Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

По повод темата "Българите по света". В началото на м.май 2010 г. заминах за Италия да работя като домашна помощница, по-точно за гледане на възрастни хора чрез български посредник. Не мога да се оплача по никакъв начин от престоя си в тази страна, може би защото имах късмет да си намеря добра работа, макар и не особено платена, но това, което добих като опит искам да споделя тук за да го знаят жените, които искат да работят в Италия като badanti(гледащи възрастни хора). На първо място: ако не знаете италиански език поне в начално ниво, по-добре преди да заминете си купете поне един българо-италиански разговорник. не си правете илюзии, че без езика ще се оправите. Казвам го не от собствен опит, защото аз съм завършила италианска филология, а от наблюдение. В последно време италианците са повишили изискванията си към домашните помощници дори и в региони като Кампания (Неапол)и Калабрия и за да ви наемат искат поне елементарни познания по езика. Второ: в Южна Италия (визирам цялата територия на Юг от Рим)работодателите "хитруват" и ако не сте особено настоятелни няма да ви направят договор за официално назначаване, а това е нещо много важно, защото без такъв договор няма да имате право на безплатно лечение, не дай боже! да ви се наложи. Ако искате да вземете един ден италианска пенсия, без такова официално назначаване няма да получите нищо. Ако по някакви причини останете безработни, няма да можете да се регистрирате на трудовата борса и още много неща НЯМА да получите. Аз лично работих без такъв договор, защото макар, че попаднах на хубаво работно място (25 км южно от Рим)не бях особено настоятелна и в последствие поради смъртта на бабата, за която се грижех, останах буквално на улицата. А в момента в Италия кризата вилнее с пълна сила,и за да я усетиш не е необходимо да имаш икономическо образование. Цените на всичко летят нагоре и оставането без работа е меко казано "страшно". Аз го изживях, макар и само за 15 дни, защото много бързо се ориентирах и се върнах, временно, в България. Трето: ако в България сте упражнявали професии като: гледане на възрастни хора или деца, работа в ресторанска кухня, хигиенистка, най-добре си вземете референции с официален превод на италиански език. Това ще ви помогне много по-лесно да намерите работа, особено ако внезапно загубите предишната. Четвърто: много българи, които живеят там от години, в добрите минали времена са взели под наем къщи и апартаменти, в които "преотдават" под наем "легло" или "стая"на нуждаещи се българи. Внимавайте! Болшинството от тези хора "извиват" ръцете на нуждаещите се сънародници и ги карат да плащат непоносими наеми! Аз лично го преживях вече веднъж. И последното: много ми е болно да го кажа, но е истина! Българинът си е българин и в България и в чужбина - все гледа да ти подложи крак!Или ще те прецака да ти вземе работното място (понеже италианците много много не се впечатляват кой ще работи за тях -вие или някой друг)или ще ти свие някой друг мръсен номер и всичко това ЗА ПАРИ! Видях с очите си колко много се поддържат помежду си емигрантите от другите нации - поляци, румънци, руснаци, за индийците, азиатците и арабите да не говорим. Само ние и там сме един против друг, сиреч врагове. Независимо от всичко аз пак се готвя да замина в чужбина защото на моята възраст (53 г.)в България не намирам работа.Този път обаче няма да съм вече "начинаещ"емигрант! Споделих всичко това не за да ви кажа: не тръвайте, а за да ви предпазя от грешките, които направих аз и които ми струваха както пари, така и нерви. Бернарда Били

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно, за колко пари на месец работи жена която гледа възрастен човек в Италия ??? п.п. аз съм в страна в която пък италианците са дошли да търсят работа и не се връщат после в родината им. Някъде около 250 хиляди са.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е вярно !В момента си търся работа защото работя само по заместване !Българите хич не си помагаме а гледат да те затруднят още повече !Много е лошо това е написано отдавна но нещата не са се променили !???Мъжът ми си смени работата и на него му забавят заплатата с месец и вече незнам дали ще му платят !Имаме сметки да плащаме !За храна няма в говоря трябва да стискаме зъби и просто незнам как ще живеем тук !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9.03.2011 г. в 20:07, Bernarda написа:

Видях с очите си колко много се поддържат помежду си емигрантите от другите нации - поляци, румънци, руснаци, за индийците, азиатците и арабите да не говорим. Само ние и там сме един против друг, сиреч врагове.

Абсолютната истина! Всякакъв друг ще ти помогне, българин никога! Или ако ти помага българин е с користна цел!

Закон за да живее горе долу спокойно един българин в Италия.

1. Не дружи с българи, освен ако не сте отишли заедно.

2. Никога не се доверявай на българин.

3. Никога не казвай на българин къде живееш и работиш.

4. Никога не вземай в жилището си българин, даже за два дена!

5. Никога не давай пари на заем на българин.

Знам, че звучи гадно! И, Е, гадно! Но е печалната истина. И не е от сега...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, barbuncela написа:

Абсолютната истина! Всякакъв друг ще ти помогне, българин никога! Или ако ти помага българин е с користна цел!

Закон за да живее горе долу спокойно един българин в Италия.

1. Не дружи с българи, освен ако не сте отишли заедно.

2. Никога не се доверявай на българин.

3. Никога не казвай на българин къде живееш и работиш.

4. Никога не вземай в жилището си българин, даже за два дена!

5. Никога не давай пари на заем на българин.

Знам, че звучи гадно! И, Е, гадно! Но е печалната истина. И не е от сега...

До 2007г. българите и българките ги отбягвах нарочно тук при мен в Белгия, с цел просто да не си имам ядове заради тях. Щото те правеха големи глупости и като нищо  можеше да увиси цифки някой на вратата ми и да каже, че е останал без пукната пара и да ми иска да му купя белет за автобуса да се върне в родината и покрай това и да спи в къщата ми.
Сега вече е по-различна ситуацията, щото българската лична карта дава много права тук и не е толкова опасно да познаваш някой нашенец.
Случайно се случи, покрай детето като беше малко да се заговорим с една българка с детенце на същата възраст. Ама тя истинска българка бе, беше си навила на пръста да съм им бил продал едно мое дворно място тук на нея и нейния белгиец и направо почна да кани жена ми да им ходим на гости семейно. Е, тогава ѝ казах на жена ми, че я интересува дворното мусто оная и да не ѝ ходи на гасти, ако не иска оная да цъфне някой ден пред врата ни и да трябва да я покани да влезе. Аз съм влизал в тяхното жилище доста по-късно, като си бяха намерили и купили дворно място извън града, но в присъствието на една циганка от Индия, за да няма после клюки.
Една друга нашенка пенсионерка съм я пускал да влиза в къщата ми няколко пъти, но тя си има гарантирани белгийски доходи, та уж няма страшно, пък и ми е землячка ( родните ни села на 10 км едно от друго). 
Имаше едно момиченце по-голямо от сина ми в неговото училище и майка ми идваше с бг номера на колата си, та я заговорих и ѝ отидохме на гости със синчето, ама точно 1 път. Тя по-млада от мен и развезена, еми не върви да общувам с нея. Кани ме да сме ходели с жена ми при нея, ама а няма нужда от излишни кофти развития. Ако имаше мъж в къщата ѝ, щеше да е друго, можеше да се посприятелиме, понеже беше в същия квартал.
Та такива работи, не се случило да се уцели някакво семейство българи, което да става за приятеско. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От 2005 до 2010 едно българско семейство живя в нашата къща в Италия, баща ми беше  италианец. Много добри и сърдечни хора. Никакви проблеми не създаваха. Даже научих българският по бързо благодарение на тях! Това което писах го знам от тях, но и от малко лични наблюдения и преживявания с български емигранти тогава...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, barbuncela написа:

Даже научих българският по бързо благодарение на тях! 

Аз пък им разбирам на италианците какво си говорят със само около 300 научени думи някъде беше 2000г.
Като пуснат пак 2019 по Рай Дуе Гласът на Италия, пак ще го гледам, че много хубаво пеят на италиански.
А иначе, има тука при мен италианци, женени за белгийки, значи не държат чак толкова на шовинистични предразсъдъци от дядо им. Познавам лично един такъв. Знам и за втори, без да ми е личен познат. Отделно и за много други но по-далече от моя град.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Белгиеца написа:

значи не държат чак толкова на шовинистични предразсъдъци от дядо им.

Това е било някога, останало в стари истории!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 21.01.2019 г. в 23:56, barbuncela написа:

Айде бе!?  Пълни глупости.Мисленето ти е 5 века преди христа.Аз на колко българи съм помагал, нито пари съм им взимал, нито някакакви дивиденти.Какво да вземеш от човек изпаднал в кризистна ситуация? Не,че няма и такива измекяри, но не всички българи сме такива.Всяко стадо си има мършата.И сред италиянците има боклуци,точно толкова ,колкото и сред нас.Това,че някой не може да прецени с какви хора се захваща, ми те такива винаги са от страната на бре*баните.Такива и в африка да отидат и там ще ги мандръсат маймуните.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.