Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Мойра

Черна серия в София - всичко за починалите родилки през последните дни

Препоръчан отговор

ами те никъде другаде не работят - само това правят проверяват сигнали от цялата страна и водят разследване заедно с прокуратурата.

По-точно прократурата и одита водят паралено следствието при всяко съмнение за смърт от лекарска грешка.

За да бъдат нещата обективни, там трябва да има само хора със завършена специалност точно за тази дейност. Нели се сещаш, че даден човек може да напусне това място и да реши да си работи като общопрактикуващ лекар - какво бъдеще би го очаквало, ако е помогнал да бъдат осъдени известен брои лекари. Или пък да е бил достатъчно обвързан със структури, в които преди това е работил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей -тази ти идея все повече започва да ми харесва ;)

Странно - на мен също...Но защо да е идея и защо да е моя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странно - на мен също...Но защо да е идея и защо да е моя?

Защото никъде другаде не съм я срещал реализирана - за това.

ИАМО е като Висшия съдебен съвет за съдиите и адвокатите, или като "Вътрешна сигурност" за МВР.

Не съм чувал съдиите, адвокатите или полицаите да са проверявани от западно-европейски комисии ?

Или някъде си чувал за подобно нещо ?

Когато има съмнение за корумпиран полицай, или пък за грешно съдийско решение - кой проверява случая ?

Всъщност -не съм прав изцяло с аналогията.

Ние, лекарите си имаме "комисии за етика" към всяка колегия на БЛС - това би трябвало да ни е "вътрешната сигурност " като при полицаите, които първи проверчвт случаите и жалбите.Но точно там би могло да има съмнения за обвързаност , тъй като в тези комисии работя обикновени лекари - дори и аз участвам като експерт в една комисия.

Отделно от одита и БЛС органите за контрол са :

РЗИ (бившите ХЕИ/РИОКОЗ) - там си имат отдел "медицински дейности", отделно от епидемиолозите, дето следят за чистотата и бактериите.

НЗОК и РЗОК - от там всеки месец правят проверки - особено пък когато има съмнения за медицинска грешка

Това са все комисии и проверяващи от лекари които ни следят за всяка запетайка, за диагнозите, за лечението, за изследванията и всичко останало.

Отделно има национални консултанти по всяка специалност, които са професори в София, които дават мнението си и пред съда.

А ИАМО е независима изцяло държавна агенция за контрол и повявайте ми - големи са кучета

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

....

Системата, ако работеше правилно, би била много по-добра от западната тип спестовна сметка. Защото тази система като замисъл се базира на солидарност-Болен си, имаш нужда от скъпо лечение, много скъпо лечение, касата го покрива от вноските на здравите, друг е болен-ти покриваш неговото лечение в някакъв процент от твоята вноска. Тази система би имала смисъл във всеки един момент, докато болните не станат значително повече от здравите.

Обаче системата НЕ работи както трябва и усилията трябва да бъдат насочени към стриктен контрол.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото никъде другаде не съм я срещал реализирана - за това.

ИАМО е като Висшия съдебен съвет за съдиите и адвокатите, или като "Вътрешна сигурност" за МВР.

Не съм чувал съдиите, адвокатите или полицаите да са проверявани от западно-европейски комисии ?

Или някъде си чувал за подобно нещо ?

Когато има съмнение за корумпира полицай, или пък за грешно съдийско решение - кой проверява случая ?

Предполагам, защото гилдиите(имам предвид общия случай, не само в направление медицина), които са богати и с голямо влияние организации, са направили правилното лобиране при съответният избор на закон или решение на местните им парламенти, с цел да бъдат намалени загубите от проблемни случаи за самите тях, в собствените им страни...Но на тяхната обективност при разследване в други държави би могло в някаква по-висока степен да се разчита, освен ако нашите не успеят да подкупят чуждите комисари или поне достатъчен процент от тях, но това няма да е толкова лесно предвид краткото време, което ще имат на разположение...и това, че за всеки отделен случай, може да се търси мнението на различен разследващ екип, а не на същите "стари муцуни" от предишния одит.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Системата, ако работеше правилно, би била много по-добра от западната тип спестовна сметка. Защото тази система като замисъл се базира на солидарност-Болен си, имаш нужда от скъпо лечение, много скъпо лечение, касата го покрива от вноските на здравите, друг е болен-ти покриваш неговото лечение в някакъв процент от твоята вноска. Тази система би имала смисъл във всеки един момент, докато болните не станат значително повече от здравите.

Обаче системата НЕ работи както трябва и усилията трябва да бъдат насочени към стриктен контрол.

Не работи заради няколко неща :

1.)големият брой неосигурени, които харчат значителна част от ресурса

2.)Едната -единствена "касичка", която е зависима от парламента, а не от себе си -тя не е независима, зщаото бюджета и се гласува от парламента. ( за какъв бюджет говорим при осигуряване, аз вече 10 години не мога да разбера -то е все едно всяка година Парламентът да гласува бюджета на сребърния фонд на НОИ за пенсии ?!)

3.)алчността и липсата на морал у лекарите.

А колкото до контрола - то вече контролиращите са вече повече от изпълняващите....

Предполагам, защото гилдиите(имам предвид общия случай, не само в направление медицина), които са богати и с голямо влияние организации, са направили правилното лобиране при съответният избор на закон или решение на местните им парламенти, с цел да бъдат намалени загубите от проблемни случаи за самите тях, в собствените им страни...Но на тяхната обективност при разследване в други държави би могло в някаква по-висока степен да се разчита, освен ако нашите не успеят да подкупят чуждите комисари или поне достатъчен процент от тях, но това няма да е толкова лесно предвид краткото време, което ще имат на разположение...и това, че за всеки отделен случай, може да се търси мнението на различен разследващ екип, а не на същите "стари муцуни" от предишния одит.

А да знаеш някоя друга страна в целия свят, която да има подобно проверяване от служители в друга държава ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ние ама хич не сме солидарен народ а егоисти.Бай Ганьо ходи на запад и не се осигурява и като стане нещо някой му е длъжен да се погрижи за него.Ще каже ама как така,къде са ми правата?Вноските са смешно ниски.16.80лв. на месец за тези които ги плащат.А много не са плащали с години.Може би половин милион хора и повече,включвайки малцинствата.На запад всичко е ок,защото вноската е 200лв. на месец български пари.Ние тук по-толкова не можем да даваме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ние ама хич не сме солидарен народ а егоисти.Бай Ганьо ходи на запад и не се осигурява и като стане нещо някой му е длъжен да се погрижи за него.Ще каже ама как така,къде са ми правата?Вноските са смешно ниски.16.80лв. на месец за тези които ги плащат.А много не са плащали с години.Може би половин милион хора и повече,включвайки малцинствата.На запад всичко е ок,защото вноската е 200лв. на месец български пари.Ние тук по-толкова не можем да даваме.

Колкото и да са "смешно" малки, след всички луксозни харчове за своите удобства, които НЗОК в началото на своето учредяване, а вероятно и в последствие си позвол/и/яваше и всички плащания по клинични пътеки и въобще за други типове медицински услуги, безплатни и ли частично заплатени фармацевтични средства(лекарства и консумативи), също и за нова апаратура за болниците, за ремонти и за спешна помощ, та въпреки всичките тези разходи, от смешните петнадесетина лева, които даже не всички здравно-задължени плащаха, се беше събрал резерв от около 1.5 милиарда лева, които дявола Дянков, и чрез мнозинството на парламентарното представителство на ГъРБ и бАтака открадна, или поне на такава мисъл навеждат описанието на действията му/им, което се знае от народа. Дали е така в действителност или просто властват лъжи на демагози от опозицията, възползуващи се от липсата на прозрачност в действията на институциите?...

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега гледах репортажа по bTV ...

http://www.btv.bg/news/zdraveopazvane/story/785594056-Rodilka_pochina_sled_42_dni_bolka_borba_za_jivot_i_lisa_na_diagnoza.html

има някой виновен ... лошо че момичето няма да се върне ! :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колкото и да са "смешно" малки, след всички луксозни харчове за своите удобства, които НЗОК в началото на своето учредяване, а вероятно и в последствие си позвол/и/яваше и всички плащания по клинични пътеки и въобще за други типове медицински услуги, безплатни и ли частично заплатени фармацевтични средства(лекарства и консумативи), също и за нова апаратура за болниците, за ремонти и за спешна помощ, та въпреки всичките тези разходи, от смешните петнадесетина лева, които даже не всички здравно-задължени плащаха, се беше събрал резерв от около 1.5 милиарда лева, които дявола Дянков, и чрез мнозинството на парламентарното представителство на ГъРБ и бАтака открадна, или поне на такава мисъл навеждат описанието на действията му/им, което се знае от народа. Дали е така в действителност или просто властват лъжи на демагози от опозицията, възползуващи се от липсата на прозрачност в действията на институциите?...

и двете според мен - и двете.

хем пари няма, хем се разпределят само между "богопомазаните", хем и позицията агравира нещата ...

Сега гледах репортажа по bTV ...

http://www.btv.bg/ne...a_diagnoza.html

има някой виновен ... лошо че момичето няма да се върне ! :(

Има - безхаберието и алчността на половината лекари по веригата - тоест системата , която ги толерира, а даже и стимулира да бъдат такива.

Не вярвам да има само един виновен.- от вчера мисля по случая, и все повече се убеждавам, че вината е на всички, включително и на мен самият.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Не работи заради няколко неща :

1.)големият брой неосигурени, които харчат значителна част от ресурса

2.)Едната -единствена "касичка", която е зависима от парламента, а не от себе си -тя не е независима, зщаото бюджета и се гласува от парламента. ( за какъв бюджет говорим при осигуряване, аз вече 10 години не мога да разбера -то е все едно всяка година Парламентът да гласува бюджета на сребърния фонд на НОИ за пенсии ?!)

3.)алчността и липсата на морал у лекарите.

А колкото до контрола - то вече контролиращите са вече повече от изпълняващите....

Заради това, Трихо, казах по-стриктен контрол. Този контрол не се свежда до наемането на все повече инспектори, които да го "осъществяват", а хора които наистина реално стриктно да контролират нещата.

Може би се налага касата да стане автономен орган, който е независим от другите институции, абсолютно съм съгласен с това.

Отночно здравнонеосигурените лица-Това е голям проблем.

Тези лица или са безработни и по някаква причина във временна невъзможност да плащат или са използвачи(говорим за хора от ромски произход често) И в двата случая трябва да се измисли адекватно решение и контрол. Защо?

Защото въведем ли здравно осигуряване тип-сметка, то какво ще стане ако лицето Х се нуждае от много скъпо лечение, което не може да си позволи с наличната събрана сума в застраховката? Всеки един човек може да изпадне в такава ситуация.

Алчността и липсата на морал също подлежат на откриване, а лекарите бъдат наказвани. Може би не всички лекари са аморални и алчни?

Иване, 16,80 е за самоосигуряващите се лица. Предвид мизерните доходи в провинцията и заплати от по 300лв, можеш ли да ми обясниш как здравоосигурителната вноска би била 200лв в България?

Системата може да работи, ако стане автономен орган и проблемът с неплащащите здравноосигурителни вноски бъде решен.

Ако ти имаш друго решение за проблема, изкажи го.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отностно контрола на държавата върху касата, нои и т.н. - тука нещата са тотално объркани. Също като 'независимия съд', на който бюджета му е зависим от правителството, както на прокуратурата и т.н. - как тези хора биха били обективни, като са под непрекъснат натиск да не са и няма да имат пари за заплати, ако са обективни... Пак да разгледаме аналогията със западните 'бели' държави - там всички здравни каси, осигурителни дружества и прочие са частни. Единственото, което гарантира държавата в техния случай е, да не правят рискови инвестиции и да не могат да фалират - защото не е допустимо здравно осигурените да останат без парите си. Има конкуренция - плащаш си за определен тип услуги и обслужване. Ако не си плащаш въобще или не ти достигат пари - държавата доплаща, ако иска и/или може. Ако не дарителски кампании, кандидатстване за помощ пред фондове и чакане да ти отпуснат пари за лечение. Дали е справедливо - не не е, но не е по-зле от при нас (може би защото държавата все пак мисли за хората си). Не съм съгласен със солидарния принцип - предложен по горе - останалите да дават на този, на който не му достига - така пак 'неосигурените' ще бъдат облагодетелствани за сметка на 'осигурените' - тоест мързеливите, нечестните, тарикатите - за сметка на работливите, честните и плащащите редовно. Не съм за насърчаването на това и никога няма да бъда (не, че някой ме пита). Тука не говорим и точно за спестовна сметка, ако беше така нямаше да има нужда от здравна каса. Осигурените в определена здравна каса получават повече услуги и лечение, отколкото могат да си позволят с парите си реално, защото се счита, че ще наваксат с плащането след оздравяването си и така здравната каса няма да е на загуба... В 'белите' държави плащането става само и изрично със съгласите на пациента и/или неговите близки (ако той не може да реши). Затова пациента е издигнат на пиадестал, защото от него зависи дали ще ви плати преди или след лечението - в различните страни е различно... Няма държава, контакта за плащане е директен - пациент <-> болница. Няма посредници, няма излишно харчене на пари за глупости. Ако частната здравна каса може да си позволи да си обзаведе сградата - прави го със спечеления процент от правилни инвестиции на огромния капитал, който управлява... В заключение - няма да ги стигнем скоро - затова за бога братя - не боледувайте!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да вметна една малка историйка по този повод. Моя приятелка роди в Шейново миналата седмица. Плати си избор на екип, плати си и престой във вип стая, даде и една сума на ръка, която доктора и поиска. За избора на екип и за престоя в болничното заведение, болница Шейново издава фактури, но за другото......Счупиха си краката да я обгрижват, пускаха ни да си влизаме по всяко време при нея, носеха и храната на поднос в стаята, докато събираха другите родилки в общата столова. През нощта в родилна зала са били три жени, една от които е била без избор на екип. Момичето се е превивало от болки и е плакало, без никой да му обръща внимание. Моята приятелка каза, аз родих, тя още викаше и се превиваше. Въпросният доктор си взе "неговите" парите пред очите ми, докато бях там в стаята при родилката. В едно пликче. Окото му дори не трепна...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

....

Именно част от контрола трябва да е непозволяването на неплащане на здравноогисурителни вноски от хора, които могат да си го позволят, както и някои други сериозни промени.

Не, не е правилно на лицето Х да не бъде осигурено лечение, защото то не може да си го позволи, но въпреки това е внасяло осигуровки. Ако няма кой да заплати за неговото лечение, което ще е за сметка на другите, които са здрави и обратното, то то е обречено. Ти знаеш ли, колко скъпи лечения има? И не, и в САЩ системата не е цвете. Имам позната, която е била там и разправя как човек с кървяща глава е оставен да чака в коридора "реда" си. Доста изкривени представи за правилност имаш.

Системата може да работи, но няма контрол. И в момента на неосигурените лица им взимат по 25лв за преглед, защо мислите, че медициската помощ е безплатна във всички случаи? Тя се заплаща с изключение на момента, когато се превърне в спешна и неотложна, животоспасяваща помощ. Едва ли някой иска да стига до там, дори и този който не си плаща осигуровките едва ли има за цел да е на легло за умиране, нали? .

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

През нощта в родилна зала са били три жени, една от които е била без избор на екип. Момичето се е превивало от болки и е плакало, без никой да му обръща внимание. Моята приятелка каза, аз родих, тя още викаше и се превиваше.

Въпросният доктор си взе "неговите" парите пред очите ми, докато бях там в стаята при родилката. В едно пликче. Окото му дори не трепна...

Човешката психология е способна да демонстрира чудни неща. :halloween9:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да вметна една малка историйка по този повод. Моя приятелка роди в Шейново миналата седмица. Плати си избор на екип, плати си и престой във вип стая, даде и една сума на ръка, която доктора и поиска. За избора на екип и за престоя в болничното заведение, болница Шейново издава фактури, но за другото......Счупиха си краката да я обгрижват, пускаха ни да си влизаме по всяко време при нея, носеха и храната на поднос в стаята, докато събираха другите родилки в общата столова. През нощта в родилна зала са били три жени, една от които е била без избор на екип. Момичето се е превивало от болки и е плакало, без никой да му обръща внимание. Моята приятелка каза, аз родих, тя още викаше и се превиваше.

Въпросният доктор си взе "неговите" парите пред очите ми, докато бях там в стаята при родилката. В едно пликче. Окото му дори не трепна...

Изглежда в това заведение е доста популярна практиката, да се работи върху мотивацията на не избралите екип - да го сторят. Надявам се ако това е така, проверката да го установи. В никакъв случай обаче не трябва нещата за заприличват на "лов на вещици". Най - лошото според мен обаче е друго. Добрите специалисти (лекари) нямат потребност да прибягват до подобни номера, защото имат широк кръг от пациенти, които сами ги избират. По скоро онези лекари, които не се отличават с някакви особени умения и/или са сравнително неизвестни или не "струват" прибягват до подобни похвати.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя може да си приказва квото си ще -

на него ли да вярваме или на тези, които по-горе разказаха какво е там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно защо от "Фокус" са разелили интервюто а две части ?

Първата е тази, която бе показана по-горе, а втора гласи следното :

Д-р Румен Велев: 30% от ражданията в „Шейново” са с избор на екип, 70% не са и тези пациенти са обслужвани като останалите

29 октомври 2011 | 16:51 | Агенция "Фокус"

София. Около една трета от нашите пациентки се възползват от услугата избор на екип за раждане, т.е. 30% от ражданията са с избор на екип. Останалите 70% са без избор на екип и тези пациенти са обслужвани така, както се обслужват и останалите пациенти. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” зам.-директорът на САГБАЛ „Шейново” д-р Румен Велев. Изборът на екип се осъществява след като пациентката при постъпването в болницата заяви, че желае да си избере екип. Тя декларира това желание със специална декларация, в която упоменава, че избира съответния екип за извършване на определена част от лечебния процес – каза д-р Велев. В обществото битува една малко неправилна информация. Трябва да се знае, че изборът на екип и на лекар не е за цялостния престой на пациентката в болницата. Това физически е невъзможно да се осъществи. Изборът на екип и на лекар е за определена част от лечебния процес – за раждане, за цезарово сечение при раждане или за друга оперативна интервенция. След тази интервенция престоят и наблюдението на пациента се осъществява от лекуващия лекар в съответното отделение – посочи д-р Велев. Избраният лекар също посещава пациентката, но основната тежест на лечебно-диагностичния процес пада върху лекуващите лекари и дежурните лекари. Важно е това да се разбере. Цената за избор на екип в нашата болница след промяната на Наредбата е 800 лв. В медиите се тиражира сумата от 950 лв. и не е ясно, от къде е дошла тази информация – каза д-р Велев.

Уверявам ви абсолютно категорично, че натиск върху пациенти да избират екип, за да може пациентите да постъпват в болницата не съществува в болница „Шейново”. Ние нямаме нито едно оплакване от пациент до този момент, че някой е оказвал натиск върху него да ползва тази услуга – добави д-р Велев.

Красимира ГЕОРГИЕВА

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя може да си приказва квото си ще -

на него ли да вярваме или на тези, които по-горе разказаха какво е там.

Той е заинтересован да представя нещата така...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пълен текст на интервюто с д-р Румен Велев

30 октомври 2011 | 05:59 | Агенция "Фокус"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледайте в момента бащата по БТВ! П.П. В резюме: Бащата си гледа сам детенцето. Последно, един лекар му бил казал че са намерили остатъчен материал от плацента, откъдето била тръгнала инфекцията (неофициално доколкото разбирам). Бащата също каза, че е сигурен че ще се справи с отглеждането на детето, но пък и няма как да си "избере" екип, който да му помага (в последното аз долових явен сарказъм). Каза също че бил предупреден от болниците да внимава какво говори, защото ще го съдят. И така .. . . .

Редактирано от adasha (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледайте в момента бащата по БТВ!

П.П. В резюме: Бащата си гледа сам детенцето. Последно, един лекар му бил казал че са намерили остатъчен материал от плацента, откъдето била тръгнала инфекцията (неофициално доколкото разбирам). Бащата също каза, че е сигурен че ще се справи с отглеждането на детето, но пък и няма как да си "избере" екип, който да му помага (в последното аз долових явен сарказъм). Каза също че бил предупреден от болниците да внимава какво говори, защото ще го съдят. И така .. . . .

Ето какво правят в щатите при лекарска грешка http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=612792&Refferer=RSS

Чудя се кога ли тук, ще случат на грешният човек, който може да избие цялата смяна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интервю с бащата на бебето

Тъжно, много тъжно... :yanim:

Миличкото без мама

:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...