Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Собствен backup на сайт

Препоръчан отговор

Здравейте! :P Започнах да търся начин да правя собствен backup на сайта си, след като прочетох в общите условия на хостинг компанията едно уточнение. Те са извели в презентационната част, че правят ежедневен backup, което беше едно от нещата, накарали ме да се ориентирам към тях. В общите условия обаче към този текст е добавено, че е добре да си правим собствен, в случай на технически проблеми със сървъра и т.н. Инсталирах си FileZilla, но засега ползвам FTP клиента само за да следя статистиката за използваните CPU минути. Само това знам как се прави и не смея да пипам друго, без да съм сигурен за последствията. Логично ми се струва да може да се прави и backup, след като съм стигнал до там и ако е така, моля знаещите да ми обяснят стъпките! В темите по въпроса, които прегледах във форума, не намерих отговор. Благодаря предварително за отзивчивостта! ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

намираш си скрипт за правене на backup през ftp. става най - лесно ако имаш и ssh достъп до сървъра

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

намираш си скрипт за правене на backup през ftp. става най - лесно ако имаш и ssh достъп до сървъра

Благодаря, sanddaemon! :)

Ужасно съжалявам, че не съм наясно със скриптовете, да не говорим за ssh... :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът ти е, че нямаш нужните знания. Не е осъдително, но не ти помага при всичкото желание да се задържиш. В течение съм на проблема ти. Ползваш WordPress,защото не владееш скриптов език. "Стената" ти не е запушена и се чете какъв, и колко на брой скрипта ползва. По-важно е, че не пасва на версията на WordPress и затова им товари процесора. Ползваш виртуален хост, а това ти отрежда 16MB памет в php.ini (предполагам).

"ssh" не ти трябва. Няма кой да ти го даде. С него се пускат и спират демони, правят конфигурации по системата и прочие неща. ssh е платен, така че и неговия аналог openssh пак няма кой да ти го даде. С този инструмент можеш да унищожиш сървъра, с думи прости.

В случай, че се сдобиеш, ти не знaеш какво е терминал и нужните команди в bash/shell. Едва ли знаеш и SQL език.

Между другото опитай WinSCP вместо FileZilla. Това ще те направи по-щастлив мисля. FileZilla е FTP клиент. С него можеш да си изтеглиш структурата на сайта и да го заделиш настрани в вид, когото си изградил до момента.

Резултата може да опаковаш в zip-архив и един ден да го качиш на друго място с php-unziper. Много удобно и пести време. Това обаче няма да върне сайта ти в пълен вид, защото липсва съдържанието (теми, коментари, регистрации и прочие). Те на това последното му се прави backup или както го наричаме по народному в Якоруда -архивиране. Съдържанието се съхранява в MySQL съръвър (над 90% е такъв) или каквото там е организирано. Трябва ти графика да чукаш с мишката, а за това има phpMyAdmin и логично да е зацепен в панела за управление на хоста ти.

phpMyAdmin или подобен интерфейс дават възможност да изтеглиш базата данни (БД). Тя е съдържанието, което трябва да се backup-и. Като се логнеш в phpMyAdmin търси бутон Export. Чрез него правиш Dump на БД и слагаш настрани за черни дни. phpMyAdmin лимитира експорта. Това зависи до колко е набъбнала БД. За целта има отличен PHP-скрипт по име Sypex Dumper. Инсталираш го редом до WordPress и от там правиш голямата работа. Можеш да опиташ още Sypex Dumper 2 for WordPress, но знай, че всяко ново добавено разширение гризка от мизерния лимит, когото хостера ти е отпуснал.

Идея от мен. Намерението да развиваш сайта си и евентуално да припечелваш ме кара да препоръчам собствен сървър. Всеки компютър с PIII - 500MHz и 256MB рам памет ще бъде удачно средство. Колкото повече от този лимит, толкова по-добре, а подобен компютър днес струва кутия цигари. Единствено ще вложиш твоите силия, цена на електроенергия, цена на интернет (желателно приличен upload) и домейн име (което имаш вече). Софтуерът е безплатен. Останалото е желание и умение за постигане. При този вариант ти си господарят и имаш тотален контрол на сървъра, без да ти пука от хакери и езуитски претенции на псевдохостери.

WordPress 3.1 стана ужасно лакома за ресурси. Тя е претъпкана от javascript-ове. Като добавиш разните разширения и става монстър, а на лице поредния банален сайт, но на твоя сървър това положение ще може да се подобри. И тук е мястото да препоръчам, да прехвърлиш jQuery към/от Google API. Ще ти се зарежда по-бързо сайта така.

успех в търсенето на четирилистна детелина

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Проблемът ти е, че нямаш нужните знания...

Мноого благодаря, Profruit, за отделеното време. Липсата на знания не е трудно да се установи, но съм изненадан приятно, че си се досетил за намеренията ми. И това без да имаш представа от сайта ми, а какво ли ще е когато го видиш?! http://www.health-yobol.net/

Има много какво да се желае като дизайн и донякъде като структура. Разчитам всъщност на съдържанието за привличане на посетители, а за другите неща ще се старая дотолкова, доколкото да не пречат, а да подпомагат намирането и ползването на необходимото от съдържанието.

А за собствен сървър и през ум не ми беше минавало. Ще призная, че единственото нещо, в което бях сигурен след като прочетох поста ти е, че всичко това ще ми е много полезно. За повечето от нещата ще се консултирам с администратора, който за съжаление също прави за първи път сайт, при това в съвсем оскъдното си свободно време.

Още веднъж благодаря и... приятен уикенд! :D

Редактирано от trakAtrak (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване