Премини към съдържанието
M'TRONIC

проблем с нискочестотен усилвател TA8210 2Х20w

Препоръчан отговор

Така,искам да започна с това,че аз съм нов в занаята с усилватели и тем подобни.Но да си минем на въпроса.Мога ли да свържа този усилвател http://www.elimex.bg/product/25410/kit-k014-usilvatel-s-ta8210.html и с тонколона http://www.elimex.bg/product/18145/bg-vk07212.html с захранване за компютър на 12v 33A.Защото когато го свържа и го свържа кум audio out-та на PC-то ми тонколоната започва да издава някакъв шум подобен на удар с чук.А пък като го свържа с акумолатор 12V 1.3A работи идеално.Помогнете ми ПЛС :no-no::( :( :no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо не мога да ти заредя линкчетата.. Ти ли го прави този усилвател? Дай схемата ако я имаш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет.

Ще те помоля да дадеш други линкове с по-подробна информация, точно на въпросните: усилвател и говорител. Също е от значение и моделът и характеристиката на захранването. Виждал съм подобни изпълнения на усилвател захранван от PSU, но захранващия блок беше качествен и мощен. Като цяло идеята с импулсните захранвания не е мн. разпространена, поради някои недостатъци: импулсните захранвания генерират високочестотен сигнал, който е предпоставка за смущения в компонентите на компютъра и околната апаратура - в случея усилвателя. Колкото е по-некачествено и слабо захранването, толкова повече шум ще се внася в стъпалото. Някои хора слагат допълнителни филтриращи кондензатори на + и - . Погледни тази тема за по-голяма яснота: http://pcwork-bg.com...rk1/page.php?17

Успех!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предлагам външно захранване чрез адаптер 12V и ток не по малко от 1.5A. Утрешния ден не се знае какви колони може да сложи на него и да не клекне напрежението. Предлагам това http://elimex.bg/pro...210gs-1-4a.html макар, че ще е добре да е с повече мощност.

Редактирано от ice_lion__01 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

работят си линковете. в тях става дума за: КИТ K014 - УСИЛВАТЕЛ с TA8210 високоговорител BG ВК07212 за захранване моше да се ползва трансформатор за лунички + грец и кондензатор свързани по класическата схема

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Bily-79 ако може ми дай линк за трафа :D:)ice_lion__01 чувал съм,че тези адаптори са малко некачествени за зарейдане на акумолатори гореспоменати в темата,но сигурен ли си че няма да изгори като му вържа тоя усилвател :) :) :shy11:

П.С. Трябваше да спомена в началото,че аз съм на 14 години и съм ученик в електрото в горна оряховица :) :) :) :)

Редактирано от M'TRONIC (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

M`TRONIK защо по-добре не събереш парички и да си купиш един готов усилвател на старо,което не е лош вариант,ами си усложняваш работата с тези китове,които едва ли ще свирят толкова добре.Макар да изглеждат лесни те също искат своето,и са ти необходими знания които ти тепърва ще придобиваш :) Що се отнася до този адаптер той няма да ти изгори усилвателя защото е 12в а ти имаш диапазон на напрежение 9-18в,но аз не ти го препоръчвам защото с адаптери усилватели не стават! Качествата на усилвателя се определят от неговото захранване. Тези китове изискват добре филтрирано захранване,от кондензатори с голям капацитет а също и дросели,както и качествени диоди!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз още настоявам да покажеш точния модел на усилвателя и да дадеш повече инф. като цяло. За тези китове, аз бих ти препоръчал трансформатор или тороидален такъв, според нуждите на стъпалото, + добре реализирана изправителна и филтрираща схема (добър грец, товарни съпротивления, филтриращи кондензатори) . Това ли е НЧУ - http://store.picbg.net/pubpic/14/86/b1cd181839e61486.jpg ?

Редактирано от holler_pz (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Bily-79 ако може ми дай линк за трафа :mad::)ice_lion__01 чувал съм,че тези адаптори са малко некачествени....

Предложих ти най-евтиния вариант за който се сетих. Че са боклуци, боклуци са. И че нямат описаната на тях мощност, нямат я, но ако не го товариш би трябвало да работи прилично добре.

За добър звук ти трябва добър усилвател. Този кит за сглобяване може и да свири, но не можеш да го сравняваш с качествен усилвател за над 100 лева примерно.

Но който и усилвател да вземеш за да вади добър звук иска добро и филтрирано захранващо напрежение. Бих ти препоръчал сам да си сглобиш изправител, но идва по-скъпо.

Трансформатор около 50W, грец, филтър(бобина или кондензатор), стабилизатор от серията 78XX(предлагам 7812) и някой друг елемент и може и да засвири добре. Зависи колко пари си готов да дадеш.

Редактирано от ice_lion__01 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Типът на захранването, мощността му и волтажът му ги избираш според нуждите на усилвателя. За TA8210 2Х20 : 2x22W (typ.) при Rт=4Ω и Ucc=14.4V 2x19W (typ.) при Rт=4Ω и Ucc=13.2V Работно напрежение в диапазон 9 до 18V. Ако имаш такъв траф, ще свърши работа, макар и малко слаб. Примерно аз на времето ползвах 12в на 3А. Реализирай изправителна схема + филтриращи кондензатори. Примерно 2х3300мф на рамо. Изправител грец - 8А.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предложих ти най-евтиния вариант за който се сетих. Че са боклуци, боклуци са. И че нямат описаната на тях мощност, нямат я, но ако не го товариш би трябвало да работи прилично добре.

За добър звук ти трябва добър усилвател. Този кит за сглобяване може и да свири, но не можеш да го сравняваш с качествен усилвател за над 100 лева примерно.

Но който и усилвател да вземеш за да вади добър звук иска добро и филтрирано захранващо напрежение. Бих ти препоръчал сам да си сглобиш изправител, но идва по-скъпо.

Трансформатор около 50W, грец, филтър(бобина или кондензатор), стабилизатор от серията 78XX(предлагам 7812) и някой друг елемент и може и да засвири добре. Зависи колко пари си готов да дадеш.

Във нискочестотните усилватели, захранването никога не се стабилизира. А най неуместно за стабилизация е с IC от типа на 78ХХ и 79ХХ. Ако ще ползва такава схема за стабилизация, то последната да е LT1005 или от този сорт. И задължително схемата да се охлажда на малък радиатор. Ползват се електролитни кондензатори с по голям капацитет - примерно от 3300 микрофарада нагоре - 4700, 6800,10000 микрофарада. Нестабилизираното захранване позволява по доброто "демпфане" на басовия говорител.
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ако го свържа с трансформатор 12V 1,3А да ли ша работи

Елементарно:

12*1.3=15.6

т.е. максималната мощност подавана към "усилвателя" е толкова, като сложим че КПД му е 85% (примерно) става:

15.6*0.85=13.26

като го разделим на две:

13.6/2=6.63W

това е мощността която евентуално бихте получили на канал с това захранване.

ПП: сметките са ориентировъчни и не претендирам за точност!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.