Премини към съдържанието
MrAwesome

Проблем с Dell Vostro 1220

Препоръчан отговор

Здравейте! Имам въпросния модел от близо година, този с Celeron процесора, 2.2 GHz и 2 гигабайта рам. Не съм геймър, рядко играя, и то игри от типа на League of Legends, които без проблем си вървят и на 5 годишен компютър с тройно по-лоши характеристики(тествано). Сега на проблема - от може би месец започнах да срещам следното затруднение при работата ми с компютъра - когато правя нещо, дори малко по-натоварващо(някаква флаш игра например, дори Angry Birds в Chrome) компютъра започва да се бави невероятно, процесора скача на 100% и целия лаптоп става по-топъл, дори горещ. И преди е достигал тези температури(не съм ги мерил, не знам как, но по докосването не е нищо необичайно), но сега и процесора като скочи на 100% става неизползваем за 5-10 минути, дори и да спра всичко. Преинсталирах Windows-а, като при новата инсталация не съм инсталирал НИТО ЕДНА от старите програми, освен Skype и Chrome, ама и преди да ги сложа пак ми го правеше тоя номер. C:\ и D:\ са ми пълни на около 50%, че дори и по-малко, така че не е и от препълване. Когато процесора започне да се натоварва, дори да спра абсолютно всичко през Task Manager-a(има отметка на "Покажи процесите от всички потребители"), процесора си остава на 100%, макар и видимо нищо да не заема толкова. Смених антивирусната - от Microsoft Security Essentials, минах на avast!, да видя дали не е от това, ама уви, не е. Използвам оригинален Windows 7 Home Edition, предоставен заедно с лаптопа, от 1 година го имам и за първи път сега имам такива проблеми. Какво може да ги причинява? Как да премеря температурата и какви са нормалните температури за този процесор? Изобщо какво да правя оттук нататък, тъй като в момента лаптопа става единствено за ЛЕКО разцъкване из интернет и гледане на филми? Между другото, дори и HD да гледам, процесора не ми скача на 100%, но пусна ли някое флаш приложение, някоя игра(подчертавам отново - стара, която досега никога не е била проблем), дори Skype + Facebook всичко просто приключва, а когато рестартирам компютъра, в момента, в който започна отново да правя нещо по-сложно, пак процесора скача на 100%. П.П. Опитах да спра визуалните ефекти на Aero, дори изключих абсолютно всички визуални ефекти, проблемите продължават. П.П. 2 - Според PC Checkup програмата, която изтеглих от сайта на Dell, хардуерни проблеми няма.

Редактирано от MrAwesome (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Как е направена преинсталацията: през Recovery Partition или с някакво DVD? Съжалявам, но не се разбира дали при тази преинсталация всички дялове са изтрити (без този за възстановяване), после са създадени и е направен формат. И така нататък с (пре)инсталацията. Също така липсва информация за събитията на операционната система...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Какви събития? Преинсталацията е направена от DVD, което ми беше в комплекта на лаптопа, старата инсталация се премести в една папка Windows.old, която изтрих. След преинсталацията в C:\ нямах нищо освен Windows-a и въпросната папка. В D:\ имам само филми и музика, нищо инсталирано, не съм правил формат. Сканирах и с двете антивирусни(преди и след преинсталацията) за вируси, такива не бяха отркити. Нужна ли е още някаква информация, понеже наистина не знам кое е важно и кое не, опитвам се да кажа всичко, за което се сещам? Температурата в стаята, в която стои лаптопа(последните 1-2 седмици не е излизал от вкъщи), е 24 градуса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това исках да разбера, благодаря. Значи не е правена чиста инсталация на Windows 7. Оставен е дял, в който има разни файлове. Както и да е, нека да видим за какво става дума. Има една програма - Aida64, която дава предостатъчно информация. Ето една инструкция за програмата:

• Изтеглете Aida64 от тук и запишете файла в някоя празна папка. Разархивирайте ZIP файла в папката.
    • Стартирайте Aida64, снимка на иконата: Публикувано изображение
    • Отидете на Отчет (Report) и изберете Бърз отчет - Всички страници -> Обикновен текст, снимка:

Публикувано изображение

• Изчакайте програмата да завърши работата си и запишете отчета (Запази във файл) на десктопа, снимка:

Публикувано изображение

• Прикачете файла за отчета (Report.txt) в следващия си коментар.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Дотук добре. За съжаление на мен ще ми трябва доста време, за да огледам този файл. Ще пиша утре, успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В доклада на Aida64 има доста грешки по операционната система, ще ми трябва доста време да ги огледам детайлно. Може да инсталирате по-нова версия на .NET Framework, защото имате доста стара: 3.1

Ето температурите на процесора:

Процесор 86 °C (187 °F)

Процесор #1 83 °C (181 °F)

Имам малко въпроси:

- Инсталиран ли е Service Pack 1 за Windows 7? Защото от доклада на Aida излиза, че имате Microsoft Windows 7 Home Premium 6.1.7600 (Win7 RTM).

- Инсталирана ли е някаква програма за оптимизация, например PC Doctor?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За оптимизация съм инсталирал CCleaner, Dell Support Center и PC Checkup от Dell, както и SpeedFan. Support Center-a е "Powered by PC Doctor", ама с него не съм правил абсолютно нищо, освен въпросната проверка на хардуера, за която споменах. Service Pack 1 не съм инсталирал, но вероятно ще се инсталира сам скоро, тъй като след всяко изключване на компютъра ми се инсталират ъпдейти от Windows, в момента 65 чакат инсталация, като сред тях е и въпросния .NET Framework. SpeedFan ми показва само температури, по никакъв начин не мога да променя настройките на вентилатора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

О.К. Нека да изчакаме да се инсталират ъпдейтите. Мисля, че до час ще дам някакво предложение. Просто логът на Aida е огромен...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добре, ще рестартирам компютъра за да се инсталират ъпдейтите. SP1 за 7 нали също е включен като ъпдейт? Или трябва да се тегли отделно, понеже мисля, че преди инсталацията го имах?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Процесора прегрява и тротва. Трябва му едно хубаво почистване на тоя лаптоп и ще изчезне проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не съм го чистил никога, не знам как да го отворя. От това ли е проблема със сигурност?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Може би, макар че се виждат доста грешки по операционната система. Според мен почистването е най-добре да бъде направено в сервиз. Особено за лаптоп...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А грешките в ОС как да ги оправя? Иначе ей сега ще се опитам да го разглобя, при първата трудност преустановявам опитите, да не скапя нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Според мен това почистване трябва да бъде направено от специалист. Затова споменах сервиз, а най-добре ще при Dell. Вероятно голяма част от грешките ще изчезнат след обновяване на Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добре, аз не успях да го отворя почти до никъде.... Може ли да ми препоръчате някой сервиз? Аз докъдето успях да отворя си беше чисто, ама не достигнах самия вентилатор. По принцип почистването колко време отнема, понеже ако е повече от ден-два, сега няма да имам възможност да го занеса? :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Като го занесете в сервиза, ще ви обяснят. Можете да дадете повече информация за проблема си, както в тази тема. Ето официална информация за сервизите на Dell (България): тук

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добре, благодаря. Ще го занеса до сервиза утре. За какви проблеми по операционната система спомена?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.