Премини към съдържанието
Trichocephalus

Теорията на относителността е потвърдена

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

Най-скъпият и най-продължителен експеримент в историята на космическата физика приключи миналата седмица, предаде АФП. В рамките на 52 години и след похарчването на 750 млн. долара студенти и изследователи от Станфордския университет и учени от NASA потвърдиха Общата теория на относителността на Алберт Айнщайн.

Още през 1916 г. великият учен предлага хипотезата, че въртейки се, нашата планета изкривява пространството и времето.

За да тестват хипотезата, специалистите на NASA пуснаха през 2004 г. спътника Gravity Probe-B, съобщава YTRO. В космическия апарат били монтирани четири кварцови кълба, покрити с ниобий. Тези сфери са най-съвършените, правени някога, твърдят учените. Температурата им била поддържана близо до абсолютната нула (-273 градуса по Целзий).

Сферите били изолирани от външни влияния във възможно най-"спокойната" среда, а именно в контейнер, пълен със свръхтечен хелий. Когато апаратът излязъл в орбита, кълбата били приведени във въртеливо движение.

Ако теорията на Айнщайн за изкривяването на време-пространството от Земята е вярна, то масата и силата на въртене на планетата, отдалечена на 640 км от кварцовите сфери, трябвало да ги измести на незначително, но все пак възможно за измерване разстояние.

Данните, получени от спътника, недвусмислено показали, че сферите са били изместени. Една от трудностите се оказала необходимостта да се докаже, че изявеното изместване не влиза в статистическата вероятност за погрешно направени измервания, не е фалшифицирано и наистина потвърждава теорията на Айнщайн.

Отклоненията в пространство-времето, които Земята трябва да провокира, са част от знаменитата Обща теория на относителността, разработена от Айнщайн. Според нея всички големи обекти влияят на пространството и времето, а най-вече планетите и звездите.

Ако Айнщайн е грешал, кварцовите сфери биха се въртели без никаква реакция на външните сили като налягане, температура, магнитни полета, гравитация и електрически заряди. Според великия физик обаче изкривяването на пространствено-времевия континуум около планетата неизбежно оказва влияние на близките обекти.

И действително, за една година осите на сферите се отклонили - макар и на минимално разстояние. Според ръководителя на екипа, изследвал данните - Франсис Евърет от университета "Станфорд", това все пак доказва недвусмислено хипотезата на Айнщайн.

Предложението тази хипотеза да бъде потвърдена датира още от 1959 г., но се наложило да бъде отложено, докато проверката стане технически възможна.

www.obekti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И по-точно един от елементите на теорията е потвърден ::rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И по-точно един от елементите на теорията е потвърден ::rolleyes:

един по един, един по един ...

Специално този, за изкривяването на пространството и времето досега нямаше как да бъде доказан емпирично и ето -готов е :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

един по един, един по един ...

Специално този, за изкривяването на пространството и времето досега нямаше как да бъде доказан емпирично и ето -готов е :rolleyes:

Бе ще стигнат те накрая до моите доказателства :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз направих експеримент, като поставих внимателно четири идеално обелени картофчета (пресни, разбира се) в леко подсолена (забележете леко подсолена) вода. Изместването на картофите при поставянето им в тази възможно най-спокойна среда не беше значително. Статистическата вероятност не показа значителни разлики с тези на NASA. По-късно опитах по-голямо количество картофи с подобни измествания, деформирани при 373 K. Естествено с бира за реагент. Резултатът надмина очакванията ми...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И по-точно един от елементите на теорията е потвърден ::)

А 43 година на миналия век какво пак доказаха !!!

Експериментът Филаделфия или Проектът Рейнбоу

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А 43 година на миналия век какво пак доказаха !!!

Експериментът Филаделфия или Проектът Рейнбоу

Това са глупости на търкалета. Няма никакви доказателства, само сценарии и измишльотини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това са глупости на търкалета. Няма никакви доказателства, само сценарии и измишльотини.

Значи отново конспирации, благодаря! Като при Бен Ладен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само не разбрах защо са го правили тоя експеримент, при положение че дори и GPS сателитите (всеки ден ли беше или седмица) им сверяват часовниците с наземен, точно заради това че се получава леко разминаване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Добре. Как ще докажат тогава постулатите. Знам, че не се доказват, а приемат за даденост. Там за мен е слабото място на теорията и никога няма да се съглася с нея. Много хора са я опровергали, включително българин. Айде стига глупости. На времето и Нютон е мислел, че всичко се връзва, но не било така. И все пак, ако тая теория е вярна, значи никога не са идвали извънземни, няма и да дойдат. Защото едва ли има луд, дето ще тръгне на хилядолетно пътешествие между звездите. ПП: Преди ми се въртеше главата, сега от два месеца не пия и нищо не ми се върти.

Редактирано от WildHorse (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре. Как ще докажат тогава постулатите. Знам, че не се доказват, а приемат за даденост. Там за мен е слабото място на теорията и никога няма да се съглася с нея. Много хора са я опровергали, включително българин. Айде стига глупости. На времето и Нютон е мислел, че всичко се връзва, но не било така. И все пак, ако тая теория е вярна, значи никога не са идвали извънземни, няма и да дойдат. Защото едва ли има луд, дето ще тръгне на хилядолетно пътешествие между звездите.

ПП: Преди ми се въртеше главата, сега от два месеца не пия и нищо не ми се върти.

Във всяка система има неща, които се приемат за верни по подразбиране. Ето Евклидовата геометрия приема че две успоредни прави не се пресичат. А един математик решил да провери какво ще стане ако приеме че се пресичат и получил една нова геометрия (наречена на негово име) при която нещата се развиват не върху плоска равнина а върху част от сфера. Та приеми и ти противоположното и изгради нова теория :beer:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Във всяка система има неща, които се приемат за верни по подразбиране. Ето Евклидовата геометрия приема че две успоредни прави не се пресичат. А един математик решил да провери какво ще стане ако приеме че се пресичат и получил една нова геометрия (наречена на негово име) при която нещата се развиват не върху плоска равнина а върху част от сфера. Та приеми и ти противоположното и изгради нова теория :angry:

Е, специално в теорията на Айнщайн не ми допада постулатът, че скоростта на светлината е постоянна във всички инерционни отправни системи, от което следва, че времето се изкривява. Това с времето не мога да го приема и няма да го приема никога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, специално в теорията на Айнщайн не ми допада постулатът, че скоростта на светлината е постоянна във всички инерционни отправни системи, от което следва, че времето се изкривява. Това с времето не мога да го приема и няма да го приема никога.

Хм, науката се движи не толкова от усещане за нещо колкото от доказателства :angry:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, науката се движи не толкова от усещане за нещо колкото от доказателства :angry:

Нещо куца на тая теория. Да не се окаже, че тя е част от друга теория?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо куца на тая теория. Да не се окаже, че тя е част от друга теория?

възможно е, следвайки историческото развитие Нютоновата теория се оказва частен случай на Общата теория, защо не и Общата теория да е частен случай на нещо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

във връзка с дотук дадените доказателства ви заявявам, че числото пи не е равно на 3.14,

а е равно точно на 22/7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

във връзка с дотук дадените доказателства ви заявявам, че числото пи не е равно на 3.14,

а е равно точно на 22/7

Числото π е приблизително равно на 22/7 или на 3,14 с точност до третата значеща цифра, но е безкрайна апериодична дроб и не може да се представи като кратно на две числа. Т.е. не е точно равно на 22/7 :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Ако ще дискутираме единната теория на полето давайте, иначе изхождайли от един от предишните ми постове ПИ може да има и стойности, различни от 3.14159265 (толкова помня)

Някой ако се интересува защо да развие нещата от синусовата теорема :lol6:

sin(a)/sin(alpha)=sin(b)/sin(beta)=sin(c)/sin(gamma)
Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Числото π е приблизително равно на 22/7 или на 3,14 с точност до третата значеща цифра, но е безкрайна апериодична дроб и не може да се представи като кратно на две числа. Т.е. не е точно равно на 22/7 :scared:

абсолютно вярно с 22/7,това че математиката е една неточна наука и не може да го преобрази в десетична дроб не означава че не е точно 22/7.

не ми се спори по въпроса

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

абсолютно вярно с 22/7,това че математиката е една неточна наука и не може да го преобрази в десетична дроб не означава че не е точно 22/7.

не ми се спори по въпроса

? Математиката, ако не е точна, то коя е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

? Математиката, ако не е точна, то коя е?

ако я ползваш за бакалски сметки си е точна, но все пак най-големия и раздел е дефектология или грешки не знам точно как му казвате, на такова чудо не се доверявам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване