Премини към съдържанието
mot

Проблем с проверка на дискове и файлове при стартиране на компютъра

Препоръчан отговор

Здравейте, приятели! Имам от известно време един проблем с компютъра, който бих искал да споделя с вас, и ако може някой да ми помогне, ще му бъда много благодарен. При включване на компютъра, въпреки че преди това е бил изключен нормално, ми се появява син екран за проверка на файлове и дискове, както когато компютъра се изключва принудително, да речем при изключване директно от контакта. Как бих могъл да изключа тази функция?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Виж на кой диск се прави проверката - на C:, на D: или на някой друг.

Отваряш командна конзола - Start - Run - пишеш cmd и натискаш Enter.

Въвеждаш тази команда :

chkntfs /x буква на диска:

Това ще изключи диска от проверката

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Виж на кой диск се прави проверката - на C:, на D: или на някой друг.

Отваряш командна конзола - Start - Run - пишеш cmd и натискаш Enter.

Въвеждаш тази команда :

chkntfs /x буква на диска:

Това ще изключи диска от проверката

Благодаря за бързият отговор. Сега ще пробвам.

Проверката се прави на диск D, написах командата, но не се получи желаният резултат. При рестарт, отново ми прави проверка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Проверката се прави на диск D, написах командата, но не се получи желаният резултат. При рестарт, отново ми прави проверка.

Какво съобщение получи след като изпълни командата chkntfs ?

Проверката на диска открива ли някакви грешки ? Изчакваш ли я докрай ?

Редактирано от Ken (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Пробвай тогава пак от команден ред: chkdsk d:/r и изчакай да мине проверката на дяла.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте! Имам същият проблем от няколко дни, компютърът се изключва периодично без причина, а след стартиране се появява този екран:

Публикувано изображение

С тази разлика, че веднага спира проверката и се стартира.

Също направих процедурата с командata chkntfs/x c:, след това ми се появява това:The type of the file system is NTFS и не знам как да продължа по-нататък.

Пробвах да проверя дикса от C: -> Properties -> Tools-> Check и ми дава, че проверката изисква достъп до файлове, който ще е осъществен след рестартиране и след това, пак нищо. :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте! Имам същият проблем от няколко дни, компютърът се изключва периодично без причина, а след стартиране се появява този екран:

Публикувано изображение

С тази разлика, че веднага спира проверката и се стартира.

Също направих процедурата с командata chkntfs/x c:, след това ми се появява това:The type of the file system is NTFS и не знам как да продължа по-нататък.

Пробвах да проверя дикса от C: -> Properties -> Tools-> Check и ми дава, че проверката изисква достъп до файлове, който ще е осъществен след рестартиране и след това, пак нищо. :(

Ще трябва да се направи CHKDSK.При ХР за да се направи, обаче ще трябва и инсталационен диск.Само че проблема е че не всеки диск има конзола за възстановяване. За това като решение предлагам, следният начин:

Изтегляш си това:

http://www.kaldata.com/modules.php?modid=1&action=show&id=1175

Записваш го като образ на диск на едно CD. Стартираш Хиренса, предполагам знаеш как.Намираш Mini Windows.След като зареди ще видиш командният прозорец / един черен /. Отваряш го и вътре пишеш:

CHKDSK C: /X /F /R

И натискаш Enter.Ще поиска рестарт. Ще трябва да се съгласиш като натиснеш бутона Y. Изваждаш диска. Сканирането ще се направи малко преди да зареди ОС. Ако нещо не разбираш питай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Щракни върху Start, Run и въведи RegEdit.

Отиди на:

HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEM ControlSet001 Control Session Manager

Търси в дясната част на прозореца за BootExecute стойност.

Той обикновено трябва де е:

Автоматична Autochk *

на един ред.

Това е REG_MULTI стойност, така че може да съдържа други линии, като да бъде:

Автоматична Autochk

PDBoot.exe

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

ba4o_kiro64, за жалост записвачката ми се прецака( по моя вина) и като опитвам да записвам диск, не ми го чете, но други дискове разчита. Така успях да преинсталирам уйндоус, имам оригиналния диск, не става ли да го ползвам него? Димитър 59 Намерих го и си пише същото - autocheck autochk/k:C

Редактирано от dhrb (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

ba4o_kiro64, за жалост записвачката ми се прецака( по моя вина) и като опитвам да записвам диск, не ми го чете, но други дискове разчита. Така успях да преинсталирам уйндоус, имам оригиналния диск, не става ли да го ползвам него?

Димитър 59 Намерих го и си пише същото - autocheck autochk/k:C

Приятели нямаш ли? Смисъл някой да ти запише диска. Пробвай със инсталационният диск. Трябва да намериш командният прозорец и да запишеш командата, която съм дал. Трябва да се направи чекирането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Съжалявам, че ще нахалствам, но може ли по-подробно обяснеие. :( Ако ползвам оригиналният диск, след пускането му, F12 и CD-ROM какво трябва да направя?

Тъй като нямам познати на разположение в момента, трябва да се справя някакси. Hiren's bootcd може ли да се сложи на флашка?

И в тази директория HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEM ControlSet001 Control Session Manager какво трябва да пише за да не се проверява диска, защото в момента ми е autocheck autochk/k:C *? След рестарт не видях да излиза синият екран, но Аваст ми дава да стартирам Chkdsk Utilities, a Мозила не иска да се стартира, сякаш е вече пусната(в task manager не изглежда да е пусната).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Съжалявам, че ще нахалствам, но може ли по-подробно обяснеие. :( Ако ползвам оригиналният диск, след пускането му, F12 и CD-ROM какво трябва да направя?

Тъй като нямам познати на разположение в момента, трябва да се справя някакси. Hiren's bootcd може ли да се сложи на флашка?

И в тази директория HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEM ControlSet001 Control Session Manager какво трябва да пише за да не се проверява диска, защото в момента ми е autocheck autochk/k:C *? След рестарт не видях да излиза синият екран, но Аваст ми дава да стартирам Chkdsk Utilities, a Мозила не иска да се стартира, сякаш е вече пусната(в task manager не изглежда да е пусната).

За HKEY_LOCAL_MACHINE ще попиташ Димитър 59. Проблемите, които имаш е възможно да се дължат на повредена файлова система. И без чекиране няма как да се оправи.

Хиренса можеш да го качиш на флашка но пак трябва да е бутваща. Нещо което доста ще те затрудни.

За инсталационният диск. Поставяш го във CD/DVD и го стартираш все едно ще инсталираш. Изчакваш да зареди всички файлове. И след това най от долу ще ти изпише За инсталиране натисни ентера за поправка натисни R.Ти трябва да натиснеш бутона R. На следващата страница трябва да е командният прозорец.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добре, ще пробвам и така. Намерих из нета инфо за инсталацията на флашка как става, ако не стане с едното ще пробвам другото. Мерси на всички за помощта! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Един въпрос към питащия,да не би случайно,да изключваш системата неправилно,защото това довежда пак до същата проверка при стартирането!Например със задържането на бутона или поради някаква причина от щепсела!В този случай,при нормално изключване(от Уиндоус),проблема изчезва!Друга причина може да бъде,ако хард диска има лоши сектори.А най-честа причина е липса или повредени файлове в ОС,което се оправя с поправяне или направо преинсталиране на системата,за по сигурно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Един въпрос към питащия,да не би случайно,да изключваш системата неправилно,защото това довежда пак до същата проверка при стартирането!Например със задържането на бутона или поради някаква причина от щепсела!В този случай,при нормално изключване(от Уиндоус),проблема изчезва!Друга причина може да бъде,ако хард диска има лоши сектори.А най-честа причина е липса или повредени файлове в ОС,което се оправя с поправяне или направо преинсталиране на системата,за по сигурно.

Накрая го преинсталирах наново, че не ми се занимава повече, не можах и да изтрия блокиращия файл на Мозила.

Когато го преместя буксата му се вади лесно и се изгася, иначе го спирам нормално, от бутона. Предполагам накрая това си оказа влияние, просто изведнъж се появи синия екран.

Ще го проверя и с hdd regenerator, може да изкочи нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

...Когато го преместя буксата му се вади лесно и се изгася, иначе го спирам нормално, от бутона...

Това означава ли,че наистина го спираш от старт бутона!Правилното изключване е от старт менюто на самия уиндоус!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това означава ли,че наистина го спираш от старт бутона!Правилното изключване е от старт менюто на самия уиндоус!

Както се случи, но най-често от бутона(механичния).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Както се случи, но най-често от бутона(механичния).

Да ама ако задържаш този механичен бутон,се изключва принудително и резултатът е,че после излиза синия екран...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да ама ако задържаш този механичен бутон,се изключва принудително и резултатът е,че после излиза синия екран...

Предполагам, така го ползвам няколко години вече, ще започна да го изключвам през старт менюто, дано пак не се появи.

След преинсталацията Аваст сканира диска и беше със синия екран проверката. Предишният път прекратявах процеса, дали не може да е от това, не знам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.