Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Става въпрос за ATI Radeon HD 3850 512 MB GDDR3 Давам ви и една снимка за по-подробно инфо за самата карта , ако е нужно. post-7148-0-46512800-1305104759_thumb.jp Сега към проблема. Аз на компютъра си освен фифа 11 друга игра не играя. До преди 2 месеца ми вървеше перфектно и нямах никакви проблеми с играта , а от скоро започна да ми лагва и няма оправия. Слагах най-новите драйвъри , windowsa преинсталирвах и т.н. Днес обаче забелязох , че температурата е много висока , или поне според мен е така. Докато беше пусната играта ми показваше 71 градуса , а като я спрях температурата спадна до 52 градуса и под това не спада. Това нормално ли е , не е ли прекалено висока тази температура. До колкото си спомням преди ми работеше на около 35 градуса , а сега на двойно повече. Ако е висока температурата какво ще ме посъветвате за да я сваля? post-7148-0-68641900-1305104772_thumb.jp

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почистван ли е компютърът от прах и мръсотия? Ако се е задръстило, няма да може да охлажда добре и ще вдига високи температури. Добре е да кажеш и останалия хардуер, вкл. захранването.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Компютъра го чистя редовно , сега също съм отворил кутията и количеството на прах е минимално.

захранването: FORTRON BlueStorm II 500

И останалите части:

post-7148-0-19618400-1305108542_thumb.jp

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оборотите на перката би трябвало да са достатъчни за да я охлади, може би има нужда от смяна на термопастата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм специалист в тази област , да не ми се смеете на въпросите. Казваш за термопастата на видеокартата , така ли? Понеже съм чувал само за процесора , че има термопаста. И температурите в крайна сметка високи ли са както си мисля аз , или са нормални?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Температурата на видео картата определено е доста висока. Между радиатора, който е на картата (и който перката на картата охлажда) и самия графичен чип има отново термопаста, както е и при процесора. Нея ще трябва да смениш и да сложиш нова (като преди това внимателно почистиш старата. Не знам с каква кутия си, но няма да е лошо и да помислиш за някой вентилатор в нея, който да създава въздушен поток (а най-добре поне два - един да вкарва и един да изкарва въздух). Идва лято, а ако отсега си с такива температури на компонентите, не знам лятото какво ще е. Добре е да се подсигуриш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ти много за отговорите и съветите. Карам го на сервиза и им казвам тогава какво да правят :) Kутията ми представлява нещо такова http://www.build2tech.com/images/Sv40.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази интервенция изобщо не е сложна и можеш да си я направиш сам. Аз лично избягвам сервизите, защото не ги знам кой какво прави, а и като знам колко са компетентни.. Лично мнение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То може , ама като не съм го правил никога до сега , дали няма да прецакам нещо , а и не знам точно каква паста трябва да купя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е сложно и всеки с минимални познания дори може да се справи. След като извадиш картата от слота, радиатора заедно с перката се свалят от платката (използваш отвертка, за да отвинтиш болтчетата). Старата паста се изчиства (става и със суха памучна кърпичка), след което на нейно място се нанася новата. По повърхността се нанася тънък равномерен слой от пастата или другият вариант е като сложиш паста в точка (не много, колкото оризово зрънце) и след това притиснеш радиатора и може с леки движения да се разнесе пастата. И двата варианта са подходящи, след това се завинтва радиатора и картата се връща на мястото и в слота. Термопаста продават във всеки магазин за компютърни части и каквато и да вземеш ще ти свърши работа (аз съм с паста за 3-4 лв.). Това е накратко, не те кандардисвам насила да си го правиш сам това, но наистина не е сложно :) Ако не ти се занимава, или не си напълно сигурен, носиш го в сервиза, казваш им точно какво искаш и стоиш и ги гледаш в ръцете докато не си свършат работата. Цялата процедура не би трябвало да отнеме повече от 20-30 мин. Успех :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявам се , последен въпрос. Снощи разглобих картата , всичко е точно , видях къде трябва да нанеса пастата и довечера като се върна от работа ще я сложа. Само искам да попитам ще е проблем ли ако прекаля с пастата и сложа малко повечко и ако изплюе малко настрани ще представлява ли някакъв проблем , или трябва да внимавам и да я нанеса както е била нанесена старата паста. Благодаря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявам се , последен въпрос. Снощи разглобих картата , всичко е точно , видях къде трябва да нанеса пастата и довечера като се върна от работа ще я сложа. Само искам да попитам ще е проблем ли ако прекаля с пастата и сложа малко повечко и ако изплюе малко настрани ще представлява ли някакъв проблем , или трябва да внимавам и да я нанеса както е била нанесена старата паста. Благодаря.

ще има проблем.Ако прекалиш с количеството паста има голяма вероятност да постинеш обратен ефект и вместо да спомага за топлообмена между ядрото и радиатора тя ще пречи.Слагаш съвсем малко паста на кристала на видеокартата и го размазваш равномерно , след това поставяш радиатора!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е със заводския охладител, виж как се върти вентилатора(завърти го със пръст перката, трябва да се върти леко) и изчисти праха при ребрата от където излиза въздуха! ПП: Направи ли му на някой впечатление, оборотите на вентилатора на видеото 3%(така ги отчита датчика по принцип)? На мен ми прилича на клеясал вентилатор.

Редактирано от androns (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ПП: Направи ли му на някой впечатление, оборотите на вентилатора на видеото 3%(така ги отчита датчика по принцип)? На мен ми прилича на клеясал вентилатор.

По-скоро датчика не отчита правилно. Тези 3% ако са реални, перката ще се върти с не повече от 100-ина оборота, т.е. почти спряла. Трябва да е много клеясал :speak:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снощи разглобих картата , всичко е точно , видях къде трябва да нанеса пастата и довечера като се върна от работа ще я сложа.

Би ли показал със снимчица от уебата какъв тип е картата като конструкция ? Да видим какъв е радиатора и перката ? 71 градуса не е много висока температура и би следвало да не се отразява по никакъв начин на производителността и. Много карти си работят нормално при 80-85 градуса под товар.

При 70 градуса би следвало да нямаш това лагване и машината да си работи повече от нормално. Макар и леко височка температурата е твърде възможно проблемацията да е някъде другаде. Ще се чуе тези дни :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами аз намерих това за видеокарта HD3850. http://www.computerbase.de/artikel/grafikkarten/2007/test-ati-radeon-hd-3850-rv670/25/#abschnitt_temperatur Нормални са си тия температури в това време.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

абе малко е 30% и 3000оборота според мен. Пише 3%, но според мен са 30%. Имах същия проблем 1към1, свалих си RivaTuner, вдигнах оборотите от 30 на 80% и температурата от 85 падна на 65 градуса при 100% товар. Според мен вдигни оборотите на вентилатора да видиш дали ще има разлика :whist:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъкмо се прибрах от работа. Взех термопастата и след малко смятам да я мажа. Перката си се върти съвсем нормално , не ми правило впечатление да е много бавна. Благодаря на всичките за отговорите , ето и снимките които искахте на картата. После след като я намажа и сглобя , ще видя как са температурите и ако се налага ще инсталирам и тая програма RivaTuner да кача оборотите на перката. Ако ги кача освен , че ще е малко по-шумна което не ми е никакъв проблем , някакъв друг страничен ефект ще има ли? И за пастата ще внимавам и ще нанеса колкото е нужно , няма да прекалявам с нея. Аз виждам колко има сега , пак толкова ще сложа. Понеже е в кутиика пастата може ли да гребна с клечка за зъби и след това вече с ръкавица да я разнева равномерно ? http://www.prikachi.com/images.php?images/831/3332831C.jpg http://www.prikachi.com/images.php?images/846/3332846Q.jpg http://www.prikachi.com/images.php?images/850/3332850L.jpg http://www.prikachi.com/images.php?images/858/3332858a.jpg http://www.prikachi.com/images.php?images/860/3332860w.jpg http://www.prikachi.com/images.php?images/862/3332862B.jpg http://www.prikachi.com/images.php?images/864/3332864f.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А това насичане какво представлява. Нещо от сорта на - играеш малко примерно 5 минути, след това почва да сече, после пак се оправя, после пак сече и така? Като през равни периоди от време? Или е постоянно без прекъсване? На скоро имах проблем с компютъра, който ме тормозеше година и половина почти и мога да ти кажа, че понякога проблема идва от това от което най малко очакваш. Ако питаш мен - смени термопастата, почисти компютъра от праха (не само видеокартата), смени пастата и на процесора (щом така и така ще купуваш) и пробвай. Ако продължи да вдига температурите и НЯМАШ входен и изходен вентилатор си купи 12мм-ви. И ако след това отново сече, значи проблема е в драйверите (които може да смениш дори и в момента).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложих пастата , сглобих картата , компа запали и всичко е ок. Вече около час следя температурата , варира около 47-52 градуса , като я натоваря повече с някоя игра картата , отива към 60 градуса. За сега ефекта е налице , смятам че щом до сега всичко е наред , значи съм нанесал добре пастата и няма да има проблеми. Иначе накратко , преди играта вървеще перфектно , а вече ми лагва , забавя ми движенията , пасовете и всичко останало и е постоянно. Не е да върви добре и от време на време да се появява лага , а си е постоянен. Уина преинсталирах няколко пъти , слагах от най-старите до най-новите драйвъри , сканирах за разни гадинки с множество програми , но нищо не се промени. Сега ще видя дали има някакъв ефект , като свалих температурата на видеото с 10-15 градуса. Иначе не виждам смисъл да сменям термопастата на процесора след като градусите му са идеални , над 35 градуса не съм виждал да вдига. В момента дори е на 28. В крайна сметка тази тема ми беше доста полезна , научих доста работи , до сега нямах смелоста да си разглабям видеото да не го прецакам , камо ли да му сменям термопастата :) е вече и на това се научих , благодаря на всички писали в темата , много ми помогнахте и както казах натрупах някой нови знания ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак доста хора правят като мен, а именно при игра вдигаш оборотите на перката примерно на 80%.Предполага се,че по време на игра ще има звуци от играта, може дори и музика да си пуснал и звука от перките не прави впечатление. Като спра да играя изчаквам 1-2мин да охлади картата и си пускам оборотите на автоматичен режим. Не е задължително да го правиш, но ти споделям своето мнение.Аз научих този номер от други колеги във форума и съм доста доволен :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак доста хора правят като мен, а именно при игра вдигаш оборотите на перката примерно на 80%.Предполага се,че по време на игра ще има звуци от играта, може дори и музика да си пуснал и звука от перките не прави впечатление. Като спра да играя изчаквам 1-2мин да охлади картата и си пускам оборотите на автоматичен режим. Не е задължително да го правиш, но ти споделям своето мнение.Аз научих този номер от други колеги във форума и съм доста доволен :cool:

Аз дори ги оставям постоянно да са на 60% и също съм много доволен :P Картата се охлажда добре и го няма тоя dalay докато играя фифата :cool:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване