Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

България подписа ACTA.Започват протести !

Препоръчан отговор

Закриването на Internet, обрича на неуспех всички компютри и устройства от този тип, понеже без него, те представляват непотребно желязо...

Компютри имаше много преди да се почви интернет, при това се ползваха не само като заместител на пишещите машини.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 303
  • Създадено
  • Последен отговор

Компютри имаше много преди да се почви интернет, при това се ползваха не само като заместител на пишещите машини.

Пак ли някой не е разбрал мисълта ми... То е пределно ясно, че е имало, ама дали сегашния ефект от компютрите и връзката им с интернет е била същата, както преди да се появи?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Торентите реално помагат това да не стане. Албуми, които реално си струват, аз си търся от къде да си ги купя. Друго е да си имам оригинален диск с обложка и т.н, радва ме самата идея да го имам. Но не и да платя за да чуя боклучавото изпълнение на някоя кифла, която нищо не струва, без да знам че е такава.

Ти сам не го вярваш ама иначе го пишеш !!!

Ти за облекчаващи вината обстоятелства май не си чувал и това каква роля могат да изиграят? Убих човек, но го направих при самозащита, защото той ме нападна. След преценка на обстоятелствата съдът дори може да те оневини.

А аз искам революция, нови управляващи няма. Все същата номенк;атура с нови марионетки.

Примера ти няма нищо общо с темата и пиратските ти наклонности че да очакваш някой да те оневини.

Абе много ме е яд на хора, които се изкарват големи българи и говорят какво трябвало да се промени, а реално те мишкуват в чужбина.

Какво трябва да се промени не е мой проблем аз изказвам гледна точка и не оправдавам пиратството .Защото до сега сме теглили а сега спряли крана и хората които си търсят правата били милионери и Ти си преценил че повече не заслужават.

А иначе според Бил Геит преживявям (мишкувам) някакси !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти сам не го вярваш ама иначе го пишеш !!!

Примера ти няма нищо общо с темата и пиратските ти наклонности че да очакваш някой да те оневини.

Какво трябва да се промени не е мой проблем аз изказвам гледна точка и не оправдавам пиратството .Защото до сега сме теглили а сега спряли крана и хората които си търсят правата били милионери и Ти си преценил че повече не заслужават.

А иначе според Бил Геит преживявям (мишкувам) някакси !

Аз го вярвам и го пиша заради това. Купувал съм си няколко пъти албуми, след като съм ги прослушвал в интернет, било то в тубата или като ги изтегля от някъде.

Дори американски съдия каза, че не може да прецени дали пиратството оказва повече вреди или довежда до повече ползи за производителите на продуктите. АМЕРИКАНСКИ СЪДИЯ, подчертавам.

След като не те интересува какво трябва да се промени, просто не дразни хората и си затвори устата. Ти може да си с няколко К заплата, тук подобна заплата е такава рядкост, че няма на къде.

Аз оправдавам пиратството като начин за просветляване и достигане на полезна информация, която хората без големи финансови възможности няма как да получат иначе. Чел съм на моменти от Читанката на месец толкова книги, че една минимална работна заплата не би ми стигнала да си ги купя. Това, че не мога да си ги купя, не означава че съм боклук и заслужавам да тъна в невежество, заради алчността на издателите. Издателство "Труд" е заплашвало българската национална библиотека за това, че е пуснала произведения на български класици за безплатно свободно четене през интернет, твърдейки че притежава авторски права за отдавна починали/убити автори. Това не е ли наглост, безочие, абсурд и алчен безумен опит за трупане на ОЩЕ КАПИТАЛ?

Отделно, че пиратството е полезно като реклама на продуктите. Microsoft можеха да сложат такива защити, че хакер да се пъне 5години да ги разбива. Но не са го направили, понеже печелят от всичко това-имат си хем опитни мишки за продуктите им, безплатни бета и алфа тестери, хем и по друг начин имат полза от тях.

А под мишкуване нямах предвид мизерстване, а как някой, който в чужбина се държи като мишка, тук си отваря на широко устата колко зле сме били. Ами зле ще сме и забраната на пиратството по какъвто и да е начин няма да го направи по-добре. Просто пак ще плъзнат онези, дето продават пиратски дискове по левче-две по сергии и това е.

И между другото, аз съм СТРАШЕН ПИРАТ, имам ЦЯЛА БИБЛИОТЕКА качена на компютъра си. Ако можех, бих си купил всички книги като хартиени издания, но няма да ми стигнат заплатите и за 2години напред.

А онези с милиардите печалби като гледам няма какво да реват, че губят от пиратството. Все пак имат милиарди печалби ВЪПРЕКИ него? Май всичко е въпрос на чужди интереси и алчност?

Гордея се, че съм изчел до сега БЕЗПЛАТНО литература от всякакъв вид, която купена в хартиена версия би излязла десетки хиляди левове.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На запад взимат по 2000Евро, ние взимаме по 200Евро средно. На запад някои стоки са по-евтини, отколкото тук. Тук сме най-нелепата държава, където търгаши ни пробутват боклуци на висока цена.

- Да ама на тях не пише "крадено". Няма как тук бензина да струва колкото при тях или по-долу. Освен, ако не изчезнат безследно.

- И там е точно същото.

Защитавам правото си на свободен достъп до информация, било то книги и т.н, независимо от всичко.

Това е много хубаво и аз те подкрепям напълно.

Аз нямам пари, но ме карат да правят проект на Orcad, който струва 5цифрена сума в долари. Много ясно, че ще го изпиратствам, понеже някой иска нещо от мен, а не ми дава програмата. За университет говорим.

В момента това е един от малкото начини да повлияеш на нещата. Ако дадена организация прави стъпки в правата посока и ти я подкрепиш, това създава противоречия и проблеми при онези, които не искат да слушат, да разбират или напредват. Хубаво си пиратствай софтуера за многоцифрена сума, но даже и няколко долара сложени където трябва могат да са от полза. Тогава защо не?

Проблемът е в опити за налагане на цензура и се почва от тук и ще се свърши до влизането на ГДБОП у вас минута след като явно си изказал във форума "Х" недоволството от правителството. Ето там ще свършат нещата, репресии, цензура и т.н.

Не, не почват от тук, но като нищо и от там ще мине. Вече в колко ли "благородни" каузи участвахме?!

Що иде реч до техническите средства-Няма начин просто. Техническите ограничения обезмислят начинанието за момента.

Не е вярно. Ти не знаеш нито кой, нито кога и за какво може да те шпионира. Сигурно няма и да научиш никога. А за тези цели техническите средства са повече от добре обезпечени.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- Да ама на тях не пише "крадено". Няма как тук бензина да струва колкото при тях или по-долу. Освен, ако не изчезнат безследно.

- И там е точно същото.

Това е много хубаво и аз те подкрепям напълно.

В момента това е един от малкото начини да повлияеш на нещата. Ако дадена организация прави стъпки в правата посока и ти я подкрепиш, това създава противоречия и проблеми при онези, които не искат да слушат, да разбират или напредват. Хубаво си пиратствай софтуера за многоцифрена сума, но даже и няколко долара сложени където трябва могат да са от полза. Тогава защо не?

Не, не почват от тук, но като нищо и от там ще мине. Вече в колко ли "благородни" каузи участвахме?!

Не е вярно. Ти не знаеш нито кой, нито кога и за какво може да те шпионира. Сигурно няма и да научиш никога. А за тези цели техническите средства са повече от добре обезпечени.

На запад много ясно може да се види, как някои стоки са с немалко по-ниски цени.

Радвам се, че ме подкрепяш.

Университета иска проект на програма за 10,000долара, като не ми дава програмата. Софтуерът дори в училищата често е пиратски и учителите явно казват-ами ако нямаш програмата, свали торента от сайта Х. Никой не го интересува как ще си я набавиш, искат проект, не ти дават програмата, нима се очаква да купя програма за 10,000долара?!? От къде тези пари!?

А за няколкото долара-не те разбирам какво имаш предвид, уточни, ако обичаш.

Да, не се почва от тук, беше някаква метафора, но определено ще се стигне до цензура, постоянно следене и терор, ако ние не попречим на това

Не можеш да декриптираш и да проследяваш 3,000,000 криптирани VPN връзки едновременно. Ще следят 1, 2, 3, 5, но с увеличаването на броя на хората се изисква все по-мощни компютри. Представяш ли си, да декриптираш on the fly 300,000,000 криптирани връзки каква техника ще се изисква? Въпросът е, че повечето потребители не знаят как да се пазят от следенето на отворените и некриптираните връзки и че криптираните се слушат къде-къде много по-трудно.

Например, ти мини през частен криптиран VPN, а после през 1-2 проксита и им гледай сеира на защитниците на авторските права.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак ли някой не е разбрал мисълта ми... То е пределно ясно, че е имало, ама дали сегашния ефект от компютрите и връзката им с интернет е била същата, както преди да се появи?

Не, разбира се, ако ефектът бе същият, то тогава би било повече от жалко, защото би означавало пълен застой на технологиите, но пък нямаше да знаем за това.

Не знам в какво точно ще се изразят ограниченията, но сме станали прекалено зависими от мрежата и спирането ѝ е немислимо. Това би значело необратим информационен срив и неописуеми негативни последици.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, разбира се, ако ефектът бе същият, то тогава би било повече от жалко, защото би означавало пълен застой на технологиите, но пък нямаше да знаем за това.

Не знам в какво точно ще се изразят ограниченията, но сме станали прекалено зависими от мрежата и спирането ѝ е немислимо. Това би значело необратим информационен срив и неописуеми негативни последици.

Не сме до толкова зависими, до колкото нямаме алтернатива. Например, искаш да изпратиш писмо, по интернет го правиш за 30 секунди и е пристигнало, по пощата чакаш дни да пристигне. Отгоре на това без интернет е много трудно да достъпиш информация от цял свят за броени секунди.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо ли ми се струва, че целта на това споразумение не е проблемът със свалянето на MP3-йки, а интересите на някои "големи риби", които са в конкуренция. :rolleyes:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А за няколкото долара-не те разбирам какво имаш предвид, уточни, ако обичаш.

Че с десет долара вложени в положителна камапания ще допринесеш много повече, отколкото с целия си негативизъм за една година. В отрицателната кампания ти почти изцяло служиш на корпоративните интереси.

Да, не се почва от тук, беше някаква метафора, но определено ще се стигне до цензура, постоянно следене и терор, ако ние не попречим на това

Не можеш да декриптираш и да проследяваш 3,000,000 криптирани VPN връзки едновременно. Ще следят 1, 2, 3, 5, но с увеличаването на броя на хората се изисква все по-мощни компютри. Представяш ли си, да декриптираш on the fly 300,000,000 криптирани връзки каква техника ще се изисква? Въпросът е, че повечето потребители не знаят как да се пазят от следенето на отворените и некриптираните връзки и че криптираните се слушат къде-къде много по-трудно.

Например, ти мини през частен криптиран VPN, а после през 1-2 проксита и им гледай сеира на защитниците на авторските права.

Хехе. Ето че почна да се увличаш по технологичната страна на въпроса. Ти с криптирана връзка никаква поща не би могъл да изпратиш... Какво нали "сървъра" от другата страна трябва да го направи, а те и него ще следят. И какво от това, че няколко "маймуни" на клона си разменят информация, ако са изолирани? И кой ти каза, че не могат да те обискират, поради съмнения в тероризъм и лично ти да им отвориш компютъра?

Не сме до толкова зависими, до колкото нямаме алтернатива. Например, искаш да изпратиш писмо, по интернет го правиш за 30 секунди и е пристигнало, по пощата чакаш дни да пристигне. Отгоре на това без интернет е много трудно да достъпиш информация от цял свят за броени секунди.

"За какво ти е телефон, ако нямаш уста да говориш ?"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам, след като забранят незаконното теглене на песни, как ще знаем какво да си купим.Айде, за някои може и да е лесно - отива на дискотека или в друга дупка, слуша това онова, разбира от приятелчета как се казва тая песен, кой я изпълнява, отива в магазина и пита. Хубаво. Връщаме се 10-15 години назад. Другият вариант е да кисна пред някой музикален канал, за да си избирам нови песни, дето ми харесват. И като изпусна надписа с изпълнителя и името на песента, ще го духам. Нямам нерви по цял ден да стоя пред телевизора, за да си избирам песни. Тогава има и друг вариант. Отивам в магазина и купувам на сляпо някаква компилация с 2-3 познати песни и хубава обложка с гола мадама. После я пускам в къщи, превъртам набързо песните и захвърлям диска някъде, защото всички са боклук. Имам доста такива дискове, за които съм давал по 11 лева, без да знам какво точно има в тях, защото по телевизиите половината от песните не са звучали никога. И какво? Спонсорирам некадърниците, дето не могат да пеят. Не става така! Нека който може да пее, сам извоюва правото си да го купуваме! Не да ни лъжат по бакалиите с къси полички! Иначе, скоро си купих дори игра, въпреки, че я има в Маймунда. Проблемът е, че играта е на 2 години, а цената е паднала поне 4 пъти. Не ми досвидяха 20 лева, но не е така с новите игри. Никога няма да дам 50-100 лева за игра, без да съм наясно, какво точно представлява. А напоследък дори не пускат и демо версии на игри, та човек може да съди само по трейлърите за дадена игра, които пък от своя страна нямат абсолютно нищо общо със самата игра. Има и друг проблем. Как да дам определена сума пари за дадена mp3-ка, след като не съм наясно с качеството на рипване? Лично аз предпочитам да тегля и слушам оригинални некомпресирани песни, но никога досега не съм намирал такива в нета. Защо ли? И как ще подписваш нещо, след като нямаш необходимата основа за това?Дайте, създайте една хубава мрежа за продажба на музика, филми, игри и тогава подписвайте документи, които да подпомогнат тая мрежа. Представям си обаче какво би станало. Човек търси дадена песен в даден сайт и докато намери мостра, кликва на 10 рекламни линка, някои от които с голи жени. След това им тегли една майна и се отказва. А ще се отнася до книгите, по-добрият вариант е да си ги купя на хартия. Така мога да си ги чета вечер в леглото или на работа, докато имам свободно време. Проблемът пак е, че чета една книга за 3-4 дена, като не си давам много зор, а тя струва 15-20 лева. и сега ако направя сметка, ще трябва да дам една минимална заплата на месец само за книги :) Ако дам и 30-40 лева за компакт дискове, още толкова за кино и стотина лева за игра... каква заплата трябва да получавам, че да мога да си напълня резервоара ( 100 лева за 20 дена), да обслужа колата, да поддържам и ремонтирам апартамента, че и да ям :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че с десет долара вложени в положителна камапания ще допринесеш много повече, отколкото с целия си негативизъм за една година. В отрицателната кампания ти почти изцяло служиш на корпоративните интереси.

Хехе. Ето че почна да се увличаш по технологичната страна на въпроса. Ти с криптирана връзка никаква поща не би могъл да изпратиш... Какво нали "сървъра" от другата страна трябва да го направи, а те и него ще следят. И какво от това, че няколко "маймуни" на клона си разменят информация, ако са изолирани? И кой ти каза, че не могат да те обискират, поради съмнения в тероризъм и лично ти да им отвориш компютъра?

"За какво ти е телефон, ако нямаш уста да говориш ?"

1.И аз си го помислих в този смисъл. Лично аз бих се радвал да дам няколко долара на човека Х, който разработва дадено приложение или някоя компания, която се отличава с нещо положително, има дори и безплатни продукти и т.н.

2.Те ще следят сървъра от другата страна, но той едновременно може да служи и като анонимно прокси. Въобще, наясно съм, че си има начини, но играта на котка и мишка може да стане доста по-сериозна, за да се прилага това за милиони потребители едновременно... И да, аз се увличам по техническата част :P

3.Абсолютно съм съгласен!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Trichocephalus, логиката е безспорна, но не е нужно софтуера да е пиратски, за да си го свалиш от нет-а.

Разбирам аргументите на bildera_ и Master Chief обаче ползване без плащане си е кражба както и да се погледне. Хайде за филмите и за книгите признавам потребителите са в неравностойно положение - няма как да знаеш за какъв продукт плащаш преди да го изгледаш/прочетеш - и тогава можеш да установиш че си много набутан - така, че там пиратството е оправдано от моя гледна точка.

Обаче музика може вече да се купува по 1 MP3-ка, а да казвате че игрите са скъпи е смешно. Една игра е минимум 30-на часа(a Скайрим я играя от 50 без изгледи да свършва скоро) на цена в България ~80лв (за PC). За да идете на кино е 6-13лв за 2 часа. Кое е по-скъпо?

Това срещу което съм склонен да протестираме времетраенето на авторските права. Не може едно информационно съдържание да е собственост някому вечно. Това не е салам както Master Chief каза та да има разходи по създаване на копия. Мен лично би ме удовлетворило след някакъв срок <10-20 години всяко съдържание от този вид - филми, музика, книги - да става публично и достъпно за всички.

Другото което ужасно ме дразни е, че разпространителските компании вземат лъвския пай, а не авторите. Забелязвате ли, как именно техните лобите пускат такива законопроекти и т.н. Защото те, гадните кърлежи и лешояди, а не авторите губят от пиратсвото.

Цялата система с авторските права и патентите в момента служи единствено на големите. Не на авторите, изобретателите или клиентите. Те само страдат от нея...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поспорвате си доста тук,а да ви попитам има ли някой тук с напълно непиратско съдържание на своя компютър.Едва ли и няма и да има .... :) Вместо да дадем 100 лева за някаква игра,,20,30 лева за един диск с един филм и т.н,след като можем да намерим същото нещо безплатно.Няма ли да е по-хубаво да дадем тези пари за семейството си,отколкото да пълним чужди гуши,който и без това са виснали ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност това не е проблем на издателите а също и оправдание за кражите на който са подложени.

А тяхните печалбите пък не са наш проблем.Дефинирай понятието кражба?
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Trichocephalus, логиката е безспорна, но не е нужно софтуера да е пиратски, за да си го свалиш от нет-а.

Разбирам аргументите на bildera_ и Master Chief обаче ползване без плащане си е кражба както и да се погледне. Хайде за филмите и за книгите признавам потребителите са в неравностойно положение - няма как да знаеш за какъв продукт плащаш преди да го изгледаш/прочетеш - и тогава можеш да установиш че си много набутан - така, че там пиратството е оправдано от моя гледна точка.

Обаче музика може вече да се купува по 1 MP3-ка, а да казвате че игрите са скъпи е смешно. Една игра е минимум 30-на часа(a Скайрим я играя от 50 без изгледи да свършва скоро) на цена в България ~80лв (за PC). За да идете на кино е 6-13лв за 2 часа. Кое е по-скъпо?

Това срещу което съм склонен да протестираме времетраенето на авторските права. Не може едно информационно съдържание да е собственост някому вечно. Това не е салам както Master Chief каза та да има разходи по създаване на копия. Мен лично би ме удовлетворило след някакъв срок <10-20 години всяко съдържание от този вид - филми, музика, книги - да става публично и достъпно за всички.

Другото което ужасно ме дразни е, че разпространителските компании вземат лъвския пай, а не авторите. Забелязвате ли, как именно техните лобите пускат такива законопроекти и т.н. Защото те, гадните кърлежи и лешояди, а не авторите губят от пиратсвото.

Цялата система с авторските права и патентите в момента служи единствено на големите. Не на авторите, изобретателите или клиентите. Те само страдат от нея...

Именно за това аз лично съм на подобно мнение

1.Аз не знам какво получавам, защото нагласените трейлъри и реклами винаги се опитват да изкарат продукта добър, а често съвсем не е така. Все едно купувам черна торба с нещо вътре, надявайки се да е това, което очаквам.

Лично аз бих изтеглил и прослушал един албум, а след това да си купя AudioCD, ако ми хареса, разликата между AudioCD и mp3 128/256kbps е значителна според моят слух.

Пиратството реално се явява коректив, защото хората ако харесат нещо, в повечето случаи може би биха си го купили, ако могат.

Ако нещото не струва, Shift+Del и повече го няма на компютъра. Реално идеята е да оставят потребителя без възможност да прецени какво има в черната торба, базирайки се единствено на подвеждащи трейлъри, реклами и платени "критици".

2.Що иде реч за книгите, знаем къде отива лъвският пай, при издателя, не при автора. Интересно е да отбележа, че електронното издание често е на цената на книжното. За какво по-точно цената е същата? Лично аз, ако трябваше да купувам книги, то никога нямаше да мога да прочета това, което съм прочел. Излиза ми твърде скъпо да си купя 5 книги по 20лв всеки месец.

3.Както и ти подчерта, след създаването и изплащането на продукта Х, например песен, нищо не ти коства да копираш и копираш, като продължаваш да искаш пари, без абсолютно нищо да даваш и да репресираш хората, неоставяйки им избор.

4.Американски съдия казал, че не можел да прецени дали пиртството носи повече вреди или повече ползи. Изглежда, колкото вреди, толкова и помага и нещата далеч не седят по начина, по който се описват. Нито всеки един пиратски download ще се явява покупка, а може би просто преглед, нито всеки може да си купи всичко. От друга страна, някой свалил mp3 пиратски албум, може да реши да си го купи на AudioCD, ако е оправдал очакванията му. Ако не-няма да си го купи. Но ако няма от къде да го види какво струва и му се дава демо от 1-2 песни, като останалите 11 може да за боклук..Ами това си е подвеждане...

5.Един изпълнител искал да си пусне 10-тина песни за свободно, легално, безплатно сваляне. Но Sony, компанията с която бил обвързан, го репресирала и не му позволила.

Реално всичко работи за алчността на мултинационалните корпорации, нито за авторите, нито за хората. Щеше да бъде добре, ако авторите директно можеха да продават своите продукти на хората, а не да се минава през алчни посредници. Но няма избор, защото в противен случай лесно ще бъдат смачкани от същите тези корпорации.

Реално, пиратството и хакериите, както се наричат масово са Робин Худ на електронната епоха, взимат от мултинационалните корпорации, със стотици милиарди капитал и с отвратителна алчност и го дават достъпно на обикнвеният народ без да искат нищо в замяна.

Без този Робин Худ, смея да мисля, че нещата щяха да бъдат още по-лоши, без коректив корпорациите щяха да лъжат и мамят обикновените хора още повече и целенасочено деинформират/манипулират в умопомрачителни мащаби и много подобни все "хубави" неща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основният проблем е малко по-различен. Нещата опират до една политика, която обединява две много противоречиви неща - универсален критерий по отношение на цените, но регионален критерий по отношение на доходите. Ако взимам 3000 евро и едно музикално CD ми е 10 евро, питай ме кога ще се занимавам с MP3-та.

PS: И не виждам логика защо книгите и филмите да поставят потребителите в неравностойно положение, пък другите стоки да не ги поставят. Да не говорим, че стойностните книги и филми не всеки може да ги разбере, та да може да каже, че се е набутал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основният проблем е малко по-различен. Нещата опират до една политика, която обединява две много противоречиви неща - универсален критерий по отношение на цените, но регионален критерий по отношение на доходите. Ако взимам 3000 евро и едно музикално CD ми е 10 евро, питай ме кога ще се занимавам с MP3-та.

PS: И не виждам логика защо книгите и филмите да поставят потребителите в неравностойно положение, пък другите стоки да не ги поставят. Да не говорим, че стойностните книги и филми не всеки може да ги разбере, та да може да каже, че се е набутал.

Някои филми реално са блудкаво изглеждащи и с блудкава история, лоша актьорска игра и т.н.

Някои книги може реално да са с блудкава история и блудкав сюжет, зленаписани и т.н.

Въпросът стои пред всички продукти, които могат да се разпространят в електронен вид, очаква се да си платиш за черна торба с неидентифицирано нещо вътре, която не можеш да отвориш, преди да платиш. И после ако се окаже, че вътре няма това, което си се надявал че има и за което си платил, ти нямаш никакви възможности за рекламация и оставаш с пръстче в устата.

Пиратството дава preview на продукта, за да прецениш дали да го купиш или не. Ето една аналогия със сирене:

Когато си купуваш сирене ти го гледаш, опитваш и т.н. В магазина няма опция сиренето не е изложено на витрината, така че да можеш да го видиш реално какво е. В магазина, като купуваш сирене, не се водиш само по рекламите и картинки с усмихнати щастливи хора, като едновременно с това ти дават черна кесия, която не можеш да отвориш, преди да платиш и нямаш възможност за връщане на парите. Вътре може да има и тухла, и мухлясало сирене и птичи изпражнения. Не може да се водиш само по рекламата, без реално да знаеш какво представлява продукта в действителност. Ти не даваш пари за надеждата да си купиш сирене, даваш ги за да получиш сирене. Даваш пари не за надеждата да получиш хубав албум с хубави песни, а ги даваш за да получиш хубав албум с хубави песни. Не плащаш за надежда и възможност, плащаш за да ги получиш реално.

Всичко останало е дезинформация и заблуда.

За всичко останало съм съгласен с теб.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пиратството дава preview на продукта, за да прецениш дали да го купиш или не. Ето една аналогия със сирене:

Това със сиренето за малко да отиде в темата за бисерите, ама не ми е в стила да публикувам там. :)

Въпросът стои пред всички продукти, които могат да се разпространят в електронен вид, очаква се да си платиш за черна торба с неидентифицирано нещо вътре, която не можеш да отвориш, преди да платиш. И после ако се окаже, че вътре няма това, което си се надявал че има и за което си платил, ти нямаш никакви възможности за рекламация и оставаш с пръстче в устата.

В днешно време много лесно можеш да намериш ревюта на филми. ;)

А това какво си се надявал да видиш, няма нищо общо с това да можеш да оцениш качествата на един хубав филм. Това, че си си платил един билет за кино, не значи, че си станал кинокритик. Аз по същата логика мога да си купя един салам и като го изям да ми дойде на акъла, че не е бил вкусен и да искам да ми върнат парите.

Но както казах по-горе, не това е същността на въпроса.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото те реално са "стока" за която плащаш. А за тях (филми, музика, книги) нямаш правата които имаш при закупуване на другите стоки.

Да си чул на някой да са върнали парите за билета за филм, когато зрителя си е излязъл от киното на 10-15 минута? Той си е платил и иска да гледа нещо подобно на това което е видял в трейлъра. А се оказва, че в трейлъра е събрано всичко интересно от целия филм.

Като отидете да си купувате обувки или дрехи ги пробвате, имате и възможност да ги върнете. Я върнете СД с музика или филм на блу рей. Дали ще стане?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото те реално са "стока" за която плащаш. А за тях (филми, музика, книги) нямаш правата които имаш при закупуване на другите стоки.

Да си чул на някой да са върнали парите за билета за филм, когато зрителя си е излязъл от киното на 10-15 минута? Той си е платил и иска да гледа нещо подобно на това което е видял в трейлъра. А се оказва, че в трейлъра е събрано всичко интересно от целия филм.

Като отидете да си купувате обувки или дрехи ги пробвате, имате и възможност да ги върнете. Я върнете СД с музика или филм на блу рей. Дали ще стане?

Заради ето такива изказвания понякога ме е яд, че може да се сваля всичко от нета. :(

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото една песен която ти харесва можеш да я харесаш по радиото или в дискотека и т.н и след това да си я купиш, защото хубава песен се слуша много много пъти. Докато филм или книга се гледат/прочитат повторно доста рядко (аз филми почти не гледам два пъти). Почти всички видове софтуер имат пълнофункционален trial за 1 месец да кажем и пак можеш да видиш и изпробваш всичко. Това за стойностните филми и книги никога и никак не съм го разбирал - всеки си има собствен вкус. Един филм или ми харесва или не, същото е и за книгата. Ако не ми е харесал(а) - значи съм дал пари за нещо което не съм искал. И тъй като е нямало никакъв начин предварително да разбера дали ще ми хареса или не - значи съм в неравностойно положение. Хич не ми говорете за трейлъри, критика и там описанията на книгите. Във всеки филм има 20ина интересни секунди които като се подредят майсторски и го правят привлекателен. После отивам и гледам час и 29 минути глупости и 20те секунди от трейлъра. Да не говорим че има филми чиито трейлъри съдържат кадри които ги няма в филма. Критиката - ами това че всеки има собствен вкус я обезсмисля, освен за много крайните случаи.

Поспорвате си доста тук,а да ви попитам има ли някой тук с напълно непиратско съдържание на своя компютър.Едва ли и няма и да има .... :)

Вместо да дадем 100 лева за някаква игра,,20,30 лева за един диск с един филм и т.н,след като можем да намерим същото нещо безплатно.Няма ли да е по-хубаво да дадем тези пари за семейството си,отколкото да пълним чужди гуши,който и без това са виснали ...

Ако всички правят така, то никой няма да създава хубаво съдържание, защото и то си струва парите. Тоест ти казваш да не плащаме на актьорите, писателите, програмистите, хужожниците, и т.н. Не мога да споря какви са реалните цени на техните продукти, но да казваш че не трябва да се плаща за това е просто смешно. Ами аз бих казал като искаш да даваш парите за семейството си, давай ги, не слушай музика, не гледай филми, ползвай линукс и така. А ако ми кажеш че семейството ти не може без тези неща значи все пак тези пари са дадени за него нали???...

П.П.

Това го казвам като човек който от много много време ползва почти само легален или безплатен софтуер. Почти-то е, защото пробвам някои игри - имах няколко които съм изиграл пиратски и след това съм си ги купил. Освен това ходя на кино на всеки филм и си купувам всяка книга, която мисля че ще ми хареса, като доста книги точно като игрите съм си ги купил след като съм ги прочел от нета.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@flare, разбрал си ме грешно. Не съм против това да си купя музика. Напротив. Предпочитам да си купя някоя песен със студийно качество на определена цена, а след това да решавам, дали да я компресирам или не, както и какви компилации да си записвам.Само че проблемът е, че не знам да има такова чудо - места, където продават песни на парче и то със студийно качество. още първия пост попитах, дали някой знае за такъв сайт. Мен ме интересува главно българска музика, затова чуждестранни сайтове не ми вършат работа. И сега бих дал пари за песен със студийно качество, но не за диск, издаден от някой издател. Надявам се ме разбирате какво искам да кажа. А за игрите...ами много са си 120-130 лева. 20 лева съм склонен да дам и ги давам, но 130 лева са повече от един мой резервоар бензин. Да кажем, там може да се измисли следното - до 20 лева за игра офлайн и вече нагоре, който иска да играе онлайн. Съгласни ли сте, че така е по-добре? Аз рядко играя онлайн, но не изключвам, ако някоя игра ми харесва, да я пробвам и в мрежата. Все пак да давам стотина лева за игра, която да мина веднъж офлайн, не става. Или безплатно или някаква минимална сума. Тия неща изобщо не са организирани нито в България, нито по света. Може би на американците не им пука, че дават 50 долара за игра, но за нас не е така. А за филмите...там има доста добри варианти. Примерно си плащаш минимална сума за определено време и гледаш филми с определено качество онлайн. Като искаш, отиваш на кино или купуваш. така не е ли по-добре? И агнето сито и вълка цял.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване