Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Батерия - как да я държим

Препоръчан отговор

щото термин остаряване при батерии-акумулатори - НЯМА!

Батерията е като баничката - има срок на годност. И да я ядеш, и да не я ядеш, и да я пазиш, и да я замразяваш - пак малко по-рано или по-късно се разваля. На акумулаторните литиумни батерии капацитета може да им падне до съсипване при съхранение. Единственото условие е време. Консуматив е всяко нещо, което е нормално да се износва интензивно при работата на дадена машина и да се заменя периодично. Гумите на автомобилите са консуматив, например. Не и буталата на двигателя. Нагревателя на фритюрника не е консуматив, но олиото с което се готви е консуматив. Просто за съжаление така са устроени нещата.Нека не навлизаме на физично ниво какво се случва и какви процеси има в батериите.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 260
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Не си прав,с баничката няма нищо общо защото срока на съхранение е над 10 години, (shelf life). Няма такава баничка.

Дай да обобщим ситуацията-ако ползваш батерията, елементите на клетките се износват, тя натрупва цикли,капацитета на елементите пада, в даден момент контролера отказва да работи с тия клетки - от съображения за безопасност се говори.-ако не ползваш батерията, трябва да я съхраняваш при точно определени температури и точно определени нива на заряд. Трябва периодично да следиш състоянието й на достатъчно малки интервали. Оставянето на литиумна клетка в разредено състояние често я убива. Оставянето на пълна клетка на съхранение води до намаляване на капацитета. Освен това периодично трябва да се разрежда и зарежда клетката, за да се поддържа капацитета---В заключение - хем се грижиш повече за батерията, следиш я повече, не я ползваш, изпитваш определени неудобства, липса на мобилност, липса на автономност, хем батерията отново трупа цикли - по принуда най-малкото и отново губи капацитета си бавно. А при неправилно съхранение просто се убива, което е много по-лошо от постоянното й ползване в мобилният компютър. Правете си каквито искате зимни запаси с батерии, трупайте ги скрити, както кучето заравя кокали, ама факта е, че тая батерия откакто е излязла от завода, откакто е произведена и за първи път е влязла в лаптопа е устремена към кофата. Няма начин да се консервира напълно. Нито завинаги. Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо ли се спори за глупости!? Разбира се, че всяко нещо си има трайност, дори и консервите или мумиите ако щеш. Всеки си го разбира по различен начин. Ако си мъкнеш лаптопа навсякъде, естествено, че батерията няма как да ти е отвън. Но ако лаптопа ми не мърда от масата по месец и повече, защо да стои в лаптопа и да се скапва с галопираща бързина?  Давам примери само, нищо лично, както се казва :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Но ако лаптопа ми не мърда от масата по месец и повече, защо да стои в лаптопа и да се скапва с галопираща бързина?

Тая галопираща бързина зависи от качеството на акумулаторните елементи/клетки на батерията. Мога да те убедя, че 5 годишна оригинална батерия на IBM ThinkPad ще издържа повече, дори когато е била поставена в лаптопа през цялото време, отколкото на някое ново евтиняче-менте батерията след 1 година употреба. Много падна качеството в последно време и не съм убеден, че е само за по-ниска себестойност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е може ли да си купя лаптоп и една част от мозъка да ме е заета да мисля за батерията му. Ми като и дойде времето ще се подмени. Пишейки тоя пост гледам че тия от Dell който са проектирали inspiron са предвидили да не вкарват user-a му в подобен филм и са я забутали на някъде че да му отнеме 30 минути игра ако му мине такава простотия през главата да я маха и слага.

Аз като не си карам колата и и махам двигателя и го слагам на части смазан под леглото да не дърпа влага през ауспуха и да корозират цилиндрите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колега simtech, разбира се че всяко нещо старее и има срок на такова , това е безспорен факт . Въпроса е че когато едно нещо е използвано често се износва в общия смисъл по бързо от такова което е ползвано циклично . Когато има движение ( тока е движение на ....  ) има факторите като нагряване примерно което и минимално дори си го има , а то е една от основните причини за скапването на кондензаторите ( без значение под каква форма са . Все още не е измислена батерия която ако се използва всекидневно и след примерно 2 години да е със същия капацитет като такава която се използва веднъж в месеца . Стареенето си е стареене , въпроса е че в едните случай този процес е по-бръз .

Поздрави и хубав ден .

Редактирано от PC doctor (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дай да обобщим ситуацията-ако ползваш батерията, елементите на клетките се износват, тя натрупва цикли,капацитета на елементите пада, в даден момент контролера отказва да работи с тия клетки - от съображения за безопасност се говори.-ако не ползваш батерията, трябва да я съхраняваш при точно определени температури и точно определени нива на заряд. Трябва периодично да следиш състоянието й на достатъчно малки интервали. Оставянето на литиумна клетка в разредено състояние често я убива. Оставянето на пълна клетка на съхранение води до намаляване на капацитета. Освен това периодично трябва да се разрежда и зарежда клетката, за да се поддържа капацитета---В заключение - хем се грижиш повече за батерията, следиш я повече, не я ползваш, изпитваш определени неудобства, липса на мобилност, липса на автономност, хем батерията отново трупа цикли - по принуда най-малкото и отново губи капацитета си бавно. А при неправилно съхранение просто се убива, което е много по-лошо от постоянното й ползване в мобилният компютър. Правете си каквито искате зимни запаси с батерии, трупайте ги скрити, както кучето заравя кокали, ама факта е, че тая батерия откакто е излязла от завода, откакто е произведена и за първи път е влязла в лаптопа е устремена към кофата. Няма начин да се консервира напълно. Нито завинаги.

За да стигнем до обобщаване, доста други неща трябва да вземем предвид, надявам се не си ми приел мненията като заяждане.

доста назад в темата съм написал да се чете упътването към устройството (RTFM) там си пише всичко което е необходимо*, а ако някой го вълнуват подробности, е тука би било мястото за тях. Но за съжаление темата се е превърнала в сбрищок :D

Все пак трябва да има хляб и за тези с магазини, сервизи и т.н.

Прав си до известна степен, а именно че е консуматив. Но от нас зависи дали след 3 години ще си купуваме нова или не.

* трудно е да се обобщи, защото може би повечето знаят, факт: няма две еднакви клетки (по каквито и да е било критерии), отделно елементите на различни фирми се различават и по съдържанието си, т.е. различни активни вещества (електроди, катоди, аноди и т.н.). Или накратко, с пример: ако за една клетка на лаптоп на Делл е добро едно, за подобна клетка, но на Асус същото може да я съсипе!

Поздрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прав си до известна степен, а именно че е консуматив. Но от нас зависи дали след 3 години ще си купуваме нова или не.

Не. За да не я съсипеш батерията, така или иначе трябва периодично да я разработваш и дозареждаш. При това тя се износва. Най-добре да се ползва по предназначение, защото така или иначе не може да се консервира, ами дори и да не е в лаптопа се износва. Единствената причина тази тема да я има, че батерията за лаптопа струва 100-200лв, а тази за един GSM или за дистанционното на телевизора струва над 10 пъти по-малко. Общо взето сиромашки страсти ни вълнуват. Хората на запад тия евтини лаптопи ги държат, докато им изтече гаранцията и ги сменят. Повечето там не ги вълнува това, защото един лаптоп не им е над 2 заплати. Един лаптоп е много по-малко от 1 заплата. Та подобни теми общо взето се раждат от сиромашия.За съжаление батерията неминуемо и неизбежно се износва. По-добре да се държи в устройството, но при правилният режим на работа.А за батериите - въпроса е какви боклуци взеха да бъдат правени. Просто боклуци. Няма оправдание за това.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос  :  Какво означава правилен режим на работа на батерия която е в работно състояние ( монтирана на лаптопа ) ?

Лично аз такива "правилни режими на работа на батерия "  не зная .  Батерията има 2 режима на работа по същество - заряд и разряд .

Ако се направи пояснение по въпроса който зададох ще съм благодарен , всеки може да научи нещо ново . Моля в пояснението да няма неща от сорта " удряна " , " заливана ", включвана и изключвана често "   и те подобни . Ако има други режими на работа освен посочените от мен два такива , нека се споменат , още повече ако са в категорията " Правилна употреба при батерия която е монтирана на лаптопа " . 

Благодаря предварително . За мен ще бъде интересно , надявам се и за други .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос  :  Какво означава правилен режим на работа на батерия която е в работно състояние ( монтирана на лаптопа ) ?

Допустими работни температури, подходящ заряден ток, подходящ режим на разреждане-зареждане - хубаво е да не е винаги в режим на дозареждане, а понякога да се изтощава докрай. Елементарни неща. Много от които автоматично се контролират от лаптопа.И все пак трябва да се има предвид, че батериите на лаптопите се зареждат по бързата процедура. Ако се зареждаха по-бавно - например 1 ден, с по-малък заряден ток, биха били къде-къде по-дълготрайни. Но на кого ли му се чака цял ден?
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво обяснение .Това което си описал не са режими на работа ,а възможности и съвети за използване .  Практическо приложение почти  = 0 . Кой ще мери темепратура на батерията ? Кой ще грабне мултицета да си мери напрежението у дома до последния волт и ампер постоянно , или ще купува уреди за постоянен мониторинг на мрежата ? Кой ще тръгне да купува уреди или да прави приспособления за манипулиране на зарядния ток ? Ами отговора е почти ясен - никой . Цялата процедура(заряд -разряд )  е автоматизирана и човек трудно може да повлияе на този процес . Единствения начин реален за влияние върху режимите (заряд - разряд )  се изразява в монтаж и демонтаж на батерията .

Благодаря за отговора. Нито аз , а и едва ли някой е научил нещо ново от това .

Хубав почивен ден желая .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Единствения начин реален за влияние върху режимите (заряд - разряд )  се изразява в монтаж и демонтаж на батерията .

Не, никакви съвети не са това. Начин на зареждане, начин на черпене на енергията, работна температура. Друг е въпросът, че повечето от тези неща се контролират автоматично. И никак не влияеш върху каквото и да е било като ВАДИШ батерията - като я поставиш пак ще трябва да я разреждаш от време на време. И отново ще се зарежда в лаптопа, по начина който той си знае.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да обобщим купувате мобилен компютър

После ми сваляте батерията, закачате му всевъзможни джаджи, закотвяте го близо до контакт и бюро.

Кътате тъпата батерия като писано яйце, следите с точност до процент колко да се зареди/разреди в редките случай в които я вадите от шкафа

и след 2-3 години се хвалите колко дълго ви издържа лаптопа на батерия?

Какъв е смисъла да държи 3 часа като вие никога не я използвате?  и вероятно никога няма да я използвате?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да обобщим купувате мобилен компютърПосле ми сваляте батерията, закачате му всевъзможни джаджи, закотвяте го близо до контакт и бюро.Кътате тъпата батерия като писано яйце, следите с точност до процент колко да се зареди/разреди в редките случай в които я вадите от шкафаи след 2-3 години се хвалите колко дълго ви издържа лаптопа на батерия? Какъв е смисъла да държи 3 часа като вие никога не я използвате?  и вероятно никога няма да я използвате?

Да не говорим, че един настолен компютър със същите характеристики струва по-малко от мобилен компютър...Или обратното. За същите пари като за такъв мобилен компютър може да си вземете много по-добър стационарен такъв...Следователно за едната батерия, дето не я ползвате плащате повече или пък получавате по-малко...Батерията е да се ползва и тя е консуматив. Приемете го! Искам да видя как ще си ползвате GSM-ите по методология "Прибирам се, закачам за контакта и вадя батерията"....
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има много потребители който купуват лаптоп по причина удобство ( липса на място , компактна система 2 в 1 и т,н ) . Също така тези не малко хора държат лаптопа си постоянно включен в ел,мрежата . Използват го рядко на батерия . За да удължат живота на този консуматив , правилното им действие е да свалят батерията , да я съхраняват на сухо място без директен достъп на светлина , висока температура  и да я разреждат и зареждат периодично 1  пъти в месеца . Така и след 3-4 години батерията ще може да бъде използвана с голям капацитет при нужда . Всички останали писаници за точни температури , за сваляне на зарядния ток , за какво ли още не са глезотии неприложими на практика в ежедневието .

За пример : Имам лаптоп Acer на 5 години , стой  си включен в мрежата през повечето време , батерията е свалена , стои в шкафа . Вадя я 1-2 пъти в месеца и я монтирам на лаптопа , изключвам мрежовото захранване и работи докато се разреди . Включвам обратно зарядното , зарежда се докрай и я свалям . След 5 години тази батерия си държи по близо 3 часа при използване на лаптопа . Не виждам какъв е проблема човек да прави тези неща . Усилие ли изискват , или някакви специфични знания и умения ? По този начин , както се казва може и рядко системата да се наложи да работи на батерия , тя ще работи , и то не 20-30 мин . Няма такъв случай в който батерия стояла на лаптоп и "топлена " от температурата му най-малкото , да е годна в такова състояние като тази която е стояла извън лаптопа и са полагани за нея минимални грижи . За едни батерията е консуматив , за други е просто част от системата която се използва рядко и имат желание да я съхранят възможно най-дълго . Спорове не зная защо се водят за такива неща . Всеки използва лаптопа с според нуждите . За тези който не го използват често на батерия , метода с свалянето и грижа минимална за нея е препоръчителен ако искат да я имат в добра годност по-дълго време . За останалите е ясно . Човек като си купи лаптоп , батерията в кутията , на колко ли време е ? На 20 дена ? На 3-5 и повече  месеца по-вероятно . Заредена и си стой там . Като се сложи на лаптопа нещо да и има , нещо да не работи ? Ако е ползвана преди това 2-3  години (дори стояла на лаптоп включен в мрежата и "топлена " от самия лаптоп при работа с него  в същото състояние ли ще е ?

Отговори който всеки нормален човек може да даде сам за себе си .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно съм съгласен с теб, само където аз батерията я разреждам до 40 % и тогава я вадя. И не го правя 1-2 пъти в месеца, а на 2 месеца, ако не е използвана, тъй като литиевите батерии имат малък саморазряд. Лаптопът е на 3 г. а батерията държи над 3 часа...

Редактирано от lupis (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Както от няколко дена имам лаптоп установих за батерията ,че по-добре е да я сваля и оставя ,защото вкъщи и навсякъде където има ток тя не ми трябва и при положение ,че ако постоянно е в лаптопа то е повече от явно че ще започне да държи по 30 минути ,затова реших да си я съхраня ,та лятото като си ида на село навън да си ми държи по 3 часа ,а не да търся удължители и тем подобни простотии при положение че съм я развалил и то за нищо ,реално аз така приемам нещата ,щом лапа е на зарядно тя няма никаква роля за мен ,може и да греша ама аз поне така си мисля ,идеята ми е ,че при нужда да знам че имам батерия ...

Редактирано от smash22 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Както от няколко дена имам лаптоп установих за батерията ,че по-добре е да я сваля и оставя ,защото вкъщи и навсякъде където има ток тя не ми трябва и при положение ,че ако постоянно е в лаптопа то е повече от явно че ще започне да държи по 30 минути ,затова реших да си я съхраня ,та лятото като си ида на село навън да си ми държи по 3 часа ,а не да търся удължители и тем подобни простотии при положение че съм я развалил и то за нищо ,реално аз така приемам нещата ,щом лапа е на зарядно тя няма никаква роля за мен ,може и да греша ама аз поне така си мисля ,идеята ми е ,че при нужда да знам че имам батерия ...

Абсолютно правилно разсъждение .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък искам да споделя моя опит с чисто нов лаптоп и батерията му. Следващият месец ще стане на една година от както го имам, използва се всеки ден, за различни неща и е почти по 12 часа включен в мрежата, батерията не съм я откачал или поне постоянно след като спря тока и лаптопа угасна поради същата причина и изгубих ценна информация, която ми трябваше за курсова работа в университета... От тогава кажи речи над 10 месеца не съм я свалял от него и не смятам да го правя, единственото което правя е да използвам щадящия режим на Lenovo Energy Management, който я зарежда само до 60%. Батерията я използвам единствено като ми се наложи работа навън и липса на контакт, което се случва относително рядко и най-често я използвам докато пътувам (по време на сесия, което се равнява на 30 пъти). Игри отначало играех по доста часове, но сега може би ми мина мерака и не чак толкова, да кажем един два пъти в седмицата за по час/два, а преди беше почти ежедневно. Батерията е все още на 0% износване според АИДА, не знам колко достоверна е програмата, оставям това на вас да кажете. Лаптопа е Lenovo Ideapad Y500 SLI.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 месеца по-късно...

Аз съм със лаптоп Toshiba satelite pro и моят принцип е да не я махам винаги.Казаха ми само през 1,2 седмици да я разреждам и пак да я зареждам и лаптопа ми е вече над 2 години и с усилена яркост на мах докато си я ползвам държи стабилно 1 до 2 часа

Да поясня батерията е 7 клетъчна

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги какво толкова се притеснявате за тез батерии, чак изпадате някои в паника и пререкания. Батерията е направена да се държи в лаптопа и толкоз. Пази компа от рязко спиране на тока. Има около 1000 пъти заряд и разряд живот и после в коша и се купува нова. Правилна процедура е разрежда се и се включва да се зарежда и после пак се изключва. Щяли да я крият в килера на тъмно, в хладилника, Боже, Боже!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

А може ли да ми кажете какъв е принципа за литиево йоинните батерий защото не знам. Трябва ли да си седи на лаптопа или не.

Редактирано от Симеон Янчев (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Един въпрос: На лаптопа на баща ми батерията държи около час а на моя- 5-6 мин. Защо ?Неговия си го ползва всеки ден за работа-аз моя за игри през ваканцията. Неговия е свързван 1-2 пъти към нет, моя всеки ден ,а и неговия най-много да се е изтормозил с том и джери преди 5-6 години. Защо е заминала батерията ми (200 лева няма да давам за нова,ама да знам)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един въпрос: На лаптопа на баща ми батерията държи около час а на моя- 5-6 мин. Защо ?Неговия си го ползва всеки ден за работа-аз моя за игри през ваканцията. Неговия е свързван 1-2 пъти към нет, моя всеки ден ,а и неговия най-много да се е изтормозил с том и джери преди 5-6 години. Защо е заминала батерията ми (200 лева няма да давам за нова,ама да знам)

Дай малко информация, кой лаптоп на колко време е, лаптопите тези от подписа ли са ти? Малко повечко думички използвай...
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване