Премини към съдържанието
vannni_1

x86 или x64

Препоръчан отговор

Здравейте. Чудя се дали да сложа x86 или x64 Windows 7 на следната машина: CPU AMD Athlon II X4 640 RAM 4Gb DDR3 HDD 500Gb Video 6570 2Gb DDR3 И...изобщо...има ли разлика между 32-битова и 64-битова система?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много пъти е обсъждано във форума ... Слагай 64-битов, при нормална работа не се усеща разлика. Много трудно ще намериш някоя програма, която да няма 64-битова версия.

Редактирано от Mr. McPherson (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако сложиш x86 ще ти разчита 2,99 GB от общо 4,00 GB RAM, така че ако не ти пука много за рамта слагай x86.

Редактирано от frozener (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. Чудя се дали да сложа x86 или x64 Windows 7 на следната машина:

CPU AMD Athlon II X4 640

RAM 4Gb DDR3

HDD 500Gb

Video 6570 2Gb DDR3

И...изобщо...има ли разлика между 32-битова и 64-битова система?

Здравей!

Аз вече не се чудя. :) Категорично се спрях на 32 битовия! Всички програми, които ползвам, работят както трябва. :P

Писна ми да ги мъча с х64. :nono: А и аз да се чудя какви фокуси да правя, за да работят що годе нормално! :)

Отделно размерът (на ОС + програмите) е по-малък, от което следва, че и бекъпът ми заема по-малко място на диска. :blink:

За да ползвам цялата памет приложих (след активирането) пача от ТУК :hush:

Всичко работи перфектно! Използва цялата памет - натоварвал съм я, със стартирани много приложения, до 3.97GB !!! :cool;

Windows Update си идват и се инсталират нормално!

Ето конфигурацията ми :eek:

CPU: Intel Core i7 620M

RAM: 4GB DDR3

HDD: 2 x 500GB

nVIDIA GT 230M

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей!

Аз вече не се чудя. :) Категорично се спрях на 32 битовия! Всички програми, които ползвам, работят както трябва. :P

Писна ми да ги мъча с х64. :nono: А и аз да се чудя какви фокуси да правя, за да работят що годе нормално! :)

Отделно размерът (на ОС + програмите) е по-малък, от което следва, че и бекъпът ми заема по-малко място на диска. :blink:

Всичко работи перфектно! Използва цялата памет - натоварвал съм я, със стартирани много приложения, до 3.97GB !!! :cool;

nVIDIA GT 230M

хмммммммм,това определено ще се пробва :] Мерси!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей!

nVIDIA GT 230M

Аз пък защо ли нямам никакви проблеми с х64 и не съм забелязал програмите да се мъчат с нея? Дори старият ми скенер, който има само драйвъри за Windows XP не тръгва на 32 битова седмица, а на х64 пали от раз. И можеш ли да споделиш какви програми не ти работят нормално и какъв е фокуса, за да заработят нормално?

Редактирано от vankata83 (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е лесно да си хейтър.. При мен също, както при vankata83, всички програми вървят на макс без проблем.. До сега не съм видял програма, която да не е тръгнала на х64..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпросът е не дали х86 или х64, а защо х86. х86 е вариант ако: 1. сте с 2GB или по-малко RAM 2. ползвате специфичен х86 софтуер за много пари, който не работи на х64. Например AutoCAD x86 3. ползвате специфично периферно устройство, което не работи на х64 система Във всички останали случаи не виждам пречка да се ползва х64 Windows 7. Обаче някои системи явно проявяват несъвместимост на meatware-а с х64 ОС и от там се зараждат градски легенди как това или онова не работело, как се заемала повече памет и т.н. Ако си мислите, че с горепосочения "пач" реално карате х86 Windows да работи с повече от 3,5GB RAM много се лъжете. Лъжете себе си и Windows да показва 4GB, но на практика пак си ползва по-малко. Повече четене и по-малко писане, и ще се убедите, че е така. :wors:

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ае не се карайте, ами бучете 128 битовата версия на Осмицата и шапка на тояжка - колкото и памет да добавяте на компютъра винаги ще е в състояние да я адресира - даже и на ПЦ -тата модел от 2030г., че и на суперкомпютрите от онова там бъдеще... П.П. Естествено трябва и процесор със 128 битови инструкции, ма след има-няма 2-3 годинки, вече ще има "любителски" процесори с такова разширение...

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както и очаквах, разбуних духовете с горния си пост. :angry:

Приемам всякакви съвети от всеки, но ги анализирам и пречупвам през моята гледна точка. Най-вече вярвам на това, което съм видял с очите си и на личния си опит! :speak:

Човек се учи от опита и грешките си. :ph34r: Аз поне експериментирам доста... :sobbing:

Не считам за "градски легенди как това или онова не работело, как се заемала повече памет и т.н", след като в продължение на няколко месеца се опитвах на х64 да ползвам пълноценно възможностите на програми, които ползвам от доста време и познавам добре.

Няма да описвам кои са, т.к. това съм го правил в друга тема във форума, но е факт.

Защо не ползвам по-нови версии на тези програми?

Ами, защото новите са излишно украсени, по-лакоми за памет, по-големи по размер (съответно бекъпа става по-бавно и е по-голям).

Относно "Повече четене и по-малко писане..." , може да се намери информация, стига да искаш, напр. GOOGLE преди да вдигне :white flag:

Смятам, че не съм от потребителите на форума, които пишат много, без да са убедени в своята истина, още по-малко да спамят!

Само преди няколко дни си бях пуснал от бекъп инсталацията с Windows 7 x64. Едвам я изтраях да обновя програмите и Windows Update, да запиша новия имидж и да се върна на пачнатия х86.

Много често, при бързо подаване на следваща команда към някои програми, те не отговарят и излиза съобщение с избор "Какво да направи Windows - Да потърси решение и да затвори програмата ИЛИ Да затвори програмата" (или нещо подобно беше) :nono:

Впрочем, само за идеята, може ли да се ползва повече от лимитираната RAM, пробвах горния пач на Windows 7 Starter SP1, за което издание лимитът е ограничен до 2GB RAM. Оказа се, че е възможно! В Монитора на ресурси има само 10MB Hardware Reserved, а използваеми са 4086MB памет (от всичко 4096MB - в моя случай).

За сведение - ако инсталирате х86 на машина с 8GB RAM, ще видите в Монитора на ресурси, че има около 5,5GB Hardware Reserved

... До сега не съм видял програма, която да не е тръгнала на х64..

Има такива, които въобще не могат да се инсталират на х64, а искат х86 ОС (уж има директория Program Files (x86) )??

Ще дам само един пример: PromtX v6.5 "тръгва" на х64 само 1 път след стартиране на ОС. Налага се "убивам" процеса. След рестарт на компютъра "тръгва", ама пак за 1 път. Как ти се струва? :questions:

Забелязани недостатъци:

* В момента единствено IE9 ми прави този номер "Какво да направи Windows", но аз без друго не го ползвам.

Съжалявам, че го инсталирах! С вградения в Windows 7 браузър Internet Explorer 8 този проблем го нямаше.

** Няколко програми (в момента не мога да ги цитирам, но не са много) не разпознават коректно операционната система - ту XP SP3 Home, ту XP SP3 Media Center :biggrin:

Доволен съм от така работещата ми 32-bit операционна система Windows 7 Home Premium SP1!

Dual Boot-а за избор на нормален или пачнат Windows 7 отдавна съм го премахнал от msconfig!!!

Поздравявам @vannni_1 за ...това определено ще се пробва...! :handshake:

Задължително я натовари и виж до колко памет ще можеш да ползваш.

Само така човек може да се убеди в нещо дали работи или не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обаче някои системи явно проявяват несъвместимост на meatware-а с х64 ОС и от там се зараждат градски легенди как това или онова не работело, как се заемала повече памет и т.н.

Действително 64 битовите версии (7, Vista, XP) ползват няколкостотин мегабайта рам повече от 32 битовия аналог, както и повече място на диска. Въпреки всичко 64 битовата архитектура е за предпочитане поради по-добрата работа с големи обеми данни и пълноценното използване на рамта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е лесно да си хейтър...

Такава дума в родния ни език няма и до този момент не ми беше известна!

От направената справка напр. тук: http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=60629&view=findpost&p=658216 не се чувствам такъв!

Сигурен съм, че не си ми нито на годините, нито на образованието, нито на житейския ми опит, за да ми даваш подобни квалификации!

Горното го приемам като лична обида в уважавания от мен форум!

Добре ми е известно, че не съм най-компетентния в този форум. Много неща съм научил, ровейки се из темите тук.

Просто споделям опит, а не теоретични знания. Ако поради това съм "човек който мрази всичко и всички около себе си" ?

Моля, модератор да отправи предупреждение на Ev0LuT1oN или на мен, ако аз съм кривия!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпросът е не дали х86 или х64, а защо х86. х86 е вариант ако:

1. сте с 2GB или по-малко RAM

2. ползвате специфичен х86 софтуер за много пари, който не работи на х64. Например AutoCAD x86

3. ползвате специфично периферно устройство, което не работи на х64 система

Във всички останали случаи не виждам пречка да се ползва х64 Windows 7. Обаче някои системи явно проявяват несъвместимост на meatware-а с х64 ОС и от там се зараждат градски легенди как това или онова не работело, как се заемала повече памет и т.н. Ако си мислите, че с горепосочения "пач" реално карате х86 Windows да работи с повече от 3,5GB RAM много се лъжете. Лъжете себе си и Windows да показва 4GB, но на практика пак си ползва по-малко. Повече четене и по-малко писане, и ще се убедите, че е така. :questions:

off-topic: AutoCAD все още ли не работи под х64?

Има си 64-битова версия, но х86 версията не работи на х64 Windows.

ахххааа, ясно, благодаря за обяснението

Редактирано от Aquaris (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има си 64-битова версия, но х86 версията не работи на х64 Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.