Премини към съдържанието
Daredevil_666

Постигане на максимално добър въздушен поток в кутиите ни.

Препоръчан отговор

Компютърът е създаден преди повече от 50 години , но още със самото му създаване се е нуждаел от охлаждане.Всички важни елементи в един компютър отдават топлина , която се отделя в околната среда най-често в кутийте ни.Ако не намерим начин как адекватно да се справим с повишената температура в кутията ни ще създадем работни условия на нашата система , които няма да са никак приемливи и риск от прегряване , което ще доведе до повреда на компонента.В тази тема ще се опитам да ви обясня на разбираем език и нагледно как да създадете добър въздушен поток в кутията ви.Въздушното охлаждане освен , че е най-известно се оказва доста сполучливо и най-вече по-евтинко.Така нареченият въздушен поток се създава с правилното разполагане на вентилатори по корпуса на вашата кутия.Тук може би ще бъде момента и да кажем по няколко думи за вентилаторите и кутийте.Вентилаторите се делят най-общо на : sleeve bearing , ball bearing , rifle bearing и magnetic bearing.Първите два посочени се използват по-често , а вторите два им се водят като конкурентни методи.

Публикувано изображение

Този тип на закрепване на перката към статора представлява втулка ,в която е поставена оста и.Този метод е най-старият , който се ползва и притежава доста недостатъци.Като най-голям такъв е триенето , което е доста голямо.Поради тази причина вентилаторите издържат по-кратко време , след което характеристиките им намаляват.От някъде съм си записал , че този тип вентилатори при средна температура от 25 градуса имат живот от около 80000 часа.При температура от около 40 градуса , продължителността на работа намалява и достига около 50000 часа.

Публикувано изображение

Този тип закрепване се състои от търкалящ лагер , който не се намира между оста на перката и статора ,а е поставен в самата основа и в него е набита втулка , в която ляга оста.Разликата със sleeve bearing вентилаторите ,е че втулката лагерува със статора.Благодарение на лагера значително се повишава надеждността и времето на работа.Като вариант на този тип закрепване се среща и double ball bearing при , което се използват два лагера в долната и в горната част на втулката.Този тип лагеруване осигурява допълнително удължаване на живота на вентилаторите.Тук продължителността на живот на вентилаторите при 25 градуса е около 100000 часа , а при температури от порядъка на 50 градуса-70000 часа.

Публикувано изображение

Този вид е разработен от Cooler Master.Този тип закрепване е доработка , която се състои в нанасяне на канали , които изнасят натрупания прах извън контактните повърхности и подпомагат смазването им.Това допринася за удължаване живота на втулката и на самия вентилатор.Голямото им предимство е ниският шум.При температура от около 50 градуса средният им живот е около 70000 часа.

Публикувано изображение

Този метод е сравнително нов и все още не се среща често.Както става ясно тук контакт между перката и основата няма да има заради магнитното поле.Перката се движи над статора , което елиминира триенето.Ос съществува , просто разликата , е че при работа се създава магнитно поле , което повдига перката!

Най-разпространените размери за вентилатори са 80мм , 120мм и 140мм , срещат се и 200мм и 230мм и други.

80мм предлагат добър въздушен поток , който може да достигне до 80CFM , но пък са доста шумни.Повечето са с въздушен поток в диапазона 25 и 45 CFM , което ги прави подходящи за системни вентилатори.Има и 80мм с ЛЕД или УВ корпус ,който са предназначени за тези , които искат да предадат малко по-различен вид на кутията си.Може да намерите такива на цена от 3-4лв до 17-18лв.

Публикувано изображениеПубликувано изображение

120мм вентилатори са едни от най-добрите в момента и при тях балансът между CFM, dB и цена е повече от добър.За съжаление по-старите кутии нямат гнезда за такъв размер вентилатори и те не могат да се монтират на тях.Въздушният поток при тях достига до 75 CFM при ниски обороти.При по-високи той може да достигне 85-95 CFM което е впечатляващо.Цената му варира от дестина лева до 40-50лв в зависимост от производителя и характеристиките.

140мм , 200мм , 230мм предлагат още по-голям въздушен поток съчетан с ниски обороти , което значи и тишина.Поддържат се от кутии , които главно са насочени към ентусиасти и овърклокъри.На по-старите кутии просто е невъзможно да се монтират.

Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

Компютърната кутия както казахме е мястото където се събира целият хардуер.Всеки един компонент отделя количество топлина , което трябва да бъде изведено от кутията.Почти при всички ценови класове на кутийте имаме възможност да поставим вентилатори в предната част на кутията (пред хард диска ) и на задния панел под или над захранването.При евтините кутии най-често може да поставим 2х80мм вентилатора пред хард диска или един 120мм , на задния панел положението е подобно.На по-добрите кутии може да има място за вентилатори на долния , горния и страничен капак.

За да получим ефективен въздушен поток трябва да имаме пропорционален CFM или иначе казано колкото въздух вкарвате в кутията , толкова трябва да се изкарва.За пример , ако имате 120мм вентилатор на

предния панел , който вкарва свеж въздух , тряба да имате 120мм вентилатор на задния панел , който извежда извън кутията топлия въздух.

Публикувано изображение

От обща култура всеки знае , че студеният въздух седи отдолу ,а топлия се издига нагоре .С този факт трябва да се съобразим , когато поставяме вентилатори в кутията.Или вентилаторите , които са на задния панел или горния трябва да са така обърнати , че да изкарват топлия въздух навън , а тези които се намират ниско долу в предната част трябва да вкарват въздух .Вентилаторът на захранването също извежда част от топлината в кутията , което значи , че всеки вентилатор , който вкарва свеж въздух в кутията ще подобри работата на PSU-то и ще понижат неговата работна температура.Ако пък имате място за поставяне на вентилатори на горния капак , то той трябва да извежда топлия въздух от кутията.Подобен вентилатор на това място се нарича още (blow whole).Ако поставяте вентилатори на страничния панел или на дъното на кутията те тряба да вкават свеж въздух в кутията.Свежият въздух както го наричам е такъв с температура по-ниска от тази на въздуха в кутията и следователно понижава температурите на компонентите.

Процесорът с видеокартата са елементите на нашата система , които отделят най-голямо количество толина.По тази причина идеята с поставяне на вентилатор на страничния капак на кутията е добра идея.Това е един много ефективен начин да свалите температурата на тези компоненти.

Ето една много добра картинка , която ни показва къде тряба да поставим вентилатор , който изкарва въздух и такъв , който вкарва свеж.

Публикувано изображение

Осигуряването на правилен въздушен поток е само част от задачата ,която трябва да изпълним , за да постигнем максимално добро охлаждане на нашата система.Голямо препятствие могат да се окажат и неправилно подредените и разхвърлени кабели из кутията.

Публикувано изображение

Ето и някой от най-разпространените кутии на нашия пазар и как да създадете въздушен поток в тях:

Синьо-вкарващ вентилатор

Червено-изкарващ вентилатор

Cooler Master Elite 335

Публикувано изображение

На кутията могат да се поставят следните вентилатори:

На предния панел: един 120мм вкарващ свеж въздух вентилатор.

На страничния панел: два 80мм вкарващи свеж въздух вентилатори.

На задния панел: един 120мм изкарващ въздух вентилатор.

Xigmatek ASGARD

Публикувано изображение

На страничния панел: два 80/90/120мм вкарващи свеж въздух вентилатори.

На задния панел: един 80/90/120мм изкарващ въздух вентилатор.

CoolerMaster Elite 430

Публикувано изображение

Поддържа:

На горния панел два 120мм изкарващи топлия въздух вентилатори.

Предел панел: един 120 или 140мм вентилатор вкарващ свеж въздух.

Страничен панел:един 120мм вкарващ свеж въздух вентилатор.

На дъното:един 80/90/120мм вкарващ свеж въздух вентилатор

NZXT Gamma

Публикувано изображение

На страничния панел: два 120мм вкарващи свеж въздух вентилатори.

На горния панел: два 120/140мм вентилатори изкарващи въздух.

NZXT Beta Evo

Публикувано изображение

На горния панел: два 120/140мм вентилатори изкарващи въздух.

Cooler Master Gladiator 600

Публикувано изображение

На задния панел: един 120/140мм изкарващ въздух вентилатор.

На горния панел: един 140мм вентилатор изкарващ въздух.

Cooler Master HAF 912 Plus

Публикувано изображение

На предния панел: един 200мм вкарващ свеж въздух вентилатор.

На страничния панел: един 120/140мм вкарващи свеж въздух вентилатори.

На горния панел: един 200мм вентилатор изкарващ въздух.

Cooler Master CM 690 II Advanced

Публикувано изображение

На предния панел: един 140мм вкарващ свеж въздух вентилатор.

На страничния панел: два 120/140мм вкарващи свеж въздух вентилатори.

На горния панел: един 140мм вентилатор изкарващ въздух.

На дъното: два 120мм вентилатора вкарващи въздух.

С другите видове кутии се процедира по подобен начин ,надявам се сте схванали логиката.Съжалявам за смешните стрелкички , просто никак не ме бива с рисуването.Дано да ви е полезна темата :)

• Харесва ми 37

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Поздравления за обширната и добре написана тема!!! Смятам, че на доста хора ще бъде от полза.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Страхотна тема. Благодаря много. Точно и днес около обяд ми пристига новата кутия: Cooler Master Elite 430 (виждам, че си писал и за нея.) Дали може съвет, поръчах вентилатор към нея: Cooler Master Long Life LED Fan 120mm R4-L2R-20AC 120mm. Знам и че идва със 120 мм отпред. Та този 2-рия къде да го сложа- отзад или отгоре или наистина няма много значение?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Cooler Master HAF932

Публикувано изображение

На предния панел: един 230мм вкарващ студен въздух вентилатор.

На страничния панел: един 230мм или четири 120мм вкарващи студен въздух вентилатори.

На задния панел: един 140мм изкарващ топъл въздух вентилатор.

На горния панел: един 230мм или три 120мм изкарващи топъл въздух вентилатори*.

На дъното: един 140мм вентилатор вкарващ студен въздух.

* - на горният панел може да се постави вместо вентилатори радиатор за водно охлаждане.

Редактирано от Hibernate (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

По този начин може да се подобри въздушния поток във всяка евтина кутия.

Лично изпробвано от мен с 5-6 различни кутии, след модификацията температурите на видео картата и твърдите дисковете падат с около 5-6 градуса.

п.п Снимката е свалена от нета и "разкрасена" от мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Страхотна тема. Благодаря много. Точно и днес около обяд ми пристига новата кутия: Cooler Master Elite 430 (виждам, че си писал и за нея.) Дали може съвет, поръчах вентилатор към нея: Cooler Master Long Life LED Fan 120mm R4-L2R-20AC 120mm. Знам и че идва със 120 мм отпред. Та този 2-рия къде да го сложа- отзад или отгоре или наистина няма много значение?

Сложи го на задния панел на кутията.С какъв охладител си на процесора?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В момента е сглобена просто да се пробва, иначе другата седмица се очаква Атлон 2 Х4 640 на 3.0 ГХз с боксово охлаждане... В момента е с един стар семпрон мисля, на сокет А... :) Просто исках да поработи. Най-вероятно с новия процесор ще взема и още 2 броя 120 мм CM вентилатора, но ме притеснява, че ако сложа на дъното, може да смуче прах. Има ли такава опасност? И най-вече заслужава ли си да се взимат, като ще се кара с вградено видео и няма да се клоква?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Как да постигна по-добър въздушен поток в кутия : SUNNY ATX 350W,Delux M9911

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В момента е сглобена просто да се пробва, иначе другата седмица се очаква Атлон 2 Х4 640 на 3.0 ГХз с боксово охлаждане... В момента е с един стар семпрон мисля, на сокет А... :doh: Просто исках да поработи. Най-вероятно с новия процесор ще взема и още 2 броя 120 мм CM вентилатора, но ме притеснява, че ако сложа на дъното, може да смуче прах. Има ли такава опасност? И най-вече заслужава ли си да се взимат, като ще се кара с вградено видео и няма да се клоква?

Ако искаш да постигнеш по-ниски температури на дъното и процесора ще си заслужава.Но според мен щом няма да има клок , си сложи една 120ка на задния панел и с тази на предния ще се посигне достатъчен въздушен поток на този етап!

Вероятно на предния панел могат да се поставят 2х80мм вентилатора (пред харда) , един ще бъде достатъчен според мен.Слагаш го по такъв начин , че да вкарва въздух.На страничния панел гледам , че може да се сложи 1 80мм вентилатор , направи го да вкарва свеж въздух и по този начин ще обдухва видеокартата , дъното и процесора.На задния панел може да се сложи 2х80мм вентилатора.Един ще бъде достатъчен , постави го на долното гнездо , така че да изкарва топлия въздух от кутията.
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

разгледах внимателно това което е за CM HAF-912 Plus , но ме притеснява , че кутията има отвор за охлаждане там където се поставя захранването ! Скоро ще взема 200мм вентилатор за горният капак ! За страничният капак 120мм ще ми свърши ли работа ?!

Редактирано от iliev72 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вероятно на предния панел могат да се поставят 2х80мм вентилатора (пред харда) , един ще бъде достатъчен според мен.Слагаш го по такъв начин , че да вкарва въздух.На страничния панел гледам , че може да се сложи 1 80мм вентилатор , направи го да вкарва свеж въздух и по този начин ще обдухва видеокартата , дъното и процесора.На задния панел може да се сложи 2х80мм вентилатора.Един ще бъде достатъчен , постави го на долното гнездо , така че да изкарва топлия въздух от кутията.

:doh:

Най-евтиния 80мм вентилатор е на цена 5-6лв http://www.dekada.com/catalog/fans-80mm-c-22_23.html?osCsid=8c59f841d290c6e6ad0236de676ec595

Ако държи да са безшумни и светещи цената скача до 10-15лв за брой.

а като гледам се нуждае и от качествено захранване.

При финансова възможност бих сменил кутия с нещо такова.

Публикувано изображение

COOLER MASTER ELITE 430 BLACK 400W PSU http://911.bg/a2/offers.asp?p=4805462&id=4206

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

:doh:

Най-евтиния 80мм вентилатор е на цена 5-6лв http://www.dekada.com/catalog/fans-80mm-c-22_23.html?osCsid=8c59f841d290c6e6ad0236de676ec595

Ако държи да са безшумни и светещи цената скача до 10-15лв за брой.

а като гледам се нуждае и от качествено захранване.

При финансова възможност бих сменил кутия с нещо такова.

Публикувано изображение

COOLER MASTER ELITE 430 BLACK 400W PSU http://911.bg/a2/offers.asp?p=4805462&id=4206

Значи ми трябват 3 80мм вентилатора , покажете някои които да са тихи но ефикасни. Компютърът е от три години и захранването не ми е правило проблеми.Захранването (SUNNY ATX 350W P4) Ще може ли да издържи тези 3 80мм вентилатора + конфигорацията която имам :AMD ATHLON 64 X2 4200+ 2.21GHz(BOX) , 4GB RAM DD2 800MHz , Nvidia 9500GT 512MB 128-bit , Gigabyte GA-M56S-S3 .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

разгледах внимателно това което е за CM HAF-912 Plus , но ме притеснява , че кутията има отвор за охлаждане там където се поставя захранването !

Скоро ще взема 200мм вентилатор за горният капак ! За страничният капак 120мм ще ми свърши ли работа ?!

Захранването не пречи на вентилатора на долния капак има няколко сантиметра между тях.За страничен ще ти свърши работа 120мм!

Значи ми трябват 3 80мм вентилатора , покажете някои които да са тихи но ефикасни. Компютърът е от три години и захранването не ми е правило проблеми.Захранването (SUNNY ATX 350W P4) Ще може ли да издържи тези 3 80мм вентилатора + конфигорацията която имам :AMD ATHLON 64 X2 4200+ 2.21GHz(BOX) , 4GB RAM DD2 800MHz , Nvidia 9500GT 512MB 128-bit , Gigabyte GA-M56S-S3 .

На този етап , въздушния поток при теб не е най важен , бих послушал петьо!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

разгледах внимателно това което е за CM HAF-912 Plus , но ме притеснява , че кутията има отвор за охлаждане там където се поставя захранването !

Скоро ще взема 200мм вентилатор за горният капак ! За страничният капак 120мм ще ми свърши ли работа ?!

Какво те притеснява отвора на дъното който е за да смуче студен въздух от там вентилатора на захранването?

За страничния капак има отвори за 120 и 140мм вентилатори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Значи добре съм се ориентирал :) взимам 2 вентилатора и съм готов вече да почна с клокването на процеора и видеото :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

На този етап , въздушния поток при теб не е най важен , бих послушал петьо!

Според мен е важен искам да вкарвам студен въздух който да охлажда видеото(най-вече),процесора и дъното , и от някъде да искарвам топлия(врял от видеото че нормалната и температура е 55 градуса , а при игри и до 80).Пари за нова кутия нема да давам , затова ви питам да ми кажете 3 винтелатора тихи но ефективни на добра цена(изгодна :cool:).

Редактирано от valkosoft (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Според мен е важен искам да вкарвам студен въздух който да охлажда видеото(най-вече),процесора и дъното , и от някъде да искарвам топлия(врял от видеото че нормалната и температура е 55 градуса , а при игри и до 80).Пари за нова кутия нема да давам , затова ви питам да ми кажете 3 винтелатора тихи но ефективни на добра цена(изгодна :baby:).

80мм вентилатори са шумни и не особено ефективни.

3 вентилатора средна хубост са си 30лв, ако решиш да вземеш и някакъв фан контролер още поне 25лв и то по-добре да си купиш нова кутия.

Минал съм по този път в старата кутия "налях" един куп пари за вентилатори и освен шум нищо не постигнах.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Все пак къде да сложа вентилатори(1 или 2) за да искарват топлината от видео картата. Харасах си тези двата

Arctic Cooling Arctic Fan F8 TC - 80mm/500-2000rpm

Noiseblocker 80mm NB-BlackSilentFan X2 Rev3.0 + Slics 1800rpm

ако не са добри предложете ми някои по-добри до 12 лева за бройка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Такааа. Малък проблем. Не са видяли, че съм поръчал 2 бройки вентилатори, за това ми пратиха само 1. И така налични имам общо 3 вентилатора 120 мм. Знам, че е най-добре да са четен брой и половината да вкарват, половината да изкарват, но поръчка специално за 1 вентилатор няма да правя. Та този 3-тия как е най-добре да го разположа? Кутията ми е Cooler Master 430 със 1 фабричен 120мм вент който вкарва от пред и 1 CM 120 мм, 2000 оборота който изкарва въздуха зад процесора. Имам място да сложа над процесора (2 места, но заради РАМ паметта едното е недостъпно), от долу до захранването и от страни на капака. Ползвам вграденото видео. Разполагам и със ФАН контролер за 800-2000 оборота. Вентилатора който ще слагам е също Cooler Master 120 мм 2000 оборота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Такааа. Малък проблем. Не са видяли, че съм поръчал 2 бройки вентилатори, за това ми пратиха само 1. И така налични имам общо 3 вентилатора 120 мм. Знам, че е най-добре да са четен брой и половината да вкарват, половината да изкарват, но поръчка специално за 1 вентилатор няма да правя. Та този 3-тия как е най-добре да го разположа? Кутията ми е Cooler Master 430 със 1 фабричен 120мм вент който вкарва от пред и 1 CM 120 мм, 2000 оборота който изкарва въздуха зад процесора. Имам място да сложа над процесора (2 места, но заради РАМ паметта едното е недостъпно), от долу до захранването и от страни на капака. Ползвам вграденото видео. Разполагам и със ФАН контролер за 800-2000 оборота. Вентилатора който ще слагам е също Cooler Master 120 мм 2000 оборота.

Експериментирай, първо го сложи да вкарва от страни и виж температурите за 1-2 дни как са, след което го сложи отгоре да изкарва и пак следи какви температури държи!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тоест имаш 3 вентилатора , 1х120 отпред вкарва , 1х120 отзад изкарва топлия въздух и питаш за третия къде да сложиш?Аз бих се възползвал от мястото на страничния капак и там ще го сложа.По този начин ще обдухва дъното и ще доставя свеж въздух на охлаждането на процесора.Така ще постигнеш по-ниски температури на процесора , дъното и следователно на вграденото видео!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Daredevil_666, много добре написана статия!

Бих добавил само, че при добър въздушен поток при затворена кутия температурите са по-ниски от колкото на отворена.

И още нещо, пропуснал си да отделиш внимание на филтрите за прах, защото при добре обдухваната кутия обема въздух който преминава през нея е много голям и за много кратко време вътре се събира огромно количество прах.

Лично аз съм пробвал много модели филтри, но съм най-доволен от ТЕЗИ, защото се почистват много лесно и стават за всякакви кутии.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Daredevil_666, много добре написана статия!

Бих добавил само, че при добър въздушен поток при затворена кутия температурите са по-ниски от колкото на отворена.

И още нещо, пропуснал си да отделиш внимание на филтрите за прах, защото при добре обдухваната кутия обема въздух който преминава през нея е много голям и за много кратко време вътре се събира огромно количество прах.

Лично аз съм пробвал много модели филтри, но съм най-доволен от ТЕЗИ, защото се почистват много лесно и стават за всякакви кутии.

Ако имаш желание напиши няколко думи за филтрите.Аз засегнах само създаването на въздушен поток и не съм вметнал няколко реда за филтри и фан контролери :cool: , преходници от 12 към 5 волта и подобни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Преди видеокартата ми стигаше 85 градуса а захранването ми шумеше доста, а стоковия вентилатор на процесора дори и след смазване беше нетърпим, след поставянето на 1х120мм (наложи се рязане на кутията) и 2х80мм видеокартата обичайно е 65 градуса , смазах и вентилаторите и подредих кабелите. Хардовете доста шумяха и ги вързах с ластици в CD слотовете, което обра вибрациите и шума по кутията.Сега компютъра ми е много по-тих и температурите значително паднаха. Планувал съм смяна на охладителите на видеокартата и процесора естествено, но чакам да се стопли малко. Ето ви пример как с кутия от 50 лева да постигнете добър поток, защото фабричните отвори за вентилатори не охлаждаха така, а и доста шумяха вентилаторите като ги поставя там , сега нямам този проблем. Дано съм бил полезен!

Редактирано от kichuka (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.