Премини към съдържанието
maver

Колко еднакви са според Вас психологията и маркетинга?

Препоръчан отговор

Като учещ маркетинг и интересуващ се от психология се интересувам от вашето мнение.Според мен двата предмета са адски близки, защото и двете неща се ровят в мисленето на хората и начина, по който разсъждават.Различни са само от гледната точка на крайната цел: при маркетинга целта е продажбата или запомнянето на даден продукт, при психолога - според мен е намирането на себе си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не бих ги нарекла еднакви. Според мен психологията е в помощ на маркетинга.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не бих ги нарекла еднакви.

Според мен психологията е в помощ на маркетинга.

Tова е така, но психологията е помощ на всичко. Маркетинга също,ако не се рекламирате никои не разбира за Вас. Сещам се за няколко известни психолга в България, които не са толкова добри колкото рекламата им
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Според мен двата предмета са адски близки, защото и двете неща се ровят в мисленето на хората и начина, по който разсъждават.

В такъв случай логиката, невронауките и социологията са в същата категория. :)
    • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да има успех в маркетинга трябва добре да се комуникира. Психологията е в основата на успешната комуникация.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Никак! По скоро Маркетинга използва доста простички факти от Психологията, или по скоро недостатъците на човешкото съзнание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Сещам се за няколко известни психолга в България, които не са толкова добри колкото рекламата им

И аз знам една,и вие я знаете-всеизвестна е

-не че съм й ползвала скъпите "съвети",мерси

:P

Моя приятелка се затича при нея щото рекламата,щото при Гала,в телевизора...та така.

По-куха и от преди стана,още по-не у ред и сметката й бая олекна.

http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Та по темата-и маркетинга е същата шарлатанщина.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

.....Според мен двата предмета са адски близки, защото и двете неща се ровят в мисленето на хората и начина, по който разсъждават.Различни са само от гледната точка на крайната цел: при маркетинга целта е продажбата или запомнянето на даден продукт, при психолога - според мен е намирането на себе си.

Бъркаш - целта на психологията е да изучи и приложи в практиката умствените процеси и след това на поведението на човека и животните.Тя е основата.

Маркетинга в чисто практическото приложение на психологията.Той използва откритото от психологията и по-специално от подразделите "Социална психология" и "Индустриална психология" и го внедрява в практиката.

Много често, лаиците, както се вижда и по постовете над моя, смятат за психология единствено и само клиничната или дълбинната психология.Това им е станало стериотип, наложен от киното, книгите, медиите. Да, те е важни, но не са всичко.

Ти самият пък, изучавайки маркетинга се запознаваш с с постиженията на социалната психология и също смяташ, че с това се изчерпва всичко, а то изобщо не е така :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Истината е,че харесвам и двете дисциплини.Избрах маркетинга защото е бизнес,а психолог къща не храни (поне в момента и особено в БГ). Изненадвах се колко са общи нещата докато навлизах в маркетинга. Радват ме и всички отговори на потребителите и техните гледни точки, защото всички отговори на потребилите са правилни. Маркетинга без психология не може,особено при договаряне и направата на реклами,а отделно голям бизнес без маркетинг също не може (пък било то психолог да се рекламира). Реално погледнато психологията е застъпена в маркетинга, но маркетинг в психологията почти няма. Кой колко е луд е въпрос с повишена трудност защото се случи да се сблъскам с момиче изучаващо психология...е то се оказа по лудо от мен,особено след като се скарахме...

Редактирано от maver (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Маркетингът и психологията са различни дисциплини. Просто маркетингът използва психологията за своите цели. В този смисъл отговорът на въпроса е, че това изобщо не са еднакви дисциплини. :(

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Истината е,че харесвам и двете дисциплини.Избрах маркетинга защото е бизнес,а психолог къща не храни (поне в момента и особено в БГ). Изненадвах се колко са общи нещата докато навлизах в маркетинга. Радват ме и всички отговори на потребителите и техните гледни точки, защото всички отговори на потребилите са правилни. Маркетинга без психология не може,особено при договаряне и направата на реклами,а отделно голям бизнес без маркетинг също не може (пък било то психолог да се рекламира). Реално погледнато психологията е застъпена в маркетинга, но маркетинг в психологията почти няма.

Кой колко е луд е въпрос с повишена трудност защото се случи да се сблъскам с момиче изучаващо психология...е то се оказа по лудо от мен,особено след като се скарахме...

Mаркетинга служи на търговеца за да прекара клиента ( да го преметне, надхитри, измами, излъже, да му навреди даже ако трябва и др.)  

Значи на теория, в техниките на продажбите уж на хартия е написано че всяка една от двете страни ( продавач - купувач) дрябва да намери своя интерес и изгода. Но на практика не се получава така. Този който е в по-силна позиция получава това което иска.

Рекламата като част от маркетинговата стратегия пък е доста често лъжлива. При мен си има закон срещу такава реклама. Даже може да се каже че успешната реклама яко лъже.

Според мен единствено при съставянето на въпросниците за сондажите ( проучванията) специалистите по маркетинг имат полза да са с честно отношение към крайните клиенти, иначе ще излезе че се самозалъгват сами себе си. 

Психологията като елемент на познание за специалист по маркетинг е по-скоро добиване на някаква мътна ориентация за тъпотии от рода на пирамидата на Мазлов и разни ала бала американски щуротии. Това което му трябва на продавача е отделно написана "психология" на безсрамното манипулиране на противника клиент. При мен не знам да има такава в официалните програми. Но знам че има подобни теоретични инструменти, който служат за подготовка на екипи за продажба на разни фирми. Обикновено ги карат курсистите да подписват декларация че няма да разпространяват по никакъв начин наученото в частния курс. Представете си колко е "политическо коректно", щом като трябва да остане в тайна. То тайни няма де, но се опитват хорат да си пазят хляба, чрез един вид "патентоване" на шмекерии които работят добре в определини области на икономиката.

Иначе, като чете човек тухлата на Philip Kotler, май въобще не мяза на алтруистичен труд. ( моята е на френски )

А, психологията я зарежи, тя е за хора правени от друг вид "тесто" ( генетичен материал ).

Ако си изкараш сериозна диплома по маркетинг и работиш после в тази област, по-добре бягай от дамите учили и завършили психология, няма да си паснете.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

.....

Ако си изкараш сериозна диплома по маркетинг и работиш после в тази област, по-добре бягай от дамите учили и завършили психология, няма да си паснете.

С кратки забележки съм съгласен! Най ми хареса последното изречение - проверих,че е така.Просто психоложката тръгна да манипулира и не й мина номера :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

С кратки забележки съм съгласен! Най ми хареса последното изречение - проверих,че е така.Просто психоложката тръгна да манипулира и не й мина номера :)

Никога не подценявайте психолозите. Може да е искала да си мислите, че не й е минал номера, а да е проверявала нещо друго. :wors:

..............................

И още нещо по темата. Психологията е фундаментална наука, докато маркетингът е приложна. :baby:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Никога не подценявайте психолозите. 

Знаем се ние с психоложките, знаем се.

Това че една млада дама ( студентка по психология ) ще ходи на лекции по антропология, етика, статистика и един куп други, въобще не я променя като характер. Каквато си е била в началото, такава си е и след дипломирането.

Знаем ги и преподавателите от миналия век. Господин Леви например си имаше "леко" ирационални вярвания по времето когато това не беше препоръчително.

Моят опит с психоложките беше следният:

- първо една ми беше навита много бързо, ама беше от неподходяща за живеене страна та й отказах.

- втората пък ми се дърпаше по някакви нейни семейни причини, не могла да живее без майка си ( разбирай че трябва зетя да е съгласен да живее в апартамента на майка й  която е вдовица)

- третата пък, като отслабна много ми хареса и даже й го казах, ама един мой човек като я беше вече оправял (когато беше леко  позакръгленичка) и трябваше да се скарам с него ако бях тръгнал с бившата му. А пък той ми трябваше за помощник, ходеме заедно на лов за по-така сърнички. С тази третата е било възможно да се разбираме добре, ама нали си имах по-възвишени цели в живота и се разминахме по моя вина.

Погледнато средностатистически, с психоложка трудно бих живял поради несходство на ценностните ни системи. Има и изключения, но те са малцинство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Маркетингът и психологията са различни дисциплини. Просто маркетингът използва психологията за своите цели. В този смисъл отговорът на въпроса е, че това изобщо не са еднакви дисциплини. ;)

има случаи когато е обратното, психологията да използва маркетинга.

не се заяждам само допълвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

има случаи когато е обратното, психологията да използва маркетинга.

не се заяждам само допълвам.

Така е, днес болниците и клиниките са търговски дружества. ;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Никога не подценявайте психолозите. Може да е искала да си мислите, че не й е минал номера, а да е проверявала нещо друго. :D

..............................

И още нещо по темата. Психологията е фундаментална наука, докато маркетингът е приложна. :yanim:

Катооооо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.