Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Daredevil_666

Постигане на максимално добър въздушен поток в кутиите ни.

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Темата е много добра жалко че не си сложил и за новото поколение перки на CM турбина. :rolleyes:

picture.html

Редактирано от Williams (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди видеокартата ми стигаше 85 градуса а захранването ми шумеше доста, а стоковия вентилатор на процесора дори и след смазване беше нетърпим, след поставянето на 1х120мм (наложи се рязане на кутията) и 2х80мм видеокартата обичайно е 65 градуса , смазах и вентилаторите и подредих кабелите. Хардовете доста шумяха и ги вързах с ластици в CD слотовете, което обра вибрациите и шума по кутията.Сега компютъра ми е много по-тих и температурите значително паднаха. Планувал съм смяна на охладителите на видеокартата и процесора естествено, но чакам да се стопли малко. Ето ви пример как с кутия от 50 лева да постигнете добър поток, защото фабричните отвори за вентилатори не охлаждаха така, а и доста шумяха вентилаторите като ги поставя там , сега нямам този проблем. Дано съм бил полезен!

На задния панел на кутията постави ли вентилатор да извежда топлия въздух?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На задния панел на кутията постави ли вентилатор да извежда топлия въздух?

1 8-ца но доста шуми и мисля да изрежа решетките за да станат чисти отвори , за да няма пречки на въздука и да се намали шума (за момента съм я вързал на по-слабия волтаж) тогава мисля да поставя 2бр. http://www.dekada.com/catalog/arctic-fan-f8-pro-tc-80mm5002000rpm-p-627.html

:)

Редактирано от kichuka (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сериозен проблем се появи снощи! Компютъра почна да шуми адски много при което видях че температурата на хардовете е 50С и шумят адски, видеокартата си беше 68 и т.н. Хардовете бяха в горния край на компа и не ми се даваха пари за вентилатор,затова ги увих във вата и ги поставих долу и резултата веднага е на лице и за мое очудване видеокартата смъкна 4-5 градуса, което не го очаквах. Така, че който тепърва се захваща да помисли и за хардовете -да ги постави по пътя на въздушния поток (ако не му се дават пари за охлаждане).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смених jar-ската кутия с CM 335. Ето я и нея Публикувано изображение

Окачил съм хардовете на ластици

Долу отпред мисля да сложа този отпред, а отзад този. Надявам се да си остане тихичко, защото следкато окачих хардовете на ластици нивото на шума е почти на минимум, някой ако ги е пробвал нека си каже впечатленията и ако е доволен да отивам да си ги купувам утре :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е моята кутия отвътре Публикувано изображениеПубликувано изображение

,а така иглежда отвън Публикувано изображениеПубликувано изображение

Това са температурите при 21 градуса в стаята!

Отпред има 2х120мм Cooler master 69CFM,отзад има още един такъв, а отстрани има CM 80mm,който ще махна когато сменя охлаждането на процесора...

само незнам защо немога да регулирам оборотите на вентилаторите от SpeedFan-a, регулират си се сами променят се, отчита им оборотите, но немога да ги променям ръчно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам няколко въпросчета дето се се чудя къде да ги задам. За улеснение съм ги номерирал всичките. А)Обем въздух. Видях, че всеки вентилатор може да вкарва/изкарва някакъв обем въздух за единица време. (1)Тук към какво се стремим? (2)По-голям обем въздух да влиза и съответно да излиза от кутията така ли? (3)Или с други думи, 2х80мм отпред + 2х80мм отзад е по-добре от 1х80мм отпред + 1х80мм отзад така ли? Б)Скорост на въздуха. (4)Има ли значение скоростта на въздуха в кутията? (5)Ако сложа 1вент оотпред и 1 идентичен вент. отзад скоростта на възд. поток ще бъде ли същата каквато ще е, ако сложа 2 вент. отпред и 2вент. отзад? (6)Също за намаляване на температурата на елемнтите стремим ли се към ураган в кутията? В)Температура. Това може да ви се стори тъпо, но все пак ще питам. (7)Ако температурата на въздуха е 20гр.Ц и с него духам в радиатора на процесора с примерно 20m/s, на радиатора граничната минимална възможна температура 20гр.Ц ли ще е или в зависимост от скоростта на духане може да се намали още примерно, ако скоростта нарастне на 40m/s, а температурата на въздуха е същата, може ли темп на радиатора да се намали под 20гр.Ц? Г)Налягане. Ясно ми е, че ако имам 2 входни 80мм и 1х80мм изходно ще се получи някакво повишено налягане в кутията и обратно, ако имам 1 отпред и 2 отзад ще се получи по-ниско налягане на въздуха в кутията. (8)Въпросът ми е на какво и как влияе това? Д)Решетки. (9)Защо ми се струва, че махането на решетките намалява, на тези места където ги има, въздушното съпротивление идващо от решетките и така възд. поток става де да знам по-бърз ли, по-голям като количество ли, по тихо ли става? (10)Има ли смисъл да ги няма тези решетки? Е)(11)Какво става когато се закачат два вентилатора един след друг? (12)Обемът, скоростта или някакво налягане се увеличават след 2тория вент. или си остават същите каквито са били след първия вент. ,демек нищо? Ж)Шум. (13)Как за бога се редуцира?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

(A) Колкото повече по-добре!

(1)Стремим се към максимално най-добрия въздушен поток за съответната кутия (при всички кутии възможностите са различни) (2-3)Добре е количеството входен и изходен въздух да са равни, или ако не са за предпочитане е входния въздух да е повече , но задължително трябва да има изкарващи вентилатори !

(Б) повече или по-големи вентилатори винаги е по-добре отколкото по-малко или по-малки

(В) Не съм сигурен, но мисля, че дори и стайната температура е трудно да се достигне с въздушно охлаждане, защото всяка една част грее няма как да е на стайна температура (според мен), а дори и да го постигнеш с въздушно охлаждане шума ще е непоносим, но доколкото знам няма компонент, който да не изтърпи температура от 50-60 градуса при натоварване.

(Г) Безсмислено, е изходящия въздух да е повече от входящия. Най-малкото няма да е достатъчно количеството свеж въздух и ще се получи въпросния вакум, което не е желателно.

(Д) От личен опит знам, че решетките създават съпротивление на въздушния поток, няма да има кой знае каква разлика в температурата, но в шума определено ще има!

(Е) Моите съм закачил с това ,най-добре е да си закупиш някакъв фен контролер, ако нямаш място на дъното за всички вентилатори или софтуерна възможност да ги регулираш!

(Ж) За съжаление, трудно е да се постигне добър въздушен поток с ниско ниво на шум, но не е невъзможно! Най-добрия вариант е да се слагат колкото се може по-големи вентилатори, на по-ниски обороти.

Аз лично се преборик с шума, чрез този фен контролер . За съжаление нямах възможност на кутията да сложа 5,25" фен контролер, за да контролирам няколко вентилатора по отделно, затова закачих двата най-шумни към този фен контролер и при игри увеличавам оборотите на видеокартата с RivaTuner, а на вентилаторите в кутията с контролера и температурите се балансират доста добре.Шума доста се покачва, но по време на игра няма значение, защото компютъра не се чува от звуците на играта.

Дано да съм бил полезен и ясен :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето една моя идеа: виж картината която сьм прикачил. червена черта - топьл вьздух (излизаш от кутията) , Синя - студен (влизаш в кутията) , Зелена - за означаване за кое място се говори в текста. Ако не искате да сваляте ето ви линк - http://img824.imageshack.us/i/cirkulaciq.png/

cirkulaciq.bmp

Редактирано от redandblackftw (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много ми помогна :) А да питам ако 2 вентилатора искарват и 1 вкарва или обратното има ли някакъв проблем или не е желателно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично съм с 2 вкарващи вентилатора и 1 изкарващ. Просто ми объркаха поръчката и получих 1 вентилатор по-малко. Зависи от това как ще ги разположиш и от кутията. Във смисъл как точно ще се получи потока на въздуха. При мен с еполучи добре, като имам вкарващ отпред на кутията, изкарващ отзад и вкарващ отстрани на капака. Но зависи от самият поток как ще се получи, а той зависи от препядствията на пътя и самата кутия. Много е относително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично аз при това положение бих сложил при възможност на кутията един вкарващ и два вадещи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този тип на закрепване на перката към статора

Шефе без да се обиждаш, ама ако лепнеш перката за статора няма да се завърти близките 10 века Поне :) Разгледай си добре първата катринка и прочети какво пише! Иначе евала за темата :speak: Редактирано от radislav (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,хора. Искам съвет - кутията ми е без затварящите капаци (не питайте) .. Как мога да подобря циркулацията на въздуха? Имам места за 2 малки FAN-чета отзад. Все пак трябва да сложа и някакъв отпред , ако се наложи ще измисля нещо . Но има и друг проблем - ако примерно си взема дори само 2 вентилаторчета (тези , които ще изкарват въздуха отзард (топлия въздух) ) къде ще ги включа? Смисълл.. имам само 1 свободна щипка от захранването .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кои капаци нямаш? Ние тук да не сме ти врачки. Капак имам на кофата за боклук, но на компютъра нямам. Обясни, дай снимки ако трябва. Не можем да знаем каква ти е кутията, нито нищо. Помисли си малко колко абсурдно звучиш! Виж правилата и тогава пиши!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

значи и аз съм навит да си направя потока с малко модинг на кутията всичко става отпред 1 120 ка отзад за сега 1 90 отгоре се реже 1 дупка в кутията и се напасва 1 120 ка модвам кутията режа 1 вия капак слагам плексиглас на него се приспособява 1 200 мм перка, за да обдухва мн добре всичко вътре после затварям отсякаде чудя се дали да не ви открадна идеята за CD + DVD шкафчетата и да сложа 1 вентилатор и там и накрая затварям кутията отсякаде д-р идея дето ми дойде с срещу 200мм перка на страничния капак да сложа 2 ра 200мм, за да изкарва, но пак рязане и даже приспособяване на самата перка ще се получи я споделете не е ли по-добре на всеки вентилатор да има грил, за да не стане някоя мизерия че в момента примерно ми настръхват косите като се сета, че може да се оплете някой от кабелите в някой от вентилаторите П.П. мисля си дали + всичките тия охладители реже се дупка под кутията (която предварително е повдигната) и там се слага 1 90 ка

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кои капаци нямаш? Ние тук да не сме ти врачки. Капак имам на кофата за боклук, но на компютъра нямам. Обясни, дай снимки ако трябва. Не можем да знаем каква ти е кутията, нито нищо. Помисли си малко колко абсурдно звучиш! Виж правилата и тогава пиши!

Капаците от страни на кутията , ето тези (в случай че не си чувал за такива ..!) http://multimedia.kolko.bg/image/200x200/not-specified-case-accessorie-steel-net-fan-bg-507865.jpg?1295994492 . Не знам каква е кутията , но май ще се оправя с циркулацията на въздуха. Само ме интересува как да свържа 4 FAN-чета , като имам само една свободна щипка от захранването :?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Daredevil_666, много добре написана статия!

Бих добавил само, че при добър въздушен поток при затворена кутия температурите са по-ниски от колкото на отворена.

И още нещо, пропуснал си да отделиш внимание на филтрите за прах, защото при добре обдухваната кутия обема въздух който преминава през нея е много голям и за много кратко време вътре се събира огромно количество прах.

Лично аз съм пробвал много модели филтри, но съм най-доволен от ТЕЗИ, защото се почистват много лесно и стават за всякакви кутии.

Много ми хареса мнението на софиянеца @androns :Dи бих искал да добавя моето мнение относно филтрите.

Прахът в повечето случаи е основната причина за проблемите с компютрите и други електронни устройства или иначе казано, а също така е доказано, че той е причина за повече от 70% от всички хардуерни проблеми. Било то пряко или косвено.

Топлината, която компонентите създават в изчислителната процес, трябва да бъде разсеяна от тези части, за да работят добре. По-голямата част от системи използват комбинация от радиаторите и въздушен поток, за да решат въпроса. (тук не става въпрос за водни/течни охладители)

Радиаторите са предназначени за изтеглянето на топлината от неговия източник и да го прехвърлят на движещия се въздух, който ще го разсейва допълнително. Въздухът, който вентилаторите напомпват в компютъра, може да съдържа всичко от прах, дим, мръсотия и дори малки насекоми. В този процес голяма част от тези частици остават върху вентилаторите, а по-големите и по-тежките от тях ще се натрупат постепенно от вътрешната страна на компютъра и върху всички негови компоненти. Тъй като с натрупва прах във всички кътчета на вашия компютър, нормален въздушен поток ще бъде възпрепятстван, което ще доведе до повече и по-фини частици да бъдат хванати. т.е. това постепенно довежда до прогресивно нарастване на праха.

Компонентите и частите, които предоставят и подпомагат охлаждаща функция, са най-тежко засегнатите, защото са проектирани за преминаване на голям въздушен поток през тях. Това включва, вентилатори, радиаторите, въздушни перки, канали и радиатори.

Освен ако не сте в чиста от прах стая,(а такава се създава доста скъпо), натрупване на прах и мръсотия не може да бъде предотвратено и въздухът постоянно ще бъдат набит в компютъра ви, в резултат на въздушния поток, създаден от вентилаторите.Топлината на компоненти в кутията постепенно ще нараства в резултат на продължителната работа на вентилаторите и проблемът ще се мултиплицира.

Това ще се отрази значително на работата на компютъра. Потребителят може да забележи, че компютърът става бавен или зависва все по-често. Вентилаторите могат да започнат да стават по-шумни и ако не се вземе навреме решение, може в крайна сметка може да се стигне и до тяхното спиране, а в някой случаи и до загуба на важни компоненти от компютъра, оставени без охлаждане. Това води неприятности с компютрите, също и до допълнителни разходи по непланиран ремонт.

Всеки е изпитвал неудобството да чисти радиатора на микропроцесора, а още по неприятно е за някои по-мощни видеокарти. А в тази манипулация, доста често могат да се разместят някои компоненти, да бъдат прогорени от статично електричество(особено паметите) или да бъдат засмукани от прахосмукачката някои части...

В най-лесният начин да спре непрекъснато натрупване на прах е чрез премахване на прах от входа на въздушния поток, като най-лесният начин да направите това е монтаж на компютърни филтри на входа/вкарващите вентилатори.

Също така имам особено мнение относно позитивното и негативното налягане в кутията.

Горещо препоръчвам да се използва охлаждане на кутията с позитивно налягане(т.е. създаване на повишено налягане в кутията).

Това има няколко предимства:

1. Контролиран е достъпа на чист/пречистен въздух. Знаейки кои са вкарващите вентилатори, то лесно може да се постави на тях филтри.

2. Използвайки филтри, то това постепенно и регулярно ще предизвиква намаляване на входящия поток (но контролирано и в повечето случаи лесно за обслужване). Има един коефициент на намаляване на въздушния поток/въздушно съпротивление (F). Ако изчислявате налягането в кутията, слагайте този коефициент около 15, за вентилаторите с филтри, т.е. намалява се дебита им с 15%! Просто само за пример, този коефициент може да стане и 70% при запушване на филтрите.

3. Положително налягане не е опасно още повече облекчава работата на важни компоненти, като захранването.

4. Негативното наляга довежда до вкарване на замърсен въздух от всяка налична цепнатина, а пълното херметизиране на кутията е практически невъзможно, а в повечето случаи и нежелателно.

И една препоръка към пишещите, ползвайте правилните параметри на въздушния поток. Никъде не чух някой да спомене за дебит... А точно този параметър, заедно с температурата на въздуха, е определящ за извършването на топлообмена. Е има има и други параметри, но тук няма да се занимаваме с термодинамика, нали? (CFM - cubic feet per minute - кубически футове за минута или CE/БДС е кубически метри за минута - дебит)

Ето и някои препоръки:

-Оправете си окабеляването в кутията. Стегнете ги в сноп, ако може ги дръпнете отзад на картата. Това ще ви се отблагодари с подобрен и по тих въздушен поток.

- Гледайте да поставяте вкарващия вентилатор отпред за по-лесно почистване на филтъра.

- Никога не поставяйте вентилатори на изходящите вентилатори, това е излишно и ще затрудни тяхното почистване.

-Никога не поставяйте филтър на захранващия блок. При неговото запушване може да изпуши и той :D

Помислете върху думите ми, може и да съм прав...

Редактирано от Lokoto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

hi-all пак съм аз . Вие със какво си почиствате кутиите със какъв препарат кажете ми няколко съвети за почистване . може би утре ще кача снимки .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

hi-all пак съм аз . Вие със какво си почиствате кутиите със какъв препарат кажете ми няколко съвети за почистване .

може би утре ще кача снимки .

С въздух под налягане и четчица

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

hi-all пак съм аз . Вие със какво си почиствате кутиите със какъв препарат кажете ми няколко съвети за почистване .

може би утре ще кача снимки .

Аз лично я почиствам с мек парцал (мисля че се казва "неопренова кърпичка"; кърпичката от ТВ-то) и внимателно с прахосмукачката, без да драскам, изсмуквам прахта от всеки компонент(включително от кутията).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

само малко уточнение. сачмените лагери специално при компютрите се разбиват в пъти по бързо от втулковите с достатъчно масло...

причината е че втулката може да носи в пъти по голям товар... сачмите правят лагера да контактува в точки и това е причината той да се разбива, докато втулковият може да носи много по голям товар поради площта на която се разпределеля. това е и причината в автомобилите стартера, разпределителния и коляновия вал да са на фтулки (колелата пък са на конусни лагери, торсионното окачване също, каретата също имат сачми, и обикновено са гресирани, за целия живот на колата обаче се сменят и се регулира тяхната хлабина)... старите харддискове също се правеха със втулкови лагери (такива са максторите от серията OLO, например 6Y80L0 и 6Y40L0), но качеството на изработка е съвсем друго спрямо вентилатор за 3лв (това че двигателчето е производство на панасониk (NIDEC) не ми пречи да ги отъждествявам с най големите боклуци - просто има ли лаптопа вентилатор от тая марка той със сигурност е неразглобяем и се разбива)... шумът от фтулковите вентилатори е много по нисък от тоя при сачмените (при наличието на достатъчно смазка). аз нямам нито един сачмен вентилатор в кутията си... и компа не се чува като е пуснат (на захранването и на процесора се регулират, а на видеото е пуснат на 7 волта) но всичките вентилатори съм ги смазал с MoS2 грес...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

само малко уточнение. сачмените лагери специално при компютрите се разбиват в пъти по бързо от втулковите с достатъчно масло..

Напълно не съм съгласен, както с извода ти, така и с аргументите.

Не искам да обяснявам с "думи прости", но следва малко да поучиш или прочетеш.

Ето ти една статия : http://www.fuelchill...ticles.php?id=3

Големият недостатък на сачмените лагери е, че са шумни и в процеса на експлоатация стават още по-шумни.

За втулковите лагери е изключително важно как се монтират, защото те са проектирани основно да поемат натоварването, когато оста на въртене е хоризонтална. При вертикално разположение на оста (т.е. когато вентилатора е поставен на горния капак на кутията) или е под ъгъл, лагерът се разбива много бързо.

А с каква грес го смазваш - зависи от вентилатора, по точно как е проектиран и как е изработен. Така че няма универсална смазка - тя зависи от модела, времето за експлоатация, условията на експлоатация и ред други неща.

Редактирано от Lokoto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ще се включа относно смазването на вентилаторите: силиконовата грес е за предпочитане. Също може с бързооборотна грес или технически вазелин, който е най-евтин. След внимателно разглобяване, повърхностите се почистват добре, след което нанасяте тънък слой или малко количество. Преди няколко дни смазах 4 вентилатора с технически възелин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...