Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Психологическото въздействие на чалгата

Препоръчан отговор

Не е хубаво да се блокира допамина в мозъка,мда

:cool:

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=169352

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 124
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Голата плът продава - факт!Не е важно дали имаш нужните гласови данни , за да пробиеш в чалга бранша , нужна е само добра визия , която да коренспондира с вида на жените , практикуващи най-старата про

Обикновено каквото слушат родителите, това свикват да слушат и децата. Чалгата е на почит в България, което никак не ми харесва, но...кой каквото харесва, това да слуша.   Колкото до пс

Един виц по темата:   Учителката пита: Кой от вас обича да слуша чалга? Всички вдигат ръце, но само едно момиченце на последния чин не вдига. Учителката пита: Ти защо не вдигаш ръка? Т

Публикувани изображения

Друго обяснение, което съм чувал от нейните фенове, е, че понеже сме балканска нация, ни е в кръвта да слушаме подобна музика. Лично аз не виждам смисъл в това, но е факт, че за някои хора това е добро обяснение. :)

Обяснението е много просто и носи името "макам". Макамите са набор от типични за Ориента и Балканите ладове, залегнали дълбоко в етническата музика, както и в ритмиката и тоналността на нашия говор. Те са толкова дълбоко набити, че неминуемо изскачат на повърхността при всеки удобен случай...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обяснението е много просто и носи името "макам". Макамите са набор от типични за Ориента и Балканите ладове, залегнали дълбоко в етническата музика, както и в ритмиката и тоналността на нашия говор. Те са толкова дълбоко набити, че неминуемо изскачат на повърхността при всеки удобен случай...

Може, но това е културен феномен, а не ни е заложен генетично "да ни е в кръвта". А и чалгата не се базира на нашия фолклор, а на побългарени сръбски, гръцки, турски и цигански песни. :rolleyes:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може, но това е културен феномен, а не ни е заложен генетично "да ни е в кръвта".

Така е, прав си. Въпросният израз е само метафора. Но пък на мен ми кипна кръвчицата, когато на представление на Riverdance излезнаха едни каки да тропнат едно бързо македонско хорце...

А и чалгата не се базира на нашия фолклор, а на побългарени сръбски, гръцки, турски и цигански песни. :rolleyes:

Е, тези музики също почиват на въпросните маками - Хиджас, Карджагар, Мюстаар, Хузам, Султани Йегяк, Суузинак и Хиджаскяр. За това ти казвам, че чалгицата е много лесна за възприемане. Защото ни звучи познато, мило и родно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За това ти казвам, че чалгицата е много лесна за възприемане. Защото ни звучи познато, мило и родно.

Има го и този момент. Но аз съм забелязал, че когато чуя някоя сръбска или гръцка песен, може и да ми допадне, но същата песен, изпята лошо от някоя наша чалга звезда и с някакъв цветущ текст, предизвиква съвсем друга реакция. :cool:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, аз само опитах да дам обяснение на конкретна част от феномена. Не обсъждам музикалните умения на изпълнителите, смислеността на текста, характерния поведенчески модел и останалите атрибути на съвременния поп-фолк. Пошлостта никога не ме е привличала. Но, пък няма да скрия, че с кеф бих си изслушал едно "Едерлези"...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, аз само опитах да дам обяснение на конкретна част от феномена.

Аз съм съгласен с това и не го отричам. Нашата култура не съществува в изолация. Но при чалгата проблемът не е толкова музикален, колкото културен и социален, защото тя изповядва определена ценностна нагласа, която намира широк прием. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не съм запозната с въпросните ладове, но знам, че комбинацията между зурни и майчиния ми български език звучи пошло и невероятно вулгарно. Аз съм абсолютно наясно къде съм родена и живея, как звучи музиката на Балканите и имам тази чувствителност към музиката на региона /за което отчасти говори darkterminal/, неведнъж съм декларирала и интерес към различни етностилове; но никога няма да бъда толерантна към тази музика, докато слушам ориенталски маанета и подвиквания с текст на книжовен български език, независимо дали е лирика или ‘пари-коли-жени’. ред. : Дарки, "Едерлези" далеч не е чалга :) Това е песен, за която трябва определено настроение. И чувствителност. Балканска.

Редактирано от chain_reaction (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм съгласен с това и не го отричам. Нашата култура не съществува в изолация. Но при чалгата проблемът не е толкова музикален, колкото културен и социален, защото тя изповядва определена ценностна нагласа, която намира широк прием. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Неприятен факт, но тук чалгата е само част от цялата картинка. Тя е перфектно допълнена от рапЕрите - едни такива дето се обличат много смешно, като някакви афро-американски пудри и пеят за "кози барабонки" и "на пазара дърпам чанти". После идват цял куп метъли, пънкове, гащници-скейтъри и 'секви други хейтъри, заедно с шумната им музика, дето серaт и повръщат по парковете, налитат на бой и драскат по стени, паметници и подлези. После пък, изскачат ония никаквите дето се друсат с лепило, стаф, хапове и други щуротии и се търкалят напикани по автобуси, спирки и подлези... Офф, не ми се продължава щото са много и нито едните не са цвете. Да се чуди човек откъде излизат свестните хора?

Ооооооо Кака, много ми е драго да те видя пак :) Приеми дълбоките ми уважения!

Аз не съм запозната с въпросните ладове, но знам, че комбинацията между зурни и майчиния ми български език звучи пошло и невероятно вулгарно.

Надявам се тук не слагаш в същия кюп и петричките и южно-странджанските хора. Където зурните пищят на общо основание!

ред. : Дарки, "Едерлези" далеч не е чалга :) Това е песен, за която трябва определено настроение. И чувствителност. Балканска.

При цялото ми уважение към теб, ще потвърдя, че именно това е чалга и за мен си е приемлива. Тоя новия боклук си заслужава името, което носи поп-фолк. Инак си права и не е само "Едерлези". "Ме лени попи", "Йорговани", "Каба зурна кючек" всичките искат да ги чуеш с "кръвчицата" инак не става...

Редактирано от darkterminal (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има го и този момент. Но аз съм забелязал, че когато чуя някоя сръбска или гръцка песен, може и да ми допадне, но същата песен, изпята лошо от някоя наша чалга звезда и с някакъв цветущ текст, предизвиква съвсем друга реакция. :)

Музиката една и съща-ама текста жална ти майка мда.

Аз нямам нищо против кавърите-ок,крадете-но го направете по-хубаво,по-качествено,по-стойностно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз вече й се радвам ... има толкова много излишни хора, които ако НЕ слушаха чалга, щяха да ни досаждат с проблемите си. НЕ че сега не го правят, но поне чалгата им действа малко или много терапевтично и изживяват емоции, които не са способни да намерят в реалния живот ... Така, че нека има чалга ... звучи малко плоско ... но по-добре простаци, отколкото простаците да се правят на много умни и без това вече плъзнаха в университетите, няма отърване!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Чалгата влияе толкова ефективно, защото нейните послания са първични и елементарни, а музиката действа раздвижващо на хората, като и самият танц не е чак толкова сложен. Тя залага на желания, които не са достъпни за всички, но се явява техен заместител, и когато човек се потопи в атмосферата, която чалгата създава, вижда света с други очи. За жалост, тази култура има голямо влияние, и много трудно може да се избяга от нея, защото тя е навсякъде около нас. Интересно е защо точно чалга културата има талкова много почитатели. :wors:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е.Чалгата поражда желания,които са лесно изпълними - евтина кръчма,евтино питие,евтина компания и първична "веселба" без задръжки. Чалгата ти помага да забравиш лесно проблемите,защото не те кара да мислиш. Може би тъкмо по тази причина има толкова много почитатели?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е.Чалгата поражда желания,които са лесно изпълними - евтина кръчма,евтино питие,евтина компания и първична "веселба" без задръжки.

Чалгата ти помага да забравиш лесно проблемите,защото не те кара да мислиш.

Може би тъкмо по тази причина има толкова много почитатели?

Точно така. Пусни на чалгар класическа музика и се наслаждавай на неописуемото изражение, предизвикано от непосилния опит да осмисли това, което чува.

За всеки влак си има пътници - всеки да слуша това, което му харесва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно е защо точно чалга културата има талкова много почитатели. :cool:

Няма такава култура, а чалгата е за хора, на които тази музика е изместила мисленето :rolleyes:

Редактирано от Madam_Cruella (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма такава култура, а чалгата е за хора, на които тази музика е изместила мисленето :D

"Културата" е система от ценности, чрез които човек възприема света и хората в него. В този смисъл чалгата също е вид култура, която обаче използва първичини и елементарни послания. Даденият по-горе пример за класическата музика се свързва с така наречената елитарна култура. Аз лично имам известна резервираност към разделението на ниска и висока (елитарна) култура. Но е факт, че чалгата изповядва елементарни ценности и елементарен възглед за живота и, за жалост, тя налага доста успешно този вкус. Но чалгата не се изчерпва само с музиката. Чалга културата е навсякъде: и по предаванията по телевизията, и в политиката, и в изкуството, което всъщонст е по-страшното, а не толкова песните на някоя поп-фолк певица. http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът е,че няма разговор в семейството, няма комуникация с децата(защото тези млади момичета са все още деца), а по тази тема сме коментирали доста.

Аз лично съм МНОГО доволен от моите родители, че не са ми провеждали разговор за секса и тем подобни, защото тези разговори аз НЕ МОГА да ги обсъждам с родителите си ... Само си представям "Как е маме закова ли някоя ??? " просто Публикувано изображение дори няма да й отговоря а ще си изляза от стаята като пич... просто не е само до родителите, а до осъзнаването на хората, че моментната чалга е простотия, която няма смисъл, за което не мога да кажа същото за ретро чалгата, където има повече истина за държавата откъдето и да било /във всяко нещо има изключение/

По темата: Моето мнение за чалгата, е че както по-горе споменаха тя поражда жажда за първичните ни сетива и това е едно от нещата, което дърпа България назад. Точно както при османското робство и след това Руската демокрация те са ни подтискали някои от основните ни процеси като мисленето. В днешно време чалгата прави същото с младежта "Бясно карай, на черено и направи нещо за мен откачено..... и се сбии заради мене ..." в днешно време стават много побоища / вчера ЦСКА - ЛЕВСКИ/ където хората не мислят трезво а дори деградиращо, в днешно време още има побоища, къде го има това по света освен у нас ? Хората не могат да си решат проблемите с думи и трябва да се бият, я на някой да извадят окото или на някой да му счупят някой крайник.... за какво говорим...

България никога няма да се измъкне от калта, докато не се пречупят такива фактори като чалгата... а предполагам че вече се досещате, че това няма да стане никакво. Лично аз слушам чалга но тази отпреди 10 години.

Редактирано от westony (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

България никога няма да се измъкне от калта, докато не се пречупят такива фактори като чалгата... а предполагам че вече се досещате, че това няма да стане никакво. Лично аз слушам чалга но тази отпреди 10 години.

Тук никак няма да се съглася. Много е удобно да се казва, че чалгата е виновна за състоянието на държавата ни. Както казах по-горе, чалгата използва нагласи, които така или иначе ги има - тя просто ги мотивира още повече. Ще дам един много прост пример: в днешно време може да се слуша всякаква музика и достъпът е много лесен, но... чалгата пак се радва на много голяма популярност.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук никак няма да се съглася. Много е удобно да се казва, че чалгата е виновна за състоянието на държавата ни. Както казах по-горе, чалгата използва нагласи, които така или иначе ги има - тя просто ги мотивира още повече. Ще дам един много прост пример: в днешно време може да се слуша всякаква музика и достъпът е много лесен, но... чалгата пак се радва на много голяма популярност.

За състоянието на държавата ни има много причини..а по темата -- никога не съм слушала чалга, направо се отвращавам :) Радвам се, че наоколо нямам такива комшии, които да дънят чалга денонощно, а подобни телезизионни предавания изобщо не гледам :clap:

е, имам си други слабости, но те са като махлем на рана в сравнение с тоя чалга тормоз :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не казвам, че чалгата е изцяло виновна, тя е виновна точно колкото и останалите фактори!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За състоянието на държавата ни има много причини..а по темата -- никога не съм слушала чалга, направо се отвращавам :) Радвам се, че наоколо нямам такива комшии, които да дънят чалга денонощно, а подобни телезизионни предавания изобщо не гледам :)

Аз също не слушам чалга, а харесвам съвсем друг тип музика, но когато се виждам с други хора или излезна някъде, се случва да звучи чалга не по мое желание. Така че човек колкото и да се старае да избягва чалгата, нейното звучене все отнякъде ще се появи. Но лошото е, че чалгата може да се появи и на представление в театъра, а това вече е много лошо. :clap:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля си,какъв ли би бил резултатът от евентуална анкета проведена сред хора,които излежават присъди за "кокошкарски" кражби и хулиганство,ако основният въпрос бъде: "Каква музика слушате?"...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля си,какъв ли би бил резултатът от евентуална анкета проведена сред хора,които излежават присъди за "кокошкарски" кражби и хулиганство,ако основният въпрос бъде: "Каква музика слушате?"...

Няма да е много по-различен отколкото, ако проведеш такава анкета в Парламента.:) Все пак, не разбирам какво твърдиш - че апашите слушат чалга, или че от много слушане на чалга човек започва да краде?
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да е много по-различен отколкото, ако проведеш такава анкета в Парламента.:down: Все пак, не разбирам какво твърдиш - че апашите слушат чалга, или че от много слушане на чалга човек започва да краде?

Нещата са свързани. :rolleyes: Редактирано от Moira (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване