Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Духовна връзка - Учител и ученици - има ли я?

Препоръчан отговор

Приятелски и добронамерени. Опитвам се да ти покажа къде грешиш по начин, който можеш да разбереш.

Бих могъл и другояче, но за целта трябва да си долу-горе запозната с неща като това как се изгражда една светогледна парадигма, какво представлява аксиоматиката, каква е теоремата на Гьодел за непълнотата, рационализма на Декарт, критицизма на Кант и феноменологията на Хусерл. Понеже най-вероятно нямаш дори бегла представа от тези неща, просто отговори на въпроса, който ти зададох.

Ако не искаш да обсъждам твоите твърдения, просто кажи, за да не си губим взаимно времето. Ако целта ти е просто да излагаш някакви твои прозрения, които не подлежат на критичен анализ, то ОК. Само че това не е форумна дискусия, нали?

Ти ме питаш за моята дефиниция за Бог, или за дефиницията на философите за Бог?

Аз моята светогледна парадигма не съм я изградила възоснова на думите на този или онзи философ, или на някоя религия.

Не съм повярвала в Бог, възоснова на някакви чужди теории, аксиоми и теореми. Само атеистът може да търси теории, които да му докажат съществуването на Бог, за да повярва. А аз никога не съм била атеист.

Редактирано от АУМ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 311
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

За дуалистичната природа на елементарните частици съм чувал - че са хем корпускули, хем енергийни носители. За триалистичната им същност обаче, не бях чувал - хем корпускули, хем вълна̀, хем нещо като

Наистина не бива да се прекалява и да се пускат отделни теми за някакви нюанси. Не било духовен водач, а духовен учител... Обединих ги. Пишете на воля и не гневете глобалния, да се свети табелката му.

Това, че елементарните частици имат вълнови характеристики, не ги прави по-малко корпускули, а само ги подчинява на малко по-различни закони. Вълновата им природа, не ги кара да се движат на тласъци -

Ето че се съгласих с теб.Какви са тези Хусерл, Кант, някакъв Гъдел има тука, какви ги пише нашия приятел.

Да знаеш - тези не са просветени.

За какво ти е щуротията на Кант - трансцедентален идеализъм.Това е все едно на патагонски.Напълно откачен термин според белгийския ни френд.Някакъв вид религиозна заблуда.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето че се съгласих с теб.Какви са тези Хусерл, Кант, някакъв Гъдел има тука, какви ги пише нашия приятел.

Да знаеш - тези не са просветени.

За какво ти е щуротията на Кант - трансцедентален идеализъм.Това е все едно на патагонски.Напълно откачен термин според белгийския ни френд.Някакъв вид религиозна заблуда.

Такива скучни философи като посочените, не чета. :);

По принцип западните философи, са доста скучни, ако не броим античните.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такива скучни философи като посочените, не чета. :);

По принцип западните философи, са доста скучни, ако не броим античните.

Ами тъй де, какво е заисуквал тук нашият приятел едни такива засукани - Аксиоматика, парадигма Декарт.

Да си казваме нещата просто и ясно нали.Що сега да се правим на извънземни.

Ами така си е.Феноменологична редукция - айде марш от тука с тая напудрена дума.

Тия западните ги редуват ей такива купешки думички, ама не са в час.

А кои бяха западно-античните философи.Тия не съм ги чувал даже.?

Редактирано от badr (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами тъй де, какво е заисуквал тук нашият приятел едни такива засукани - Аксиоматика, парадигма Декарт.

Да си казваме нещата просто и ясно нали.Що сега да се правим на извънземни.

Ами така си е.Феноменологична редукция - айде марш от тука с тая напудрена дума.

Тия западните ги редуват ей такива купешки думички, ама не са в час.

А кои бяха западно-античните философи.Тия не съм ги чувал даже.?

Декарт е разбираем и не е скучен, но има доста скучни философи, поне от нашите съвременници.

А ако искате да си говорите на академичен език, говорете си със Скепсис или с Рамус.

А аз ще ви чета с интерес. :D

П.П.Нали не мислиш, че древногръцките философи, са източни?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За твоята, бе човек. Дай я, за да задам следващия въпрос.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За твоята, бе човек. Дай я, за да задам следващия въпрос.

Преди дам моята дефиниция, бих искала да те питам, им ли някаква теория или идея в Будизма, за сътворението на света, на планетите, на хората, на животните, както в другите религии?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди дам моята дефиниция, бих искала да те питам, им ли някаква теория или идея в Будизма, за сътворението на света, на планетите, на хората, на животните, както в другите религии?

Не знам какво отношение има това към въпроса, но да - има.

Циклична теория, според която каузалния (причинно-следствения) процес няма начало. Тъй че след разпада на една Вселена, колективната карма на непросветлените същества създава нова. Това накратко и общо е едно от обясненията.

Давай сега с дефиницията за Бог. Няма да я критикувам или оспорвам. Няма да споря и за това дали има или няма бог. Друго ще те питам. 

Редактирано от scepsis (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам какво отношение има това към въпроса, но да - има.

Циклична теория, според която каузалния (причинно-следствения) процес няма начало. Тъй че след разпада на една Вселена, колективната карма на непросветлените същества създава нова. Това накратко и общо е едно от обясненията.

Давай сега с дефиницията за Бог. Няма да я критикувам или оспорвам. Друго ще те питам. 

А как са се появили първите одушевени същества, как са сътворени?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А как са се появили първите одушевени същества, как са сътворени?

Нали ти казах, че каузалния процес е безначален. Потокът (континиумът) на ума е безначален. Бог, според теистичния възглед също е безначален, нали? Защо отклоняваш питането ми? Да не би да мислиш, сериозно, че будистите не са си задавали такива въпроси и не са стигнали до някакви приемливи отговори?

Хайде, обаче, да ми отговориш на въпроса, който зададох, все пак.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали ти казах, че каузалния процес е безначален. Потокът (континиумът) на ума е безначален. Бог, според теистичния възглед също е безначален, нали? Защо отклоняваш питането ми? Да не би да мислиш, сериозно, че будистите не са си задавали такива въпроси и не са стигнали до някакви приемливи отговори?

Хайде, обаче, да ми отговориш на въпроса, който зададох, все пак.

Безначален...е много елементарен отговор. Или просто е липса на отговор.

Да, светът може да е вечен, но едва ли е безначален.А творенията също едва ли са безначални. Дори в теорията на еволюцията, има начало. Но разбира се, ние само можем да предполагаме или да приемаме една или друга теория, хипотеза, идея.

А Бог, според мен, е принципът, който стои в основата на това начало на творенията.

Не искам да давам някакви антропоморфични описания , защото това ще означава да Го оприлича на човек.

Мога да ти кажа накратко, че за мен, Бог, това е Силата, Първопричината и Първоизточникът на всичко в света. Това е животворящата енергия във Вселената. Бог е Съзнанието и Разумът на Вселената.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Безначален...е много елементарен отговор. Или просто е липса на отговор.

Искаш да кажеш, че да кажеш, че да има начало е по-задълбочен и смислен отговор? Бих могъл да те питам много неща по въпроса, но няма да го направя по простата причина, че ако вярваш, че има Бог-Творец подобни въпроси ще те объркат и разколебаят. Много отдавна не си позволявам подобни неща.

Мога да ти кажа накратко, че за мен, Бог, това е Силата, Първопричината и Първоизточникът на всичко в света. Това е животворящата енергия във Вселената. Бог е Съзнанието и Разумът на Вселената.

Благодаря, че след поне пет поста ми отговори. Сега имам следния прост въпрос и моля за ясен отговор. Какъв е източника на горното твърдение, в което доста детайлно си описала божествените атрибути? С думи прости - от къде знаеш всичко това?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искаш да кажеш, че да кажеш, че да има начало е по-задълбочен и смислен отговор? Бих могъл да те питам много неща по въпроса, но няма да го направя по простата причина, че ако вярваш, че има Бог-Творец подобни въпроси ще те объркат и разколебаят. Много отдавна не си позволявам подобни неща.

Благодаря, че след поне пет поста ми отговори. Сега имам следния прост въпрос и моля за ясен отговор. Какъв е източника на горното твърдение, в което доста детайлно си описала божествените атрибути? С думи прости - от къде знаеш всичко това?

Този въпрос е колкото лесен, толкова и труден за обяснение на човек, който не може да приеме, че не се е самосъздал, а че някаква Сила го е създала както него, така и всичко останало.

Това го знам ....чрез моите сетива.

Няма логика творенията да нямат Творец.Или доказатеството за Твореца, са Неговите творения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Духовните учители се появяват, когато сме готови за тяхното знание.

в голяма грешка си ама в голяма -

та те са с нас откакто сме дошли пак тук

никой не тръгва от Дома без духовен водач, никой

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой е твоя духовен водач? Виждала ли си го?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато човек идва на този свят, с него идват и духовните му учители, които го напътстват по време на целия му земен път.

Но човек не е длъжен непременно и винаги да ги следва, защото има свободна воля.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общуваш с бог пряко или как?

Ти когато медитираш също общуваш с Бог. Медитацията е най-дълбокото и безмълвно общуване с Бог.

Това ,че Буда не е казал, че има Бог , не значи , че той отрича съществуването на Бог.Ако беше казал - да , има Бог, хората щяха да почнат да му задават още куп въпроси - къде е Бог, защо не го виждаме, как общуваш с Бог и т.н.

Ако беше казал, че Вселената има начало, пак щеше да бъде подложен на купища въпроси - как е създадена Вселената, как е създаден първият човек....а той просто трябваше да изказва своите предположения. И за да е извън проекциите, той не дава отговор, а казва, че светът няма начало и няма край.Така се предпазва още от купища въпроси, на които не знае отговора. А също се предпазва от това да даде на хората грешни отговори, защото всичко ще е негови проекции.

Така че, и това, което ти казвам аз, също е моя проекция. Мога да ти дам още много мои описания за Бог, но всичко ще е субективно. Затова се опитвам да ти го обясня най-елементарно.Бог се осезава, чрез сетивата.Ако нямаш очи и сетива да видиш и усетиш Божественото в живота, значи си сляп. Бог е в самият Живот, в жизненото дихание, в пулсирането на сърцето на всяко живо същество, в аромата на цветето, в топлината на Слънцето, в полъха на вятъра, в капчиците дъжд, в приливите и отливите, в изгревите и залезите. Цялата Вселена тупти и живее в Божественост.

Когато човек идва на този свят, с него идват и духовните му учители, които го напътстват по време на целия му земен път.

Но човек не е длъжен непременно и винаги да ги следва, защото има свободна воля.

Да, така пише в някои книги.

А Майкъл Нютон казва, че духовните водачи са не в този, а в другия, невидимия свят, и те ни посрещат там...в отвъдното.

Затова исках да разграничим невидимите духовни водачи от духовните учители, които живеят днес, или са живели в миналото, на тази земя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой е твоя духовен водач? Виждала ли си го?

духовен изключва визуализация

нали

А Майкъл Нютон казва, че духовните водачи са не в този, а в другия, невидимия свят, и те ни посрещат там...в отвъдното.

Затова исках да разграничим невидимите духовни водачи от духовните учители, които живеят днес, или са живели в миналото, на тази земя.

ами там са - но не ни посрещат - изпращат ни и са с нас

Боже ептен ти е мазало в главата

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти когато медитираш също общуваш с Бог. Медитацията е най-дълбокото и безмълвно общуване с Бог.

Дам. Благодаря. Най-после се появи някой, който да ми обясни какво правя. До сега бях в пълно неведение. Тези, при които уча - също. Около Буда е имало само някакви слабообразовани, тъпи и полуинтелигентни същества, които не са имали никакъв шанс да разберат какво ги учи. Добре е, че се появи Аумка-Локумка, нашия нов Гуру, за да изясни това, което другите не са успели да схванат за 25 века.   :lol6:

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Сега да ти кажа с думи прости и в прав текст. Дефиницията, която изведе за бог по-горе е просто това, което си прочела и което е бил в синхрон с твоите емотивни нагласи и интелектуални представи. Всичко, което си постигнала до момента е, че си отхвърлила една представа за бог (която всъщност не познаваш) и си я заменила с друга. Пълна безмислица.

И последно - да ти обясня защо всяка светогледна, научна, религиозна и философска парадигма е аксиоматична, би било отвъд способностите ни - и моите да обясня и твоите да разбереш, след като не полагаш дори минимално усилие.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хей добре ли сте?

Когато говориш на Бог - това е молитва, а когато Бог ти отговаря - шизофрения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хей добре ли сте?

Когато говориш на Бог - това е молитва, а когато Бог ти отговаря - шизофрения.

Ми, аз това и казвам на колежката, но по-много по-деликатен начин. ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И за да е извън проекциите, той не дава отговор, а казва, че светът няма начало и няма край.

Буда никъде и никога не е казвал това. Казал е, че каузалния процес няма начало и край.

И аз вече започвам да се чудя като Вал - наистина ли не можеш да разбереш или не искаш. Май, е първото.

Сега, ще ти го обясня кратко и като за децата. Идеята, че около учители като Буда, Моисей, Мухамад, Иисус и други такива, колкото и да са различни те и колкото и различни послания и учения да са давали, е имало някакви случайни, неориентирани и глупави хора, е абсурдна. Идеята, че ти можеш да схванеш техните учения без да си се запознала с тях в дълбочина е още по-абсурдна. Ти, най-общо казваш следното: "Всички ученици на Мухамад, Моисей, Буда и т.н. са били неспособни, тъпи и неорентирани същества, които не са разбрали техните учения. Аз, обаче, Аумка-Локумка съм ги разбрала и то без дори да съм ги чела. Защо? Защото имам сетива за божественото и за истината."

Смешно ли ти звучи?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ти, най-общо казваш следното: "Всички ученици на Мухамад, Моисей, Буда и т.н. са били неспособни, тъпи и неорентирани същества, които не са разбрали техните учения. Аз, обаче, Аумка-Локумка съм ги разбрала и то без дори да съм ги чела. Защо? Защото имам сетива за божественото и за истината."

Смешно ли ти звучи?

То така да беше иди ела, но тя казва, че писанията като Куран и Библия са просто човешки проекции, които ни предлагат Мухаммад, Мойсей......т.н. Това били техните ограничени представи.с които тя не е длъжна да се съобразява, защото е над тях.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дам. Благодаря. Най-после се появи някой, който да ми обясни какво правя. До сега бях в пълно неведение. Тези, при които уча - също. Около Буда е имало само някакви слабообразовани, тъпи и полуинтелигентни същества, които не са имали никакъв шанс да разберат какво ги учи. Добре е, че се появи Аумка-Локумка, нашия нов Гуру, за да изясни това, което другите не са успели да схванат за 25 века.   :lol6:

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Сега да ти кажа с думи прости и в прав текст. Дефиницията, която изведе за бог по-горе е просто това, което си прочела и което е бил в синхрон с твоите емотивни нагласи и интелектуални представи. Всичко, което си постигнала до момента е, че си отхвърлила една представа за бог (която всъщност не познаваш) и си я заменила с друга. Пълна безмислица.

И последно - да ти обясня защо всяка светогледна, научна, религиозна и философска парадигма е аксиоматична, би било отвъд способностите ни - и моите да обясня и твоите да разбереш, след като не полагаш дори минимално усилие.

От твоите думи разбирам, че вярващите в Бог, и всички небудисти, са слабообразовани, тъпи и полуинтелигентни същества.

А всички будисти са свръхинтелигентни и умни същества.

Това, което ти казах за Бог, е лично мое виждане.

Дали ти ще го приемеш, няма никакво значение.

А думите на Буда, съм ги разбрала много добре.

Защото при него просто отсъства отговор. Дори няма отричане.

Но, разбрах, че с догматици, не може да се говори нормално.

Само бих ти казала, че ти си все още далече от духовността.

Отдавна съм разбрала, че духовните пътеки и практики, учителите и книгите, сами по себе си, не са достатъчни да направят никого духовен .

Буда не се ангажира с метафизични размишления като тези за произхода и края на Вселената.

Има десет въпроса, които той оставя без отговор, или въпроси, съзнателно оставени настрана: дали

Вселената е вечна или не; дали е крайна или безкрайна; дали живот и тяло са едно и също нещо и други.

Те не са обяснени, защото нямат отношение или не принасят полза за един свят живот, нито водят до отказ от света или нирвана.

То така да беше иди ела, но тя казва, че писанията като Куран и Библия са просто човешки проекции, които ни предлагат Мухаммад, Мойсей......т.н. Това били техните ограничени представи.с които тя не е длъжна да се съобразява, защото е над тях.

Да, добре си ме разбрал.

Само остава да докажеш, че не са човешки проекции.

духовен изключва визуализация

нали

ами там са - но не ни посрещат - изпращат ни и са с нас

Боже ептен ти е мазало в главата

Хайде сега, да кажеш, дали духовен водач, в смисъла в който ти го разбираш, и духовните учители, за които става въпрос в темата, са едно и също нещо?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване