Премини към съдържанието
Вили*

Какво сготвих в моята кухня / авторска тема /

Препоръчан отговор

Никога не съм правила баклава, не мисля и да правя.

Но обичам да си я хапвам :shy11:

ааа, баклавичка.... я дайте малко насам :) Ей, ще престана да посещавам тази тема :D

Много обичам сладки неща, но избягвам да ги ям.

Ако започна да ги правя, няма да устоя на изкушението. :shy11:

Най-добрия начин да се противопоставиш на изкушението е да му се отдадеш :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
баклавичката ми с мнооого орехи

Я раздуй за корите, че ми стана интересно....

Свекито прави няква турска рецепта, като си точи сама корите само с нишесте....

А майка ми я прави с бутер тесно - става лесно и бързо....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей, ще престана да посещавам тази тема :D

а, другата тема, с поздравите, ще я посетиш ли :*

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
 Ей, ще престана да посещавам тази тема :D

а, другата тема, с поздравите, ще я посетиш ли :*

Да, ама ако дадеш малко баклава, че аз съм си пощелив :*

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Я раздуй за корите, че ми стана интересно....

Свекито прави няква турска рецепта, като си точи сама корите само с нишесте....

А майка ми я прави с бутер тесно - става лесно и бързо....

с обикновени кори "Фамилия". Ако мъж ми почисти орехи, правя я с тях, ако - не, наоколо продават орехови ядки навсякъде. За мен това е най-лесният десерт, други почти не правя, защото готвя "на око", а при сладкишите тези "мерки" не вървят  :ph34r:

Половин тава, Капитане, Стига ли?

Редактирано от Efe (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
с обикновени кори "Фамилия". Ако мъж ми почисти орехи, правя я с тях, ако - не, наоколо продават орехови ядки навсякъде. За мен това е най-лесният десерт, други почти не правя, защото готвя "на око", а при сладкишите тези "мерки" не вървят  :ph34r:

Половин тава, Капитане, Стига ли?

Е, половин тава е много, аз ще съм доволен и на осминка :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айди, финиширах!

Публикувано изображениеПубликувано изображениеЗащо, подяволите, пак съм с тоя профил :blink:

Редактирано от WhiteHart (преглед на промените)
  • Харесва ми 12

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Айди, финиширах!Защо, подяволите, пак съм с тоя профил :blink:

Не мога да пропусна твой или на Дийката пост - справили сте се блестящо!!! Ето отруденото българско семейство твори чудеса в навечерието на Новата година - не ще загине нацията!!!

Поздравления!!!!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не мога да пропусна твой или на Дийката пост - справили сте се блестящо!!! Ето отруденото българско семейство твори чудеса в навечерието на Новата година - не ще загине нацията!!!

Поздравления!!!!

:biggrin:

Имам желание, личи си :biggrin: :biggrin:

Знайш ли как спасих Коледата, напук на минфин :wub: Едни предКоледни безумия ме тресяха, хахах

Публикувано изображениеПубликувано изображение

• Харесва ми 14

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

сглобих една пълнена франзела, една тенджура ошав, още една тенджура свинска супа със зелев сок

стига толкоз работъ, а да и пратих мъжо на заточение на покрива с барбекюто

:cheers: 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
сглобих една пълнена франзела, една тенджура ошав, още една тенджура свинска супа със зелев сок

стига толкоз работъ, а да и пратих мъжо на заточение на покрива с барбекюто

:cheers:

С какво я пълниш,тази франзела?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
С какво я пълниш,тази франзела?

по рецептата на майка ми все я правя, може и да има и други варианти

Пълнена франзела

2 малки кутии пастет или една голяма се разбиват с 5 сварени жълтъка, с миксера, на паста

прибавят се 5-те сварени белтъка нарязани на дребно

и колкото е това количество - толкова слагаме и нарязани на дребно кисели краставички, сварени моркови и шунка (шпеков салам, колбас по избор)

с този пълнеж се пълни половин франзела, завива се добре, стяга се и се завързва и в хладилника да стегне

после режеш на тънки филийки и сипваш пиенето

:bighat:

• Харесва ми 8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си намеря и франзела из Варна,ще го пробвам.Благодаря!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:biggrin:

На последната снимка всичко се вижда  :whist:

Ние пък сме гадни традиционалисти у нас. Руска салата и снежанка, трябва да има - и то, домашно приготвени  :tongue2:

Публикувано изображение

Масата на клиентите !

Публикувано изображение

• Харесва ми 13

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Палачинковата торта на баба !!

• Харесва ми 9

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смес от сирене Филаделфия и някакво друго от този тип с малко зехтин, оформени като подаръчета върху сухари

Публикувано изображение

Пиле Салтимбока (много, много вкусно)

Публикувано изображение

Тутманик по рецепта на Касиер, на конци се получи, и е най-сполучливият, който съм правила досега.

Публикувано изображение

И една обикновена торта, т.е. пандишпанови блатове с крем от заквасена сметана и маскарпоне.

Публикувано изображение

• Харесва ми 9

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Fedorke!   Аз пък.....нямам думи! Във снимките - перфектна, във кухнята, перфектна! Ами ти си Мечта - ЖЕНА!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Започнах да готвя зелен фасул .Сложих го в тенджерата с две-три бутчета,5 средни картофа,1 морков,малко доматен сок,1 ч.л.босилек,малко шарена сол.Вари се до сваряване на бутчетата.За десерт съм приготвила плодова салата с банани,ябълки,овесени ядки,сладка сметана и плодов сироп от горски плодове отгоре.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах си новата скара за вечерята :whist:

Не съм мноу доволна, обаче... сача ми стана лешовиден, а конските суджучета - твърди :huh:

Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

• Харесва ми 9

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пробвах си новата скара за вечерята :whist:

Не съм мноу доволна, обаче... сача ми стана лешовиден, а конските суджучета - твърди :huh:

За сача не знам, но конското без предварителна подготовка както и да го правиш, все ще става твърдо и сухо.

Но тия дето разбират да кажат как да се подготви и в какви маринати, че аз съм консуматор.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Но тия дето разбират да кажат как да се подготви и в какви маринати, че аз съм консуматор.

Едва ма нави.

Чакаме значи.

Сача утре ще го мисля. Най-много катмите да смърдят на зеленчуци, ма дреме ми :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рибена Супа по Змеевски

Януари е. Тази година Голям Сечко не подмина и нас. От няколко дена ходя с дебела блуза и пухенка без ръкави и си ми е добре. Та прибирам се вчера поизгладнял и смръзнал се и си викам: - Е сега, ако имаше една топла супичка да си хапна с малко лютивко хем, та да ме стопли до сълзи... - отварям вратата, размечтал съм се явно, в къщи хладно, тъмно, пусто и безрадостно. Запалих лампата, преоблякох се, отворих фризера и погледът ми моменталистически попадна на едни парчета сьомга. В главата ми блесна идея - рибена супа. Както се знае, рибената супа се вари от глави, перки, гръбнак, ситна рибка. А аз имах таратанци с извинение. Огледах още малко и попаднах на пликче скариди с черупките, още едно парче сьомга с кожата и пакетче морски дарове разни - миди, октоподчета и всякаква друга дребна морска гад. Захилих се и приведох коварния план в действие. Та така, отделих кожата от рибата, като щедро оставих около половин сантиметър месце. Почистих скаридите и като габровците им запазих черупките. Извадих дребосъците, отделих парче месо. Измих няколко моркова, небелен картоф, цяла глава лук, няколко стръка стебла от целина и най-безотговорно ги цамбурнах в тенджурката, без да ги режа и беля, та да им уври главата заедно с такъмите от скаридите, кожата и другите рибешки чаркалаци. Тук е времето да кажа, че преживях един малък ужас. Оказа се че нямам нито глава целина - нито коренчета магданоз. И двете задължителни за всяка уважаваща се рибена чорбица. Но! Това което го няма и царят не го яде. Та тихомълком извадих, обелих и нарязах на едри кубчета два големи картофа, добро количество морковки и почистена глава лук. И тъй като при мен нищо не се губи, а само се ползва, обелките и изрезките от картофите, морковите и лука, заедно с едно снопче дръшки от магданоз се озоваха във врящият бульон. Помирисах го и останах недоволен. Сбърчих чело и се сетих. СОЛ! За да се получи силен и миризлив бульон трябва сол - морска сол. Сложих лъжица сол, няколко зърна чер пипер, щипка червен пиперец от чушките на баба и щедро количество лющян. Лющянът е магия. Другото му име е дивисил. Казват идвало от Девет Сили, давал девет сили! Сили, но за какво? Никой не казва, но когато разбрах английското му име Lovage, разбрах дава девет сили да обичаш... Кой какво обича де :) Та дивисил или лющян? Аз се ползвам от следното правило, когато го слагам в бобеца, му викам дивисил. А сега, сега понеже правех рибена чорба, сложих в нея лющян. В рибените чорби, по правило, винаги се слага лющян! Разбърках съдържанието на тенджерката важно-важно и издълбоко, попреглътнах, хапнах си морковче и накубчих и големите парчета риба... Двадесет минути по късно, отворих капака на тенджерата и ме лъхна влажната миризма на пристанище, кръчма, риба и варени зеленчуци. Взех друга тенджерка и през голямата цедка прецедих така получения белезникав, жълтеникав, миризлив бульон в който се беше разтворил всичкия живот на морето и градината, а отгоре му плуваха жълти езерца мазнина от кожата  и черупките. - Хъмм, добре - казах си аз. - Хъмм, добре - каза си и бульона... В това време се прибра и домочадието. Зайо Байо хукна по нареждане на Кибритената Клечица, да затвори вратите горе, а аз продължих с магическата отвара. Сложих я да ври отново и добавих накубчените провианти. Добавих още лющян, червен пипер и последното парченце пушена риба. Пушената риба е съществена част от магията. Някои добавят запечено на жив огън рибешко филе, други слагат печена чушка, трети гасят горяща главня от огъня в гърненцето с отварата. Аз бих направил всичките тези неща, но парчето пушена осетриня изскочи пред очите ми в последния момент и спаси положението. Пушеният вкус си дойде от самосебе си за да сложи последните отсенки върху натюрморта... На финалната права видях, че тайната ми кутийка е почти празна. Обикновена полиетиленова кутийка със зелено капаче. Тази кутийка има едно единствено предназначение - съхранява "саламуркята". Саламуркята е адска смес от оцет, зехтин, сол, едро нарязан магданоз, скълцан чесън и едро смлян лютив червен пипер. С две думи - Подправка за Змееве. Никой уважаващ себе си змей не присяда да хапва рибена чорба без настоящата подправка. Та бръкнах отново в бездънния си змеев долап, така де пърдон - хладилник. Извадих чесъна, магданоза и всичко необходимо да напълня кутийката отново и когато ароматите на първия етаж станаха пределно остри, се появи Феята с Червено Злато в Косите, заяви, че това повече не се издържа и запали ароматна индийска пръчица, отвори вратата към патиото и почти небрежно попита, кога ще е готово. Нали ми е змеево либе тя, та нетърпеливо чакаше за купичка зимно вълшебство. Змеевата любов е егоистична, огнена и нетърпелива, но в името на магията, трябваше да се изчака цялото необходимо време. Когато картофките и месото станаха почти готови, добавих в казана няколко едро накубчени пресни домата. Винаги съм предпочитал да готвя с пресни домати. Дори понякога, когато няма, предпочитам да не ползвам, отколкото да се мърся с консерва. Така направих и сега. Когато доматките почнаха да се мажат, супичката вече беше готова да стопли измръзналите ми кокали, но... това е вече друга история. Наздраве или както се казва по змеевски - На Бона Петите... П.П. Забравих да добавя. Всичката сволоч от вареното на бульона този път се озова в боклука. Само обаче, искам да подчертая, че това съвсем не е по змеевски. Всички годни за ядене чаркалаци може да се изрежат внимателно, да се пасират и да се върнат в казана за да придадат допълнителна плътност и дълбочина на творението. Сега, сега, беше едно голямо изключение. Посипвам си люспите с пепел и се надявам следващият път кадзаната да побере всичко...

П.П.П. Още веднъш потчертавам, че това не е изискано ястие или фина кулинарна магия, а обикновена рецепта от змеевското ежедневие, моля отнесете се към нея като към такава. Благодаръ.

• Харесва ми 8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето меню си е едно и също цяла седмица - 600ml специален чай за закуска, сварени яйца за обяд, а за вечеря - червена леща с два вида лук ( не казвам с какви подправки ), пресни кълнове и още една зърнена култура.Ето снимка, днес е без кълнове и само леща, че се подготвям за старта на сезона и имам да свалям 8 кг :

Публикувано изображение

Редактирано от Fixt00l (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.