Премини към съдържанието
Dekata696

Отчайващ Проблем с CPU-то

Препоръчан отговор

Здравейте колеги този компютър един приятел ми го даде щото вдигна ръце от него тъй като в няколко сервиза неможаха му го оправят но то и тук в Перник сервизите са на едно ниво че и аз се смятам за по-компетентен от тях тъй като сам ги гледал няколко пъти как си вършат работа И по същество проблема е с процесора 2ядра качи ли 100 % градусите за няма минута 110 градуса и гасне и после само на биос като влезнеш не се гаси докато не се охлади иначе тръгне ли да зарежда ОС-а край.Тъй като веднага се досещам какво ще ми препоръчате споко изобщо не е толкова просто като на пръв поглед.Сменял сам видео картата,Рам-а,захранването,вентилаторите смених че чак и добавих още няколко,термо пастата смених навсякаде и ето на резултата еверест и тук кадето пиша CPU-40 Core #1 -54 Core#2 -58 r GPU Diod -79 с пасивно е видео картата но сам и монтирал голям вентилатор и проблема с гасненето си остава сега сам го изключил да не ми бучи залудо. И тъи като ми показваше че CPU-то е 80 през биос веднага го дръпнах и то какво - радиатора хладен а процесора и тои даже по-скоро към студен а Биос сочеше 80 което изобщо не се връзва. Стигам до 2 заключения 1вото- процесора е дефектирал но веднага може се запитам защо като дига 100градуса е студен 2рото- проклетото дъно.Термодатчик или въпросното нещо което отчита градусите е повредено и показва грешни завишени стойности и следователно прави проблема. И така ще сам доволен на всякакви идеи и съвети от ваша страна.Тези дни може и да взема процесор друг и да пробвам. A ето и въпросната конфигурация: MB: Gigabyte GA-M56S-S3 CPU: DualCore AMD Athlon 64 X2, 2500Mhz 4800+ VGA : NVIDIA GeForce 8500GT (512Mb) RAM : 2GB DDR2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Струва ми се, че може процесорът да е с отлепена капачка - отвън да е студен, но кристалът вътре да си грее заради лош контакт и затова да стават всички мизерии. Колеги, поправете ме, ако греша ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Като начало пробвай да го downclock-неш процесора и виж как са температурите! Може да пробваш да флашнеш БИОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Процесора няма клок немога му снижавам честотите повече а процесора капачката беше ми направи впечатление ако е отлепена а downgrade правиха вече на биоса пък и аз самия незнам дали бих могъл го направя сам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Струва ми се, че може процесорът да е с отлепена капачка - отвън да е студен, но кристалът вътре да си грее заради лош контакт и затова да стават всички мизерии. Колеги, поправете ме, ако греша :P

Не е невъзможно. Ако е реално така-може да се направи опит за премахване на капачката...Но е свързано с определени рискове, изисква сръчност и знания...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Процесора няма клок немога му снижавам честотите повече а процесора капачката беше ми направи впечатление ако е отлепена

а downgrade правиха вече на биоса пък и аз самия незнам дали бих могъл го направя сам

Може да не ляга добре радиатора към капачката.

Колко и каква паста сложи?

ПП: Огледай се за подути кондензатори по дъното и дай снимка от AIDA64 на температури и напрежения(хай-добре е да се премерят на някой молекс с мултицет).

Редактирано от androns (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Използвай CoreTemp за температурите на процесора, по-точна е в това отношение от AIDA, въпреки, че никой софтуерен продукт не може да ти даде 100% точна информация, но поне възможно най-близка. На мен ми се струва, че проблемът идва от това, че радиатора на процесора не прави добър контакт с капачката на процесора или термопастата е нанесена неправилно (твърде малко,твърде много и т.н.). След като провериш това, ако продължава да се изключва, от BIOS изключи опцията да се изкючва компютъра при високи температури, защото е възможно да не е наред датчика и BIOS да решава (от подадени грешни данни от датчика), че температурата е опасно висока и изключва за да предпази системата. Последната операция е малко рискова, защото не си сигурен дали датчика е повреден или наистина е такава температурата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Освен недобър контакт между радиатора и процесора, предполагам нещо в настройките на БИОС-а куца. Подобен проблем имах с моето дъно и преди да направя настройките правилно, компютъра вдигаше температура веднага след стартиране на някакво приложение. Сега е съвсем друго.

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Кажете откаде да махна опцията да се изключва сам то ако е от процесора нека гори изпотрябвал ми е иначе съм слагал термопаста най-малко 100 пъти и в това отношение няма как да допускам грешка

Редактирано от Dekata696 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

...

Знаете ли как последните няколко коментара не се вързват с темата?

Цитат:

И тъи като ми показваше че CPU-то е 80 през биос веднага го дръпнах и то какво - радиатора хладен, а процесора и той даже по-скоро към студен а Биос сочеше 80 което изобщо не се връзва

Това е много интересно...Обаче сериозно се съмнявам при лош контакт на IHS с ядрото на процесора отвън той да е студен, а отвътре да е 80градуса...

Ако съм разбрал правилно, иде реч за това че охлаждането е поставено правилно, има добър контакт с IHS, нова термопаста, вентилаторът е наред, но въпреки това вдига високи температури и гасне.

@Dekata696, aко защитата е настроена в BIOS(ако има такива опции) вдигни температурата, при която да се изключва от там. Но ако реално си прегрява...има втора защита, на самият процесор, която над определена температура просто го изключва.

п.п Проблем с дъното никак не е изключен.

Редактирано от jjjjjk (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Колега, не стана ясно този процесор когато е ходил по сервизи дали е слаган на друго дъно и как се е държал. Все пак добре е да се локализира проблема - дали е от дъното или от процесора. Изводът ти е правилен за вероятен проблем с дъното, така че, без тест на друго дъно няма смисъл да се тормозиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Какво показват стойностите на напрежението на процесора в биоса?

Редактирано от mergy_1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Хора не сам сервиз и вярно имам доста части но за съжаление нямам 2ри АМ2 процесор ще помоля един приятел му сваля неговия за един тест и дано се навие.Ето и още малко инфо от биос меню MB Intelligent Tweaker: CPU Frequency - 200 PCIE Clock - 100MHz Cpu Clock Ratio - Auto Robust Graphics Booster - Auto Chipset Voltage Control - Normal DDR2 Voltage Control - Auto Cpu Voltage Control - Normal Normal Cpu Vcore - 1.3000V Eто и данните за волтажите: CPU Core - 1.31V +3.3V - 3.30/3.31V +5V - 5.11V +12V - 12.35V +5V Standby - 5.03V VBAT Battery - 3.17V DIMM - 1.90V

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Хора не сам сервиз и вярно имам доста части но за съжаление нямам 2ри АМ2 процесор ще помоля един приятел му сваля неговия за един тест и дано се навие.Ето и още малко инфо от биос меню MB Intelligent Tweaker:

CPU Frequency - 200

PCIE Clock - 100MHz

Cpu Clock Ratio - Auto

Robust Graphics Booster - Auto

Chipset Voltage Control - Normal

DDR2 Voltage Control - Auto

Cpu Voltage Control - Normal

Normal Cpu Vcore - 1.3000V

Eто и данните за волтажите:

CPU Core - 1.31V

+3.3V - 3.30/3.31V

+5V - 5.11V

+12V - 12.35V

+5V Standby - 5.03V

VBAT Battery - 3.17V

DIMM - 1.90V

Задай му ръчно волтажа на процесора.Отиваш на страницата на АMD и виж нормалното напрежение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Махни радиатора на процесора, сложи си пръста отгоре /върху процесора/ и пусни компютъра ако загрява доволно значи проблема ти е в контакта с радиатора...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

както казаха поо - горе процесора или недава добър контакт със капчката или със радиатора ако си нвит махни капачката и пробвай пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз направих нова тема за това как се сваля капачката на процесора ,свалих я старата паста беше станала като прах отстраних я сложих нова и проблема беше решен :biggrin:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.