Премини към съдържанието
Doggy_m

Въпроси относно Master/Slave

Препоръчан отговор

Здравейте! Имам няколко въпроса, които ме интересуват относно Master/Slave. Та, имам два хард диска и единият е сложен като Master, а другият - Slave. Бих искал ако можете да ми обясните разликата между Master и Slave и защо едното е по добро от другото? Също така на Master-а ли трябва да е инсталиран Windows-a? Ще има ли някакви проблеми ако го инсталирам на Slave, но да го дам като Boot Priority (защото до колкото знам Master-а се стартира първи и така просто няма да тръгне)? Slave хард диска ми е с по-голям капацитет и е по-нов от този на Master, за това бих искал да го използвам за ОС. Та, ще трябва ли да разглобявам машината и да сменявам Jumper-a или няма да имам проблеми (като забавяне) ако използвам Slave (или може би има друг начин да ги разменя без да отварам кутияата?)? И последно как би било най-добре да са ми подредени IDE устройствата за да върви PC-то на най-добра скорост(четох по темите че имало някакво значение как са подредени и може да има забавяне на обмена на данни) и как точно да направя размяната? В момента са в тази подредба: IDE Channel 0 Master: DVD-RAM IDE Channel 0 Slave: None IDE Channel 2 Master: HDD 250GB IDE Channel 2 Slave: None IDE Channel 3 Master: None IDE Channel 3 Slave: HDD 500GB Съжалявам за многото въпроси, но се надявам да получа отговори поне на някой от тях! Благодаря предварително! Edit: Дъно - Gigabyte GA-MA770-DS3 s.AM2+

Редактирано от Doggy_m (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак ми се вижда нещо нередно ! Може ли да кажеш все пак модела на дъното ?! Все още не съм виждал дъно с 3 IDE слота !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак ми се вижда нещо нередно ! Може ли да кажеш все пак модела на дъното ?! Все още не съм виждал дъно с 3 IDE слота !!!

Gigabyte GA-MA770-DS3 s.AM2+

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и се оказах прав ! имаш само едно IDE ! Другото са SATA !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и се оказах прав ! имаш само едно IDE ! Другото са SATA !

Еми не знам.. Просто преписах това, което изкара BIOS-а в "Standard CMOS Features"(и при самото стартиране на компютъра). Проверих го отново и навсякъде пише IDE. Та, би ли могъл да ми изясниш нещо по темата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре виж с Everest (AIDA64) какво е положението, защото наистина на един IDE слот повече от две устройства не виждам как биха могли да се включат. Все си мисля, че големият хард е на SATA. За да си сигурен, ако нямаш разни противни гаранционни лепенки на кутията - отвори я и виж кое устройство къде е включено. Иначе няма проблем да си инсталираш Windows на slave хард, само трябва да го направиш първо устройство. IDE устройствата няма кой знае какво значение как са ти подредени. На самия хард диск имаш възможност да избираш по какво системата да рапознава харда като master или slave - jumper select или cable select. Ако имаш на един IDE слот два харда - сложи този, който е с Windows като master (въпреки, че не е задължително). Ако са хард и DVD/CD устройство - харда на master и писачката на slave.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре виж с Everest (AIDA64) какво е положението, защото наистина на един IDE слот повече от две устройства не виждам как биха могли да се включат. Все си мисля, че големият хард е на SATA. За да си сигурен, ако нямаш разни противни гаранционни лепенки на кутията - отвори я и виж кое устройство къде е включено.

Иначе няма проблем да си инсталираш Windows на slave хард, само трябва да го направиш първо устройство.

IDE устройствата няма кой знае какво значение как са ти подредени. На самия хард диск имаш възможност да избираш по какво системата да рапознава харда като master или slave - jumper select или cable select. Ако имаш на един IDE слот два харда - сложи този, който е с Windows като master (въпреки, че не е задължително). Ако са хард и DVD/CD устройство - харда на master и писачката на slave.

Какво точно трябва да търся в Еверест и къде? :baby:

За съжаление имам лепенки на компютъра и немога да проверя.. Все се чуда дали проблема не е от това, че биоса не ми е ъпдейтван?

Иначе хардовете са ми:

ST3250620AS ATA Device (250 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Hitachi HDP725050GLA360 ATA Device (500 GB, 7200 RPM, SATA-II)

А оптичното устройство:

HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N ATA Device

Изглежда, че и двата диска са SATA2 но в Биоса пише, че са IDE (същото важи и за оптичното устройство). Не съм много на "ти" с нещата, затова се извинявам ако съм написал нещо нелепо, без да се разбера :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като отвориш Everest, търси System или Storage - там ще имаш данни за тези устройства, ако искаш може и да постнеш тук една снимка от програмата, да се ориентираме и ние. BIOS-а не мисля, че има нужда да го ъпдейтваш, така че засега не го пипай. Тези данни за хардовете и оптичното устройство от къде са ти ?

Seagate Barracuda 7200.10 SATA 3.0Gb/s 250-GB Hard Drive - Този със сигурност е SATA.

Hitachi Deskstar P7K500 SATA - Този също.

HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N

Support Information:

Device Type: CD / DVD

Manufacturer: LG Electronics

Model: HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N

Interface: IDE

Това, както се вижда, е IDE. Май няма нужда да пускаш Еverest. Двата харда са ти на SATA слотовете, инсталирай смело. Ще се повторя, но все пак който и хард да избереш за системен - сложи го първи. Оптичното устройство ти е на IDE. :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Storage

Данните за хардовете и оптичното устройство ги видях от гаранционната карта на компютъра и също така ги сравних с това което пише в Еверест.

Значи сега само ще трябва да си сменя джъмпъра ако искам да използвам другия хард като мастър. Само не знам защо в биоса пише IDE, но явно това няма много голямо значение.

Благодаря за отделеното време и информацията! Винаги е хубаво да научиш нещо ново :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При сериал АТА дисковете няма master/slave. Всеки си е на отделен кабел. Така че инсталирай си Windows-а където искаш и не разбутвай нищо по системата, че ще ти отпадне гаранцията, ако я отвориш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При сериал АТА дисковете няма master/slave. Всеки си е на отделен кабел. Така че инсталирай си Windows-а където искаш и не разбутвай нищо по системата, че ще ти отпадне гаранцията, ако я отвориш.

Хмм става ми все по чудно защо в биоса пише че има Master и Slave и че хардовете са ми на IDE.. Някакви идеи? :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хмм става ми все по чудно защо в биоса пише че има Master и Slave и че хардовете са ми на IDE.. Някакви идеи? :)

Да, повечето дъна имат така наречената "ИДЕ емулация" и когато е включена устройствата се разпознават като ИДЕ, Това също така се ползва когато на компютъра се инсталира ХР, за да не се търсят драйвери за SATA контролера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване