Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Кой е по-добрият процесор?

Препоръчан отговор

Можешли да ми обясниш защо се обричам на загубена кауза. Аз на две години сменям целия КОМП.Аз не разбирам и за това питам при това полужение дали ме бърка това. :bye:

<{POST_SNAPBACK}>

Процесорите за сокет754 ще бъдат в производство до есента на тази година или най-късно до пролетта на 2007 докато ам2 платформата на амд ще бъде представена на себит2006 през март и в продажба от юни най късно според информациите от томс хардуер и ананд тек инфо това е от един руски сайт инфо(съжалявам нокартинката не излиза) от тази картинка се вижда че производството им ще бъде спряно в края на 2006 за да се премине на нов процес 0.065мк и нови процесори по този процес така че покупката на 754 процесор те лишава от възможност за какъвто и да е ъпгрейд на системата ако не ти е спешно смяната на компа почакай до юни и когато влязат новите порцесори и платформи си купи нов компютър.Ако пък бързаш по добре си вземи 939 Venice E6 има версии от 3000+ до 3700+ там вече е според финасите и добра видео карта (нама да казвам производители и марки всеки си харесва нещо и се съобразява с парите които може да плати ) и качествен рам понеже АМД процесорите искат качествена рам (Corsair TWINX1024-3200XL;A-DATA VITESTA има и други марки и модели но трудно се намират в българия OCZ,G-Skill,Mushkin,Geil) .Тук има доста тестове на различни компоненти и платформи ако се справяш с руския няма да имаш проблем, а руснаците знаят как да изцедят една платформа на махимума и.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
s.939 по добре с него процесорите имат SSE SSE2 SSE3

s.754 няма SS2 SSE3 което го различава от Pentium4

дори ще спестиш 10W топлина с AMD

на страницата на AMD има много добро сравнение производителност технология

сравнението

<{POST_SNAPBACK}>

Не съм специалист в тази област, но ще потвърдя думите на Q-Tech, защото имам 2 такива процесора на сокет 754, и знам, че поддържат SSE, SSE2 и SSE3. Поразрових се в интернет и установих, че твърдението ти е вярно само дотам, че не всички CPU на сокет 754 поддържат SSE3.

Оказва се, че SSE и SSE2 се поддържат още в първите процесори на s.754, а SSE3 го има от м. Април м.г. Всички AMD64 процесори от Rev.E нагоре имат пълния набор от SSE инструкции.

Процесорът на настолната ми машина е Athlon64 2800+ s.754, а другият (пак на сокет 754) - мобилният AMD Turion64 ML-32. Както казах, и двата поддържат SSE/2/3.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
..............

П4 е 32-битов процесор,Атлон-64-битов,къде има място за сравнение?^4-битовияр има и по-дълъг живот,тъй като ще поддържа всички нови ОС,а П4 вече не се произвежда.Ако помните,имаше статия,в която Интел се отказа от търговската марка Пентиум и дори смени логото си.Това е катастрофа за всяка една марка,представете си Мерцедес да си смени името,хората за това се борят-да наложат марка.Атлонът има по-дълга шина и обработва в пъти повече информация на тактов цикъл,ядрото вече е друго.П4 Прескот страшно много загрява и подръжката му е зверски скъпа,пхлаждането,консумацията на повече мощност...Та той е дори по-слаб от Пентиум 3 (пак в тестове).Атлонът го размазва във всяко едно отношение и струва дори по евтино от него с около $ 100,смятайте каква животинска набутвация е Интелсият!!!!!!

За втори път те засичам, да изказваш неадекватни мнения със страшно груб и високопарен тон. Този път ти отправям лично предупреждение , да си коригираш малко стила на изказване и преди да седнеш да пишеш малко да попрегледаш. И не само в http://www.tomshardware.com/ или http://www.anandtech.com/

1. Значи според теб цитираният процесор P4 506/2.66G/1M/BOX/FSB533 е 32 битов, така ли ?

2. За смяната на търговската марка, хайде да не говорим (Пример от Duron към Semptron). Това са направо смешни нища.

3. Точно вътрешната архитектура на AMD им позволява да работят с рейтинг, а не с реална честота. В пъти повече информация да се обработва е меко казано изхвърляне.

4. Prescott много загрявал - поредната смехория. Ако няма добър контакт процесор - охладител ще загрява, как няма да загрява. При нормален контакт и с боксови охлаждащи пакети (радиатор и вентилатор) при сравняваните 2 марки процесори Intel 506 и AMD Athlon 64 3000+ , то Атлона би трябвало да е с 5-6 градуса по - топъл. Това е за този с ядро Venice. Ако е с 13 микронното ядро, то температурната разлика ще е над 10 градуса. Не че е нещо фатално. При разумна експлоатация, това е без значение.

Та за Prescott-а -> в момента пиша на един такъв Прескот, но 630 на 3 GHz , който от 3 часа е натоварен на 100 % (включен съм към програмата [email protected]), температурата на процесора е 52 градуса при 3700 оборота в минута на вентилатора. Някой, ако участва в програмата, да си натовари Атлона 3 часа на 100 % и да каже каква му е температурата. Охлаждането ми е боксово, а всеки знае какви са боксовите охладителни пакети.

5. За другите твърдения от рода на зверски скъпи поддръжки , то те изобщо не подлежат на коментар.

6. Справка за цени

Intel - $113 и Athlon(Venice) - $120

Като заключение пряко към Fixt00l - коригирай си стила на писане и ако смяташ да ми опонираш без някакви смислени доводи, може да ми пишеш ЛС , а да не пълниш форума с flood.

Към nakata60 - При цените, които са в България , обща конфигурация на базата на AMD ще ти излезе по-евтина отколкото с Intel. Но ти си решаваш.

Успех

:bye:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

много мнения са дадени, ама НЯМА яснота.

Защо АМД64 за настолен компютър ?

В процесора са вградени графична шина и контролер за памет - тоест той е КОМПЮТЪР НА ЧИП. Тоест дори с дъно за 50$ имаш 100% от възможностите на процесора, и най важното МАКСИМАЛНО БЪРЗА ГРАФИКА.

Има СКЪПИ дъна които позволяват ОВЕРКЛОК - ТЕ СТРУВАТ ПОВЕЧЕ, но и позволяват икономия от купуване на по висок модел АМД.

Дали АМД64 е сокет 754, 939, 940, М2 или АМ2 - ИМАШ МАКСИМАЛНА СКОРОСТ. Сокетите НЕ СЕ ОТРАЗЯВАТ на скоростта, а на възможностите за разширение на компютъра, тоест обем памет, вид памет, брой слотове и т.н.

ТИПА ПРОЦЕСОР АМД ОПРЕДЕЛЯ ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА, защото моделите са с различен кеш и брой контролери за памет - съответно цените са различни.

дънната платка е консуматив някакъв, периферия за процесора.

3а Интел:

Р4 има добри модели, но за да дадат прилична скорост изискват дънна платка с ДВУКАНАЛНА ПАМЕТ, която НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ НАМЕРЕНА под 100$. Освен това всички процесори които си заслужават са за сокет 775 за който в момента има само от ДЪРВЕНИЯ чипсет 915 на нормална цена.

ПОВТАРЯМ 915 има 1 модерен слот - НО Е ДЪРВО

Като заключение

АМД 64 семпрон 754/3000+ и дъно Асус К8Н4 (NF4 с PCIe slot) са една комбинация която за в къщи просто е неповторима. Позволява до 30% повишение на скороста на АМД-то без особени проблеми. Споменатите по горе стари версии ОТДАВНА не се продават.

Тоест всеки семпрон е със SSE2 и във всяка програма е равен на указания му в рейтинга Р4 ( ако се оверклокне и по бърз)

За цената и - има достатъчно прайслисти и всеки може да се убеди че АМД-то е по евтино, а и С ПО ДОБЪР СИСТЕМЕН СОФТУЕР.

Сам се убедих че драйверите на НВИДИА са на едно ниво над ИНТЕЛ, колкото и странно да звучи.

Редактирано от kirko (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели с кои програми работиш във форума видео и аудио ;)

:offtopic_s:

<{POST_SNAPBACK}>

Зашо,за да си издам тайните,или да ми свалиш пак за нищо репутацията,защото си бил на кеф ли biggrin.gif:hush:

За втори път те засичам, да изказваш неадекватни мнения със страшно груб и високопарен тон. Този път ти отправям лично предупреждение , да си коригираш малко стила на изказване и преди да седнеш да пишеш малко да попрегледаш. И не само в http://www.tomshardware.com/ или http://www.anandtech.com/

1. Значи според теб цитираният процесор P4 506/2.66G/1M/BOX/FSB533 е 32 битов, така ли ?

2. За смяната на търговската марка, хайде да не говорим (Пример от Duron към Semptron). Това са направо смешни нища.

3. Точно вътрешната архитектура на AMD им позволява да работят с рейтинг, а не с реална честота. В пъти повече информация да се обработва е меко казано изхвърляне.

4. Prescott много загрявал - поредната смехория. Ако няма добър контакт процесор - охладител ще загрява, как няма да загрява. При нормален контакт и с боксови охлаждащи пакети (радиатор и вентилатор) при сравняваните 2 марки процесори Intel 506 и AMD Athlon 64 3000+ , то Атлона би трябвало да е с 5-6 градуса по - топъл. Това е за този с ядро Venice. Ако е с 13 микронното ядро, то температурната разлика ще е над 10 градуса. Не че е нещо фатално. При разумна експлоатация, това е без значение.

Та за Prescott-а -> в момента пиша на един такъв Прескот, но 630 на 3 GHz , който от 3 часа е натоварен на 100 % (включен съм към програмата [email protected]), температурата на процесора е 52 градуса при 3700 оборота в минута на вентилатора. Някой, ако участва в програмата, да си натовари Атлона 3 часа на 100 % и да каже каква му е температурата. Охлаждането ми е боксово, а всеки знае какви са боксовите охладителни пакети.

5. За другите твърдения от рода на зверски скъпи поддръжки , то те изобщо не подлежат на коментар.

6. Справка за цени

Intel - $113 и Athlon(Venice) - $120

Като заключение пряко към Fixt00l - коригирай си стила на писане и ако смяташ да ми опонираш без някакви смислени доводи, може да ми пишеш ЛС , а да не пълниш форума с flood.

Към nakata60 - При цените, които са в България , обща конфигурация на базата на AMD ще ти излезе по-евтина отколкото с Intel. Но ти си решаваш.

Успех

:bye:

<{POST_SNAPBACK}>

Езикът ми хич не е груб,какво искате от мен,не мога да разбера?

1.Единственият НАИСТИНА 64-битов на Интел е Итаниун (другите са с мемори екстенжънски трикове)

3.Тъй като ти самият в момента говорих нахакано,те оставям (ако имаш желание,разбира се) да обясниш на другите какво е QUANTI-SPEED и какво представякава един тактов цикъл.Също,кое е по-важно-мегахерците,или дължината и пропускливостта?

4.За топлината си има тестове в двата сайта.И следкато казваш,не чети оттам,може иб ще посочиш по-авторитетни институции от тях?Или защо казват PressHot на шега.Или може би Атлон,който е на 26 градуса (моят),аз сигурно съм сънувал?С Gigabyte PCU охладител.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

" ... Единственият НАИСТИНА 64-битов на Интел е Итаниун (другите са с мемори екстенжънски трикове ..."

нещо си се объркал - триковете са при Ксеон

1. новите модели Р4 имат 64-битовите команди лицензирани от АМД

2. Итаниум е друга бира - той е Very Large Instruction Word , тоест командата може да е до 500-600 бита, но се подготвя предварително което е огромен МИНУС. Адресното му пространство е стотици терабайти, като ГОЛЯМА машина.

Като Х86 производителност обаче едвам достига Р4/2 гигахерца - и то с някой уговорки.

За момента единствените програми които извличат полза от Итаниум са рендери, тоест чисти сметки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
" ... Единственият НАИСТИНА 64-битов на Интел е Итаниун (другите са с мемори екстенжънски трикове ..."

нещо си се объркал - триковете са при Ксеон

1. новите модели Р4 имат 64-битовите команди лицензирани от АМД

2. Итаниум е друга бира - той е Very Large Instruction Word , тоест командата може да е до 500-600 бита, но се подготвя предварително което е огромен МИНУС.  Адресното му пространство е стотици терабайти, като ГОЛЯМА машина.

Като Х86 производителност обаче едвам достига Р4/2 гигахерца - и то с някой уговорки.

За момента единствените програми които извличат полза от Итаниум са рендери, тоест чисти сметки.

<{POST_SNAPBACK}>

При това положение-защо да си взема процесор,който е далеч-далеч надолу в сравнение с другия-виж линка,който намерих,и предвид,че е по-евтино да е АМД и о-ефективно.В tomshardware изрично казват,че АМД е далеч по-добър процесор във всяко отношение,особено за гейм :) Все пак-това са експертни тестове :):snowballfight:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А дали на това дъно ще може да се сложи новия процесор АМ2

Asus A8N-E, NFORCE4, S939, DDR400, PCIExpress, SB7.1, Lan, ATA133, Serial ATA, Raid

<{POST_SNAPBACK}>

Не, новият процесор изисква нов сокет. Той ще е 940-пинов, но няма да бъде съвместим със сегашните 940-пинови за Оптерон, т.е. тотално НОВ

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, човече, и според мен е гадно даже ужасно гадно на всеки ъгъл по един нов сокет на AMD..

Засега поне 754 е по евтин вариант, но пък скоро няма да има поддръжка за него, от друга страна 939 е добър но не е евтин вариант, като в крайна сметка и двата ще са за смяна към то 1 и 1/2 години. Изборът не е лесен, примерно сега нещо евтино/754/, спестяване, после нещо по скъпо/АМ2/, или сега нещо по-така/939/ та да издържи поне до омекването на цените на АМ2 са двата варианта според мен!

Всичко зависи от моментната тежест на джоба и очакванията за бъдещите доходи за вземането на оптималното решение! cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отговорът е изключително прост-сокет 939,тъй като той поддържа двуядрени процесори.Те в момента са на цена над $ 400,тоест след 1-2 години ще е чудесен ъпгрейд!Задължително захранването да е FORTRON,независимо дали е АМД или бозИНТЕЛ,независимо и какъв сокет.Ако избереш 939 за двуядрен-400W,забрави,че съществуват други захранвания освен Фортрон.А дрвуядрените са малко над 2 пъти по-мощни от едноядрените ohmy.gif:yanim::)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А дрвуядрените са малко над 2 пъти по-мощни от едноядрените ohmy.gif  :wors:  :wors:

<{POST_SNAPBACK}>

И един мормот увива шоколада в станиол.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а мечка прави балончета на борче ...

бобката зимай конфигурацията която са ти предложили , щото докато я купиш ще излезе Сони PS3 за тия пари - и ще те е яд

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И един мормот увива шоколада в станиол.

<{POST_SNAPBACK}>

Момчета,я да се аргументирате и да не се правите на "дръж ми шапката",тоя форум не е място за глупости.Нали ядрата са 2х(еди-колко си GHZ),кешът е х2-затова АМД Атлон 64 Х2 стана процесор на годината,все пак,или вие не сте присъствали,за да оспорите експертните мнения biggrin.gif

:clap::):blink:

а мечка прави балончета на борче ...

бобката зимай конфигурацията която са ти предложили , щото докато я купиш ще излезе Сони PS3 за тия пари - и ще те е яд

<{POST_SNAPBACK}>

И пак неаргументирано мнение,а по отношение на PS3 си прав,но функционалността ,у е далеч по-ограничена и игрите,дори и пиратски...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаш проблеми. Всеки който се е интересувал от паралелното "смятане" знае, че не винаги една задача може да се паралелизира(добре), така че да се извлече пълна полза от наличието на повече процесорни ядра. В "двойния" случай производителността е най-много два пъти по висока и то в идеалния случай. От AMD бяха заявили, че при техните процесори средната стойност на прираста е към 1.7(по-висока от тази при интелските проци(което ако е вярно, явно се дължи на по-добро разпаралеляване от страна на процесора на AMD)).

Е затова беше онзи коментар.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

АМД Х2 е процесор на годината защото променената логика на кеша (все пак са 2 ядра) и увеличения обем (2 мегабайта) дава във всички задачи 10-15% прираст. Тоест е най бързия Х86 процесор за момента.

само задачите със много сметки се разпареляват достатъчно добре.

И накрая - PS3 ще има операционна система и софтуер за нея, защото СОНИ иска да е на едно ниво с Епъл и Майкрософт.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване