Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

8,9 удари Япония

Препоръчан отговор

То това за стоките ми беше първата мисъл, която ми мина...

Ами купувайте гайгери. :mark:

Изобщо не ми харесва накъде отиват нещата в Япония, а от там и по целия Свят. Голяма трагедия за Япония, горките хора там.

Да, трагедия за японците, но ако се взираме в листата. Я да погледнем гората. Какво видяхте?
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 241
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Трус с магнитуд 7,1 разлюля Източна Япония днес следобед (местно време).

Издадено е предупреждение за цунами за крайбрежието на префектура Ибараки, съобщи телевизия Ен Ейч Кей, цитирана от ДПА.

изт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Откриха радиоактивен йод в дъждовната вода в Румъния

Публикувано изображение

Радиоактивен йод-131 в малки количества са били открити в дъждовната вода и овчето мляко в района на румънската област Сланик, съобщиха местни медии.

Премиерът Емил Бок поиска ситуацията да бъде щателно проучена. От Института по ядрена физика увериха, че нивата са безвредни за хората и аварията в АЕЦ „Фукушима" не представлява риск за северната ни съседка.

Радиоактивният йод бил открит от група учени, като замерените стойности са съответно между 0,15 и 0,75 бекерела на литър в дъждовната вода и 5,2 бекерела на литър в овчето мляко. Пробите са били събрани от градовете Брашов и Сланик-Прахова в края на март и началото на април (27 и 29 март и 2 април).

Изследователите са категорични, че нивата, макар и необичайни, не са опасни за живота на хората. Учените се позоваха на японските стандарти, които поставят максималните нива на радиоактивен йод на 100 бекерела/ литър за деца и 300 - за възрастни.

В заключението на доклада им се посочва, че радиоактивният елемент се е появил в Румъния в следствие на ядрения инцидент в японската АЕЦ „Фукушима". „Наличието на йод-131 в страната доказва, че ефектите от ядрен инцидент могат да бъдат почувствани даже на разстояния от порядъка на 10 000 км. и радиоактивният облак от "Фукушима" се е разпространил над цялото северно полукълбо", се посочва още в документа.

От Министерството на здравеопазването потвърдиха, че няма опасност за населението. От ядрения регулатор съобщиха, че страната не е застрашена от радиоактивните емисии от АЕЦ „Фукушима", а направените проверки в румънската АЕЦ „Черна вода" са показали, че тя е по-безопасна от авариралата централа.

Премиерът Емил Бок заяви, че правителството ще обсъди резултатите от изследванията, след като получи докладите на всички специализирани служби.

Източник:frownews.bg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Компанията ТЕПКО съобщи, че ще са нужни около 3 месеца за постепенно намаляване на равнището на изтичащата радиация и общо между 6 и 9 месеца за стабилизиране на реакторите в авариралата АЕЦ "Фукушима 1", съобщи АФП.

На пресконференция президентът на компанията, оператор на централата, Цунехиса Кацумата каза, че тя е изработила план от две фази за справяне с кризата, за да могат жителите на евакуираните райони да се върнат по домовете си.

През първата фаза от три месеца компанията се надява да възстанови функционирането на системите за охлаждане на вътрешните части на реакторите и на басейните с отработено гориво и така да намали нивото на радиация, а три до шест месеца след това да постави изтичането на радиоактивни материали под контрол и окончателно да приведе реакторите до безопасно "студено" състояние.

Атомната централа беше повредена от катастрофалното земетресение с магнитуд 9 и последвалото цунами на 11 март, които доведоха до изключване на охладителните системи, причиниха пожари, експлозии и изтичане на радиоактивни материали в околната среда.

От авариралите реактори продължава да изтича радиация, докато компанията полага усилия да стабилизира функциите им.

изт

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

3, 9 -няма значение - важното е, че всичко вече е под контрол и няма опасност за по-голяма беля :0

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Японското цунами - резултат от ядрен опит?

Кой знае още колко страховити хипотези ще се появят...

Естествено е всеки болен мозък за де опита да яхне вълната. От цялата галимация единствено ме впечатлиха т.нар. НЛО-та в кадрите на цунамито и покрай ядрената централа. Смятам, че не са монтаж и също така смятам, че земемтресението си е от природата и теориите за човешка намеса са измишльотини.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Естествено е всеки болен мозък за де опита да яхне вълната. От цялата галимация единствено ме впечатлиха т.нар. НЛО-та в кадрите на цунамито и покрай ядрената централа. Смятам, че не са монтаж и също така смятам, че земемтресението си е от природата и теориите за човешка намеса са измишльотини.

Не забравяй и вината на американците и HAARP, които са предизвикали всичко това, заедно с извънземните, понежеее нещо ги е подразнила Япония... :)

Всякакви луди се опитват да спекулират, лошото е че на някои от тях може някои хора да им повярват... Когато хората са поставени в такива условия, често може да се окаже че част от тях не мислят съвсем трезво...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мнението ми за ХААРП е бетон и то е че това нещо е фалш. Някога вярвах в това, но се научих да мисля. Ако се разровиш в нета ще видиш поне три теории за това, кое е предизвикало земетресението, а конкретно за ХААРП, любителите на конспирации,така и не стигнаха до консенсус на колко херца работи, което автоматично отхвърля теорията отделно от другите антилогични заключения, които всеки мислещ би си направил, задавайки си подходящите въпроси. Знам, че има сили, които пазят човечестово от самоунищожение и че никога не биха допуснали технология като тази хипотетичната ХААРП да бъдат задействани. Според теб, какво спъна работата на адронния колайдер? Силите, които предизвикват катаклизмите и промените на Земята са горе на небето. В Япония имаме Плутоний. Плутон е Бог Шива, който управлява живота. Шива се събуди, големите промени идват.

Шива пее своята мантра и призовава Боговете. След това събите, китайското правителство затваря Тибет за чужденци, но след като американски учени са отишли да ги изследват. Мантрата на Шива е от три части. Какво ли ще стане при другите? Редактирано от npn (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зад сдържаността на японците

дебне риск от психологически травми

Публикувано изображение

Оцелели от бедствията на 11 март се молят за загиналите

Сдържаното поведение на оцелелите от земетресението и вълните цунами в Япония предизвика възхищение в чужбина, но психолозите предупреждават, че зад това видимо спокойствие може да се крият множество травми.

"Изгубих баща си, кучето си, колата си, всичките си спестявания. Всичко изгубих. Но всички са в същото положение. Ако плача, всички също ще заплачат, затова трябва да се сдържам", признава 45-годишната Кеничи Ендо, намираща се в центъра за бежанци в Онагава, затваряйки очи и стискайки юмруци.

Ужасна трагедия се стовари на 11 март. Североизточна Япония бе разтърсена от земетресение с магнитуд 9 и залята от гигантски вълни цунами, които причиниха смъртта или изчезването на близо 28 хил. души.

Пет седмици след катастрофата десетки хиляди евакуирани продължават да живеят във временни центрове за настаняване, споделяйки ограничено пространство с десетки, дори стотици други оцелели.

В това неприятно съжителство емоциите са контролирани и се проявяват само в неочаквани моменти:

сълза потича от очите на бежанец по време на обяд, когато слуша музика или спи.

Нежеланието на мнозина оцелели да споделят тъгата си тревожи лекарите, според които това блокиране рискува да предизвика депресии.

"Ако те не получат подходяща психологична помощ,може да пострадат от посттравматичен стрес",

предупреждава Рицуко Нишимае, психолог от "Лекари без граница" в Минамисанрику, в сърцето на опустошената зона.

Дълго време игнорирана в Япония, депресията е лекувана системно едва след 2000 г. в големите градове, където 900 хил. пациенти се подлагат на лечение всяка година от, както срамежливо я наричат, "душевна болест".

Но в опустошените земеделски райони тази тема продължава да е табу.

"Когато кажете "психиатрия" хората се притесняват.

Вместо да се представям като психолог, казвам, че съм доктор", обяснява Наоки Хаяши, които помага на евакуирани от Рикузентаката.

В центъра на Онагава малцина бежанци дръзнаха да се срещнат с професионалисти, които все пак успяха да пригодят кабинет за консултации, приличащ на класическа закусвалня, за да накарат пациентите да се чувстват спокойно.

"Японците не обичат да говорят за себе си и за проблемите си на непознати хора. Предпочитам да споделям с приятелите или семейството си", подчертава 57-годишната Кейко Кацумата. "Един лекар няма да разреши проблемите ми. Преживял съм войната, видял съм какво ли не", твърди от своя страна 77-годишната Тошико Савамура, която смята, че младите поколения са "по-слаби".

Междувременно компанията оператор на авариралата японска АЕЦ "Фукушима-1", поредното бедствие, сполетяло Япония след 11 март, обяви, че е използвала два американски робота, за да провери зданията,в които са разположени авариралите реактори.

Въз основа на направените от роботите измервания било установено, че спасителните екипи ще могат да работят във вътрешността на зданията само за много кратко време. Въпреки това всички операции по окончателното изключване на двата най-силно повредени реактора - първи и трети - ще бъдат приключени до девет месеца.

vesti.bg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сдържаното поведение на оцелелите от земетресението и вълните цунами в Япония предизвика възхищение в чужбина, но психолозите предупреждават, че зад това видимо спокойствие може да се крият множество травми.

Това не е много сигурно, особено ако психолозите, които го твърдят, са западни. Човешката психология има и културни детерминанти, които също играят голяма роля в поведението и мисленето. Просто поведението на японците не пасва с разбиранията на някои учени.

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това не е много сигурно, особено ако психолозите, които го твърдят, са западни. Човешката психология има и културни детерминанти, които също играят голяма роля в поведението и мисленето. Просто поведението на японците не пасва с разбиранията на някои учени.

Явно културата,възпитанието,традициите-оказват някакво влияние.

Но и аз като човек не го проумявам,наистина,как не плачат,не се оплакват-

а ги боли много,знам

http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Но и аз като човек не го проумявам,наистина,как не плачат,не се оплакват-

а ги боли много,знам

http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Сигурно ги боли, но осмислят болката си по различен начин от западния човек.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Снощи пак гледах "Последния самурай" . Филма е прекалено слаб и прекалено американски, за да покаже истинското величие на една нация, ама все пак е нещо на фона на ставащите събития. Имаше в тая тема един специалист от Гражданска Защита, интересно що ли не пише вече ?!?!?!?!? Бе дали у Япония си имат ГЗ, щото ако немат може да им изнесем малко военни инженери, като специалисти по ГЗ. :nono:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Чрез сълзите, душата се изчиства и лекува. Ако възрасните плачеха, като деца, щяха да са много по-здрави, а за японците съм сигурен, че неизплаканите сълзи ще избият я в агресия, я в някаква болест. Правите грешка, качвайки японците на пиедестал, като някакви супер хора. Не е така. Всеки, който е имал досег с японски пенсионер в България, знае колко са свадливи и претенциозни. Виждали ли сте куче дето е било дълго на каишка, какво става, когато го отвържеш? Това важи не само за японците!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Правите грешка, качвайки японците на пиедестал, като някакви супер хора. Не е така.

Тук съм напълно съгласен с теб. Доста изводи може да си направи човек, ако ги погледне как са воювали.

Аз и върху нещо друго си мислех във връзка с тяхната АЕЦ. Не знам дали някой е обърнал внимание, но доколкото ми е известно сегашните реактори не работят с плутоний. За сметка на това последния е много добър за атомни бомби. Явно икономиката много го е била закъсала, че да обогатяват за някой друг. Също си мисля, че ако бяха модернизирали съоръженията за охлаждане, аварията можеше да се избегне.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Чрез сълзите, душата се изчиства и лекува. Ако възрасните плачеха, като деца, щяха да са много по-здрави, а за японците съм сигурен, че неизплаканите сълзи ще избият я в агресия, я в някаква болест. Правите грешка, качвайки японците на пиедестал, като някакви супер хора. Не е така. Всеки, който е имал досег с японски пенсионер в България, знае колко са свадливи и претенциозни. Виждали ли сте куче дето е било дълго на каишка, какво става, когато го отвържеш? Това важи не само за японците!!!

Никой не ги надценява, но те определено са по-различна култура от западната в много отношения. Аз не мога да кажа, че имам някакви големи симпатии към тях, но наистина съм впечатлен от поведението им. Това да не си чувствителен и това да можеш да си владееш емоциите са различни неща - да не ги бъркаме. Истината е, че при подобни събития на други места в света мародерите могат да направят повече поразии от самото бедствие. А за западния предприемач намаляването на цените по време на кризисна ситуация е равносилно на лудост.

Доста изводи може да си направи човек, ако ги погледне как са воювали.

От посредствени холивудски филми. :rolleyes:

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам симпатии,към хората без значение националността им. Нищо против японаската нация, като цяло, но от съжаление, няма смисъл от толкова суперлативи. Имат си там една Якудза, която е в бизнеса със семките и варената царевица....:)

Редактирано от npn (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Две силни земетресения станаха днес край източното крайбрежие на главния японски остров Хоншу, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на Геофизическата служба на Руската академия на науките.

Двата труса са били с магнитуд съответно 6 и 6,1.

Епицентърът им е в Тихия океан, на дълбочина от 33 километра под дъното и на около 180 километра от бреговете на Япония. Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети. Не е обявена тревога за вълни цунами, посочва БТА.

изт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лицето на трагедията в Япония - от отчаяние до щастие

Публикувано изображение

Загърната с одеяло млада японка се превърна в лицето на човешката трагедия в Япония, породена от катастрофалното земетресение от 11 март и последвалите огромни вълни цунами.

Снимката на 28-годишната Юко Сугимото обиколи целия свят. Малцина обаче наистина знаят каква е съдбата й, пише в. "Дейли телеграф".

Когато бе направена снимката, 28-годишната Юко не беше виждала петгодишния си син от два дни.

Фотообективът я улови съкрушена пред остатъците от сградата на детска градина в Ишиномаки, където се е намирало детето й по време на удара на стихията.

Тогава Юко се опасяваше, че детето е загинало.

Днес обаче жената от снимката отново е щастлива, защото синът й се оказа жив.

Юко и 36-годишният й съпруг Харунори започнали собствено издирване. Първо мислели, че момчето е било отнесено от вълните цунами. Оказало се обаче, че 11 деца и 14 учители от детската градина успели да се спасят на покрива на сградата. Там те прекарали известно време, увити в завеси, скрили се вятъра зад постелки от физкултурния салон. После били евакуирани в местния университет, където Юко успяла да открие детето си.

Днес, месец след бедствията, жената лице на трагедията в Япония живее със семейството си под наем в друга част на префектурата.

Това обаче не притеснява Юко, която казва, че има сили да посрещне всякакви предизвикателства, щом синът й е до нея.

vesti.bg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Във Фукушима избиват животните заради радиацията

Публикувано изображение

Шестима представители на японските власти, облечени в защитни костюми, навлязоха в забранената зона с радиус от 20 километра около повредената АЕЦ "Фукушима-1", за да избиват селскостопански животни, съобщи ДПА.

Местните здравни власти ще убиват само животни, които са на ръба на смъртта, при това само със съгласието на собствениците им, уточнява агенция "Киодо".

Трудно е обаче да се влезе в контакт с всички стопани, които са напуснали забранената зона.

Правителството на префектура Фукушима взе решението за унищожаване на животните от съображения за общественото здраве.

Според местен център за хигиена на добитъка съобщиха, че правителствените служители ще избиват животни в община Одака, където през октомври са били отглеждани 887 крави, 80 коне, около 6200 прасета и около 260 хил. пилета.

Освен от радиацията, районът пострада и от земетресението и последвалите вълни цунами на 11 март, които разрушиха някои животновъдни постройки.

Бедствията причиниха смъртта на над 14 300 души, а около 12 хил. са в неизвестност.

Междувременно нивото на радиацията в бетонните отломки близо до трети реактор на авариралата АЕЦ "Фукушима-1" достига 900 милисиверта на час при допустима норма за човек от 0,05 - 0,2 микросиверта на час.

Това съобщиха експерти от ТЕПКО - компанията оператор на централата, цитирани от ИТАР-ТАСС.

Според специалистите най-опасни са отломките от сградите на онези енергоблокове, в които имаше мощни експлозии на водород през първите дни след аварията.

За събиране на радиоактивните късове бетон министерството на отбраната вече изпрати два танка.

Работниците във "Фукушима-1" продължават да охлаждат вътрешността на проблемните реактори и на басейните с отработено ядрено гориво.

Същевременно продължава изпомпването на високорадиоактивна вода от дренажната система на атомната електроцентрала. Тази операция протича бавно заради ограничените технически възможности и ще отнеме поне още две седмици.

vesti.bg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване