Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

94 гласували потребители

1. 1. Къде четете електронните издания на книгите?

• На настолния компютър
    • На електронен четец
    • На телефона си
  2. 2. Какъв тип електронно издание предпочитате?

• PDF-скан
    • Текстови файл
  3. 3. Бихте ли използвали електронна библиотека, в която има само сканирани книги във формати PDF или DjVu (не се предлагат текстови файлове за четене офлайн)?

Препоръчан отговор

Ерата на Интернет променя драстично света. В двадесет и първи век и електронните издания вече не са лукс, а почти ежедневие. В тази връзка е и предложената анкета.. Дайте вота си, а при желание и се обосновете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен книгата ще си остане вълшебство, отпечатано на хартия, която като разгърнеш да те смири, вдъхнови, развълнува и провокира. Знам, че електронната книга завзима пазара и има логика в това. И аз все повече чета на компютъра. Напоследък и на телефона пусто / Това щото съм консерва и ритам четците още- но пък и мога на телефона та.../ Цялата тази модернизация, обаче, не може да ми отнеме магията да държа книга в ръка. Да информирана съм, безобразно при това. Но ако трябва да избирам - много моля, книжни тела, без амбалажна хартия вместо читавата, и с естети, които в корицата да илюстрират съдържанието на книгата. Можем и там да насочим технологиите, нали? Инак ако ще слагам очилата за компа, предпочитам поне четивата ми да са текст файл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На какво устройство се чете едно електронно издание е въпрос на личен избор на всеки конкретен потребител. Иначе съм с две ръце против всякакви сканирани формати - обосновка:

• качество - и с перфектния скенер, качеството на текста е много по-зле, отколкото текстовите формати..
  • преоразмеряването( текстовите формати са или могат лесно да се конвертират до векторни (TrueType) съответно се увеличават намалят без загуба на качество.)
  • четене на чуждоезични произведения - текстовите формати позволяват маркиране и копиране в речник за моментален превод.
  • размер - всеки текст заема много повече място като картинка, отколкото когато е в формат специално за текст. Ако паметта на устройството е ограничена или се чете директно онлайн, това е сериозен фактор.
Има и други причини, но с две думи - моето мнение е, че от гледна точка на потребителя, няма нито една разумна причина да се избере сканиран формат пред текстов. Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам и сканигани сниги,но избягвам да ги чета.Изчаквам да ги направят в текстов формат ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никакви електронни формати и други постмодерн. измишльотини.Само на хартиен носител.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предпочитам електронни издания тъй като съм свикнал да чета, уча и т.н. пред PC-ми или лаптопа, просто така ми е по лесно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чета и на компютър и на четец. Когато съм вкъщи педпочитам комфорта на компа, но при пътуване четеца ми е много по-удобен. Предпочитам текстовите формати за компа, защото ми е по-удобно да си ги оразмеря, не се налага да превъртам, за да нагласям страницата, както при PDF-ите и защото по-лесно ги конвертирам в .epub формати /за четеца/. Хартиените книги са лукс.Тъй като сме в малко жилище, няма къде да ги съхраняваме. И двамата с мъжа ми имаме големи библиотеки в домовете на родителите ни, но в нашия пренесохме съвсем малко. Така че електронните книги са моето спасение. Да живее читанката и escape. :) А и ми е много по-удобно, защото често съм в различни настроения и лесно мога да си избера подходящата книга за четене от електронните. За сметка на това на детето купувам много книги, за да го стимулирам да чете и да ги съхранява, както и го насърчавам да ходи в библиотеката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз чета предимно на електронни четци в последно време, тъй като книгите, които съм натрупала вече нямам как да съхранявам. А много искам да си ги пазя. Някои са ми подарък, с надпис върху тях, лично посвещение, други пък ги ползвам почти всеки ден, а трети - само като ги мерна и се усмихвам. Харесвам книгите, независимо дали са електронни или хартиени. Ако мога бих имала огромна библиотека и към момента поддържам този курс уверено. Типовете електронно издание, които ми харесват са предимно в недостъпен за редактиране вид, тъй като възприемам вида на написаното най-добре, когато е и най-близко до вида на хартиената книга. Дали ще е pdf,pdb, MOBY, fb2, epub няма голямо значение, особено ако книгата е специфична литература и съдържа таблици, графики, картинки... И май горното изречение отговаря и на последния въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам на компа няколко PDF-та, но след първата прочетена страница, имам чувството, че очите ми се пекат на котлон. Гадно е четенето от монитор, хартията вече е съвсем друга работа. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз предпочитам книгата на хартиен носител, но с времето свикнах да чета и на компютър ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ерата на Интернет променя драстично света. В двадесет и първи век и електронните издания вече не са лукс, а почти ежедневие. В тази връзка е и предложената анкета.. Дайте вота си, а при желание и се обосновете.

Електронните книги са бъдещето.Така можеш да събереш хиляди книги, които няма да заемат място в дома ти.Предпочитам ги.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предпочитам и използвам електронните книги винаги, освен ако нямам основателна причина да ползвам печатен вариант. За мен електронните книги са много по-удобни 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи. За училище все си мисля, че е хубаво учебниците да са в електронен вариянт. Така хем ще се с нас навсякъде и хем единственото, което ще трябва да носим е едно устроиство, което ако се закупува от 1-ви клас до 12-ти клас ще се изплати многократно, като се има впредвид цената на учебниците ( е едвали 12 години ще изкара без подмяна но хипотетично :D ) За отдих разбира се хартиения носител остава незаменим. Няма по-хубаво нещо да седнеш под някое дърво, на наякоя полянка и да разлистваш страниците една по една в очакване да разбереш края на историята.

Редактирано от s-mille (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Взех си четец без просветка , определено не натоварва очите , лекичък  и страшно удобен за четене в легнало положение,зарежда се два пъти в месеца . носиш навсякъде и си четеш каквото си искаш,няма го досадния шум от прелистване на страници , пречещ на спящия до теб, единсвеното условие е да внимаваш на не седнеш върху него и да не ти го гепят :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато книгата си залужава няма значение как ще я прочета стига ми само да и се насладя! :)

Но тъй като повечето от книгите, което ми харесват не са преведени на бг предпочитам да  си ги чета на компа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предпочитам да чета на хартия разбира се, но понякога нямам възможност да си купя книгата точно когато ми трябва или искам да я чета. Тогава си я чета на таблета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Кво да се прави..предпочитам Библиотека Галактика (ония малките дебели книжки),ама в момента съм с това:
Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък съм на Kindle Paperwhite. Доста e-ink утройства работят много добре на директна слънчева светлина, за разлика от TFT. Накоро един програмист пита в този форум за черно-бял e-ink дисплей за PC. Но всичко  времето си. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста e-ink утройства работят много добре на директна слънчева светлина, за разлика от TFT.

Искаше да кажеш може би "на дневна светлина". В къщи имаме Nook Simple Touch, Kindle 6" и Kindle Paperwhite NextGen. Последното не съм го тествал още за това, но първите две не се справят добре, при продължително излагане (>15 min) на директна слънчева светлина. Опресняването на дисплея не се справя и остават сенки.

Иначе Paperwhite-а определено е много добро устройство за четене.

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес за първи път носих новичкия Киндъл със себе си, но трябва да си призная, че удобството е несравнимо.

Аз дето също съм привърженик на добрите стари, хартиени издания и дето обичам да ми мирише на хартия, е признавам си - много по удобно и функционално е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес за първи път носих новичкия Киндъл със себе си, но трябва да си призная, че удобството е несравнимо.Аз дето също съм привърженик на добрите стари, хартиени издания и дето обичам да ми мирише на хартия, е признавам си - много по удобно и функционално е.

Почна ли да четеш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почна ли да четеш? 

Ама ти си се съмнявал в мен  :eek:

Почнаххххххх ! И няма такъв кеф, честно  :D

Редактирано от shefkata (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама ти си се съмнявал в мен  :eek:

Не! Никога :P Нали те убеждавах че ще се справиш без проблем през цялото време. А какво почна?

Почнаххххххх ! И няма такъв кеф, честно  :D

Казах тиииии, казах тиииии :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не! Никога :P Нали те убеждавах че ще се справиш без проблем през цялото време. А какво почна?Казах тиииии, казах тиииии :P

Това, дето още не съм го свършила за съжаление. Още подмятам Властелина  :(

Ама аз до сега доста често го пренебрегвах, заради.....хм, очевидни причини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...