Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Батерия - как да я държим

Препоръчан отговор

да от подписа са. Моя е от дек.2010 на баща ми е от 2007-6

Качество на акумулаторните елементи и политика на производителя. Колкото по-нов лаптоп си купуваш, толкова оставам с впечатление, че батериите стават по-големи ментета и с по-краткотраен живот.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Качество на акумулаторните елементи и политика на производителя. Колкото по-нов лаптоп си купуваш, толкова оставам с впечатление, че батериите стават по-големи ментета и с по-краткотраен живот.

От всичко се пести... Пък и нали трябва по-често да сменяш я компоненти, я цялата машина, иначе производителите нямат файда...Всичко, не само при компютрите, качеството пада и то целта е само една - потребление да има...
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Купи хвърли купи  - така еми , нема да гние дивия капитализъм Публикувано изображение

Редактирано от jonov (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 8 месеца по-късно...

А какво става с биос батерията когато лаптопа е оставен без батерия и не е включен към зарядното? Т.е. изтощава ли се по-бързо?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А какво става с биос батерията когато лаптопа е оставен без батерия и не е включен към зарядното? Т.е. изтощава ли се по-бързо?

hit,нали си капацитет,какви са тези детски въпроси?! Или в хардуера с деца и въпросите им не се занимават?

Редактирано от dl777 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

общо взето няма значение, bios-батерията има живот около 10години, а и струва 2-3лева.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Точно това питам и го питам защото има модели които в гаранция или по-точно в определени магазини ги продават без възможност да се отваря сервизният капак.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

Да се маха батерията е безумие поради две причини:

1. Тя е UPS - т.е както казаха колегите ако спре тока, лаптопа не се изключва. Дори нещо по-добро ако ви подадат неправилно напрежение, което може да ви изпържи машината - батерията ви пази лаптопа.

2. Макар и батерията да "не работи" докато е заредена и компютъра ви е в ел.мрежата тя всъщност РАБОТИ и изпълнява много важна функция - грижи се процесорът да се снабдява с точно необходимият волтаж ако има някакви разлики от този, който се подава от ел.мрежата.

В крайна сметка, един що-годе приличен лаптоп е към 1000 лева, една батерия е от 100 до 200. Заслужава ли си заради едната батерия да си изгориш лаптопа? Още повече, при положение че въпросното вадене само пречи, а не помага. 

Колкото до това аз как процедирам - аз съм с Asus ROG G551JM-CN013D, като си ползвам батерията до разряд максимум 15% два-три пъти седмично. И е напълно достатъчно. 

Предишният ми лаптоп - Acer 5740G не излизаше от ел. мрежата - сещах се да ползвам батерия може би 1 път на 3 месеца и батерията се скапа чак след ... втората или третата година, не помня вече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...
  • 3 месеца по-късно...

Никога не съм вадил батерия от лаптоп.Батерията си дава един вид защита и те предпазва от много по-скъпи главоболия.Една батерия е 100-на лева,един нов лаптоп е...има ли смисъл да казвам? Още малко да я нося на село в избата на дядо,че там е по-студено,нали...всеки си знае,но аз батерията си я ползвам по предназначение - ако имам възможност си държа лаптопа в ел мрежата барабар с батерията,ако ли пък не еми..нали затова се води лаптоп?

Другото което е,аз лично не вадя пс-то от тока...

Да дам пример.Купих наскоро един стар лаптоп(модел 2011) и е с оригиналната си батерия и държи по 4 часа + на баланснат режим.Питах пича от които го купих как я държи...ми както си се ползва ми отговори.

Редактирано от Carlsberg (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 месеца по-късно...

ТОва ми е лаптопа --> http://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_ES1_731-acer_aspire_es1731g_NX_MZTEX_011 Батерията ми е 3 клетъчна литиево йонна батерия и на кутията на Acer пише, че батерията неможела да се извади лесно от обикновения потребител и трябвало да се внимава с нея да не се бърника ...Въпроса ми е как трябва да се грижа с такава батерия???Как да запазя живота и по-дълго, защото го използвам често и незнам кога да го зареждам и кога не защото го използвам  често... 

Редактирано от Deco^^ (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Deco^^ написа:

ТОва ми е лаптопа --> http://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_ES1_731-acer_aspire_es1731g_NX_MZTEX_011 Батерията ми е 3 клетъчна литиево йонна батерия и на кутията на Acer пише, че батерията неможела да се извади лесно от обикновения потребител и трябвало да се внимава с нея да не се бърника ...Въпроса ми е как трябва да се грижа с такава батерия???Как да запазя живота и по-дълго, защото го използвам често и незнам кога да го зареждам и кога не защото го използвам  често... 

мисля имате упътване за устройството? прочетете го, производителя е написал не малко, след това ако имате въпроси с удоволствие ще се опитам да отговоря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 48 минути, fantoma написа:

мисля имате упътване за устройството? прочетете го, производителя е написал не малко, след това ако имате въпроси с удоволствие ще се опитам да отговоря.

Всъщност в упътването за устройството пише някви глупости и не пише нищо за батерията.Лаптопа го използвам често.Батерията му издържа по 3 часа на ден.На колко процента трябва да се изхаби, че да започна да я зареждам? И по колко пъти в седмицата трябва да я зареждам.. Изобщо как да запазя най-дълго живота на батерията? Това са ми въпросите към теб. :)  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това са дрънканици. Когато си си във вас най-нормално е да седи постоянно включен за да работи на 100%.

Когато си на път зареждаш при всяка възможност понеже по-късно може да нямаш възможност.

Всичко друго е като да държиш лаптопа под леглото за да не му стане нещо. Е за какво си го купил?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Току що, Roujin Z написа:

Това са дрънканици. Когато си си във вас най-нормално е да седи постоянно включен за да работи на 100%.

Когато си на път зареждаш при всяка възможност понеже по-късно може да нямаш възможност.

Всичко друго е като да държиш лаптопа под леглото за да не му стане нещо. Е за какво си го купил?

2ab033d594e1e92dafa0b7faf4b71e9f.png

Ако си го направя на Maximum Performance ще скъси ли още живота на батерията или да си го направя на Maximum Battery Life или това няма голямо значение  ?? :D  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, Deco^^ написа:

Ако си го направя на Maximum Performance ще скъси ли още живота на батерията или да си го направя на Maximum Battery Life или това няма голямо значение  ?? :D  

със сигурност щом имаш избор, значи не е случайно

преди 49 минути, Deco^^ написа:

Всъщност в упътването за устройството пише някви глупости и не пише нищо за батерията.Лаптопа го използвам често.Батерията му издържа по 3 часа на ден.На колко процента трябва да се изхаби, че да започна да я зареждам? И по колко пъти в седмицата трябва да я зареждам.. Изобщо как да запазя най-дълго живота на батерията? Това са ми въпросите към теб. :)  

не пише?

Батерията ли ще си пазиш, лаптопа, себе си? консуматив е все пак (3500mAh?)

- най-дълго ще запазиш живота като я заключиш в шкафа

Батерията има капацитет, който се консумира от лаптопа. В зависимост от консумацията намалява и трябва да заредиш, като горивото на МПСтата.

- Аз под 15-20% бих го включил

ред:

42стр. от мануала

Редактирано от fantoma (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, fantoma написа:

със сигурност щом имаш избор, значи не е случайно

не пише?

Батерията ли ще си пазиш, лаптопа, себе си? консуматив е все пак (3500mAh?)

Батерията има капацитет, който се консумира от лаптопа. В зависимост от консумацията намалява и трябва да заредиш, като горивото на МПСтата.

- Аз под 15-20% бих го включил

колкото повече го мъчиш толкова повече ще гори значи ... има разлика ако гледам някое филмче от това да играя някоя игра като NFS например нали така??? И ако сложа тикчето на maximum performance още повече ще яде от батерията стана ми ясно... :01:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Както ви е ясно акумулаторните батерии на лаптопите вече са само LiIon . На по-старите лаптопи с цел по-голям капацитет елементите са свързани по две паралелно и двойките последователно, което до голяма степен им скъсява живота, защото е изключително трудно да се намерят съвсем еднакви елементи за паралелно свързване. На по-новите лаптопи елементите са единични (на скъпите двойни) и това удължава живота им. С годините качеството им се увеличава, защото това е химия, а тя не е елементарна наука. Има и още нещо - с развитието на електромобилите се наляха милиарди долари в развоя на тези батерии и това също подобрява качеството. Според производителите батериите са произведени да са постоянно в компютъра и зарядната електроника е изключително прецизна по отношение на режима им на зареждане. Пак според тях батериите периодически трябва да се разреждат в компютъра напълно - това водело до удължаване на живота им. Много е важна и температурата- да не се нагряват над 45 град (на плажа) и да не се охлаждат под нула градуса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, fantoma написа:

Съгласен съм, с начина ти на разсъждение, но цитираното не е вярно. Даже да не се използва изобщо - една батерия си има естественна деградация. Означава, че след известно време, пак ще се скапе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 47 минути, Deco^^ написа:

Oставя се най-добре на Balanced mode.А животът на една батерия,зависи най много от това,колко време работи на батерия.Ако всеки ден изтощаваш батерията и я зареждаш до край,може и да не изкара една година.Животът на батерията е около 300,максимум 400 цикъла на разреждане и зареждане.Затова се работи на батерия само когато си навън и то когато е наложително.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм със лаптоп toshiba satellite c660d-15k, 3 годинки си издържа батерията, във момента държи между 25 и 70 минути на лаптопа във зависимост на какъв режим и колко е натоварен. А преди можеше да стои до 3 часа при нормална употреба, но няма как, това е батерия все пак както каза димитър. Но 300 или 400 цикъла, това е малко според мен, ако са толкова 365 дена във годината, ако всеки ден зареждаш лаптопа по 2 пъти за 1 година батерията ти ще замине напълно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, jhoro написа:

Съгласен съм, с начина ти на разсъждение, но цитираното не е вярно. Даже да не се използва изобщо - една батерия си има естественна деградация. Означава, че след известно време, пак ще се скапе.

е ти може и да не си съгласен, ама е така.

в шкафа ще изкара 10 години поне, и после ще работи. Докато ако седи на устройството след 5 години няма да държи и 20мин.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване