Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Дилема Windows 2003 или Win2008 или Win7

Препоръчан отговор

Здравейте , решил съм да си направя едно домашно сървърче , което ще се ползва предимно като файл сървър, в него ще е цялата мултимедия, ще се ползва и като FTP server , и понякога ще се гледат филми от него към LCD телевизора.Машината няма да се изключва постоянно ще работи - та дилемата коя ОС ще е най подходяща. Хардуер: дъно:GB H55N-USB3 /H55/LGA1156 http://mostbg1.com/most/Item.aspx?itemid=42468 CPU:I3-540 3.06GHZ/4MB/LGA1156/BOX http://mostbg1.com/most/Item.aspx?itemid=41483 RAM 2GB DDR3 HDD 1TB КУТИЯ:CBI-A8989 titanium grey, Mini-ITX http://www.itx.bg/bg/mini-itx-case/mini ... -grey.html Хардуера ще е при мен другата седмица и затова практически не мога да правя тестове. Най много съм навит за сервер 2008 но не незнам дали ще мога да намеря драйвери които да подкарат ХДМИ-то. Някой по навътре в материята да помага с избора на ОС

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте ,

решил съм да си направя едно домашно сървърче , което ще се ползва предимно като файл сървър, в него ще е цялата мултимедия, ще се ползва и като FTP server , и понякога ще се гледат филми от него към LCD телевизора.Машината няма да се изключва постоянно ще работи - та дилемата коя ОС ще е най подходяща.

Хардуер:

дъно:GB H55N-USB3 /H55/LGA1156 http://mostbg1.com/most/Item.aspx?itemid=42468

CPU:I3-540 3.06GHZ/4MB/LGA1156/BOX http://mostbg1.com/most/Item.aspx?itemid=41483

RAM 2GB DDR3

HDD 1TB

КУТИЯ:CBI-A8989 titanium grey, Mini-ITX http://www.itx.bg/bg/mini-itx-case/mini ... -grey.html

Хардуера ще е при мен другата седмица и затова практически не мога да правя тестове.

Най много съм навит за сервер 2008 но не незнам дали ще мога да намеря драйвери които да подкарат ХДМИ-то.

Някой по навътре в материята да помага с избора на ОС

Кофти ситуация, на сайта на производителя няма никакви драйвери за 2008, а за 2003 няма драйвери за видеото. Все пак това са сървърни операционни системи и принципно не са предвидени за видео приложения.

ЕДИТ: МНОГО ВАЖНО: пропуснали сте следната забележка от производителя на дъното: "(Note 2) To use the onboard D-Sub, DVI-D, and HDMI ports, you must install an Intel CPU with integrated graphics." т.е. с този процесор няма да имате видеокарта.

Редактирано от Bily-79 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Windows7 е напълно достатъчен за нуждите, които описвате. Няма и да се доближите до ограниченията му, след които трябва да се използва СървърнаОС, а след като искате и мултимедийна функционалност изборът е ясен :blink: Освен това сървърните ОС са проектирани за по-специфичен хардуер, драйверна поддръжка за обикновени, вградени в дъното RAID контролери почти няма (вчера се опитвахме да инсталираме 2008R2 на IntelDesktopBoard с RAID5 масив, не стана), драйверите за звука се държат малко странно (имаше подобна тема във форума), за пълноценно 2D/3D ускорение не знам дали може да се говори... Общо взето, за домашна употреба ще си инсталирате Windows7 и ще забравите че съществува. Сървъра ще се чувства не на място като го карате да върши непривични за него неща за които не е оптимизиран. За истински файлов сървър за примерно 100 работни станции Сървърната система ще работи безпроблемно, а Win7 ще се държи странно :)

Редактирано от banshee79 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Windows7 е напълно достатъчен за нуждите, които описвате. Няма и да се доближите до ограниченията му, след които трябва да се използва СървърнаОС, а след като искате и мултимедийна функционалност изборът е ясен :blink: Освен това сървърните ОС са проектирани за по-специфичен хардуер, драйверна поддръжка за обикновени, вградени в дъното RAID контролери почти няма (вчера се опитвахме да инсталираме 2008R2 на IntelDesktopBoard с RAID5 масив, не стана), драйверите за звука се държат малко странно (имаше подобна тема във форума), за пълноценно 2D/3D ускорение не знам дали може да се говори... Общо взето, за домашна употреба ще си инсталирате Windows7 и ще забравите че съществува. Сървъра ще се чувства не на място като го карате да върши непривични за него неща за които не е оптимизиран. За истински файлов сървър за примерно 100 работни станции Сървърната система ще работи безпроблемно, а Win7 ще се държи странно :)

Само да допълня че 7 (като сървър) ще се държи странно още при брой станции, опитващи се да направят повече от 10 връзки към него. А и зависи от софтуера, който ще се ползва в сървърен смисъл
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кофти ситуация, на сайта на производителя няма никакви драйвери за 2008, а за 2003 няма драйвери за видеото. Все пак това са сървърни операционни системи и принципно не са предвидени за видео приложения.

ЕДИТ: МНОГО ВАЖНО: пропуснали сте следната забележка от производителя на дъното: "(Note 2) To use the onboard D-Sub, DVI-D, and HDMI ports, you must install an Intel CPU with integrated graphics." т.е. с този процесор няма да имате видеокарта.

В даните на процесора пише че има Integrated Graphics - няма ли да тръгне видеото с този процесор - ако е така , до обяд мисля че ще мога да сменя процесора - моля дай отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В даните на процесора пише че има Integrated Graphics - няма ли да тръгне видеото с този процесор - ако е така , до обяд мисля че ще мога да сменя процесора - моля дай отговор

прав си: http://ark.intel.com/Product.aspx?id=46473

къде съм гледал не знам :blink:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

прав си: http://ark.intel.com/Product.aspx?id=46473

къде съм гледал не знам :blink:

УФ пулса ми се нормализира :)

Другата седмица очаквайте снимков материал, от горе прочетеното ми стана ясно че server 2008 няма да стане, дали ще мога да разчитам на ВИН 7 да работи постоянно, една седмица без рестарт дали ще държи ?

Редактирано от extext (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

УФ пулса ми се нормализира :blink:

Другата седмица очаквайте снимков материал, от горе прочетеното ми стана ясно че server 2008 няма да стане, дали ще мога да разчитам на ВИН 7 да работи постоянно, една седмица без рестарт дали ще държи ?

Можеш да погледнеш тази тема. Също така за експеримента можеш да пробваш да инсталираш 2008 с драйвери за 7 (води се че ядрото е аналогично), но дали ше работи и как - ще чакаме резултат :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

само да допълня че три работни станции ще се свързват към тази машинка и един мултимедиен плеър през LAN, супер важна информация няма да съхранявам и затова няма да се ползва RAID

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:)

Само да допълня че 7 (като сървър) ще се държи странно още при брой станции, опитващи се да направят повече от 10 връзки към него. А и зависи от софтуера, който ще се ползва в сървърен смисъл

Точно такава ситуация имах предвид. Наскоро имах подобен проблем с една Win7Pro машина с инсталиран Firebird (5 PCта с по две клиентски програмки закачени към базата) и отделно шернати папки в които четат и пишат 10 други ПЦта. Уж нямало да има проблем според разработчиците на клиентския софт :) При слабо натоварване се държеше добре, но в пиковите часове почваше да се бави докато накрая тотално се отказваше от задачките. Те за такива случаи трябва да се използва сървърна система. За домашна употреба и мултимедия : Windows7.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А нямаше ли Windows Home Server или греша? http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Home_Server

Да има но това което съм чел за него хич не ми хареса и мисля да не си губя времето с него Редактирано от extext (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SERVERA е вече подкаран :P По късно ще сложа и снимки на машинката - стана много гъзарска

post-281619-0-08357800-1297257638_thumb.

post-281619-0-19789800-1297257646_thumb.

post-281619-0-89202600-1297257668_thumb.

post-281619-0-35065300-1297257682_thumb.

post-281619-0-60000900-1297259768_thumb.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

поредният крадец ...

не помня нещо да съм откраднал от теб, тази тема е обсъждана хиляди пъти не ми се говорят празни прикази

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не помня нещо да съм откраднал от теб, тази тема е обсъждана хиляди пъти не ми се говорят празни прикази

Не са празни приказки.

Не те знам ти какво работиш, но би ли го работил ако не ти плащаха?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не са празни приказки.

Виж какво дай снимка на твойте компютри колко са с легални бози - казах ти това е друга тема, нямам намерение да се впускам в нея. Най добре е да се купи ОС, но друг е въпроса дали имаш възможност да отделиш 1000лв за софтуер. Пиши нещо за сервера , поне така наречения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сървъра е виц. Абсолютен овъркил. И да всичкият ми софтуер е легален. Може да си инсталираш Линукс и да не крадеш, пак ще работи. Като не ожеш да си позволш 70 000? за BMW нали не си крадеш едно, защо със софтуера да е различно. Като не можеш да си го позволиш, не го ползваш. Аз за разлика от теб ползвам 2008R2 + MS SQL 2008 + MS Win7 Pro + VS2010 Ultimate и още доста легално :tease:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

стига си спамил :tease: отказвам се може админа да трие цялата тема

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не са празни приказки.

И крадец да е, това не е твоя работа и никой не го интересува какво мислиш по въпроса и какво ти си си платил и какво не. Ако не можеш да кажеш нещо полезно, по-добре си трай.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Около половин ден ми отне инсталацията и конфигуриране на сервера - с драйверите нямах проблеми - повече време ми отне да пусна на сервера хардуерното 3Д, пскането на аерото, направил съм пълен ъпдейт от серверите на MS,пуснат е файлов сервер и фтп сервер, инсталирани са приложения , пробвах антивирусната на MS - оказа се че може да се сложи и на server2008 за което съм супер доволен.Пренасочини са портовете на домашния рутер , за достъп от вън (интернет), тестван е звука(оптичния СПДИФ) и хдми порта към ТВ-то.Игра все още не съм пускал - но това не ми е цел. Общо взето съм доволен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като не ожеш да си позволш 70 000? за BMW нали не си крадеш едно, защо със софтуера да е различно. Като не можеш да си го позволиш, не го ползваш.

Сравнението въобще не е правилно. БМВ е материално нещо и липсата му при кражба се усеща. ОС не е материално нещо и тя не е открадната за да липсва, а е копирана. Ако имаше такова устройство, което да копира истинска кола и да можеше за без пари да го материализира ти също щеше да имаш едно БМВ при това не откраднато.

П.П. Знам за какво говориш, но ти явно не правиш разлика между тези две неща. Аз също (може би като теб) ползвам напълно легален софтуер от Майкрософт, но си признавам, че аз нямам правото да го ползвам. Иначе софтуера си е напълно легален. Много ме съмнява и ти да си така.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aux - на kоя част показва температурата,защото и на мен ми го показва в евереста ,но незнам за какво е ? :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване