Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Silencio

Нисаргадата Махарадж - Пробуждане към Вечното

Препоръчан отговор

Нисаргадата Махарадж е сред ярките духовни фигури. Подходът му се отличава с директност и простота. Някои дори намират, че поради пряката приложимост, с която блести, това е духовното учение, което най-много си струва да бъде изучено, а есенцията му се съдържа в текста "I Am That". Ето защо се появи и това попълнение към раздела, посветено на Нисаргадата Махарадж. Предлагам един видео материал в шест части, а след него и линк към текст.

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=QoYIh-MdE4U

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=34bGFeL0d5E

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=FXcKLKEDmWY

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=OgQFGsCJouc

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=vXohtqQHL6I

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=Zwuh1pzCF_U

http://www.enlightened-spirituality.org/Nisargadatta_Maharaj.html

Редактирано от Kelvin (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Келвин с теб се уважаваме, тъй че ще те помоля да дадеш източници за този гуру. Биография, при кого е учил, каква система следва и други такива. Ориентирай ме, пък аз ще използвам мои източници от Веданта-академията в Индия, както и от индийските университети и после пак ще говорим. :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

scepsis, благодаря, макар и да съм новозаселник. :)

Виждам, че вече са ме поизпреварили с биографичната информация, но може би няма да е зле да бъде вписана и на български. Любопитни са обаче източниците ти от Веданта академията - вероятно би могъл да поставиш допълнителни гледни точки и информация?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ориентирах се. Нисаргадатта, както и неговия ади-гуру Сиддхарамешвар не са просто ведантисти, а следват и традицията на натхите. Неговият ученик Маурис Фридман издава книгата "Аз съм това", към която е даден линк по-горе. В общи линии, всичко изглежда наред, доколкото мога да преценя.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Адвайта Веданта е една от най-сложните школи в индийската философия. Препоръчително е човек да научи санскрит, както и да установи връзка с представители на традицията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Адвайта Веданта е една от най-сложните школи в индийската философия. Препоръчително е човек да научи санскрит, както и да установи връзка с представители на традицията.

До къде води тя...?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До разбирането, че никога не сме били наистина отделени от първоизточника. :hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам такъв един въпрос, но не съм сигурна мога ли да го формулирам правилно. Е, ще опитам.

Обичам поезията. Родена съм "на запад" от източния свят в този ми живот и това ми носи многословие. Мисленето ми е такова. Опитвала съм да пиша хайку но опитите ми са приключвали до едно не до там добро подражание и съм се отказвала. Но зная как се пише хайку - то първо трябва да се живее и после да се споделя. Изглежда лесно на пръв поглед, но думите винаги идват повече и аз се лутам между тях без да мога да ги подредя както някой, който мисли малко.

Опитвала съм рубаи. Но света на суфиите също ми е далечен. В крайна сметка не зная и по "родному" ли пиша, следвайки една малко по-западна традиция от моята.

В източния свят разказват, че където си там природата е дала всичко необходимо за да преживееш - семена, растения, храна, лекарствени корени, път. Ако отидеш другаде може да се разболееш и да не оцелееш, приспособяването е трудно, родил си се точно тук. И точно сега, в този свят и в тази реалност. Бил си и там, в другаде, но някога.

И за да съм в тон с идеята ми, ето, виж колко надълго те питам.

Прекрасните източни традиции не са ли за онези източни хора, които са там. Моят език е европейски, санскрит е "добавка", до моя дом се достига по тукашните прашни пътечки, макар оризовите полета да са така приамливи.

Дао.

Истината не е ли извън контурите, фиксацията не е ли рамка, истината не е ли ничия...

"С чего начинается Родина".

...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Аз съм това" си струва прочитането. Не е необходимо да е последователно. Книгата има формата на разговор с различни главни точки. Акцентът на темата беше конкретно Нисаргадата и неговият стил на поднасяне на недуализма.

Негови думи: "Съзнанието в теб и съзнанието в мен, привидно две, а всъщност едно, търси единност, и това се нарича любов".

------

В източния свят разказват, че където си там природата е дала всичко необходимо за да преживееш - семена, растения, храна, лекарствени корени, път. Ако отидеш другаде може да се разболееш и да не оцелееш, приспособяването е трудно, родил си се точно тук. И точно сега, в този свят и в тази реалност. Бил си и там, в другаде, но някога.

Не намирам реално да има такава рамка / контури, освен скована / нарисувани "по желание". Oпитността изглежда показва друго. Не е ли по-важно с какво резонираш? Ако да си там, другаде и другак е опитност, не може ли и това да е още опитност - да си "тук", но и да си "там"?

Истината не е ли извън контурите, фиксацията не е ли рамка, истината не е ли ничия...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искрено се надявах думите ми да не се приемат буквално, затова и ползвах като образ човешкото творчество... Не, не е възможно да бъдем на две места едновременно, следваме ли Нисаргадата. Или си в диалектиката или си извън нея. И на моя роден език казано звучи така: "Не можеш да служиш на двама господари." Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Следваш ли Нисаргадата, реално не си изобщо на определено място; не си никъде, защото си навсякъде. Останалото е избор на настройка за илюзия. Подобно на радиоприемника, който приема дадена радиопрограма на определена честота, докато в същия момент пространството е пронизано от носещите вълни на много радиопрограми.

"Когато видя, че съм нищо, това е мъдрост. Когато видя, че съм всичко, това е любов. И между тези двете се движи животът ми."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Не намирам реално да има такава рамка / контури, освен скована / нарисувани "по желание". Oпитността изглежда показва друго. Не е ли по-важно с какво резонираш? Ако да си там, другаде и другак е опитност, не може ли и това да е още опитност - да си "тук", но и да си "там"?

Споделям мнението на secret rose, че източните философски школи и религи не са за нас.ще си позволя да цитирам един човек, който е познавач на Изтока, и който по друг повод ми беше казал следното:

Трихо,

Не знам как да го обясня. В много от езиците на Далечния Изток няма понятия като "много", "минало", "бъдеще" и др.. Това звучи като абсурд, но просто е нещо много различно.

Калиграфията не е просто краснопис или изкуство. Оказва се, че това е дълбоко кодирано послание, което ни води към това, което за дзен е "сатори", а за мен "до-сул" (шиноби).

Не е сложно, а ... забавно и ... много крехко (не мога да намеря по-точно сравнение).Avatara

Toва му мнение ми се е врязало дълбоко в главата.Проверих лично и установих същото : те просто не мислят по нашия начин.

Защо тогава тези , което е дорбо за техните души, да е добро за нас ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, не е възможно да бъдем на две места едновременно, следваме ли Нисаргадата. Или си в диалектиката или си извън нея.

И на моя роден език казано звучи така: "Не можеш да служиш на двама господари."

Разговори с Бога

Винаги в живота ти си изправен пред един от трите възможни избора:

1. Можеш да позволиш на твоите неовладени мисли да сътворят Мига.

2. Можеш да позволиш на своето творческо съзнание да сътворява Мига.

3. Можеш да позволиш на Колективното съзнание да сътворява Мига.

В това е иронията.

Откъс от книгата "ЖИВОТ ОТ ДРУГАТА СТРАНА" на Силвия Браун и Линдзи Харисън

ДЖОБЕН ПЪТЕВОДИТЕЛ КЪМ ДЕВЕТТЕ ОТКРОВЕНИЯ "Селестинското пророчество", Джеймс Редфийлд

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разговори с Бога

ДЖОБЕН ПЪТЕВОДИТЕЛ КЪМ ДЕВЕТТЕ ОТКРОВЕНИЯ "Селестинското пророчество", Джеймс Редфийлд

Чела съм тези неща, "Разговори с Бога" дълго време ми беше любимо четиво :mad:

Не обичам да си служа с цитати, не искам да имам авторитети, ако нещо премине през мен и остави следа, значи ми е било нужно.

Така е и с източните учения, и с родните (богомилските например)

Онова, за което говорех аз беше че... всяко учение тук на земята е човешки продукт. Всичко се върти в дуализма, всичко. Просто няма друг начин...

И Истината е такава, че: "дори да я срещнем, както съвсем справедливо казва Нийлс, можем да приемем от нея само това, с което сме в резонанс".

Друг е въпроса че човек се чувства най-добре в свои води и борави най-добре с наличното си, макар чуждото да мус е струва често пъти по-близко и вярно. Света ежедневно го доказва...

Затова и загатнах, че източните учения не са за нас. Но всеки има свой си път. За някои този път е тук, в диалектиката и тук се чувства на пътя на мъдростта и на пътя на любовта. Не се наемам да казвам кой и защо.

Просто... мисля си, че ако има път извън дуализма, навярно би следвало да го търсим и извън дуализма..

А темата е за Нисаргадата, чийто път аз харесвам, има страхотни напътствия за излизане от този ад. Не че съм чела много, чела съм нещичко там... някога, но ми харесва.

И се извинявам че я отклоних така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Майко мила! Може ли такова нещо - Адвайта Веданта и редом до нея Силвия Браун и "Селестинското пророчество" на Редфийлд? Простете, но това е тотално недоразумение!

Док, не зная кой е този "познавач на Изтока", който цитираш, но ако наистина е казал, че "В много от езиците на Далечния Изток няма понятия като "много", "минало", "бъдеще" и др...", той е напълно невеж. Кои са тези езици? Санскрит, китайски, японски, тибетски? А контакти и взаимно влияние е имало, както можем да установим, когато си припомним да речем за елинско-будисткия синкретизъм (http://en.wikipedia.org/wiki/Greco-Buddhism), след Александър Македонски.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ориентирах се. Нисаргадатта, както и неговия ади-гуру Сиддхарамешвар не са просто ведантисти, а следват и традицията на натхите. Неговият ученик Маурис Фридман издава книгата "Аз съм това", към която е даден линк по-горе. В общи линии, всичко изглежда наред, доколкото мога да преценя.

Дали въпросната книга има и български превод?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали въпросната книга има и български превод?

Доколкото ми е известно няма, но има руски и английски. Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Следваш ли Нисаргадата, реално не си изобщо на определено място; не си никъде, защото си навсякъде. Останалото е избор на настройка за илюзия. Подобно на радиоприемника, който приема дадена радиопрограма на определена честота, докато в същия момент пространството е пронизано от носещите вълни на много радиопрограми."Когато видя, че съм нищо, това е мъдрост. Когато видя, че съм всичко, това е любов. И между тези двете се движи животът ми."

Май ще я прочета тази книга. Цитата звучи Хераклитово.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
"My world is just like yours. I see, I hear, I feel, I think, I speak and act in a world I perceive, just 
like you. But with you it is all, with me it is nothing. Knowing the world to be a part of myself, I pay it 
no more attention than you pay to the food you have eaten. While being prepared and eaten, the 
food is separate from you and your mind is on it; once swallowed, you become totally unconscious 
of it. I have eaten up the world and I need not think of it any more."

Махарадж

Мъдростта е една. Мъдрецът може съзнателно да вика несъзнателното на помощ. Махарадж е опознал света по пътя на самопознанието. Той обяснява на събеседника си, че за да опознае света отвъд собствените си възприятия и породената от тях асиметрична логика, която задължително ги доказва като 100% верни, той трябва да извика на помощ симетричната логика на несъзнателното, с помощта на която може да разбере света отвъд първоначалните възприятия породени от усещанията. Според логиката на несъзнателното, твърдението "аз съм част от света" е еквивалентно на твърдението "светът е част от мен". Оттам следва и естествената отговорност на осъзнатия - "Как мога да нараня света, като знам, че по този начин наранявам себе си". 

Естествено тия разсъждения са адекватни, ако се възприеме като първоначална даденост, че светът е ментален.
Редактирано от Реджеп Иведик (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естествено тия разсъждения са адекватни, ако се възприеме като първоначална даденост, че светът е ментален.

Сознание человека можно сравнить с музыкальным инструментом с определённым звуковым диапазоном, за пределами которого в обоих направлениях — беспредельность тишины.

Джон Тиндаль

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...