Премини към съдържанието
Trichocephalus

Улеснява се достъпът на здравно неосигурени до средства за болнично лечение

Препоръчан отговор

От пет на една година се намалява срокът, в който здравнонеосигурените лица без доходи и собственост трябва да не са прехвърляли или продавали жилищен, вилен, селскостопански или горски имот, за да имат право на заплатени от МТСП диагностика и лечение в болнични заведения.

Публикувано изображение

Това реши правителството на днешното си заседание, като прие промени в постановлението на Министерски съвет от 2007 г., което определя условията и реда за разходване на целевите средства за диагностика и лечение в болниците на лица без доходи и лично имущество, което да им осигурява лично участие в здравноосигурителния процес. С промените отпада и ограничението тази категория лица да не са пътували извън страната в последните 12 месеца, тъй като не отговаря на европейските принципи в областта на свободното движение на хора, коментира пресслужбата на кабинета, съобщава правителствената пресслужба.

С промените се разширява и кръгът на лицата, за които могат да се заплащат разходи за диагностика и болнично лечение. Това вече ще може да става и по отношение на чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено постоянно пребиваване в България, както и на тези с предоставен статут на бежанец, хуманитарен статут или с право на убежище, ако отговарят на останалите условия в постановлението.

През 2006 г. бе създаден фонд за лечение на неосигурени, а за целта бяха заделени 5 млн. лв. През годините обаче от болниците често са коментирали, че парите на практика не стигат до тях заради затегнатите правила за финансиране лечението на пациенти.

zdrave.net

Хах - честито.

управляващите, не само, че не успяха да се справят с явлението "неосигурен", ами сега го и дефакто легализират.

Защо бе, защо ?

Защо всички ние, останалите - бунаците ще плащаме за неосигурените ? Не би ли трябвало за тях, според закона да плаща държавата чрез фондовете за бедни ?

Къде е справедливостта ?

Защо продължават да тръбят за осигуряване, след като такова всъщност няма ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз ще плащам заради другите значи-баси и чунчовците и Страната на Чудесата

:)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Излиза,че правата на неосигурените са повече от тези на осигурените. Къде е тогава смисълът на осигуряването?! Да вземем и ние да спрем да плащаме осигуровки - на далавера е!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Излиза,че правата на неосигурените са повече от тези на осигурените.

Къде е тогава смисълът на осигуряването?!

Да вземем и ние да спрем да плащаме осигуровки - на далавера е!

и аз точно това се питам от няколко години насам, и все не мога да намеря смисъла .

баси.

Тъкмо циганите почнаха да разбират, че ако не са си плащали осигуровките не могат да влязат в болница или ще си плащат и хоп - плащаш си 100 лв за една година назад и влизаш в болница, където изхарчваш 2000 лв за операция.

А разликата я плащаме аз и Moira , тъй като не можем да спрем и ние да се "осигуряваме" -удържат ни от заплатите всеки месец.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз съм от тези, които с години НЯМАТ здравно осигуряване. Е, сега какво, ще ме линчувате ли? През тези години нито веднъж не съм бил прегледан, нито ми е направен какъвто и да е профилактичен преглед за каквото и да е било без пари. Да, сега смятам да си платя мизерните 100-200 лева - да очаквам ли, че ще мога да си направя някакви прегледи платени от здравната каса или трябва да почна да умирам от рак или нещо друго за да могат да ми направят основен преглед??? Някой да ми отговори защо изобщо да плащам, ако не получавам нищо в замяна. 20 години никой не ме е попитал здрав ли съм, ваксиниран ли съм или каквото и да е. Имам личен лекар, дори е много готина. Преди няколко години сестра ми ми каза, че било задължително за моя набор да направя някаква ваксина, май за тетанус. Искам да мога да си направя всички основни прегледи, без да трябва да моля и искам за тях. Отивам на зъболекар - плащам, отивам за преглед, който трае 30 секунди - вадя 20 лева... Никой с нищо до този момент не съм ощетил. Ако ще се преглеждам за нещо важно, е, тя майка ми като е осигурена, за това последните 1-2 месеца сме платили над хиляда лева (за тези прегледи, които по принцип се поемат от касата) и всеки лекар е със собствено мнение, а някъде плащаш, дават едни резултати и се чудиш какво да правиш с тях, докато не отидеш на друго място, където правят същия преглед и ти казват, че си за операция. Значи, плащаш си и спокойно си заминаваш за оня свят, представям си, ако не си платиш. Както и да е, нагледах се... Има страхотни специалисти, има страхотни хирурзи и професионалисти. За тях - нямам думи с които да изкажа какво уважение изпитвам. За тези хора, каквито и да са им заплатите и парите, пак са малко! На кратко 1. - плаща за преглед -> резултат -> чао, мерси... еди какво си бездушие и липса на отношение; 2 - преглед -> пращане към друг -> решение за операция (задължително) - - едно и също с два различни края. Първото е в Токуда, второто няма значение. Само да ви кажа, че ако сте без пари, както и да сте осигурени, направо по-добре изобщо никъде да не ходите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Така е, djagi - прав си.

кажи ми обаче -защо тогава ни задължават да се осигуряваме ? Защо лъжат хората постоянно ?

кога най-после някой се изправи по телевизията и заяви това, което заявяваш ти ?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз съм от тези, които с години НЯМАТ здравно осигуряване.

Една от причините да има проблеми в сектори като здравеопазването, образованието и някои други, е, че много хора не се осигуряват. И ако си взимал заплата, но не си си внасял осигуровките, мисля, че нямаш абсолютно никакво право да се оплакваш.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И все пак има някои хора, които са безработни и т.н и не могат да платят тези осигуровки или работодателят им злоупотребява. Знам хора, чиито работодател не им плащал осигуровки, а заплати-разхвърлено, по някое парченце, колкото да оцелеят. Кажете ми, не стига че не им плащат както трябва, че да ги оставят и да умрат, без да могат да влязат в болница, ако стане нещо ли? Да, тези които се осигуряват понякога плащат лечението на неосигурени. Това е социалната политика-да се погрижиш за този, който не може да си го позволи, на крайно нуждаещият се. Не, не подкрепям хората да работят в сивият сектор, да не плащат нищо, въпреки че могат, но да получават лечение. Това трябва да се изкорени с всевъзможни средства. Но понякога вината не е в самите хора...А в работодателят им или в тежкото положение, в което може да се намират. Няма нищо черно и бяло. Честно казано, не подкрепям реформата. Понеже това няма да подпомогне крайно нуждаещите се по никакъв начин, а работи за опитите за злоупотреби.

Редактирано от jjjjjk (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И все пак има някои хора, които са безработни и т.н и не могат да платят тези осигуровки или работодателят им злоупотребява.

Аз имам предвид тези, които взимат заплата (а често става въпрос и за заплата над средната) и умишлено не си плащат осигуровките. Уверявам те, че не са малко. :yanim:

А здравната система е направена на солидарен принцип, тъй като никой не може да предвиди кога ще има нужда от лечение и затова се внася определена сума всеки месец. Затова ако някой не е ползвал услугите на здравеопазването за определен период, това не е оправдание, че не си е внасял парите.

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)
    • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз имам предвид тези, които взимат заплата (а често става въпрос и за заплата над средната) и умишлено не си плащат осигуровките. Уверявам те, че не са малко. :speak:

А здравната система е направена на солидарен принцип, тъй като никой не може да предвиди кога ще има нужда от лечение и затова се внася определена сума всеки месец. Затова ако някой не е ползвал услугите на здравеопазването за определен период, това не е оправдание, че не си е внасял парите.

И аз това визирам-така погледнато, невнасянето на осигуровки от тези лица(които си дал по-горе) е недопустимо. Редактирано от jjjjjk (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз имам предвид тези, които взимат заплата (а често става въпрос и за заплата над средната) и умишлено не си плащат осигуровките. Уверявам те, че не са малко. :whist:

А защо трябва да е задължително внасянето на осигуровки.Мога пък да не искам здравна помощ и пенсия.За да се въртят големи суми.
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А защо трябва да е задължително внасянето на осигуровки.Мога пък да не искам здравна помощ и пенсия.За да се въртят големи суми.

Защото нищо няма безплатно в този живот.

Ако искаш внасяй-те после,не дай си Боже,да се разболееш-през г**а и всяка дупка де що имаш ти ги изкарват без упойка и от раз.

На мен ми бяха прекъснати за няколко месеца здравните,и знам какво е.

100 лева е престоя в Инфекциозна болница - за 12 часа.

Без коментар.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Излиза,че правата на неосигурените са повече от тези на осигурените.

Къде е тогава смисълът на осигуряването?!

Да вземем и ние да спрем да плащаме осигуровки - на далавера е!

То това важи в пълна сила и за циганите и плащането им на сметки и данъци...

Редактирано от Viiipeer (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз последните няколко месеца не съм внасял, но ще трябва да ги оправя, че всичко се случва... Искам да си направя пълна кръвна картина и всичко останало, но не знам какво се поема от касата. Нямам оплаквания, просто искам да се прегледам. Мисля, че е редно. От 20 години не са ме преглеждали за нищо - някой да разясни на какви прегледи имам право, ще съм благодарен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз последните няколко месеца не съм внасял, но ще трябва да ги оправя, че всичко се случва... Искам да си направя пълна кръвна картина и всичко останало, но не знам какво се поема от касата. Нямам оплаквания, просто искам да се прегледам. Мисля, че е редно. От 20 години не са ме преглеждали за нищо - някой да разясни на какви прегледи имам право, ще съм благодарен.

Че това не се ли издава от GP-то амбулаторен лист?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А защо трябва да е задължително внасянето на осигуровки.

Защото така е по закон. :speak:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Защото така е по закон. :speak:

Ако народа масово откаже,закона какво става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Спрях да внасям осигуровки когато "личната" ми зъболекарка измърмори "ми то за този месец нямам повече часове към касата" и прибра едни пари - тя вече не ми е зъболекар и малко по-нататък отидох при "личния" ми лекар за едно медицинско - "ми то тази услуга е платена" - ми и аз нямам нужда от теб.....нито пък ще плащам заради циганите и т. н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако народа масово откаже,закона какво става.

Ами понеже такова ни е мисленето, затова сме толкова зле.

Все пак здравните осигуровки не са големи. Много хора харчат повече пари за една вечер в някоя кръчма, но ако трябва да се плати здравна вноска, вече работата е друга. :speak:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами понеже такова ни е мисленето, затова сме толкова зле.

Все пак здравните осигуровки не са големи. Много хора харчат повече пари за една вечер в някоя кръчма, но ако трябва да се плати здравна вноска, вече работата е друга. :speak:

Трябва да има прозрачност.Калкулация за всеки човек като досие,разплащателна сметка и така нататък.Колко пари са ти са се събрали до момента.А не всичко в кюпа и следите се губят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Трябва да има прозрачност.Калкулация за всеки човек като досие,разплащателна сметка и така нататък.Колко пари са ти са се събрали до момента.А не всичко в кюпа и следите се губят.

От структурата на здравната ни система има още много какво да се желае. Но факт е, че много хора гледат да минат метър с вноските - а това е въпрос на манталитет. Плюс това, здравната система има нужда и от средства за самото си функциониране като система и тези пари не могат да паднат от небето.

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Зачетох се в техния сайт - Въпроси и отговори. Там в сайта има интересни въпроси, как например се чака по няколко месеца за ЯМР и т.н. Ето един показателен цитат - "Въпроса ми е: какво ми покрива това направление след като за всичко трябва да си плащам?"

От структурата на здравната ни система има още много какво да се желае

- това е твърде, твърде меко казано.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Въвеждат малко по-социални мерки и много недоволни, все едно някой ще им обърне по-голямо внимание от нормално осигурените.

Пак за да ходене на лекар се иска определен минимален брой левчета, иначе гледането в тавана май е безплатно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

От структурата на здравната ни система има още много какво да се желае. Но факт е, че много хора гледат да минат метър с вноските - а това е въпрос на манталитет. Плюс това, здравната система има нужда и от средства за самото си функциониране като система и тези пари не могат да паднат от небето.

Да има нужда от автомобили,хубави сгради като на банка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да има нужда от автомобили,хубави сгради като на банка.

Има нужда от административна система, която да си върши работата. Има нужда от добра апаратура. Както и от хубави автомобили - за линейки. :eek:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.