майка на плодородието Ма произлиза и името на месец Май - месецът на плодородието, както и българското древно женско име Мая.
      Освен "ма", като обръщение към жената в българския език се използва и "мари", като и двете обръщения и до днес се използват в българския език и се смятат за белег за остарялост (?)

Интересен е фактът, че Девата е наричана от древните българи Мари още преди християнската епоха. Сведение за Девата Мари намираме чак при баските от предхристиянската епоха.
      Девата Мари е преминала и в православното християнство - то единствено почита Девата Мари като Света Дева Мария, като я обожествява в икони и специални празници. В православните църкви иконата на Дева Мария е винаги редом и неотлъчно до иконата на Исус Христос за разлика от католическото и протестантското християнство, например. Нека не забравяме, че Исус и Дева Мария са арамейци, които от своя страна са финикийците - гръцкото название, дадено на древните българи скитите в Близкия Изток.

Древната българска религиозна традиция сериозно е повлияла на православието със своето почитане на женското начало в природата, с което е облагородила и обогатила православието за разлика от останалото християнство, което в тъмните векове е горяло жените на клади.
      В България това никога не се е случвало!
  • Дарение

• Добави ново...