Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Разнасят хора между болници.Всичко завършва със смърт.

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

85-годишна жена с инсулт от село в Северна България измина 150 км с линейка и бе прехвърляна между три болници, докато получи помощ. Накрая почина, разказа синът й Огнян Георгиев. Жената живеела сама в с. Горни Вадин на брега на Дунав. На 12 януари синът настоявал линейката да откара болната направо в Плевен, който е на 50 км, но от “Спешна помощ” обяснили, че има райониране. Закарали жената първо на 40 км в общинския център Оряхово, после на още 30 км до Козлодуй. И на двете места нямали пътека за инсулт. Накрая я приели в неврологията на Враца. Дотам карали още 80 км. Разкарването между болниците отнело над 10 часа. Звънили на 112 от джиесем в селото, но вдигали в Румъния. С българския телефон нямало връзка.

Линейката дошла в 19,30 ч. Лекарят прегледал болната и казал, че трябва да се транспортира до Оряхово. В спешното сложили система, направили й кардиограма. Изненадващо дежурните обяснили, че в оряховската болница не обслужват болни с инсулт, затова трябва да идат на 30 км до Козлодуй. Във втората болница направили скенер на главата и локализирали кръвоизлива, но и там се оправдали, че нямат клинична пътека за инсулт.

Освен това трябвало да се изчака линейка да дойде от Враца, за да откара старицата там, тъй като колите на Козлодуй нямали право да излизат извън общината. В полунощ потеглили към третата болница - на 80 км. В 3 ч болната била настанена в неврологичното отделение. “Приемащият лекар с учудване ми каза, че сме дошли много късно. Отговорих, че е така, защото пътуваме от Южна Румъния. Бяха минали 10 часа”, с горчива ирония казва Георгиев. 10 дни по-късно - на 22 януари, майка му умира. Синът не вини лекарите, а организацията на спешната помощ. Ами ако беше млад човек, пита Георгиев.

От здравното министерство ще проверят сигнала. “Може да е персонална грешка, но може да е и проблем на системата”, коментираха оттам. Според закона за лечебните заведения пациентът трябва да бъде закаран в болница, където може да му се окаже адекватна медицинска помощ.

"24 часа"

Ядосан съм.

Не знам и от къде да започна с коментара си.Това, което се е случило е меко казано ужасно.И грешки има много.В случая единственото правилно нещо е диагнозата.Ще ги сортирам по групи и по важност :

1.)Грешки на системата :

-въведените от миналата година нива на компетентност и съкращаването на леглата в неврологичните отделения в малките болници.До преди година, в облниците и в оряхово и в Козлодуй се приемаха болни с инсулт.Вече не може.Закриха отделенията, инструкциите са да се карат всички болни в най-близката болница, която работи по съответната пътека.Тоест, за случай от Вадим това е Враца или Плевен.

-Едновременно с това обаче съществува ограничението линейките да спазват единствено и само техния си район.Тоест линейка от ЦСМП-враца да обслужва само област Враца и да не може да отиде до Плевен без изрично нареждане от Директора си или шефът в РКЦ-враца.

-Едновременно с това така и не се закупиха санитарни хеликоптери , които да презват бързо хората от такива места в големите центрове

-Едновременно с това закриват отделения в Неврологичните клиники в Плевен -тоест, дори и да са докарали пациентката в Плевен, може да е нямало къде да бъде приета, и да се наложи транспортът и в София.

2.)Грешки на персонала на ФСМП-Оряхово, които са отишли на адреса :

-за какъв чеп, ако смея да попитам са се ракарвали до Оряхово, а след това и в Козлодуй, след като са знаели ( не е възможно да не знаят), че в тези болници нямат пътека "инсулт" ? Защо е са тръгнали директно за Враца ?

-за да умре толкова скоро тази жена, вероятно инсултът е бил тежък, хеморагичен, транспортът не само, че не е помогнал, ами най-вероятно е навредил повече на жената.Защо не е направена трезва преценка на състоянието и ?

-бегъл преглед на клиничните пътеки, по които болниците в Оряхово и Козлодуй, направен през интернет показва, че болниците и в Оряхово, и в КОзлодуй, имат договор за лечение на инсулт.Защо в статията се казва, че нямат ?

Въпроси, които засега нямат отговор.

Надявам се да се проведе съвестно разследане, и виновните по веригата да си получат заслуженото.

Лошото е, че първите ми констатации не зависят от персонала, ами от самата система, със изскванията и , несъобразени със това, което по места.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 59
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Районират ни вече направо по гробищните паркове.

За по-лесно там.

Тъй стана вече.

Как може човек с инсулт да го разнасят от град на град,без да знаят че нямат пътека ли,що ли.

Нямам думи.

Просто мри.Това е.

И пак да спомена и Влади-

на него от ИСУЛ му пратиха необорудвана линейка за инфаркт.

За какво говорим изобщо?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди време в София бяха разкарвали възрастна жена с инсулт от болница на болница и навсякъде получавали отказ да я приемат... http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif Дали има наказани за това,че жената е починала вследствие на нечия безотговорност?

По-възрастните хора се страхуват от всяко здравословно неразположение,защото са убедени,че никой няма да им обърне внимание,а ще ги оставят да си умрат,просто защото са вече стари. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif Май имат основание да мислят така?...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трихо, за системата си прав....Тя е "изобретена" от хора без никаква мисъл в главите. Относно персонала бих добавил малко. Всяка линейа е оборудвана с радиовръзка. Нищо не пречеше на лекаря в линейката да се обади поне на собствените си диспечери и да опише за какво става дума, оттам нататък послдените можеха много лесно да намерят болница, разполагаща с невролгично отделение и изпълняващо въпросната пътека / от тези пътеки ми се повдига вече..../. И дори и да се беше наложило малко да почакат с пациентката- поне щяха да и спестят друсането и безцелното размотаване цели 150 км. Аз съм сигурен, че в Плевен има и неврохирургично отделение, защото често при хеморагични инсулти се налага и оперативно лечение. Според мен най- много трябва да го отнесе точно онзи, обяснил компетентно за "районирането". Сигурен съм, че никой нямаше да му търси сметка за няколко минути радио- или телефонна връзка с диспечери или началници. Но един от големите проблеми в цялата лекарска гилдия е загубата на съпричастност, тъжно.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трихо, за системата си прав....Тя е "изобретена" от хора без никаква мисъл в главите. Относно персонала бих добавил малко. Всяка линейа е оборудвана с радиовръзка. Нищо не пречеше на лекаря в линейката да се обади поне на собствените си диспечери и да опише за какво става дума, оттам нататък послдените можеха много лесно да намерят болница, разполагаща с невролгично отделение и изпълняващо въпросната пътека / от тези пътеки ми се повдига вече..../. И дори и да се беше наложило малко да почакат с пациентката- поне щяха да и спестят друсането и безцелното размотаване цели 150 км. Аз съм сигурен, че в Плевен има и неврохирургично отделение, защото често при хеморагични инсулти се налага и оперативно лечение. Според мен най- много трябва да го отнесе точно онзи, обяснил компетентно за "районирането". Сигурен съм, че никой нямаше да му търси сметка за няколко минути радио- или телефонна връзка с диспечери или началници. Но един от големите проблеми в цялата лекарска гилдия е загубата на съпричастност, тъжно.....

Точно това имах предвид под грешки в системата.

Лошото е, че дори и да му бяха казали от диспечерната -"карай я в Плевен", в Плевен нямаше да се знае, че такава болна ще бъде докарана.Никой не може да гарантира приемът на такава жена, тъй като от НХО -Плевен в момента даже съкращават легла, тъй като не може да се покрият "критериите" за "здравната карта".

Ти представяш ли си линейките от областите Враца, Ловеч и Търново, с които граничи Плевен да карат всички случаи ?

Та болницата в Плевен няма такъв капацитет да поеме и тези случаи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е добре Док, какъв е проблема да се обадят в Плевен, в Горно Надолнище или другаде и да питат дали могат да я приемат? И като вдигат в Румъния, какъв е проблема румънците да пренасочат обаждането?? То това означава че хората там постоянно са в роуминг като говорят по телефона, ръчното избиране на мрежа не е сложено за красота. И сина й, предполагам е бил с нея в линейката/предполагам, не знам дали е позволено/? За какъв чеп ги е оставил да обикалят като мисирки?

За всяко нещо ли трябва да се върви по този сюжет, че да ти обърнат внимание?

Редактирано от go6o_kara (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е добре Док, какъв е проблема да се обадят в Плевен, в Горно Надолнище или другаде и да питат дали могат да я приемат? И като вдигат в Румъния, какъв е проблема румънците да пренасочат обаждането?? То това означава че хората там постоянно са в роуминг като говорят по телефона, ръчното избиране на мрежа не е сложено за красота. И сина й, предполагам е бил с нея в линейката/предполагам, не знам дали е позволено/? За какъв чеп ги е оставил да обикалят като мисирки?

За всяко нещо ли трябва да се върви по този сюжет, че да ти обърнат внимание?

Ами нали това се чудя и аз? Защо мислиш, че се ядосвам ? Трябва да има ясен алгоритъм (регламент), който да вижи за всички в страната, а не да подмятат хората като чували.

Това не зависи от работещите а от парламента и от законите, които приемат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами нали това се чудя и аз? Защо мислиш, че се ядосвам ? Трябва да има ясен алгоритъм (регламент), който да вижи за всички в страната, а не да подмятат хората като чували.

Това не зависи от работещите а от парламента и от законите, които приемат.

инсулта не е ли кръвоизлив в мозъка, а ако е кръвоизлив защо се получава и от ниско кръвно налягане, а ако не е кръвоизлив какво ще стане ако при инсулт се пие 3-4 литра топла вода
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

инсулта не е ли кръвоизлив в мозъка, а ако е кръвоизлив защо се получава и от ниско кръвно налягане, а ако не е кръвоизлив какво ще стане ако при инсулт се пие 3-4 литра топла вода

Инсултите биват два вида : исхемични ( мозъчен инфаркт) , причината за които е намаляване или пълно прекратяване на кръвотока, и хеморагични ( кръвоизливи) , причината за които е спукване на кръвоносен съд в мозъка.

"Спукването" на съд се получава , когато стената на съда е увредена предварително.Това може да е вродено, а може и придобито.

От "ниско кръвно наляге" не се "получава".Тогава вероятно е имало вродена аневризма, която се разкъсва, кръвта излиза и се получава инсулт.

Не мога да разбера на кой идиот обаче би му хрумнало да пие 3-4 литра топла вода Публикувано изображение, независимо от това дали има или няма инсулт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Инсултите биват два вида : исхемични ( мозъчен инфаркт) , причината за които е намаляване или пълно прекратяване на кръвотока, и хеморагични ( кръвоизливи) , причината за които е спукване на кръвоносен съд в мозъка.

"Спукването" на съд се получава , когато стената на съда е увредена предварително.Това може да е вродено, а може и придобито.

От "ниско кръвно наляге" не се "получава".Тогава вероятно е имало вродена аневризма, която се разкъсва, кръвта излиза и се получава инсулт.

Не мога да разбера на кой идиот обаче би му хрумнало да пие 3-4 литра топла вода Публикувано изображение, независимо от това дали има или няма инсулт.

на мен не за инсулта де, това е нормалната дневна доза за човек около 60 килограма, а аз пия 5-6 литра топла вода на ден малко съм напълнял и предразположен към миокарден инфаркт, като направих кръвоизлив в стомаха преди 40 години на рентгеновия портрет който ми направиха се виждаше и сърцето ми, та ме предупредиха докторите.

а освен това някои капиляри в мозъка са само около микрон в диаметър, като ти се сгъсти кръвта и стане гъста като боза какво налягане трябва да дигне сърцето за да прокара кръв през капиляра, а не съм чул вода на хапчета да има

Редактирано от Стоби (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на мен не за инсулта де, това е нормалната дневна доза за човек около 60 килограма, а аз пия 5-6 литра топла вода на ден малко съм напълнял и предразположен към миокарден инфаркт, като направих кръвоизлив в стомаха преди 40 години на рентгеновия портрет който ми направиха се виждаше и сърцето ми, та ме предупредиха докторите.

а освен това някои капиляри в мозъка са само около микрон в диаметър, като ти се сгъсти кръвта и стане гъста като боза какво налягане трябва да дигне сърцето за да прокара кръв през капиляра, а не съм чул вода на хапчета да има

Стоби, ако знаеш колко си в грешка само....Нормалният прием на течности за денонощие е точно 2 пъти по-малко, т.е. между 2 и 3 литра, с вариации според пола и килограмите. С тези 5 или 6 литра само си раздуваш повече стомаха и впоследствие си "промиваш" бъреците, защото излишната вода просто се отделя като урина. Не си мисли, че всичката вода, която изпиваш, остава да циркулира в кръвообращението.

Не знам какъв риск за инфаркт на миокарда се вижда на обикновена рентгенова снимка, ама карай да върви, това е някаква интерпретация на лекаря, който те е прегледал. Разбира се, че на всяка снимка се вижда сърцето/или по-скоро сърдечна сянка/, но какво от това? Риск за инфаркт се доказва с функционална ЕКГ, коронарография и пр., колегата Шумаров знае за това много повече от мен и може да обясни.

Относно капилярите- НЯМА капиляри около 1 микрон, те са около 7-8 микрона или малко повече, но така или иначе диаметърът им е съвместим с този на еритроцитите, който е също 7-8 микрона. Самите клетки са гъвкави и се "промъкват" през капилярите като леко се деформират. Никой еритроцит окбаче не може да се провре през съд, 7-8 пъти по-тесен от самата клетка.

Така че с посоченият прием на вода единственият краен ефект е повече загубено време за физиологични нужди.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Стоби, ако знаеш колко си в грешка само....Нормалният прием на течности за денонощие е точно 2 пъти по-малко, т.е. между 2 и 3 литра,

понеже не висяло а било легнало заклещено между двата дроба и предната кост дето е между ребрата това ми обясниха.

а топлата вода помага за нормализиране на кръвното, и се отделя не толкова чрез урината колкото чрез потта,да 2-3 литра е нормално за северна Европа но колкото сме по-близо до екватора толкова повече вода трябва да се пие, например навремето българските работници в Сахара които работеха на открито пиеха над 22литра на ден за да не се дехидратират. интересно ми е че при дехидратиране първото нещо което се случва е сгъстяване на кръвта

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трихо, ние сме си виновни и за управляващите и за абсурдите в здравеопазването. Слушаме как едно по едно ни отнемат правото на здравеопазване, на свободата на словото и др и какво правим или нищо или псуваме на маса. Така че е крайно време да излезе някой по-образован от пожарникар и полицай и да се спре тоз геноцит. Че кат гледам не само "лошия материал", ама и добрия си отива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето и официалното становище на министъра по случая :

Изобщо не знам дали си давате сметка какво въздействие имате като медия. Така той коментира случай от последните дни, при койот жена е разхождана, по думите на близките й, десет часа между различни болници. Става въпрос за хора, които живеят в едни крайдунавско село. Направен е скенер - поставена е диагноза. Жената е отведена в крайна сметка в специализирана болница. Проблемът е, че жената не е била откарана от болницата в Козлодуй – дошла е линейка чак от Враца.

Ако са знаели точната диагноза, е би трябвало тя да бъде насочена веднага. През тези десет часа от обаждането в Спешна помощ е течало лечението. Вероятността хората, живеещи в София да не стигнете до специализирана помощ е по-голяма от колкото в малките населени места. Телефон 112 е към Министерство на вътрешните работи. Когато звъниш на 150 оттам отговарят медицински лица. Те могат да преценят донякъде колко спешен е случаят. На телефон 112, може би, трябва да отговарят хора със специализирано образование, коментира министърът.

Законът е много ясен – пострадалият се кара до най-близкото лечебно заведение. Всичко е въпрос на колегиалност. Когато жената е била откарана в специализираната болница, лекарите са продължили абсолютно същото лечение. Появява се една неолегиалност. Хората остават с грешно впечатление, че не всичко е направено за техния близък. Ако не е била викана линейка от Враца, може би щеше да бъде спестено някакво време.

цялото интервю на Министъра на здравеопазването -тук, в бТВ "тази сутрин"

Както сами виждате - той не открива нищо нередно в случая.Тоест -според държавата това е правилното.

Съжалявам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля си,дали ако на 112 отговарят лекари нещата ще се променят? Едва ли!Мое мнение е,че на повечето хора им липсва необходимата здравна култура да опишат точно състоянието на болния,за да може операторът да действа адекватно.

Редактирано от Moira (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля си,дали ако на 112 отговарят лекари нещата ще се променят?

Едва ли!Мое мнение е,че на повечето хора им липсва необходимата здравна култура да опишат точно състоянието на болния,за да може операторът да действа адекватно.

Не ! :rolleyes:

няма значение кой седи зад телефона.Липсва ни ясен регламент и екипи.

За град като София с близо 2 000 000 души население, световният стандарт е да има минимум 120 линейки с екипи, които да чакат обаждане и да отидат да преценят какво е положението без да има нужда близките да обасянява състоянието на болния.просто се обаждат и казват : "Елате на адрес един кой си - имаме проблем". като отиде екипа той ще прецени за какво иде реч.Това е и смисъла на този телефон, както и на структурата "Спешна помощ".И в развития свят работят така.

120 екипа само за София.

А в България, не знам с каква цел, в София по наредбата са разкрити едва 30 екипа , от които работят едва 15 с линейки.

Представяте ли си - това е 8 пъти по-малко линейки и екипи, които да оказват спешна помощ от колкото в страните от Западна Европа и САЩ за същия брой население.

Е, как искате тогава да ви се оказва помощ като в света ?!

И заради това измислят какви ли не простотии за да се редуцират повикванията , да се обасянява по телефона, да се "транжират" болните и т.н. и т.н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Жена почина при прехвърляне от линейка в линейка

34-годишна жена от Сандански със сърдечен проблем почина в двора на благоевградската болница при прехвърлянето й от една линейка в друга, за да бъде транспортирана до София, предаде БГНЕС.

Преди няколко месеца на младата жена, страдаща от сърдечно заболяване в столична клиника й е поставена изкуствена клапа на сърцето. Вчера тя била на работа, прибрала се в къщи, чувствала се нормално. Съпругът й, излязъл на терасата да пуши, когато чул жена му да вика от вътре "лошо ми е, много ми е лошо". Съпругът се обадил на Спешна помощ, но понеже линейката не идвала, той я откарал до болницата в Сандански с личния си автомобил.

Лекарите установили, че поради проблем с изкуствената клапа, белият й дроб започнал да се пълни с кръв. Взето е решение младата жена да бъде транспортирана за София. Поради организацията на Спешната помощ, санданската линейка има право да транспортира нуждаещият се от спешна помощ до ЦСМП-Благоевград, където се прехвърля на благоевградска линейка, след което се транспортира за столицата.

Така между едната линейка и другата, жената издъхнала. Тя била закарана в клинична смърт в спешния център.

След като разбрали за смъртта, шокираните близки на починалата с писъци нахлули в реанимация, след като дежурните там пропуснали да заключат вратата. След като дежурните извикали охраната на болницата, положението с шокираните близки било овладяно.

изт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Жена почина при прехвърляне от линейка в линейка

34-годишна жена от Сандански със сърдечен проблем почина в двора на благоевградската болница при прехвърлянето й от една линейка в друга, за да бъде транспортирана до София, предаде БГНЕС.

Преди няколко месеца на младата жена, страдаща от сърдечно заболяване в столична клиника й е поставена изкуствена клапа на сърцето. Вчера тя била на работа, прибрала се в къщи, чувствала се нормално. Съпругът й, излязъл на терасата да пуши, когато чул жена му да вика от вътре "лошо ми е, много ми е лошо". Съпругът се обадил на Спешна помощ, но понеже линейката не идвала, той я откарал до болницата в Сандански с личния си автомобил.

Лекарите установили, че поради проблем с изкуствената клапа, белият й дроб започнал да се пълни с кръв. Взето е решение младата жена да бъде транспортирана за София. Поради организацията на Спешната помощ, санданската линейка има право да транспортира нуждаещият се от спешна помощ до ЦСМП-Благоевград, където се прехвърля на благоевградска линейка, след което се транспортира за столицата.

Така между едната линейка и другата, жената издъхнала. Тя била закарана в клинична смърт в спешния център.

След като разбрали за смъртта, шокираните близки на починалата с писъци нахлули в реанимация, след като дежурните там пропуснали да заключат вратата. След като дежурните извикали охраната на болницата, положението с шокираните близки било овладяно.

изт.

Честито.

Клиничната пътека - 207 Минимален болничен престой – 5 дни.МИнават 5-те дни и биеш шута на пациента от болницата, защото касата няма да плати нито лев отгоре. Той обаче развива услобнения и вот тебя проблем.В сандански няма да го приемат, защото вече ( заради нивата, дето ги въведоха миналата година от МЗ) нямат интензивно кардиологично отдление трето-ниво за да приемат пациентката по КП № 209 ПОЛИОРГАННА НЕДОСТАТЪЧНОСТ, РАЗВИЛА СЕ СЛЕД СЪРДЕЧНА ОПЕРАЦИЯ И ИЗИСКВАЩА ПРОДЪЛЖИТЕЛНО ЛЕЧЕНИЕ.Болницата не може да приеме пациентката и ще я водят в Софето.

Да, ама още един ядец - линейките на "Бърза помощ" не могат да напуснат областта без разрешение, а то се дава много много трудно от директорите.И какво правим ? мятаме пацинета в шок от линейка в линейка като чувал с картофи.Що ? Щото такива за законите и наредбите.

Ако е ВИП-пациентка, линейката ще тръгне от София, за да я натовари в Сандански, нали ? Даже и хеликоптери хвърчат от София до морето, правителствения самолет летя миналата година за друг пациент.....А обикновенната женичка - като чувал, на общо основание, да се мре заради тъите наредби, изисквания на НЗОК, пътеки, дето в една болнмица не могат да се изпълняват и т.н.

Мхм.

И още такива случаи ще има, още ще има.

Докато не разберат някои тикви в парламента, че здравеопазване така не се прави.

Ясно ми е защо не се учудвам, ама защо се ядосвам не ми е ясно. :whist:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И какво, и в този случай ли са виновни лекарите? При подобен описан проблем с остра дисфункция на клапата жената щеше да има някакъв шанс, ако по същото време се намираше в кардиохирургично отделение и беше готова за въвеждане в операционната. Знаем всички каква е системата и че за нищо на става, но точно в този случай и хеликоптерът нямаше да спаси нещата. Но съм сигурен как се коментира случаят от "запознати", че лекарите пак са си оставили ръцете. Това си е вече почти закон.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И какво, и в този случай ли са виновни лекарите? При подобен описан проблем с остра дисфункция на клапата жената щеше да има някакъв шанс, ако по същото време се намираше в кардиохирургично отделение и беше готова за въвеждане в операционната.

Знаем всички каква е системата и че за нищо на става, но точно в този случай и хеликоптерът нямаше да спаси нещата. Но съм сигурен как се коментира случаят от "запознати", че лекарите пак са си оставили ръцете. Това си е вече почти закон.

как коментират ли ?

не видя ли :

.....

изт.

Тоест - за да обслужваме пациентите трябва винаги да сме под ключ.

Влизат и налитат на бой.не ги интересува следното :

1.)приеха стандарти по всяка специалност.Според тях , за да се лекува тази жена в Сандански, трябва да имат 5 лекаря със специалност в отделението.ТЕ нямат толкова лекари, и съответно не могат да приемат тази клинична пътека.Шом не могат да сключат договор с КАСАТА - значи трябва да я пратят в София.

2.)да ама :

-не се усилиха линейките в "Бърза помощ".

-не отпадна челна в наредбата, че линейките могат да излизат извън рамките на областа си

-не отпаднаха изискванията за "национални консултации", заплащането им, взимането на решение за транспорт до друга област

-не се прие и стандарт по който да се транспортират тези болни.

Тразбираш ли - въведоха тия "стандарти", орязаха пътеките на малките болници, а не свършиха другото - да се кажа кой, кога, при какви обстоятелства и къде да кара тези болни.

И резултатът не закъснява -всеки ден има по един такъв случай, който завършва със смърт.

И не става дума за диагноза, или прогноза.Да, тук си прав - вероятно жената е щяла да загине и в "Токуда" да си лежеше през цялото време.Случва се.

НО - това , което дразни и нас, лекарите и пациентите е защо се допуска това разкатаване от болница в болница без да се знае къде се отива и какво да се прави !

Да не говорим в конкретния случай -да се мята пациент в шок от линейка в друга линейка ?!

Това никъде не съм срещал в учебниците си по реанимация и спешна медицина, и е абсолютно недопустимо да се случва през 21-век в България.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да не говорим в конкретния случай -да се мята пациент в шок от линейка в друга линейка ?!

Това никъде не съм срещал в учебниците си по реанимация и спешна медицина, и е абсолютно недопустимо да се случва през 21-век в България.

на времето при Тато имаше един почин "направи си сам" та изглежда без него няма да се разминем, демек всеки сам да се научи да се самолекува, като стане вещ в различните направления на тази наука като фармакологично лечение, балнеолечение, народна медицина, билкова и хомеопатична медицина. не се доверявайте на хомеопатични, билкари и традиционни лекари за които нямате препоръка от ваши познати. ако все пак ви се наложи да ползвате такъв без препоръка разпитай те го доста подробно за случая ви, ако ви обясни с подробности без да се прави на велик значи е читав доктор, но ако от начало почне да се прави на велик да не отговаря по същество бъдете сигурни че е некомпетентен и няма нищо против да експериментира над вас и се надява да ви мине от само себе си не се прекланяйте пред титли
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Знаете ли защо хората са срещу вас лекарите? Защото не се разграничавате от министерството на здравеопазването и министъра ви, НЗОК, шефовете ви, защото продължавате да изпълнявате нарежданията им от страх да не си загубите работата,както и че не се разграничавате от колегите ви убийци. Докато не кажете "Няма да изпълняваме тези безумни нареждания пък!", докато не излетете на протести и не заговорите пред медиите как официално има политика на геноцид - никой няма да ви вярва и да ви подкрепя, хората ще продължат да ви нападат и с право!Вие сте съучастници в геноцида, разбирате ли?А съучастниците никой не ги обича!
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Знаете ли защо хората са срещу вас лекарите? Защото не се разграничавате от министерството на здравеопазването и министъра ви, НЗОК, шефовете ви, защото продължавате да изпълнявате нарежданията им от страх да не си загубите работата,както и че не се разграничавате от колегите ви убийци. Докато не кажете "Няма да изпълняваме тези безумни нареждания пък!", докато не излетете на протести и не заговорите пред медиите как официално има политика на геноцид - никой няма да ви вярва и да ви подкрепя, хората ще продължат да ви нападат и с право!Вие сте съучастници в геноцида, разбирате ли?А съучастниците никой не ги обича!

След като есента излязохме на протести против МЗ и искахме закриване на НЗОК.Нали ?

Е, след протестите започнаха арестите.

Първо -в Благоевдград, след това - СРС-тата и Горна Оряховица.И в двата случая абсолютно невинни хора бяха обвинени и арестувани.След това получиха по едно "извинение" с половин уста от вътрешния министър, което медиите така и не отразиха повсеместно.Да, ама арестите бяха показни, пациентите видях, на кого да си изкарат яда. От там насетне телевизите и съдилищата откриха "ловния сезон" за лекари, та и до днес.

И заради това всеки от нас вече си седи на г*за и препраща пациентите насам-натам, само и само отговорността да не е негова.Защото за всяко наше решение, за всяко решение вече сме с единия крак в затвора.Всяка рецепта се оспорва, всяка диагноза.Заради това -някой друг да поставя диагнозата и да пише рецептата.Ако щете -врачки и баячки да лекуват, ако ще хомеопати, абе -който дойде.На нас не ни пука вече.Ние бяхме дотук.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

не е тази главната причина, според мен в мед. академия така ги зомбират че те и да искат не могат да се усъвършенстват, страхуват се подсъзнателно от всяка новост. умишлено не им са преподадени други методи на лечение и те не могат да ги възприемат, а пък този отрасъл на медицината вече е в задънена улица независимо от огромния напредък на техниката и фармакологичната химия, медицината като наука тъпче на едно място. като резултат от процесът на развитието на застоя лечението се е оскъпило до такава степен че държавата не е в състояние да си го позволи . освен това вече има случаи на преврат на правителства които са се опитвали да се освободят от диктата на световните фармакологични компании
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване