Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Toxic_Poison

Алчността

Препоръчан отговор

:D деформира, твоята психика, моята си е в цветущо здраве :D :D :D

Аз не съм алчен, а съм амбициозен! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Алчността е хипер развит и изроден животински инстинкт. Толериран и уважаван порок в капиталистическите страни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Алчността е хипер развит и изроден животински инстинкт. Толериран и уважаван порок в капиталистическите страни.

Или алчността толерира капитализма! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много ясно, че ти така ще кажеш ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля,че алчността е животински инстинкт.Алчността си е чисто човешки егоистичен инстинкт.

Животните изобщо не са алчни като хората и нямат стремежите на хората.

:help wanted4:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля,че алчността е животински инстинкт.Алчността си е чисто човешки егоистичен инстинкт.

Животните изобщо не са алчни като хората и нямат стремежите на хората.

:help wanted4:

Алчността, не е нищо друго освен изродена и извратена форма на инстинкта на някои животни да трупат запаси, било от храна като катериците, било като материал за изграждане на бърлоги при бобрите. Разбира се, много извратена и усложнена форма...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Алчността, не е нищо друго освен изродена и извратена форма на инстинкта на някои животни да трупат запаси, било от храна като катериците, било като материал за изграждане на бърлоги при бобрите. Разбира се, много извратена и усложнена форма...

Животните могат да трупат само храна.Защото те освен от храна нямат нужда от друго.

А ние, хората трупаме какво ли не...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Алчността е по-стара може би и от ябълката откъсната от Ева,или може би това е момента на нейното зараждане.Алчността ще унищожи света , по-точно алчният за власт и пари световен елит.Алчност-техническа революция-прогрес-глобализация-гибел за планетата и Човечеството.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ламя да си у гроба нищо нема да събереш

Освен ако не си Тутанкамон и сие

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-скоро показваме, че има и хубава страна. Обикновено алчността се води за негатив!

Значи, все пак, едностранчиво я показвате ( обсъждате ). А защо не от всички страни ...?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи, все пак, едностранчиво я показвате ( обсъждате ). А защо не от всички страни ...?

Защото другата страна ми е безинтересна и едва ли ще прочета нещо, което да не съм чела вече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото другата страна ми е безинтересна и едва ли ще прочета нещо, което да не съм чела вече.

За вас ... разбрах, но за другите може да не е така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За вас ... разбрах, но за другите може да не е така.

Ама кой им пречи, да пишат :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И по какво се определя някой дали е алчен ??? Например като имаме сега европейското тото дето раздава по 15 милиона пари, понякога, аз си представям какво бих направил с до към един милион, по-нагоре нямам идея. Значи до към 1 милион вероятно съм алчен, а след това не съм алчен. Така става ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Алчността се възползва от "актуалните нужди", за да има причина да ги отнема и съответно да ги "дарява" срещу съответното признание... : ) Понеже "актуалните нужди" не са ноеграничени - както ми казваше един заможен, но не и богат човек, който цял живот се е трепал: (карам по памет)"Колко може да изяде един човек?! Колкото и да се напъва, той не би могъл да изяде храна за двама... Защо му е на човек да губи живота си в преследване на неща, от които всъщност не може да се възползва..."

Докато позицията на алчността спрямо "актуалните нужди" е съвсем друга: "На мен не ми трябва, ама защо той(другият) да го има. Друго си е аз да го имам, а той да го търси от мен и аз да решавам дали(и колко) да му дам..."

"Никой не е остров"?Надали можем напълно да да изключим "аз" от "ти"...

Какво мислиш за алчността, ако приемем, че няма спрямо кого да я проявим?

За "добрата алчност" - си мисля, че е прелюдията, оправдание и въведение, след което следва тя да се превърне в "прекомерна и лоша"...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докато позицията на алчността спрямо "актуалните нужди" е съвсем друга: "На мен не ми трябва, ама защо той(другият) да го има. Друго си е аз да го имам, а той да го търси от мен и аз да решавам дали(и колко) да му дам..."

Това ми напомня за брата на баща ми .

Родителите ми му подадоха ръка да го доведат в София, а той хубосникът след години взе та ги прекара гадничко, точно от алчност. И го хвана един гаден рак, отслабна яко, опперации и като се бях изнесъл вече аз от бг, разбрах че е умрял в адска агония. Значи беше близо до пенсия ( = под 60 г. ) ама не я дочака.

Той и братът на майка ми реши по едно време че един селски имот ще е само за него, а на майка ми дава някакви смешни пари за нейния дял като наследница, ама и него го хвана рак и го оперираха май 3 пъти, с едни мъки които според него не ги бил пожелавал и на най-големия си враг. ( И той умря но май не е точно от рака, не знам щото беше над 70г. )

Един друг роднина пияница пък си замина само на 52 годинки. Тоя пък се беше наканил мене да ме прекрава яко, ама го хвана една коварна болест, която в съчетание с алкохолизма му го доведе до една бавна и мъчителна смърт. Болестта му без алкохолизма нямаше да го умори, ама той като се наливаше за да "забрави" от какво е болен и да не усещал честите болки и стигна до пълен делириум и накрая умря.

Към днешна дата, баща ми е на мнение че фактът че има собственост и може да решава на кого колко да даде като наследство, му бил давал "власт" някаква, той да бил командвал и да бил имал претенции към потенциалните си наследници. И се опитва да ми "заповядва", да ми "нарежда" да съм си бил водил детето при него всяка година по един месец, там да било стояло. Ама като не му стига старческия акъл да се сети че не може то така да ни наблъска мене , жена ми и детето ми = 3-ма човека в една стая ( в която няма къде да се обърне човек), пък той през това време да дава други стаи под наем, та моето дете не ходи при него. Освен че дава стаи под наем е дал цели 4 стаи ( един етаж ) на един друг роднина да си ги ползва цял живот без да му плаща наем, а мене със семейството ми иска да ни наблъска 3-ма човека в една стая цял месец в летните жеги. За себе си ( в неговата стая ) си е инсталирал климатик де, ама за моето семейство кво му пука. Той човека си иска да се похвали на останалите живи роднини, че е дошло внучето при него и това му е грижата.

Та алчността за пари , може би е и алчност за власт над други хора, не знам ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към днешна дата, баща ми е на мнение че фактът че има собственост и може да решава на кого колко да даде като наследство, му бил давал "власт" някаква, той да бил командвал и да бил имал претенции към потенциалните си наследници. И се опитва да ми "заповядва", да ми "нарежда" да съм си бил водил детето при него всяка година по един месец, там да било стояло. Ама като не му стига старческия акъл да се сети че не може то така да ни наблъска мене , жена ми и детето ми = 3-ма човека в една стая ( в която няма къде да се обърне човек), пък той през това време да дава други стаи под наем, та моето дете не ходи при него. Освен че дава стаи под наем е дал цели 4 стаи ( един етаж ) на един друг роднина да си ги ползва цял живот без да му плаща наем, а мене със семейството ми иска да ни наблъска 3-ма човека в една стая цял месец в летните жеги. За себе си ( в неговата стая ) си е инсталирал климатик де, ама за моето семейство кво му пука. Той човека си иска да се похвали на останалите живи роднини, че е дошло внучето при него и това му е грижата.

Та алчността за пари , може би е и алчност за власт над други хора, не знам ...

Само ти и жена ти можете да си решавате какво да правите.Това си е вашето семейство.

Накрая да не се каже,че тези хора който е приютил без да му плащат наем точно те да му забият нож в гърба и да искат да заграбят всичко.

Алчността съм я виждал в очите на много мой ''приятели''.Искат да ти вземат и последната трохичка от устата без да е тяхна.

Алчността ги превърна в големи длъжници,хазартаджий,измамници,някой дори в крадци и си мислят,че никой няма да си търси парите.Идва време,когато ги търсят....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Накрая да не се окаже,че тези хора който е приютил без да му плащат наем точно те да му забият нож в гърба и да искат да заграбят всичко.

Едно от лицата които му живеят в стаите на баща ми, ( без да плащат наем) им се пада наследник на родитилите ми. Едно друго лице от женски род ( с което нямат никаква роднинска връзка и което също живее в споменатите стаи), вече си се издаде само, че точно това си мисли.

Аз бях завел жена ми и детето там и последната вечер оня рече, че ние ( аз и жена ми ) от там сме нямали нищо да вземеме. Демек цялата къща щяла да остане за нейното семейство.

Тая същата като прекали понякога с поведението си, майка ми я плаши че щяла да препише всичко на мене и оня се укротява за известно време. Миналата година й се скарах на майка ми да не я плаши така, щото ако трябва аз да се подписвам някъде да приемам например дарение на цялия имот, аз ще откажа такава мечешка "услуга". Обясних й на майка ми че имотът им струва прекалено много пари ( като за България) и не трябва да си въобразява, че аз ще мога да си живея там спокойно, ако има някой друг много яко прекаран. Няма никаква гаранция че оная няма да се разболее и тя от рак ( както стана с нейната майка ) и като знае че е обречена на сигурна смърт от болест, няма да дойде да ме гръмне за отмъщение. Или пък и без да е болна, няма да поръча на някой закъсал за пари човек, той да ме гръмне. Алчността може и до такиви работи да доведе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Алчността съм я виждал в очите на много мой ''приятели''.Искат да ти вземат и последната трохичка от устата без да е тяхна.

Алчността ги превърна в големи длъжници,хазартаджий,измамници,някой дори в крадци и си мислят,че никой няма да си търси парите.Идва време,когато ги търсят....

Подсещаш ме за преди години, преди 1989г. по комунистическото време беше.

Един мой бивш съученик, който ми се пишеше приятел, го срещам след като не го бях виждал няколко години. И му разправям за един мои проект за изкарване на мангизи, та ако иска да се включи щото ми трябваше сигурен човек. Оня се прави на заентересуван, ходи с мене да му обяснявам на разни места едни работи. По едно време каза че имал ключовете на един празен апартамент в центъра и ме заведе да ми го покаже. Аз му викам да го наемеме двамата заедно, щото е още по-готина възможност от ателието дето го бях наел. И щеше само той да си направи адресна регистрация там. Той разправяше че собственика на апартамента бил негов човек и щеше да си трае, да се прави че не знае че ходя и аз там. Комунистите едно време бяха много стриктни с адресната регистрация. Абе проекта беше направо мечта и щеше да ми е много удобно за изкарване на мангизи.

И съученикът ми ми звъни по телефона 2 -3 дена след като ми показва апартамента и ми иска 200 кинта на заем, трябвали му спешно пък ги нямал. Хубаво, ела тука ще ти ги дам, викам му аз. И оня дойде след 1 час и му ги дадох, пък той келешът му с келеш, ме пита дали искам да ми пише разписка че съм му дал пари на заем. Ква разписка му викам аз, нали ще правиме големите пари заедно, ако трябва през два три дена да си пишеме разписки един на друг за по 1000 лв временно дадени пари, къде ще му излезе края.

След това обаче от съученика ни вест ни кост. Отидох да го търся на една жижа ( там го бяха приютили да живее някакви хора ) и там един много свестен човек ми вика:

"Абе това момче целия свят ли иска да излъже?

Прибрахме го тука че баща му го изгонил по поръчка на мащехата му, правеше се на нещастен и помагаше много, пък сега по къв път е тръгнал."

И на мене ми стана ясно че оня не става за сериозен бизнес и не го търсих повече.

След време гледам във вестника неговата снимка, обявен от милицията за издирване, с обяснението че е голям измамник. По онова време, такова издирване означаваше и залавяне и пандиз доста годинки. Значи оня човек, от пълна глупост, вместо да действа с мене да си изкарва готини пари, тръгнал да се занимама с кокушарски измами за по 100 - 200 лв, от кой колко може да откачи.

То е вярно че на мене ми трябваше по-скоро по-глуповатичък човечец, който да не може сам да продължи да си изкарва пари без мене след като е видял аз как успявам. Щото не ми трябваше излишна конкуренция. Ама тоя пък се оказа че е глупав на квадратна степен.

Съчетанието - алчен глупак - е много неприятно, не знаеш ква тъпотия ще му роди празната тиква.

От тогава, аз пари на заем не давам, доволен съм че съм минал само с 200 кинта и че на тази цена съм се научил да не давам пари на доверие, и още по-важното - да не се доверявам на никого в бизнес отношията ми, щото хората правят непредвидими глупости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

''Съчетанието - алчен глупак - е много неприятно, не знаеш ква тъпотия ще му роди празната тиква. От тогава, аз пари на заем не давам...'' Аз също пари на заем не давам.Лъжел съм се да давам,после вместо той да те гони да ти ги връща то е обратното... Наскоро се наложи за съжаление да дам голяма сума на заем/голяма за мен,над 1000 лева/Като знам с колко пот съм ги изкарал...Нямаше начин да откажа,защото този човек ми е помагал,но за сметка на това и аз съм помагал и съм връщал услугата.Върна ми 1/3 част от парите и то при спешен случай и със зор...За другите,чесно казано аз си знам,че шанса е малък да ми бъдат върнати,както и да е... Случвало ми се е преди време,когато бях по-малък да давам, 1 лев майната му ама за 1 лев се правят на луди.Все едно ще обеднея повече без него.Просто важно е достойнството. Имаше и един,където всеки път искаше по 10,20,30,40... стотинки за кафе.Казваше,че нямал.На всеки може да му се случи.Даваш му да си купи кафе и след това влиза в някой магазин и вади книжни пари :shock11: Това беше всеки път докато не му писне на човек...За жълти стотинки падат толкова ниско. Отделно те плюят,че си искаш парите.... Алчността е голямо нещо! Преди малко прочетох едно хубаво есе.''Европейци сме ний,ама все не сме дотам'' написано от Елена Ангелова Кънева. Много добре написано!Прочетох го с удоволствие,защото отразява истината.Ще постна една малка част от него. ''Европейци сме си,но не чак толкова! Алеко Константинов поставя този въпрос в една от най-ярките творби на българския реализъм.Проблемът е актуален и в днешно време.Той е правдиво отражение на националната действителност-безскрупулност,липса на всякакви морални задръжки,подлост,наглост,арогантност,жестокост,агресия,сметкаджийство,политическо хамелеононство и все качества,с които можем да се гордеем,че сме българи и европейци.''

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...