Премини към съдържанието
Trichocephalus

Как жената на Господ е изхвърлена от Библията

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Е, възможни са и други интерпретации освен буквалните или тези в стил палеоконтакт. Например тези, към които ни насочва Вал... Между другото, освен Зелазни, за който спомена Дарки се сетих и за "Олимп" на Дан Симънс. Не е толкова добър колкото в Ендимион/Хиперион, но си заслужава да се прочете, ако обичаш SF с митологични мотиви...

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам за какво говорите, но прозата я оставих малко преди навършване на пълнолетие. От Бръдбъри, през Сейгън, Зелазни, братя Стругацки, Ст. Лем, Исак Азимов... сигурно пропускам някого... боже, един от любимците ми Ал. ван Вогт, С. Коматсу, беше едно от любимите ми занимания, вече съм на да го наречем по-достоверни източници. Онези тогава не са били философи, а гърците прост са били едни попивателни хартии на древна информация и са я обсъждали с месеци, докато робите им работят и ги хранят. Философски аспект в един "облак" на планина или "звяр" с 200 очи и 100 чифта копита, не може да има. Иначе може би най-философската част от Библията, понеже виждам че този аспект ви вълнува, е може би Книга на Йов - между другото и един от двата пъти в които изобщо се споменава за Сатана, другият, трети, е при срещата на Иманиуел (Исус) на Планината, макар че при него се казва дяволът дошъл да го изкушава да доказва възможностите си. Както и да е... ако не сте, прочетете книга на Йов... много тежко четиво е и доста философско, наред с останалите чисто технически елементи.

Редактирано от adXok (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

darkterminal,

еми спри да четеш и помисли върху прочетеното, което ти се струва фантастично, парадоксално... сега и цитати ли да ти вадя... от книга над 1000 страници. Чел, чел... ама недочел.

Чета, мисля, чета, мисля - и все стигам до повече от варианти, като алтернативната цивилизация ми се струва най-неудачния от всички. Та ми стана любопитно, защо се спря на него? Какво те накара да изключиш останалите с такава увереност?

Е, не знам... само знам, че като огнено кълбо е било наблюдавано. Вече по какъв механизъм или принци се е осъществявало качването и слизането на англеите по небесната стълба, когато Яков преди да влезе в словестен и физически спор с един обикновен работник с ангелски вид, например... не става ясно.

Защо прие, че е наблюдавано? Каква е достоверността на Библията като исторически документ и в каква детайлност може да се приема всяка сцена за факт?

Излизаме от темата и започваме да правим спекулативни тълкувания на и без това окастрени и преиначени в превода текстове от Библията.

И на мен така ми стори, та за туй те питам, какви са източниците и фактологията утвърждаващи гореизложеното от теб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо, което не си видял с очите си или усетил върху себе си, няма да имаш за случвало се в твоя опит. Останалото сам избираш да се довериш ли като получена информация или не. Аз не съм се убедил лично в много неща, които съм приел... например дали наистина има други планети в нашата Слънчева система. Аз не знам ти кои варианти си изложил като възможни, вероятно съм пропуснал назад в темата да прочета от постовете ти. :whist: А и Библията е един книжен вариант на някаква история, разказ, съчинение, каквото и да го наречем. Също както например са 100% от кои да е книги на света. Една книга за Сатурн с обяснения например, не доказва пръстените на Сатурн.Единственото нещо, което може да бъде до достатъчна степен на вярност доказано на хартия е най-абстрактното нещо - математиката, отчасти и писмения език, но щом е писмен, несъмнено се ползват символи за неговото съществуване, което го доказва по принцип. Като малък около 18 г. бях направил цялостен разбор със "странните", противоречиви, да не кажа фантастични елементи от Стария Завет. За съжаление точно тази Библия изчезна при преместването ми, а може и да съм я дал на някого, вече не помня...

Редактирано от adXok (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Онези тогава не са били философи, а гърците прост са били едни попивателни хартии на древна информация и са я обсъждали с месеци, докато робите им работят и ги хранят. Философски аспект в един "облак" на планина или "звяр" с 200 очи и 100 чифта копита, не може да има.

Що се отнася до Запада, именно гърците извършват прехода от мита към Логоса и така създават философията. Що се отнася до далечния Изток, това правят индийците... Едва през 19-ти и особенно през 20-ти век категориите на Аристотеловата логика биват поставени под съмнение.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

^ може, аз от философия бегло се интересувам... за мое съжаление ще трябва да напусна форума, налага се. :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Временно, надявам се. :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо, което не си видял с очите си или усетил върху себе си, няма да имаш за случвало се в твоя опит. Останалото сам избираш да се довериш ли като получена информация или не. Аз не съм се убедил лично в много неща, които съм приел... например дали наистина има други планети в нашата Слънчева система.

...

А и Библията е един книжен вариант на някаква история, разказ, съчинение, каквото и да го наречем. Също както например са 100% от кои да е книги на света. Една книга за Сатурн с обяснения например, не доказва пръстените на Сатурн.Единственото нещо, което може да бъде до достатъчна степен на вярност доказано на хартия е най-абстрактното нещо - математиката, отчасти и писмения език, но щом е писмен, несъмнено се ползват символи за неговото съществуване, което го доказва по принцип.

Като малък около 18 г. бях направил цялостен разбор със "странните", противоречиви, да не кажа фантастични елементи от Стария Завет. За съжаление точно тази Библия изчезна при преместването ми, а може и да съм я дал на някого, вече не помня...

С други думи, няма сериозен източник. Така ли да те разбирам?

Аз не знам ти кои варианти си изложил като възможни, вероятно съм пропуснал назад в темата да прочета от постовете ти. :biggrin:

Не си пропуснал, не съм изброявал варианти, но съм сигурен, че без да се напъваш се сещаш за поне три.

1. Контакт с Бог

2. Контакт с чужда цивилизация

3. Плод на нечия фантазия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С други думи, няма сериозен източник. Така ли да те разбирам?

Един от източниците, които използва AdXok са академичните трудове на Деникен, ако не греша. Друг са документалните кадри с НЛО над Йерусалим, които могат да бъдат видени в youtube.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тия са ясни. Аз питах за сериозни...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Боя се, че това, което считаш за сериозни източници, AdXok намира за несериозно. ;) Хм, няма ли,обаче, да се върнем на темата? Напр., Иисус (вторият Адам) андрогин ли е?

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Боя се, че това, което считаш за сериозни източници, AdXok намира за несериозно. ;)

Хм, няма ли,обаче, да се върнем на темата? Напр., Иисус (вторият Адам) андрогин ли е?

----------------------

Е, не, няма как същност с материално тяло да е андрогин - тук, в тази реалност, всеки обект е изграден от противоположности в крехко и нетрайно равновесие и в непрекъснат антагонизъм. Мъжкият принцип - спиналният /от Плексус сакралис до мозъка - с формата на змия и често и така наричан/ е в противоборство с женският - астралния /чувствствения/ с център сърдечната област. Ясно е в кой пол кой принцип преобладава.

----------------------

Тъй като Исус се явява в плът е подвластен на законите на този свят. Друг е въпросът след края на Кръстният път - Виа Долороса...

:wors:

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:wors: Да не се изказах удачно. Благодаря ти за корекцията... Разбира се, нямах предвид, че Иисус е бил андрогин във физическия смисъл. Затова споменах и Адам...
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, не, няма как същност с материално тяло да е андрогин -

Хората са били двуполови, по времето на лемурия. Възможно е Мария, да е някакъв остатък от онези времена. Ами ако това същество е било в самадхи от времето на Лемурия и е дошло сред хората с мисия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Koe същество - Мария или Иисус?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хората са били двуполови, по времето на лемурия. Възможно е Мария, да е някакъв остатък от онези времена. Ами ако това същество е било в самадхи от времето на Лемурия и е дошло сред хората с мисия?

---------------------------

Хиперборея, Лемурия и Атлантида са символично съобщение за все по-гъсти, груби и вибрационно ниски слоеве на Универса, през които са пропадали човеците, преди да достигнат надира - сегашното ни състояние /а също и състоянието на света около нас/. Разбираш, че нищо материално не може да бъде запазено през тези трансформации, щото силите, енергиите и субстанциите през тези периоди са различни /може да се пише и несъвместими/ едни от други.

В теософията и антропософията, както и в Ню ейдж писанията, споменатите по-горе се разглеждат само като отделни епохи, а не като различни състояния на Универса - приказки за деца. :)

:biggrin:

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото ми е известно, лемурийците са били вече във физически тела.

@scepsis става дума за Мария (колко е била дева не смея да твърдя)

Редактирано от npn (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вал е прав. Инак щяхме да откриваме скелети от лемурийци, хиперборейци и атланти.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

valentinus

Хиперборея, Лемурия и Атлантида са символично съобщение за все по-гъсти, груби и вибрационно ниски слоеве на Универса, през които са пропадали човеците, преди да достигнат надира - сегашното ни състояние /а също и състоянието на света около нас/.

Това "пропадане" наказание ли е или е заложено като начин на развитие? И има ли нещо общо със расите (сега V и VІ)?

Или съвсем съм се уплела...

:P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

valentinus

Това "пропадане" наказание ли е или е заложено като начин на развитие? И има ли нещо общо със расите (сега V и VІ)?

Или съвсем съм се уплела...

:speak:

---------------------------

Може да се приеме като космическа катастрофа - и в определен аспект си е точно това.

Никой никога не ни наказва - ние самички, собственоръчно...

Седемте раси са съвсем друга работа - част от хората са групирани в тях по близки кармични и кръвни белези, като в определено време дадена раса има специфична роля, и т.н. и т.н...

:yanim:

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

valentinus

Това "пропадане" наказание ли е или е заложено като начин на развитие?

Потърси инфо за гностическата и херметическата традиция, както и за ученията на розенкройцерите, но внимавай с източниците. Предполагам, че Вал би те насочил, ако имаш интерес.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@scepsis става дума за Мария (колко е била дева не смея да твърдя)

Дева в кой смисъл?

Мария, девата, която износва и ражда Иисус е пречистеното астрално тяло на човека. Символ е. Чиста от човешкото може и поема светлината в себе си, от което се ражда Бог. Нематериална, и затова дали е дева или не в познатия ни смисъл е неправилно да се пита.

Темата е много странна - жената на господ. Бог включва в себе си мъжкия и женския аспект и няма общо с човека сега, нито с представите му.

Редактирано от secret_rose (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Раждал се Бог викаш. Аз съм Бог, ако това те вълнува. Ти също си Бог, не знам дали го знаеш. Ние сме Богове в развитие.

Казват на Йисус (Йошуа), Бог в смисъл, че той вече е станал проявен такъв, а не в развитие. С това проявяване на истинската Божествена същност, се приключва цикъла на Самсара. От тук насетне, инкарнирането във физическо тяло е по желание. Какво правят Боговете, който са спряли да се инкарнират? Определят къде да се инкарнира душата, която водят по пътя и нагоре, кога да се инкарнира, какво да преживее, какви уроци да научи, кои да са родителите, братята и сестрите, хората с които ще е свързана по време на превъплъщението си. Това се нарича висша астрология, защото именно по звездите се определят изброените неща. Грубо казано, човекът е една кукла на конци, които се дърпат от енергоинформационните полета на космическите тела.

Чиста от човешкото може и поема светлината в себе си, от което се ражда Бог.

Не съм съгласен. Йошуа е станал Бог, но не се е родил такъв и се е родил, за да стане Бог. Астрологично, всичко е било изчислено от неговите духовни водачи в астрала. Духовни водачи има всеки един човек.
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Discovery News

26.03.2011

Публикувано изображение

Господ е имал съпруга - Ашерах, за която в Книгата на царете се твърди, че е била почитана наравно с Яхве в храма му в Израел, разкрива оксфордски учен.

През 1967 г. Рафаел Патаи е първият историк, който споменава, че древните израилтяни са почитали и Яхве, и Ашерах.

Теорията сега получава нова известност благодарение на изследванията на Франческа Ставракопулу, която започва работа по тях в Оксфорд, а сега е старши лектор в департамента по теология и религия на университета в Ексетър.

Информацията, представена в книгите, лекциите и научните публикации на Ставракопулу, е послужила като основа за документална тв поредица в три части, която в момента се излъчва в някои европейски страни; в нея тя разглежда в подробности връзката между Яхве и Ашерах. Според изследователката

БОЖИЯТА СЪПРУГА Е ПОТЪНАЛА В ЗАБРАВА

"Може да го познавате като Яхве, Аллах или Господ. Но по този въпрос евреите, мюсюлманите и християните - хората от великите религии от времето на Авраам, са единодушни: има само един Бог," пише Ставракопулу в изявление, разпространено до британските медии. "Той е самостоятелна фигура, единствен, всеобхватен създател, не един бог от цялостен пантеон... или поне така сме свикнали да смятаме."

Изследователката допълва, че след години на проучвания в областта на историята и религията на Израел тя е достигнала до "цветистия и изглежда за някои хора неудобен извод, че Бог е имал съпруга".

Теорията й е базирана на древни текстове, амулети и фигури, открити предимно при археологически разкопки в древния ханаански крайбрежен град Угарит, намиращ се в сегашна Сирия. Всички тези артефакти разкриват, че в онези времена Ашерах е била смятана за могъща богиня на плодородието.

Археологически разкопки

ПОТВЪРЖДАВАТ БИБЛЕЙСКИ ЦИТАТИ

Връзката на Ашерах с Яхве по думите на Ставракопулу е упомената и в самата Библия, и в надписи от VIII в. върху глинени плочки, намерени в Синайската пустиня на място, наречено Кунтилет Аджруд. Въпросният надпис е "молба за благословия," разкрива тя.

"Решаващият факт е, че благословията се иска от "Яхве и неговата Ашерах." Това са доказателства, че в представите на тогавашните жители на тези територии Яхве и Ашерах са били приемани като божествена двойка. Открити са още няколко подобни надписи след този момент, като всички те затвърждават тезата, че библейският Бог някога е имал съпруга."

Също така значимо според констатациите на Ставракопулу е "признанието в Библията, че на богиня Ашерах е била отдавана почит в храма на Яхве в Йерусалим. В Книгата на царете се твърди, че статуя на Ашерах се е намирала в храма и че жените прислужнички в храма са тъкали ритуални облекла от плат за нея."

Мъжете редактори на Библията са я

ПРЕВЪРНАЛИ В "СВЕЩЕНО ДЪРВО"

Дж. Едуард Райт, председател на Аризонския център за юдейски изследвания и института за археологически проучвания "Олбрайт", коментира, че е истина, че няколко еврейски надписи говорят за "Яхве и неговата Ашерах." Според него "Ашерах не е била напълно премахната от Библията от цензуриралите я впоследствие мъже. В някои от книгите остават следи от нейното присъствие - и на база тези следи, археологически доказателства и упоменаванията й в текстове от страни, съседни с Израел и Юдея, можем да възстановим частично ролята й в религиите на Южния Левант."

Ашерах - известна в древния Близък изток с различни други имена като Астарта и Ищар - е била "важно божество, което е било смятано както за могъщо, така и за грижовно," допълва Райт. "Много английски преводи предпочитат да заместват упоменаванията на „Ашерах” със „свещено дърво”. Това изглежда донякъде се дължи на съвременно желание, очевидно вдъхновено от библейските описания, Ашерах да бъде скрита отново от хората."

ЯХВЕ Е ОБЯВЕН ЗА "ЕДИНСТВЕН" БОГ

едва 500 години преди Христа.

На подобно мнение е и Арън Броуди, директор на музея по библейска археология "Баде" и доцент по археология и религия в теологическия институт "Пасифик": "Упоменаванията на богиня Ашерах в еврейската библия (Стария завет) са редки и като цяло са старателно редактирани от древните автори, които са обобщавали текстовете". Дори се твърди, че Ашерах - под формата на символ на дърво - е била "насичана и изгаряна пред Храма по решения на определени управници, които са се опитвали да "пречистят" религиозния култ и да се концентрират върху почитането на един-единствен мъжки бог - Яхве", добавя той.

Древните израилтяни са били политеисти и са се покланяли на много богове, заявява Броуди, "като само малка част от тях са били поклонници на Яхве преди историческите събития от 586 пр. н.е." През тази година елитна общност от Юдея е била изпратена в изгнание във Вавилон и храмът в Йерусалим е бил разрушен. Това според Броуди е довело до "по-универсално възприятие за стриктен монотеизъм: един Бог не само за Юдея, но и за всички народи."

monitor.bg

Глупости. Ашера не е жена на Яхве, а на Ел.

Тя е Богинята-Майка от ханаанския пантеон, а Ел е Бог-Отецът.

На кръста Исус вика него: Ели, Ели, лама савахтани!

Ашера е Венера.

виж тук на ханаански пантеон - Ашера

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Глупости. Ашера не е жена на Яхве, а на Ел.

Тя е Богинята-Майка от ханаанския пантеон, а Ел е Бог-Отецът.

На кръста Исус вика него: Ели, Ели, лама савахтани!

Ашера е Венера.

виж тук на ханаански пантеон - Ашера

Ел--->Ал и т.н.

Не беше ли точно ти , която преди година застъпваше тезата, че сегашните имена "Яхве" и "Аллах: са произлязлезли от "Ел" ?

(мързи ме да търся темата просто)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.