Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Защо в Швеция? :D

И какви специалности те влекат?

Не съм твърдо решен за Швеция ,но там ми харесва защото обучението е безплатно, мога да работя докато уча и се преподава изцяло на английски език.

Влече ме мениджмънт или общо взето нещо свързано с бизнес или математика. Също така имам слабост към психологията ,но незнам дали е успешна професия.

Щвеция не е ли пак добър избор мисля че там обучението е на доста добро ниво. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека да видим нещата едно по едно. :D

Не съм твърдо решен за Швеция ,но там ми харесва защото обучението е безплатно, мога да работя докато уча и се преподава изцяло на английски език.

Дари да е безплатно, в България ще е още "по-безплатно" - помисли върху това.

Това, че ще се преподава на английски, е нож с две остриета.

Влече ме мениджмънт или общо взето нещо свързано с бизнес или математика. Също така имам слабост към психологията ,но незнам дали е успешна професия.

В България психологията не е много добър избор. Математиката сама по себе си също не е добър избор. А мениджмънтът е актуален, но и много други хора го учат.

Щвеция не е ли пак добър избор мисля че там обучението е на доста добро ниво. ;)

Не мога да се ангажирам с конкретен отговор, но като цяло в континентална Европа (без Англия) науката и образованието са в криза.

Мисля, че първо трябва да си много по-сигурен какво точно искаш да учиш и да обмислиш по-детайлно нещата. Просто си помисли дали не можеш да следваш и тук това, което те влече. Не го пиша, за да защитавам българското образование - просто ти давам съвсем добронамерен съвет.

PS: Провери дали няма някакви изисквания, за да учиш безплатно в Швеция. ;)

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Швеция е един добър вариант. Аз също много обмислях този вариант. Първо че имам приятел там. Чувал съм много добри отзиви за тамошното обарование. Единствения недостатък е, че стандарта на живот е доста висок, но и това не е чак толкова голям проблем. В крайна сметка се насочих на другаде. Но ми беше все пак много трудно да направя избор толкова много училища и повечето нищо не ти говорят. За това направо се обърнах към агенция. Оказа се че въпросната агенция предлага услугите си напълно безплатно. И въобще много ми помогнаха за избора и за документите. Аз какъвто съм разсеян тип. Абе мисля че доста труд ми спестиха и ми остана повече време за подготовка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе мен ако питате най-бързо и лесно става с агенция. Казваш им какво искаш и къде искаш да учиш, правят ти едно интервю и в моя случай, се оказа, че от липса на достатъчно инфо съм щял да пропусна супер възможност, За това е по-добре да те консултира някой, който ги разбира нещата. Другото, което е, че Скай Лайнс не взимат никакви пари за услугата - всичко е безплатно - плаща им училището.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе мен ако питате най-бързо и лесно става с агенция. Казваш им какво искаш и къде искаш да учиш, правят ти едно интервю и в моя случай, се оказа, че от липса на достатъчно инфо съм щял да пропусна супер възможност, За това е по-добре да те консултира някой, който ги разбира нещата.

Това интервю какво засяга: интересите, които имаш, или ти се прави оценка, с помощта на която те насочват към определена специалност и университет? :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От трън та на "bob",че по-висок.Това пак си е М-тел.

Това интервю какво засяга: интересите, които имаш, или ти се прави оценка, с помощта на която те насочват към определена специалност и университет? :P

И аз знам за тая агенция Скай Лайнс, че не взима кинти от бъдещия студент, а от учебното заведение. Освен това вече има и доста добри държавни университети, които са безплатни т.е. без годишни такси. Доколкото знам в Холандия, Дания и Швеция има такива университети. Има и частни разбира се, чиито такси са колкото нашите частни. В НБУ толкова са вдигнали таксите, че съвсем спокойно за същите пари можеш да учиш в престижен университет в Холандия или Дания. Ето линкове на някои добри университети с прилични такси:

http://www.skylines-bg.com/?id=153&lang=bulgarian

http://www.skylines-bg.com/?id=327&lang=bulgarian

http://www.skylines-bg.com/?id=202&lang=bulgarian

http://www.skylines-bg.com/?id=325&lang=bulgarian

http://www.skylines-bg.com/?id=234&lang=bulgarian

http://www.skylines-bg.com/?id=240&lang=bulgarian

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз знам за тая агенция Скай Лайнс, че не взима кинти от бъдещия студент, а от учебното заведение. Освен това вече има и доста добри държавни университети, които са безплатни т.е. без годишни такси. Доколкото знам в Холандия, Дания и Швеция има такива университети. Има и частни разбира се, чиито такси са колкото нашите частни. В НБУ толкова са вдигнали таксите, че съвсем спокойно за същите пари можеш да учиш в престижен университет в Холандия или Дания. Ето линкове на някои добри университети с прилични такси:

А аз знам, че не ми беше отговорено на въпроса относно интервюто, та ще бъда много благодарен, ако получа отговор на въпроса си.

PS: Плюс това, няма особен смисъл да се учи в някой второразряден университет в чужбина, вместо да се завърши в някой от добрите университети в България, които, за жалост, са доста малко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това интервю какво засяга: интересите, които имаш, или ти се прави оценка, с помощта на която те насочват към определена специалност и университет? ;)

Не знам дали точната дума е интервю. Това е чисто и просто една предварителна среща, която цели да запознае бъдещия студент с условията за кандидатстване, документите, които се изискват от съответния университет, както и подходящите у-ти на база на това, което иска кандидата-специалност, изучавани предмети, дали ще е държавен, безплатен или с ниска такса у-т. Агенцията ти прави нещо като профил или досие на база оценки до момента в у-ще, силни и слаби страни, предпочитани предмети, изучавани езици, сертификати и т.н. Когато ти състави т.нар. "профил", агенцията те насочва към подходящ университет, който отговаря на изискванията и знанията на кандидата. Ако например искаш да учиш в Англия, но нямаш капацитета за пълна стипендия, както и финансова възможност, агенцията те насочва към други добри алтернативи. Моите наблюдения сочат, че дори и да завършиш второразреден университет в чужбина, след това тапията от второ и треторазредния у-т ти дава много повече възможности за работна реализация, отколкото ако си завършил СУ Св. Климент Охридски или УНСС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моите наблюдения сочат, че дори и да завършиш второразреден университет в чужбина, след това тапията от второ и треторазредния у-т ти дава много повече възможности за работна реализация, отколкото ако си завършил СУ Св. Климент Охридски или УНСС.

Всъщност, хората у нас си намират работа главно по два начина:

1. С връзки, където дипломата няма значение;

2. Със знания, но освен наличието на диплома се налага да минават и някакъв тип тест(ве).

Вторият начин все още доста догонва първия и не мисля, че в близко бъдеще ще го измести.

PS: А специално на СУ дипломите се признават в цял свят. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност, хората у нас си намират работа главно по два начина:

1. С връзки, където дипломата няма значение;

2. Със знания, но освен наличието на диплома се налага да минават и някакъв тип тест(ве).

Вторият начин все още доста догонва първия и не мисля, че в близко бъдеще ще го измести.

PS: А специално на СУ дипломите се признават в цял свят. :tongue2:

За точка 1 съм съгласен, шуро-баджанащината у нас кипи с пълна сила. Обаче за точка 2 може да поспорим. От едно или две интервюта за работа няма как да разбереш истинските знания на кандидата. Има някои "актьори", които си отиграват интервюто и знаят как да отговорят с изучени реплики и клишета. И понеже HR-ките са едни важни кифли, дето обичат клишетата и самоуверените хора и автоматично решават, че кандидата е техния човек. Обикновено знанията си проличават след 1-3 месец на работа. Ти можеш да издържиш всички езикови и психо тестове, но впоследствие да се окажеш просто един зубрач, който на практика не става за работата. Абе много мога да изпиша по темата, но тва, което исках да кажа, е че винаги имат предимство кандидатите, завършили навън, без значение дали второ или треторазреден университет. И впоследствие вече се вижда има ли хлеб в дитето или просто мама и тате са паралии ;) А по въпроса за СУ, да дипломата е призната в цел свет и само това му остана, една гола слава. Кое му е хубавото на СУ, дали базата от Балканската война, дали професорите от Мезозойската ера, които не знаят как се работи на компютър и ти дават некви стари записки от времето на бай Тошо или факта, че отсъствията на т.нар. професори са повече от на студентите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има някои "актьори", които си отиграват интервюто и знаят как да отговорят с изучени реплики и клишета. И понеже HR-ките са едни важни кифли, дето обичат клишетата и самоуверените хора и автоматично решават, че кандидата е техния човек. Обикновено знанията си проличават след 1-3 месец на работа. Ти можеш да издържиш всички езикови и психо тестове, но впоследствие да се окажеш просто един зубрач, който на практика не става за работата.

За това си има изпитателен срок, който също си е вид тест. А кифлите могат да се заблудят и с някой завършил навън. ;)

Абе много мога да изпиша по темата, но тва, което исках да кажа, е че винаги имат предимство кандидатите, завършили навън, без значение дали второ или треторазреден университет.

Не винаги. Лични наблюдения. ;)

А по въпроса за СУ, да дипломата е призната в цел свет и само това му остана, една гола слава. Кое му е хубавото на СУ, дали базата от Балканската война, дали професорите от Мезозойската ера, които не знаят как се работи на компютър и ти дават некви стари записки от времето на бай Тошо или факта, че отсъствията на т.нар. професори са повече от на студентите?

Така пишат обикновено хората, които не са завършили СУ. :tongue2:

.............................................................

Всъщност, следването в чужбина е хубаво нещо. Мисълта ми е, че човек трябва да прецени реално възможностите, които това нещо може да му предложи. Истината е, че образованието, което може да се получи в континенталната част на Европа, не е водещото в световен мащаб. Водещо е образованието в англо-саксонските държави и в някои от силно развитите азиатски икономики, които следват англо-саксонския образователен модел. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За това си има изпитателен срок, който също си е вид тест. А кифлите могат да се заблудят и с някой завършил навън. ;)

Не винаги. Лични наблюдения. ;) И аз точно от лични наблюдения говоря :)

Така пишат обикновено хората, които не са завършили СУ. :D Не съм завършил СУ, но имам няколко френдове и колеги оттам. всички казват, че са разочаровани от базата, преподавателите, системата на преподаване, тип олд скуул, материалите и т.н.

.............................................................

Всъщност, следването в чужбина е хубаво нещо. Мисълта ми е, че човек трябва да прецени реално възможностите, които това нещо може да му предложи. Истината е, че образованието, което може да се получи в континенталната част на Европа, не е водещото в световен мащаб. Водещо е образованието в англо-саксонските държави и в някои от силно развитите азиатски икономики, които следват англо-саксонския образователен модел. :)

Лично според мен Холандия е мноо подходяща дестинация за студенти, от където и да я погледнеш ;) А и дайте да не се лъжем, където и да завършите в Европа извън БГ /изключвам Балканските и бивши соц републики/, е по-добре за CV-то и има по-голяма тежест при кандидатстване за работа, а в крайна сметка нали това ни е целта, като завършим да се котираме добре на пазара на труда ;) За Азиатските и Хамерикански унита нямам впечатление и познати там, но за Европа имам съученици, френдове и колеги, инфо от извора дет се вика

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А и дайте да не се лъжем, където и да завършите в Европа извън БГ /изключвам Балканските и бивши соц републики/, е по-добре за CV-то и има по-голяма тежест при кандидатстване за работа, а в крайна сметка нали това ни е целта, като завършим да се котираме добре на пазара на труда ;)

Аз споделям само наблюдения и информация. Оттук вече всеки сам си преценява кое е най-добре за него. Важното е темата да е информативна. :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И двете - правят ти тестове, комбинирани с въпроси от различни области. После ти правят и интервю, за да преценят какви са ти интересите. В моя случай се запитах дали наистина искам това, което си мислех по онова време, че искам или наистина ме бива в нещо друго, умея го и защо да не се занимавам професионално. Освен това точно по това време имаше възможност за пълна стипендия (аз това тогава не го знаех). Аз заминах с тази агенция: http://www.skylines-bg.com/?id=207 ако мога с нещо да съм полезен - питайте :*

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

После ти правят и интервю, за да преценят какви са ти интересите.

А този, който прави интервюто, доколко е квалифициран за тази работа?

Имам предвид като образование и опит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Агенцията е сериозна, изпратила е стотици младежи навън, аз лично имам роднини, които също заминаха със Скай Лайнс, така че 100% е квалифициран човек. Ако искаш допълнително инфо http://www.skylines-bg.com

това им е сайта :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Агенцията е сериозна, изпратила е стотици младежи навън, аз лично имам роднини, които също заминаха със Скай Лайнс, така че 100% е квалифициран човек. Ако искаш допълнително инфо http://www.skylines-bg.com

това им е сайта :)

Ами не знам - аз там не видях CV-та на хората, които правят тези оценки, и това какво образование и опит имат.

Оттук-нататък който се интересува, нека сам да си преценява какви възможности му се предлагат. За мен беше важно да се обсъдят някои неща, които бъдещите студенти да имат предвид, за да могат да направят правилния избор за себе си. :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен най-съществената разлика между това да кандидатстваш и търсиш сам и това да ти помага агенция, е че ако търсиш сам отнема адски много време да намериш всички възможни опции университети и пак не е гаранция, че ще намериш всички възможно опции, докато ако избереш опцията чрез агенция, агенцията ти осигурява всичко наготово - обяснява ти всички изисквания, документи, изпити и бумащина, дава ти готов списък с университети, вместо да се ровиш като идиот, и най-хубавото според мен, е че ти разяснява "всичко от кухнята", което не го пише в сайта на съответното учебно заведение, сиреч казва ти кои унита стават и кои не, кои имат добра репутация, кои не толкова, както и те предпазва от залитане. Например ако искаш да учиш в Кеймбридж, но нямаш данните за това, те насочва към друг вариант, който да ти е по силите и възможностите... Относно CV-тата на хората, които те оценяват, ще ме прощаваш, ама мисля, че това е смехотворно. Като ходиш на интервю за работа, да не би преди това да си видял CV-то на HR-ката? В никоя фирма няма да видиш Cv-та, или се доверяваш или не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно CV-тата на хората, които те оценяват, ще ме прощаваш, ама мисля, че това е смехотворно. Като ходиш на интервю за работа, да не би преди това да си видял CV-то на HR-ката? В никоя фирма няма да видиш Cv-та, или се доверяваш или не.

За да можеш да даваш компетентно мнение по въпросите на образованието, трябва да можеш да съпоставяш възможностите на различни дисциплини, а за това се изисква солидно образование и опит - такъв е западният модел. Ако аз реша да ползвам услугите на дадена агенция за бъдещото си образование, имам право да знам каква е компетентността на хората, които работят там - това се нарича длъжностна характеристика, а че по отношение на това у нас няма контрол, е друга тема, която излиза извън рамките на разглеждания въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Агенциите са за хора които малко знаят т.е. за неамбициозни личности. които навремето не са се интересували. Там ще получите отговори на общи въпроси които спокойно бихте намерили из различните форуми, от познати или от университетските сайтове.. Отговори на "специфични" въпроси няма да получите - те са за свои хора. Ако даден ученик е над средното ниво и има финансова възможност да следва в чужбина, трябва да е луд за да остане в България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Днес четох доста интересни неща за обучението в Япония. В момента съм 11 клас, а четох, че трябва да кандидатстваш една година преди да започнеш. Това значи ли, че сега трябва да кандидатствам. Ако може някой да ми помогне с каквато и да е информация за Япония.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега;уважаеми Готик;

кажете ми кой ще бъде предпочетен от работодател..някой завършил Ruprecht-Karls-Universität в град Хайделберг/Германия/ или такъв завършил СУ "Климент Охридски" :P

Този, който може да върши работата... :D.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега;уважаеми Готик;

кажете ми кой ще бъде предпочетен от работодател..някой завършил Ruprecht-Karls-Universität в град Хайделберг/Германия/ или такъв завършил СУ "Климент Охридски" :P

В Хайделберг единственото нещо, което се преподава сериозно, е философията и естетиката, не заради друго, а поради изградената традиция, а с това все ми се струва, че особени възможности за реализация липсват. Тъй че, който има време и пари за губене, да заминава в Хайделберг. :baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ГлЮпости драги ми Готик;

така може да възстава геройски само един бивш възпитаник на СУ :tongue2: .. дали случайно знаеш скъпи ми Готик;че Gaudeamos Igitur" е написана в Хайделбергския унверситет.

Не. Това по-скоро може да го каже някой, който е почитател повече на Massachusetts Institute of Technology, отколкото на Хейделбергския университет. Ако някой има възможност да избира между СУ и MIT, бих му препоръчал веднага да стяга куфарите за Масачузетс. Ако дилемата обаче е за Хайделберг, нещата стоят малко по-различно. :cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой може ли да ми каже на какво ниво е образовението в Дания, как се кандидатства, колко струва и какъв е животът там ? Мисля да се явявам на IELTS тази година и ако някой знае какви оценки ми трябват моля да ми каже.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване