Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Мойра

Черна серия в София - всичко за починалите родилки през последните дни

Препоръчан отговор

Трябвало е да поговориш и с хора, които работят в сферата на образованието, публичната администрация и тези, които са завършили икономически специалности.

От пряката грешка на някой от тези специалисти по време на ежедневната им дейност да зависи пряко човешки живот в рамките на часове или дни ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От пряката грешка на някой от тези специалисти по време на ежедневната им дейност да зависи пряко човешки живот в рамките на часове или дни ?

Явно искаш да поставиш нещата на принципа "повече пари - по-малко грешки", или, по-просто казано, ако искате да живеете, слагайте парите на масата (или под масата). :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно искаш да поставиш нещата на принципа "повече пари - по-малко грешки", или, по-просто казано, ако искате да живеете, слагайте парите на масата (или под масата). :)

нищо не казвам -искам ти да ми отовориш на въпроса, който ти задавам вече за пети път, а ти все още не си ми отговорил -

Кое е по-важно - смъртта и нейното предотвратяване или нещо друго ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

нищо не казвам -искам ти да ми отовориш на въпроса, който ти задавам вече за пети път, а ти все още не си ми отговорил -

Кое е по-важно - смъртта и нейното предотвратяване или нещо друго ?

Просто не смятам, че професионалната етика на един лекар може да му позволи да поставя въпроса по този начин. :P

В случая с родилката е трябвало да получи съответната помощ, а не да й се поставя условие първо да си плати 950 лв. и след това да очаква адекватна помощ. Тези лекари са там, за да оказват помощ, а не за да се пазарят и да не оказват помощ на тези, които не си плащат допълнително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде един ребром поставен въпрос - даже два: Етиката на лекаря, професионална ли е, хуманна ли е, или е финансова етика. Не забравяйте че става въпрос за човешки животи, а не за някаква част от счупения лош "материал" на премиершата Б.Б. Кога се включва на 100% професионализма на един лекар, за да даде най-доброто от себе си, когато е нужно <-> или дори да не е нужно въобще, но пък да е добре заплатено(от въпросите са изключени "лекарите" с купени изпити или напълно фалшиви такива -направени от някой майстор в онзи занаят) ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тия с купените дипломи си личат отдалеч. Не се притеснявай -те не работят с пациенти, ами директно отиват и стават началници. Колкото до въпросите ти - етиката на лекаря е професионална и се базира на Хипократовата клетва. Нито един лекар не желае смърта на някой свой пациент. Кога се включва професионалзма на 100 % - тук нещата са индивидуални и зависят най-вече от условията на труд. Тук се включва : -социално-битови условия -заплащане на труда и неговото регламенитиране При акушер-гинеколозите и въобще хирургичните специланости основа на заплащането им е "избора на екип". Без "избор" няма и заплащане за труда. Кой иска да работи без пари ? Ти ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

спор в това няма :ohmy:

Но самото им естество е такова , каквото и да правят, каквото и да сгрешат тези специалисти - действията им не водят до смърт на някой човек.

А,я бе,ами Чернобил. :eek:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.

А,я бе,ами Чернобил. :ohmy:

То там пак лекарите умориха хората, зщаото не им приложиха каквото трябва лечение, не им дадоха йодни таблеки, и т.н.

Балата мафия навсякъде по света прави такива неща. Както касапите са и некадърни лекари, които само дългогодишен затвор ги оправя

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При акушер-гинеколозите и въобще хирургичните специланости основа на заплащането им е "избора на екип". Без "избор" няма и заплащане за труда.

Тоест, те не взимат заплата - това не го знаех! :ohmy:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоест, те не взимат заплата - това не го знаех! :ohmy:

Лекарите са на основна заплата от около 500 лв, сестрите - по 300 лв.

Всичко отгоре идва от "избор на екип" и ДМС.

Така уж се "стимулират " добрите лекари и сестри.

а ти все още не ми отговори на въпроса.

Защо ?

Не искаш или не можеш ?

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лекарите са на основна заплата от около 500 лв, сестрите - по 300 лв.

Всичко отгоре идва от "избор на екип" и ДМС.

След като взима заплата, значи трябва да си върши работата и да оказва помощ и на пациенти, които не са се възползвали от "избора на екип".

Нека да припомня при какви обстоятелства се прави "избор на екип":

Когато една жена постъпи да ражда, трябва да я поеме дежурният екип, когато раждането настъпи. Ако обаче родилката има конкретни предпочитания кой да извърши раждането, тогава вече трябва да направи "избор на екип" и да заплати съответната такса, защото по този начин лекарят, когото е посочила, ако не е на смяна, ще дойде специално за нейното раждане. Мисля, че с това разяснение става много ясно за какво точно става въпрос - всяко изискване за плащане на "избор на екип" извън написаното по-горе си е чиста форма на изнудване!!!

а ти все още не ми отговори на въпроса.

Защо ?

Не искаш или не можеш ?

Нека да поставим въпроса в този контекст:

"етиката на лекаря е професионална и се базира на Хипократовата клетва. Нито един лекар не желае смърта на някой свой пациент.",

А въпросът е следният

"Кое е по-важно - смъртта и нейното предотвратяване или нещо друго?"

казан по повод на това:

Тъй че, не ми сравнявай лекарската професия с другите и да казваш "вие колко искате да получавате". Колкото трябва.

Тъй като въпросът е поставен в контекста на Хипократовата клетва, той е лишен от всякакъв смисъл и, съответно, не може да има и смислен отговор. Ако искаш въпросът да има някакъв смисъл, трябва лекарската професия да не се базира на Хипократовата клетва.

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като взима заплата, значи трябва да си върши работата и да оказва помощ и на пациенти, които не са се възползвали от "избора на екип".

Нека да припомня при какви обстоятелства се прави "избор на екип":

Когато една жена постъпи да ражда, трябва да я поеме дежурният екип, когато раждането настъпи. Ако обаче родилката има конкретни предпочитания кой да извърши раждането, тогава вече трябва да направи "избор на екип" и да заплати съответната такса, защото по този начин лекарят, когото е посочила, ако не е на смяна, ще дойде специално за нейното раждане. Мисля, че с това разяснение става много ясно за какво точно става въпрос - всяко изискване за плащане на "избор на екип" извън написаното по-горе си е чиста форма на изнудване!!!

В Шейново момичето е прието, и въпреки това, че не е избрало екип е родило и изписано в законовия срок.

Никой не го е оставил без да го приме или без да роди.

Работа формално е свършена точно както пише в закона, дето го цитираш.

Това как е свършена работа е съвсем друг върпос - има си прокуратура, която разследва всичко.

Нека да поставим въпроса в този контекст:

"етиката на лекаря е професионална и се базира на Хипократовата клетва. Нито един лекар не желае смърта на някой свой пациент.",

А въпросът е следният

"Кое е по-важно - смъртта и нейното предотвратяване или нещо друго?"

казан по повод на това:

Тъй че, не ми сравнявай лекарската професия с другите и да казваш "вие колко искате да получавате". Колкото трябва.

Тъй като въпросът е поставен в контекста на Хипократовата клетва, той е лишен от всякакъв смисъл и, съответно, не може да има и смислен отговор. Ако искаш въпросът да има някакъв смисъл, трябва лекарската професия да не се базира на Хипократовата клетва.

Не, не извъртай думите ми , без отново да отговориш на въпроса ми.

Въпросът със заплащането беше повдигнат заради съмненията в некачествено свършена работа от екипа водил раждането в Шейново и се опитах да ти обясня защо е станало така.Очевидно там са си свършили работата като за 500 лв месечно.Колкото им плащат -толкова и работа получават насреща.Само това, което пише в законите и наредбите.

Ти обаче явно не разбираш или не желаеш да разбереш, което е абсолютно същото.

Очевидно няма изобщо смисъл да разговаряме , след като не желаеш да отговориш на въпроса ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпросът със заплащането беше повдигнат заради съмненията в некачествено свършена работа от екипа водил раждането в Шейново и се опитах да ти обясня защо е станало така.Очевидно там са си свършили работата като за 500 лв месечно.Колкото им плащат -толкова и работа получават насреща.Само това, което пише в законите и наредбите.

Ти обаче явно не разбираш или не желаеш да разбереш, което е абсолютно същото.

Очевидно няма изобщо смисъл да разговаряме , след като не желаеш да отговориш на въпроса ми.

Е, аз бих казал, че са си свършили работата като за неполучени 950 лева под формата на такса за "избор на екип". :)

А аз ти отговорих на въпроса. Хипократовата клетва не позволява да се задават такива въпроси. Но въпреки това, този въпрос е доста актуален, което на свой ред поставя един друг въпрос: Защо лекарите изобщо са правили Хипократова клетва? Надявам се всеки лекар да знае отговора на този въпрос за самия себе си.

Иначе, ние очевидно разговаряме на различни езици.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто не смятам, че професионалната етика на един лекар може да му позволи да поставя въпроса по този начин. :angel19:

В случая с родилката е трябвало да получи съответната помощ, а не да й се поставя условие първо да си плати 950 лв. и след това да очаква адекватна помощ. Тези лекари са там, за да оказват помощ, а не за да се пазарят и да не оказват помощ на тези, които не си плащат допълнително.

Gothic, родилката е получила помощта, която е била необходима. Друг е вече въпросът дали има или не лекарска грешка или небрежност.

Но това, че не е платила за избор на екип не значи, че и се отказва лечение. Просто това значи, че никой от работещите там не е ангажиран пряко с нея.

Както вече споменах, за мен тази такса е абсолютно излишна и ненужна. Защото по този начин държавата хитро узаконява

/ поне частично / нерегламентираните плащания. Лекарят получава пари извън заплатата лично от пациента, който е иначе здравно осигурен и не би трябвало да плаща повече от това. Държавата с нищичко не подпомага здравеопазването, само насърчава плащането пряко от пациент към лекар. А бъджетът за здравеопзаване не нараства. Ето ти с един куршум няколко заека. И всичко е за сметка на пациента.

Относно заплатите....Моята сестра е учител имного добре знам какви пари взима. За другите изброени от теб професии не знам какви са им доходите. Но сравнявайки спецификата на работата, усилията за придобиването на квалификацията лекар-специалист, разходите за това, както и отговорността за човешкия живот и съпоставяйки го с редовната заплата- подигравка си е , както и да го погледнеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно заплатите....Моята сестра е учител имного добре знам какви пари взима. За другите изброени от теб професии не знам какви са им доходите. Но сравнявайки спецификата на работата, усилията за придобиването на квалификацията лекар-специалист, разходите за това, както и отговорността за човешкия живот и съпоставяйки го с редовната заплата- подигравка си е , както и да го погледнеш.

Подигравка си е, но не само с лекарите. Лекарското съсловие формулира грешно проблема, а той е глобален по отношение на висококвалифицирания труд в България.

А за родилката - много ли е сложно да се направи така, че да не остане част от плацентата в нея? Питам те като лекар, който е наясно с това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А за родилката - много ли е сложно да се направи така, че да не остане част от плацентата в нея? Питам те като лекар, който е наясно с това.

Всяка една операция си има възможни рискове и усложнения и в този случай оставянето на част от плацентата вътре в матката е едно от тях. Никога не съм участвувал в гинекологични операции, но знам, че има анатомични аномалии на матката, както и на плацентата. .При наличие на такива рискът от усложнения е много по-висок. За да се развие инфекция понякога е достатъчно наличието само на малко парченце плацента, което няма как да се забележи, понеже веднага след раждането матката се свива под влияние на разни медикаменти.

Дали е сложно или не цялостното отстраняване на плацентата- не знам, винаги може да настъпи нещо неочаквано. Съдейки по себе си, знам- абсолютно никой не е безгрешен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяка една операция си има възможни рискове и усложнения и в този случай оставянето на част от плацентата вътре в матката е едно от тях. Никога не съм участвувал в гинекологични операции, но знам, че има анатомични аномалии на матката, както и на плацентата. .При наличие на такива рискът от усложнения е много по-висок. За да се развие инфекция понякога е достатъчно наличието само на малко парченце плацента, което няма как да се забележи, понеже веднага след раждането матката се свива под влияние на разни медикаменти.

Дали е сложно или не цялостното отстраняване на плацентата- не знам, винаги може да настъпи нещо неочаквано. Съдейки по себе си, знам- абсолютно никой не е безгрешен.

И като добавим, че момичето е получило помощ от лекаря като за 500 лева месечна заплата, която той получава, може би нещата ще си дойдат на мястото. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И като добавим, че момичето е получило помощ от лекаря като за 500 лева месечна заплата, която той получава, може би нещата ще си дойдат на мястото. :)

Ето , че сам стигна до извода, който се опитвам от два дни ти казвам.

Не може да искаш друго при тази система.

И не обвинявай за положението лекарите -те са обикновени хора, с обикновени стремежи.

има си хора в парламента , които направиха така да седят неща.

И да - геноцид към собственото население е.

Трябва да се направи така, че на никой лекар да не му хрумва да върши работата си като за 500 лв.

Разбираш ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето , че сам стигна до извода, който се опитвам от два дни ти казвам.

Не може да искаш друго при тази система.

И не обвинявай за положението лекарите -те са обикновени хора, с обикновени стремежи.

има си хора в парламента , които направиха така да седят неща.

И да - геноцид към собственото население е.

Ще ме извиняваш, но не можеш да оправдаваш лекарското безхаберие с хората в парламента. В случая с родилката нещата са зависили от умението, което лекарят ще вложи в работата си, а не от хората в парламента. :)

Трябва да се направи така, че на никой лекар да не му хрумва да върши работата си като за 500 лв.

Разбираш ли ?

Той и 5000 лева да взима, пак може да му хрумне да си върши работата като за 500. ;)

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще ме извиняваш, но явно говорим за различни неща.

И понеже като тебе мислят и доста други хора - нещастията, като с това момиче ще зачестяват.Вече са на ниво по един случай на седмица, но моите очаквания са по 1 случай на ден да станат .... :(

Познай във тази война, която водите срещу лекарите кой е потърпевш ?

Депутатите отказаха по-голяма защита на медици от побой

вижте само с какъв мотив се е изказал един депутат :

Анастас Анастасов от ГЕРБ му отговори, че лекарите ги бият, когато закъснеят, а данъчните, защото са вкарали някого в затвора

Еми, уважаеми г-н Атанасов - идва момента , в който няма да има лекар, който да закъснява :D В "Бърза помощ" този момент дойде - от догодина започват парамедиците да ходят на адреси. Ще си седите с данъчните и полицаите в тази държава

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една позната си беше платила избор на екип, когато заражда се обади на доктора си и той й беше казал: "Съжалявам, но в момента съм на кръщане и не мога да дойда". Отряза я, без да му мигне окото, изборът на екип при липса на усложнения за мен си е глезотия. На въпросната позната й отказаха да й върнат парите, ама не бяха попаднали на правилния човек. Мъжът и дивак от Шопско такаво шоу им заформи и им обясни доста цветисто, че или ще му върнат парите или ще хвърчат глави(и хич не говореше теоретично, щеше да го направи). Върнаха им парите в крайна сметка.

Използвам случая, за да кажа за поредно- човещината не взима заплата, и не се купува. Преди 2 дни ми се наложи да ходя на детски очен лекар, веднага ме приеха с детето в първа градска (детски очен там ВЕЧЕ нямало, та ни взе такъв за възрастен). Отивам в края на деня, педиатърката ми не ми е издала направление, тъй като е късно и не е на работа. Д-р Петкова усмихната мила, докторка ни каза, че няма проблем да й го занесем утре, за да не плащаме, но да е рано защото имала операция в 9 и 30. Всъщност щяла да влезе в 10 часа, за да не се притесняваме и да бъдем спокойни. Евала!!! На следващата сутрин й го занесохме, прегледа ни отново за всеки случай. Гледах изумено, очаквах че ще имаме проблеми, че ще плащаме, ще се въртим, ще чакаме пред кабинета. ..въобще в съзнанието си се бях настроила за "болнични патила". Вместо това получихме внимание и страхотно отношение. Сблъсъкат с такива доктори винаги ме впечатлява и ме кара да си мисля, че има надежда. И независимо от всичко между нас, без значение каква професия упражняват все още има ХОРА.

Трихо, разказвала съм за моето раждане не беше приказка, но хората бях толкова мили след като се събудих от упойката, разбира се, имам разни забележки, обаче като цяло винаги насочвам познатите си към Шейново. Един лев не съм дала. Повтарям. Човещината няма заплата, нито възпитанието, нито културата, като не му отърва на някой да работи за 500 лв, границите са отворени.

Редактирано от dindi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И понеже като тебе мислят и доста други хора - нещастията, като с това момиче ще зачестяват.Вече са на ниво по един случай на седмица, но моите очаквания са по 1 случай на ден да станат .... :(

Какво му е на моето мислене?! :D

Сигурно проблемът е, че смятам, че на лекаря работата му е да оказва адекватна помощ на пациентите си, а не да отказва такава, защото не са му дали пари за "избор на екип". Все ми се струва, че на моето мислене всичко си му е наред. :(

Познай във тази война, която водите срещу лекарите кой е потърпевш ?

Лекарите водят война с пациентите!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една позната си беше платила избор на екип, когато заражда се обади на доктора си и той й беше казал: "Съжалявам, но в момента съм на кръщане и не мога да дойда". Отряза я, без да му мигне окото, изборът на екип при липса на усложнения за мен си е глезотия. На въпросната позната й отказаха да й върнат парите, ама не бяха попаднали на правилния човек. Мъжът и дивак от Шопско такаво шоу им заформи и им обясни доста цветисто, че или ще му върнат парите или ще хвърчат глави(и хич не говореше теоретично, щеше да го направи). Върнаха им парите в крайна сметка.

Използвам случая, за да кажа за поредно- човещината не взима заплата, и не се купува. Преди 2 дни ми се наложи да ходя на детски очен лекар, веднага ме приеха с детето в първа градска (детски очен там ВЕЧЕ нямало, та ни взе такъв за възрастен). Отивам в края на деня, педиатърката ми не ми е издала направление, тъй като е късно и не е на работа. Д-р Петкова усмихната мила, докторка ни каза, че няма проблем да й го занесем утре, за да не плащаме, но да е рано защото имала операция в 9 и 30. Всъщност щяла да влезе в 10 часа, за да не се притесняваме и да бъдем спокойни. Евала!!! На следващата сутрин й го занесохме, прегледа ни отново за всеки случай. Гледах изумено, очаквах че ще имаме проблеми, че ще плащаме, ще се въртим, ще чакаме пред кабинета. ..въобще в съзнанието си се бях настроила за "болнични патила". Вместо това получихме внимание и страхотно отношение. Сблъсъкат с такива доктори винаги ме впечатлява и ме кара да си мисля, че има надежда. И независимо от всичко между нас, без значение каква професия упражняват все още има ХОРА.

Трихо, разказвала съм за моето раждане не беше приказка, но хората бях толкова мили след като се събудих от упойката, разбира се, имам разни забележки, обаче като цяло винаги насочвам познатите си към Шейново. Един лев не съм дала. Повтарям. Човещината няма заплата, нито възпитанието, нито културата, като не му отърва на някой да работи за 500 лв, границите са отворени.

да, и точно заради това от години приказвам, че парите не трябва да бъдат стимул защото водят до тия извращения - "избор на екип", ДМС, "пътеки" и всякакви други законови пари . Защото се получава така, че парите се дават на някой , дето обикновенно само парите го интересуват и нищо повече, а другите да седят на 500 лв.Съответно тия, дето са на 500 лв се озлобяват и си го изкарват на пациентите.

Досатъчно е да се направят нормални заплати за всички работещи, а за стимулиране на добрите има достатчно други неща да се помисли.Само не и пари обаче.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Досатъчно е да се направят нормални заплати за всички работещи, а за стимулиране на добрите има достатчно други неща да се помисли.Само не и пари обаче.

Добре. Кажи каква трябва да е заплатата на лекаря, който е трябвало да помогне на това момиче, за да си свърши работата като хората, но говори с точни цифри. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И да добавя, че тези, които си мислят, че платеното е естествено и разумно решение, особено за родилките да споделя: В началото на моята бременност смених поне 3-ма гинеколога на които си плащах като поп и никога няма да забравя думите на една от тях: Не чувам сърцето на плода. Може да няма. Случва се често сакчето да е празно.(А, аз, мамка му, бях съвсем в началото и имаше поне още 3 седмици преди някой да си извади подобен злощастен извод). С какъв акъл ми го изръси, аз на хапчета за задържане, понеже кървях, докато минаха тези три седмици какви ли не мисли не ми минаха през главата. Бях се „образовала” по въпросите с аборта и ударила на рев с дни. Та, за това си платих да ме ошашкат за глупост да й вися пред кабинета с часове и никак да ви кажа не ми излизаше евтино. Прегледа си беше 50 лв, болничния 15, кабинетът и на райна си майна. Но ми я препоръчаха, добра била.., на третото ходене и висене я отсвирих и отидох другаде да си плащам. В твоя подкрепа Трихо ще кажа, че си прав, че не са виновни само докторите, ама и пациентите са тикви. Аман, от злобни и гадни хора! За себе си мога да кажа, че винаги съм била съобразителна личност и не ми е пречело да отстъпвам място, ред или каквото и да е било на хора, които видимо са били по-нуждаещи се от мен. От както съм с малко дете разбрах какво е темерутщина. То е ясно, че никой не отива при доктор от хубаво, но да караш 3 годишно дете да чака с часове, за да минат разни бабички дето всеки ден са там, ей това не мога да го разбера. Няма да забравя един приятел, голям шемет, беше си пукнал главата нещо, тече му тиквата цялата в кръв. И разправя: Отивам в Пирогов, притискам си главата с ръка, чувствам се адски зле и вися пред кабинета. По едно време водят някакъв човек, който си носеше вътрешностите в ръце. За първи път виждах подобно нещо, няма такава гледка, главата изведнъж спря да ме боли, направо се почуствах здрав. Излезнаха доктори да ме викат за моя ред, а аз като им се развиках:"Аз съм добре, добре! Ама, този човек умиииииира! Не виждате ли, човека умира!" Разбира се, той го разказва с насмешка и доста се посмяхме на негов гръб, но истината е че не е за смях, никак...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...