Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Ето една интересна статия:

Кое да купим? Обикновен настолен компютър (PC) или преносим - лаптоп. Отговорът на този въпрос винаги зависи от конкретните нужди на всеки човек, но преносимите машини вече почти са наваксали предимствата на настолните, когато става дума за капацитет и показатели. Дори информацията да се обработва малко по-бавно при лаптопите мобилността, която те предоставят ги прави привлекателни за нарастващ брой потребители. В същото време обикновените компютри продължават да привличат хора-та които държат на мощността и бързината, а самата им дейност не предполага много движение. Всичко това, а също така мощността и сигурността на работата са само част от факторите, които могат да ориентират всеки при избора каква машина да закупи.

Настолен

1. Цена. За 900 лева може да се намери чудесна конфигурация, която да обслужва нуждите на фирмен служител или частно лице. Посочената цена е базова, а таван не може да се установи. В страна като България, където все още повечето хора гледат цената, а качеството на работа при евтините машини е на добро ниво, те намират добър пазар.

2. Софтуер. Повечето фирми продават конфигурациите без инсталиран софтуер само с драйвери (програми) за синхронизиране работата между различните части. Ако човек, който си купи компютър държи да спазва законите трябва да се бръкне с още поне 700 долара за да си инсталира най-необходимите програми. Този проблем отпада с инсталирането на Линукс, но тази операционна система все още не е толкова разпространена.

3. Показатели. Работна честота от 2 гигахерца и памет от 80 гигабайта вече са минимум, когато човек търси настолен компютър.

4. Периферии устройства. Клавиатура, мишка, тонколони и монитор могат да се разполагат, където е най-удобно. Вече дори не са нужни кабели за да се свързват и това позволява на човек да работи дори легнал.

Преносим

1. Цена. Новите лаптопи тръгват от 1100 лева нагоре и също е трудно да им се постави таван. Навлизането на нови компании на пазара за преносими компютри (като Acer например) позволиха цената им да падне значително и в момента те са също толкова достъпни, колкото и настолните. Още повече, че се продават с инсталирана операционна система. Ако е Windows XP, това спестява между 90 и 150 щатски долара. Дори да звучи наивно аритметиката показва, че лаптоп с цена 1200 лева без уиндоус би струвал колкото обикновен компютър.

2. Софтуер. Операционната система Windows XP, която често върви с лаптопа при покупка, позволява на потребителя да спести определена сума, и да закупи само останалата част от програмите, които счита за необходими.

3. Показатели. 2 гигахерца работна честота и 80 гигабайта памет все още са високо ниво за лаптопите. Нещо повече, въпросните показатели дори се считат за ненужни от компютърните специалисти. Това е така понеже лаптопът остава средство за работа, а не за игри и мощни развлекателни програми, както е предимно при настолните машини. Преносимите компютри обаче си остават при същите показатели по-бавни от настолните.

4. Периферни устройства. Лаптопът разполага с всичко необходимо за да предостави на човека, който го използва звук и картина. Включително Touch pad - сензорно поле, използващо се вместо мишка, която по принцип липсва. Все пак има възможност тя да се включи, ако някой счита пръстите си за твърде нечувствителни или просто иска удобство. Също така има стандартни изходи за включване към система от тонколони и различни типове мрежи, както и USB-nopтове за включване на други видове периферия.

5. Удобство. Хората, които ценят времето си и вършат работа в движение определено предпочитат лаптопите. Добрата бизнес идея, може да бъде записана и споделена дори и по време на излет в планината. Откакто стана възможно да ползваме интернет през мобилните си телефони хората са способни да пазаруват, да управляват бизнеса си и още много рутинни дейности от влака, или от морския плаж. По предвидливите предприемачи дори вече оптимизират бизнеса си като създават система за обмен на информация без служителите да имат работно място. Така всеки работи в приятна обстановка, а компанията пести от разходи за наем.

Източник : в-к 'Телеграф'

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Признавам си без бой, че съм запленен от идеята да си имам ЛапТоп, вместо ДескТоп! Това, което ме спира обаче е факта Висока цена, за моят Деск дадох 1800лв, а за толко не мога да си взема нещо даже на -50% от това което имам вече.. Дори на 3600лв да е Лап-а пак трудно се правят сравненията към то равенство... Определено като цена 1800<3600, като качество и производителност може би 3600=1800

Все още ЛапТоп си е твърде скъпо понятие! :angry:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи въпроса със софтуера го изключвам защото не е особено актуален в България.Та по въпроса,у нас съм с настолен а на работата с лаптоп.Ще кажа за лаптопа,в него има събрано всичко накуп та даже инфраред и четец за карти.В комбинация с една USB мишка върши перфектна работа.Няколко пъти ми се е налагало да го разнасям и удобството е несравнимо.Има едно "обаче",ако няма да го носиш насам натам за половината от цената му ще купиш настолен като другата част от парите можеш да използваш за разни външни устройства като хубави колони да речем.Конкретно в моя случай бих избрал настолния защото няма да го нося никъде,а и цената на лаптопа ме отказва още повече(не говорим за разни марки като Елит например).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Друг въпрос е след време ако тръгнеш да ъпгрейдваш конфигурацията дали ще е възможно и на каква цена. Ако искаш по-добър монитор, повече памет или още един харддиск...... Да не говорим за дъно и процесор.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво има да му мислим толкова - ако е необходима мобилност и компактност - лаптоп, а ако трябват повечко "конски сили", голям екран и ергономични клавиатура и мишка за същите пари - десктоп.

Не мисля, че геймърът, дизайнерът, специалистът по предпечат или тези, които се занимават с видеообработка ще оценят лаптопа, като адекватна алтернатива, нито пък служителят или бизнесменът в движение - десктопа.

Разбира се, винаги е по-добре да имаш по едно и от двете :-)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако игрите и парите не са проблем - определено лаптоп.

Ползвал съм и двете и лаптопа е по-удобен.Каквото и да си говорим възможността да го згъна и помъкна нанякъде или просто да го предбера в шкафа не може да се сравни.Декстопа е един голям шкаф - вярно че е мощен ,но колко пъти в годината ще ми трябва нещо наистина толкова мощно?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Навремето доста се чудех дали да не си сменя настолният компютър (десктопа) с лаптоп. Доводите ми бяха следните:

1. Доста често се предвижвам от едно място на друго, обичам да пътувам из страната, да ходя събота и неделя до различни градове и да почивам.

2. Един лаптоп щеше да удовлетворява напълно нуждите ми, особено ако имаше ДВД записвачка.

3. Винаги мога да вържа лаптопа си към голям екран или телевизор, както и към дистанционната ми клавиатура и мишка.

4. Лаптопа щеше да заема много по-малко място вкъщи.

Нещата, които ме спряха бяха основно две:

1. Цената е доста по-висока

2. Дадоха ми служебен лаптоп

Все още си мисля, че съвременните лаптопи отстъпват малко на големите си батковци и след време най-вероятно ще мина на варианта, описан по-горе.

Добавка:

Току що видях, че се споменават игрите - ами аз на служебният лаптоп, който е пълно дърво (на две години е вече) си цъкам NFS Underground 2 и други нови игри. Е, вярно че не е на максимална графика, но видяхте колко ми е стара машинката

Редактирано от Tragedy (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично не понасям лаптопи. Просто не ме кефят. Свикнал съм да работя на доста мощни машини с голям потенциал и адски се дразня на преносимите им събратя.

А и нямам нужда от лаптоп реално. И без това стоя изключително много пред PC - остана и да мога да го мъкна с мен... :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен лаптопите са играчки. Имам служебен Toshiba. Скъпа и теоретически яка машинка. Но когато съм близо до декстоп компютъра си работя на него. Удобството за работа е несравнимо с лаптопа. Ако на лаптопа му сложа монитор, стандартна клавиатура и мишка. Тогава ще се постихне 50 % от удобството за работа с декстопа. Не си струва, ако не пътуваш всеки ден.

Между другото забелязал съм, че жените много се впечатляват от лаптопи. Според тях са по-практични, защото заемат по-малко място и не стърчат кабели от тях.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
................................................................................

............

Между другото забелязал съм, че жените много се впечатляват от лаптопи. Според тях са по-практични, защото заемат по-малко място и не стърчат кабели от тях.

:offtopic_s:

А уж размера нямал значение :nono:

:offtopic_s:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко чест(а дали и изобщо) правиш upgrade.

Имам и от двата типа машини. За всяка работа си има машина-някак не върви да пуснеш сървър на лаптоп.

Или пък да правиш презентация с домашната щайга.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам и десктоп машина и един заспал лаптоп.Вкъщи десктопа върши голяма работа и основно пред него ми минава по-голяма част от ежедневието.Лаптопа,въпреки,че е с "колосалните" 233 Mhz също в някой моменти може да извърши доста работа.Снабден е с USB портове и закачам по тях принтери и скенери и за секунди се превръща в машина,където може по всяко време да се извършва работа като текстообработка и печат.Благодарение на MPlayer успявам даже да гледам филми,а чрез Tv out го връзвам към телевизора,а и доста музика има по него - така,че винаги може да се използва и за забавление.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако на лаптопа му сложа монитор, стандартна клавиатура и мишка. Тогава ще се постихне 50 % от удобството за работа с декстопа.
Тогава ще го превърнеш в десктоп :yanim: .Ако ще си копувате лаптоп с такива презюмпции ориентирали сте се погрешно.

За мен лаптопите са играчки.

За мен пък декстопите са играчки - винаги ще се намери какво да сменяш.

Настолните компютри са доста по евтини в сравнение с лаптопите.Но цената не е единствения фактор.Възможностите за ъпгрейд при настолните компютри са доста по големи от тези на лаптоп.

Разликата е че при ъпгрейда джоба ти се изпразва постепенно.Дали ще си дадеш парите веднага за нещо хубаво или после ще сменяш части - кажи речи все тая.

Но че е по скъп - по скъп е (лаптопа).

Както и да е ,можеби точната сентенция трябва да е че лаптопа е незаменим като втори компютър.Вярвам с последното ще се съгласите всички.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Карам с лаптопи от 5 години насам! Немисля и да ги сменям поради какъвто и да е довод! Колкото и да е скъп, може дори на изплащане да го вземеш за някакви си 100лв./месец! В момента съм с LG LW65, когато съм си у дома използвам logitech bluetooth mouse/keyboard, включвам го към 42 инча LG плазма - познайте за какво удобство става дума! Пожелавам го на всеки! Не играя игри, само шах онлайн, но приятелката ми играе разни - Cyberia, Prince of Persia, Sims2 - не е срещала оплаквания откъм графика и звук засега, а е със значително по-слаб - LG LS50.

Въпрос на вкус, желание и възможности!

Редактирано от angeldown (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам и домашен и лаптоп и лаптопа е по-удобен, защото мога да го нося навсякъде а и има много екстри като wireless network, IRDA и др.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ако лаптопа е устойчив на капризите на времето, също и на по грубичко човешко отношение, пък и да кара 1 работен ден на батерия, да речем че има смисъл.

Познавам човек с такъв модел ... но цената, ох цената

Споменатите в пърия пост за 1200-1500 лева уви не могат да се похвалят с такива възможности.

Най масово представени в БГ са сгъваеми десктопи със минимална оперативна памет, наречени гордо лаптопи.

Редактирано от kirko (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да се сравняват според мен не е правилно.Недостатъците на единия са предимства на другия.Едното обаче в никакъв случай не е заместител на другото.

kirko ако работата ти е свързана с пътуване ще помъкнеш desktop-а ли ?

Иначе ако не ти трябва мобилност при всяко положение е по-добре desktop.Лаптопа в такъв случай е ненужен.

Аз вмомента имам и двете - много мощно РС и по-стар лаптоп и съм много доволен дори се оглеждам за някой PocketPC с Wi-Fi ;)

Barebone са също интересна група и ми е чудно какво мислите за тях ?

Редактирано от Nistel (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Купил съм на децата един Barebone на MSI с интел процесор. Когато гостуват на бабите си го мъкнат насам на там. Ползата от него е че е и телевизор(има вграден тунер) и компютър сложил съм му допълнителна видео карта, а сега и още 1 GB. Но недостатъка е ако го ползваш на телевиор е гадно. За това при едната баба имат занесен монитор. Едно старо но прокрасно работещо Sony, a при другата взимат под наем монитор от някакъв клуб. Но наистина е удобно преносимо мултимедийно забавление.

Редактирано от antonfx (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И лаптопите, и "десктопите" си имат предимства и недостатъци, но аз искам да обърна внимание на един фактор, който май се пренебрегва тук - нагряването и ефективното справяне с него. Лаптопите са преносими и т.н., но ако ви трябва нещо повече от "пишеща машина", ще трябва да се бръкнете доста. При това положение, ако си купите една "играчка" за няколко хиляди лева, ще сте доста неприятно изненадани, когато след една година ви гръмне някой компонент (я видеото, я процесора, я твърдия диск) заради прегряването (особено, ако го ползвате постоянно). Barebone-системите са компромисното решение, съчетавайки мощта на десктопите с мобилността на лаптопите, но греят като печки (което си има и добри страни - ще спестявате от парно :wors: ). Съответно, ако не ги охлаждате адекватно, не само, че няма да можете да изстискате повече производителност от тях, ами ще имате проблеми и на заводски настройки. Тъй че, аз съм за десктоп-системите с добро охлаждане, на което да можете да си изстудите биричката. :nono: :drink:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да ви кажа имам лаптоп от около 2 години! въпреки, че е удобен и можеш да го мъкнеш навсякъде винаги има една голяма топка с кабели от която не можеш да се отървеш, а и чантата също си е багаж... Много е скъпо да се ъпгрейдва и заради това може би не си заслужава, но пък е готино да си гледаш Приятели във влака хаха Е има си и + и - всеки сам да си реши!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз мисля, че всеки сам решава какво да си купи.Лаптопите поевтиняха доста, но все още са значително по-скъпи от десктоп еквивалентите си.За хора като мен, които все още играят на игри, а и нямат нужда от ПЦ на всякаде кадето отидат, десктоп ПЦ-то е по-добрият варянт(или поне по-евтиният)Сторед мен, избора м/у десктоп или лаптоп зависи от нуждите на куповача.Свидетел съм на доста смешни работи: Лаптоп за 3600лв с 17" монитор и какви ли не екстри, купен от човек който не може да си пусне даже и филм, но има пари и е решил, че с лаптоп ще е по-голяма "гъзарията".Разбира се има и обратна страна на нещата: имам познат, който е постоянно в движение и поради работата си се нуждае постоянно от ПЦ.

Така, че всеки решава според нуждите си какво да си купи!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И лаптопите, и "десктопите" си имат предимства и недостатъци, но аз искам да обърна внимание на един фактор, който май се пренебрегва тук - нагряването и ефективното справяне с него. Лаптопите са преносими и т.н., но ако ви трябва нещо повече от "пишеща машина", ще трябва да се бръкнете доста. При това положение, ако си купите една "играчка" за няколко хиляди лева, ще сте доста неприятно изненадани, когато след една година ви гръмне някой компонент (я видеото, я процесора, я твърдия диск) заради прегряването (особено, ако го ползвате постоянно). Barebone-системите са компромисното решение, съчетавайки мощта на десктопите с мобилността на лаптопите, но греят като печки (което си има и добри страни - ще спестявате от парно :wors: ). Съответно, ако не ги охлаждате адекватно, не само, че няма да можете да изстискате повече производителност от тях, ами ще имате проблеми и на заводски настройки. Тъй че, аз съм за десктоп-системите с добро охлаждане, на което да можете да си изстудите биричката. ;)  :drink:

<{POST_SNAPBACK}>

Ех , просто не си прав!

Първо не всички лаптопи греят като печки ,даже това са изключения.

Мога да те оборя като ти кажа че има пре-пре достатъчно компоненти за ПЦ които направо са си замислени да издържат година и половина (в обхвата на гаранцията) и греят като ракетни двигатели.Само дето са затворени в кутията и термосензора е малко нагласен да показва по-компромисни температури.

Плюс това вентилаторите на повечето видеокарти са долнопробни и винаги въртят на максимум, вдигат и ужасен шум.Когато най-сетне се скапят демонтажа им граничи с научна фантастика. С други думи декстопите са направени по-грубо и евтино,единствената цел е производителност.

При лаптопите от друга страна е мислено повече върху загряването ,а намалената консумация на ток също спомага много затова.Да не говорим че вентилаторите са винаги с активна терморегулация,спомагаща за повече тишина и по-дълъг живот.В резултат се постига едно по-добре балансирано решение, не КОТЛОН В ХЛАДИЛНИК както при декстопа.

Второ никак не мога да се съглася че лаптопа е пишеща машина.Все едно да кажеш че нормален компютър отпреди 2 години е пишеща машина.

Трето лаптопа не е правен за да се клоква.Липсата на панел за потенциометри :nono: би трябвало да те наведе на тая мисъл.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз мисля, че всеки сам решава какво да си купи.Лаптопите поевтиняха доста, но все още са значително по-скъпи от десктоп еквивалентите си.За хора като мен, които все още играят на игри, а и нямат нужда от ПЦ на всякаде кадето отидат, десктоп ПЦ-то е по-добрият варянт(или поне по-евтиният)Сторед мен, избора м/у десктоп или лаптоп зависи от нуждите на куповача.Свидетел съм на доста смешни работи: Лаптоп за 3600лв с 17" монитор и какви ли не екстри, купен от човек който не може да си пусне даже и филм, но има пари и е решил, че с лаптоп ще е по-голяма "гъзарията".Разбира се има и обратна страна на нещата: имам познат, който е постоянно в движение и поради работата си се нуждае постоянно от ПЦ.

Така, че всеки решава според нуждите си какво да си купи!

<{POST_SNAPBACK}>

Прав си, но за 3600лв какъв декстоп комп ще си взема ти е бидна фантазията.Ще е поне 3-4 пъти по-добър от лаптопа

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам защо се сравняват 2 различни неща.

Представете си следната ситуация - човек пътува много и му се налага през това време да работи, за да не си губи времето, е кажете ми как да стане това с десктоп - ето че тука се вижда различният характер на устройствата.

Обратната ситуация - удома си имаш на разположение пълноценна клавиатура, значително по-добър екран, кутия в която можеш да си добявяш и сменяш контролери и дискови устройства на ниска цена - защо трябва да се сгънеш на лаптопа и да чоплиш на него? Дори някои модели си имат конектори за dockingstation - прибираш се, закачаш лаптопа за него и се превръща в десктоп - с мишка, монитор, калвиатура, принтер и т.н. периферия.

За максимално удобство аз виждам притежанието и на двете едновременно - десктоп който ти отговаря на изискванията и лек преносим ПЦ с добра батерия, без кой знае какви изисквания към производителност. Така или иначе на всички сегашни модели могат да се гледат спокойно филми и да се работи рбота която обикновено се работи докато пътуваш - правене на презентации, програмиране и т.н. А иначе аз съм си решил проблема с мобилността освен с лаптоп и с ПДА - бележки, контакти, четене на книги и документация, музика, филми, интернет, поща, GPS навигация - всичко е постоянно у мен в джоба без да мъкна лаптопа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване