Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Мойра

Ще стане ли бърза "Бърза помощ"?

Препоръчан отговор

Много добре и вярно написано! Аз бих добавил нещо повече към самата тема. Бързата помощ ще стане несравнимо по-бърза, когато повечето хора проумеят колко е престъпно да се разкарва линейка за състояния, нямащи нищо общо със спешните. В някои случаи това се дължи на недостатъчна здравна култура и информираност, но доста често е резултат на разсъждения от вида " Абе каква им е работата на тия докторя, естествено, че ще се обадя на Бърза Помощ да ми премерят кръвното, да няма аз да се разкарвам до болницата ", или " детето е с температура, бързо викай линейка", или подобни варианти. Мисълта ми е, че много от раздуханите в пресата случаи се представят само и единствено като огромен проблем в качеството и бързината на реакция от страна на Бърза Помощ. Никой обаче не обръща внимание на факта, че много от "пострадалите" или не са били толкова много спешни, или са били в състояние да бъдат превозени до близък Спешен център от минаващо наблизо такси или частен транспорт, което би станало много по-бързо. Но много по-лесно / и евтино / е да се обади човек на 112 и да чака, псувайки на висок глас некадърните и мързеливи здравни кадри. А в това време някой човек с наистина спешна нужда от помощ чака да се освободи линейка след подобно повикване. И ето, забавянето е налице. Не казвам, че всички подадени сигнали са фалшиви, но дори да се редуцират с 20-25% това ще е огромно облекчение за линейките.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много добре и вярно написано! Аз бих добавил нещо повече към самата тема. Бързата помощ ще стане несравнимо по-бърза, когато повечето хора проумеят колко е престъпно да се разкарва линейка за състояния, нямащи нищо общо със спешните. В някои случаи това се дължи на недостатъчна здравна култура и информираност, но доста често е резултат на разсъждения от вида " Абе каква им е работата на тия докторя, естествено, че ще се обадя на Бърза Помощ да ми премерят кръвното, да няма аз да се разкарвам до болницата ", или " детето е с температура, бързо викай линейка", или подобни варианти. Мисълта ми е, че много от раздуханите в пресата случаи се представят само и единствено като огромен проблем в качеството и бързината на реакция от страна на Бърза Помощ. Никой обаче не обръща внимание на факта, че много от "пострадалите" или не са били толкова много спешни, или са били в състояние да бъдат превозени до близък Спешен център от минаващо наблизо такси или частен транспорт, което би станало много по-бързо. Но много по-лесно / и евтино / е да се обади човек на 112 и да чака, псувайки на висок глас некадърните и мързеливи здравни кадри. А в това време някой човек с наистина спешна нужда от помощ чака да се освободи линейка след подобно повикване. И ето, забавянето е налице.

Не казвам, че всички подадени сигнали са фалшиви, но дори да се редуцират с 20-25% това ще е огромно облекчение за линейките.

Това ще стане единствено, когато започнат да се представят ето такви сметки :

Дойдоха ми на гости две приятелки и от дума на дума за заговорихме за сметки... И с целия си акъл слязох до кутията, намерих 4 плика. ЧЕЗ, БТК - 2 броя, немски подател.

ЧЕЗ и БТК ги преживях... Но не мога да не споделя с вас четвъртата сума за спешна помощ в Германия :eek: :eek: :eek:

Публикувано изображение

виж след това как продължи дискусията по въпроса :

Не си го мисля това, ама и за техния стандарт транспортни разходи с линейка за 571 евро смятам, че са икономически неоправдани :eek:

ти ли трябва да ги плащаш? :eek:

Ами явно :eek:

Четох вчера насам-натам, транспортните разходи варират от 400 до 600 евро, взависимост дали има парамедик или лекар в линейката. Само дето не ми е ясно някой социално-слаб шваб как би си платил линейката с 500-800 евро месечен доход.

Никой не вика линейка щот му е кеф. И освен това техните линейки са основно на червения кръст. Мистерия е отговора кой трябва да плати :shock11:

Е да де, ама 570 евро за няколко километра с линейка са си пладнешки обир, откъдето и да го погледнеш. Кое да им струва тия пари? Просто е смешно... То все едно с чартър са дошли, баси...

Сам си прави изводите - постовете не са писани от цигани, или малограмотни хора, а от лица , българи, с добър стандарт на живот , висше образование и здравнограмотни.

С подобно мислен, че "бърза помощ" е нещо, кеото трябва да е безплатно, а труда на работещите в нея не е нещо особенно и може да се неглижира - няма да имаме някакво подобрение в Бъглария.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ще стане единствено, когато започнат да се представят ето такви сметки :

виж след това как продължи дискусията по въпроса :

Сам си прави изводите - постовете не са писани от цигани, или малограмотни хора, а от лица , българи, с добър стандарт на живот , висше образование и здравнограмотни.

С подобно мислен, че "бърза помощ" е нещо, кеото трябва да е безплатно, а труда на работещите в нея не е нещо особенно и може да се неглижира - няма да имаме някакво подобрение в Бъглария.

Докторе, не разбирам защо се мъчиш да ни изкривиш думите и да ни дадеш за пример като хора, разсъждаващи като цигани, малограмотни, и неглижиращи проблемите в здравеопазването... Никъде не сме казвали, че здравеопазването трябва да е безплатно, просто изразихме учудването си от неоправдано високата цена за услугата "превоз с линейка" от точка А до точка Б. Въпросните 571 евро за няколко километра превоз с линейка в крайна сметка ще ги плати НЗОК, с други думи - българската държава, с още по-други думи - ние като данъкоплатци. И да, продължавам да смятам, че 571 евро за тази услуга си е пладнешки обир...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде без ОПРАВДАНИЯ ! Че немърливостта на ленейките я гледаме по телевизията.Да ходят да си купуват блузки,остана и на дискотека да ходят с линейката преди да отидат на адрес. sisko Целия ти пост защо линейките закъснявали започва с ''Главните причини'' ,ами другите ? Като си ходила на адреси на който не им е нужна помощ или е обаждане от лапета,какво да направим ? Някой път може да се окаже,че точно лапе се обажда и има нужда от помощ.Сюгорно ако дете се обади ще бъде игнорирано ... А за това с лъжливото овчарче,трябва да има сурови наказания с високи глоби и затвор,ако се наложи .

Съжалявам ,ако излиза,че се оправдавам и никак даже не защитавам подобни прояви на безхаберие и разхайтеност,просто исках да обясня каква е причината за закъсненията на линейките.Защото се спекулира с темата и излиза ,че сме виновни основно ние,които сме на предния фронт.Знаете ли какво е да отидеш на адрес в циганската махала,с 20 мин.закъснение и да те чакат стотина освирепели цигани,чийто близка е починала само преди 10 мин.Ако не слезеш-лошо,ако слезеш -бой.На мен ми се случва доста често да отивам със закъснение ,без да съм виновна и дори без да знам.

А,че има и доста некадърни кадри в системата и това е вярно,но няма как да е иначе,след като заплащането е мизерно,условията на труд са ужасни и си, както каза някой по-горе,с единия крак на подсъдимата скамейка.

А,че има и доста некадърни кадри в системата и това е вярно,но няма как да е иначе,след като заплащането е мизерно,условията на труд са ужасни и си, както каза някой по-горе,с единия крак на подсъдимата скамейка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Sisko Условията на труд и заплащането НЕ трябва да повлиява на качеството на работата ви и не би трябвало да значи,че в нея може да има компромиси относно помощта която трябва да оказвате и персонала ! Предполагам НЕ искате да кажете ''За толкова пари,толкова ''. Не може да се отива с линейката на адреса бавно, без да се включва сигнализация, все едно се отива за умряло ... Живея на главен булевард и казвам неща който съм ги виждал с очите си.Естествено виждам всекидневно линейки който още малко и ще литнат ;) ,но както казах съм виждал и такива който ... Някой са кадърни,други НЕ ! Знам,че има и такива,който си изпълняват задълженията много кадърно без значение,че са мизерни заплатите им ! Това,че са мизерни заплатите не значи,че трябва да се ходи до магазинчето преди да се отиде на адрес. Все пак хората разчитат на това,че ще дойде линейката навреме,а не след 1,2 часа ...

Редактирано от Ласков (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докторе, не разбирам защо се мъчиш да ни изкривиш думите и да ни дадеш за пример като хора, разсъждаващи като цигани, малограмотни, и неглижиращи проблемите в здравеопазването... Никъде не сме казвали, че здравеопазването трябва да е безплатно, просто изразихме учудването си от неоправдано високата цена за услугата "превоз с линейка" от точка А до точка Б. Въпросните 571 евро за няколко километра превоз с линейка в крайна сметка ще ги плати НЗОК, с други думи - българската държава, с още по-други думи - ние като данъкоплатци. И да, продължавам да смятам, че 571 евро за тази услуга си е пладнешки обир...

В тази цена е калкуриано всичко -

1.)Труд на диспечерите от 112

1.)Курс на автомобила ( тук са бензин, амортизации и т.н.)

2.)Труд на шофьора, 3.)труд на парамедика и/или лекаря.

От кое смяташ, че се вдига цената и е неосновано високо спрямо това, което си свикнал в България ?

p.s. сериозно те питам, не те провокирам, нито пък се заяждам.Знеш , че използвам интерент и по-специално форума едно за сверка на часовника си, и второ за проучвания на мненията на обикновените, нормалните ( и не толкова обикновените , като теб) хора

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Sisko

Условията на труд и заплащането НЕ трябва да повлиява на качеството на работата ви и не би трябвало да значи,че в нея може да има компромиси относно помощта която трябва да оказвате и персонала !

Предполагам НЕ искате да кажете ''За толкова пари,толкова ''.

Разбира се, че не трябва да повлияват, но в някои случаи това е неизбежно. Прочети поста на Мойра, за шофьора на линейка, който взима 290лв и какво прави за тях!

Държавата и обществото се гавярт с лекарите, сестрите, шофьорите.. с всички в тази система, а тези хора независимо от мизерните заплати, независимо от мизерните условия, независимо от отношението към тях продължата да работят, за да помагат на хората, но моля ви раберете - те не са всемогъщи, и колкото и да се стараят да помогнат на всеки, за съжаление не винаги успяват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че не трябва да повлияват, но в някои случаи това е неизбежно. Прочети поста на Мойра, за шофьора на линейка, който взима 290лв и какво прави за тях!

Държавата и обществото се гавярт с лекарите, сестрите, шофьорите.. с всички в тази система, а тези хора независимо от мизерните заплати, независимо от мизерните условия, независимо от отношението към тях продължата да работят, за да помагат на хората, но моля ви раберете - те не са всемогъщи, и колкото и да се стараят да помогнат на всеки, за съжаление не винаги успяват.

КАЗАХ,че съм виждал с очите си как НЕ ИСКАТ да помогнат СЛУЧВАЛО МИ СЕ Е няколко пъти и на мой познати също !

Да ти кажа ли за един лекар пиянде ? И как е умирал човек при него в частния му кабинет ... !? Може да не са ''всемогъщи'',но трябва да си държат на работата ! Този лекар е доста нагоре в стълбицата ! Ето,че и лекари имащи високи доходи и те са некадърни и тарашат хората в частните си кабинети !

Каквото знам нямаш си и представа !!

Дават се пенсий от ТЕЛК на циганите и хората който дават пари за подкупи,а истински болните хора остават БЕЗ !

Ами генеколозите,който искат да пробутат лекарства от КОЙТО НЯМА НУЖДА за над 100 лева в ТЕХНИТЕ АПТЕКИ да говоря ли ? И то лекарствени продукти ,който могат и оказват доста странични ефекти и който могат да причинят доста сериозни щети върху организма на болния.От болен ставаш по-болен ! Все пак фармацевтите знаят много,нали така ? Знаят коя апрека на кого е и какви мошингий се правят ! Не може да се предписва едно и също лекарство на множество жени и да се пращат в една и съща аптека !

А шофьорите на линейките трябва да карат все едно отиват да вземат ковчег ли ? Или пък да НЕ се оказва помощ на пострадалия ?

Да отиде да си плати тока преди да отиде да се свърши работата ? Защо ? Защото взима 300 лева ли ? Еми заради такива некадърници ще умират хора !

Все пак ВСЕКИ може да на мястото на потърпевшия и на никой няма да му е приятно да чака линейката 1,2 часа !

300 лева са си 300 ,вече колко хора останаха и без тях ? По-добре малко,отколкото нищо. Безработицата е по-голяма отколкото казват по новините,защото повечето хора не са регистрирани в бюрото по труда !

Заплатата не бива да повлиява на преценката на лекари,шофьори,сестри и т.н как да си вършат работата !

Заплатата си е заплата,да погубиш живот от несъобразеност и мърлявост е нещо НЕПРОСТИМО ! В тези неща не се играе с нещо дребно,а с човешки животи !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

КАЗАХ,че съм виждал с очите си как НЕ ИСКАТ да помогнат СЛУЧВАЛО МИ СЕ Е няколко пъти и на мой познати също !

Моля те, обясни ми какво означава да не искат да ти помогнат?

Да ти кажа ли за един лекар пиянде ? И как е умирал човек при него в частния му кабинет ... !? Може да не са ''всемогъщи'',но трябва да си държат на работата ! Този лекар е доста нагоре в стълбицата ! Ето,че и лекари имащи високи доходи и те са некадърни и тарашат хората в частните си кабинети !

Каквото знам нямаш си и представа !!

Доцент (ако не се лъжа), който работи в отделението заедно с баща ми също е пиянде, но все още е там.. но не съм аз тази, която отговаря за подобни случаи. Знам, че има гнили ябълки сред лекарите, но в момента обсъждаме бързата помощ и аз говоря за нея.

Ами генеколозите,който искат да пробутат лекарства от КОЙТО НЯМА НУЖДА за над 100 лева в ТЕХНИТЕ АПТЕКИ да говоря ли ? И то лекарствени продукти ,който могат и оказват доста странични ефекти и който могат да причинят доста сериозни щети върху организма на болния.От болен ставаш по-болен ! Все пак фармацефтите знаят много,нали така ? Знаят коя апрека на кого е и какви мошингий правят ! Не може да се предписва едно и също лекарство на множество жени и да се пращат в една и съща аптека !

В техните аптеки? Стана ми инетерсно..

Да ти кажа, ако не си обърнал внимание - 90% от лекарствата имат странични ефекти - в листовките им е показано и описано. Дори и един случай да е имало с определен ефект - те го пишат. Много зависи какви дози са те предписали (не мен така гинеколог ми беше дал от едно лекарство да пия по 6 хапчета на ден, при което друг се смая, заради годините ми). Аз лично винаги се консултирам поне с 2ма лекари.

А шофьорите на линейките трябва да карат все едно отиват да вземат ковчег ли ? Или пък да НЕ се оказва помощ на пострадалия ?

Да отиде да си плати тока преди да отиде да се свърши работата ? Защо ? Защото взима 300 лева ли ? Еми заради такива некадърници ще умират хора !

Те са шофьори, а не парамедици. И какво означава да отиват все едно взимат ковчег и да карат бавно - ти бил ли си в самата линейка?

Все пак ВСЕКИ може да на мястото на потърпевшия и на никой няма да му е приятно да чака линейката 1,2 часа !

300 лева са си 300 ,вече колко хора останаха и без тях ? По-добре малко,отколкото нищо. Безработицата е по-голяма отколкото казват по новините,защото повечето хора не са регистрирани в бюрото по труда !

Аз съм викала линейка и тя дойде след 15 минути. Много зависи - ако са се обадили преди тебе 100 човека, че са спечни, а всъщност ги боли глава? Какво правим като няма линейки и персонал и на никого не му пука за това, а само се лае?

Виж, когато учиш по над 10 години, за да станеш лекар - 300 лева си е чиста подигравка с теб! Повярвай ми! Не оправдавам случаите с лекарски грешки, но бъдете реалисти! Корупция има, защото няма пари! Ако тези хора получаваха нормални заплати никой нямаше да иска пари отгоре. Пак казвам - не ги оправдам, просто трябва да се погледне по-реалистично на нещата!

И в заключение ще кажа, че гледаш прекалено много телевизия и тази черна пр кампания, която се е заформила много силно ти е повлияла!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

КАЗВАМ неща който съм ги виждал с очите си. Доцент ли ? Казах на високо стъпало в болницата БЕШЕ,вече е уволнен.Няма да споменавам какъв пост заемаше,защото ще останеш учудена ! Да не ти помогнат ,примет за баща ми .Не искат да ПОМОГНАТ да го свалим от линейката ! Да дойдат в домът ми и да му кажат на човек, който не може да помръдне , ''ти можеш и сам,нали'' да се качи в линейката ! Да не са включели сигнализацията,не само в примера който давам. Лекарствата са изпиствани на мои роднини ! Пред кабинета на този генеколог има чакащи други жени,предполагам се досещаш ? По-някой път хората се раговарят и споделят какво са им изписали ! ИЗЛИЗА,ЧЕ ЕДНО И СЪЩО ЛЕКАРСТВО на множество жени от една и съща аптека ! И на тези жени,който го пиеха имаха станични ефекти. При отиване в други аптеки ,фармацевтите казват изобщо да не се взима и даже и казват името на лекаря,който ги е изписал ! При консултация с други лекари,казват да не се пие това лекарство ! Може да се обадя даже да попитам какво точно е било лекарството предписвано без нужните симптоми за неговото използване ! Ако се пази дори рецептата и снимка ли искаш за да повярваш ? Майка ми при ходене на ортопед и беше изписано лекарство за корем.При прочитане на листовката и консултацията и с личния и лекар,той казва че другия има голяма грешка и едва ли не,че там където е отишла не е трябвало да ходи там ! При отиване в спешното поради припадъци на приятелката ми с нищо не и помагат и я отпращат.Стоейки пред болницата и чудейки се какво да правим ... Ще спориш с човека,който си е патил ? Още примери мога да ти дам ! И още нещо НЕ МОЖЕ ЛЕКАР ДА Е ПИЯН НА РАБОТА ! Не казвам,че всички са такива ! Казвам,че част от тях са некадърни ! Работата на един разумен човек не се повлиява от заплатата,това са човешки животи НЕ дъвки. Моето не е РЕАЛНО погледнато над положението,нали ? ;) Дано да не попадаш на такъв персонал,защото после ще си плюеш в калеврите . : ) Ти още малко ще ми кажеш,че това което съм го изпитал на собствен гръб и това което съм виждал ,че неможе да бъде ? ЕМИ МОЖЕ !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

КАЗВАМ неща който съм ги виждал с очите си...................

1. Научи се да четеш какво са написали хората, а не посто да го прегледаш и да започнеш да нападаш!

2. Не ме познаваш, не знаеш нищо за мен, че да казваш на кое "ще плюя" - както ти говориш от личен опит, така и аз! Да не мислиш, че само ти си се сблъсквал с немърливост? Запомни едно - ще става още по-зле и накрая никой кадърен лекар няма да остане в тази държава, за която е най-важно да те подслушват, а здравето, образованието и културата са в канавката!

3. Това, че някой ти е задал въпрос, не означава че твоите твърдения не са "реални" или че спори с теб!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още Хенри Форд през 1913 година е казал,че няма нищо по-лошо от работник който не е мотивиран.Заплащането се явява основната мотивация във всички сфери на обществената дейност,включително и в медицината.Така,че сега берем плодовете от липсата на такава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Научи се да четеш какво са написали хората, а не посто да го прегледаш и да започнеш да нападаш!

2. Не ме познаваш, не знаеш нищо за мен, че да казваш на кое "ще плюя" - както ти говориш от личен опит, така и аз! Да не мислиш, че само ти си се сблъсквал с немърливост? Запомни едно - ще става още по-зле и накрая никой кадърен лекар няма да остане в тази държава, за която е най-важно да те подслушват, а здравето, образованието и културата са в канавката!

3. Това, че някой ти е задал въпрос, не означава че твоите твърдения не са "реални" или че спори с теб!

Това,че не ти отговорих точно си е моя преценка ! За всичко си има причини .

''ще става още по-зле и накрая никой кадърен лекар няма да остане в тази държава''

Ти помисли когато пишеш,помисли че и баща ти е лекар ...

Какво рискува шофьора на линейка ? Освен когато отиде в циганските махали ... Живота си ли ?

Ами пожарникарите ? Колко заплата взимат и как изпълняват задълженията си рискувайки живота си всекидневно ? През какво са преминали те за да станат пожарникари ? Колко години на някой им е коствало обучението в София ?Май излиза,че по-кадърни от шофьорите на линейките.

Ако ще се заяждаме

''Не ме познаваш, не знаеш нищо за мен, че да казваш на кое "ще плюя" ''

Ти също не ме познаваш и не ми казвай какво да запомня ... ;)

Приятна вечер ти желая,на теб и семейството ти.Спора ни от моя страна ще спре до тук ! :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това,че не ти отговорих точно си е моя преценка ! За всичко си има причини .

Еми, сори, ама аз няма да ти гадая постовете! Или казваш точно и ясно, или въобщ не пишеш1

''ще става още по-зле и накрая никой кадърен лекар няма да остане в тази държава''

Ти помисли когато пишеш,помисли че и баща ти е лекар ...

Какво да мисля? Баща ми вече не иска да работи в България, защото не вижда никакво бъдеще за лекарите и за здравеопазването. Да не смяташ, че щом съм казала, че ще останат само некадърни съм сложила и баща ми в тази група? Ама ти наистина не четеш или поне не осъзнаваш какво е написал човек! Точно, защото той работи това имам по-реалистичен поглед върху случващото се.

Какво рискува шофьора на линейка ? Освен когато отиде в циганските махали ... Живота си ли ?

Ами пожарникарите ? Колко заплата взимат и как изпълняват задълженията си рискувайки живота си всекидневно ? През какво са преминали те за да станат пожарникари ? Колко години на някой им е коствало обучението в София ?Май са по-кадърни от шофьорите на линейките.

А живота на шофьора маловажен ли е? И не рискуват само в циганските махали..

Заплатата на пожарникарите не е малка, но също не е достатъчна - особено с повишаването на цените на всичко. Искаш ли да ти кажа един бъдещ пожарникар през какво мина? През 1000 лв ;)

Абе, момче, тук става дума за това какво трябва да вършат срещу определената им заплата... мисля да спра дискусията, че нещо се обезсмисли..

Ти също не ме познаваш и не ми казвай какво да запомня ... ;)

Е, ти сам ще го видиш, даже вече го виждаш, само че явно не го осъзнаваш. Редактирано от Impulse (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

''Абе, момче, тук става дума за това какво трябва да вършат срещу определената им заплата... мисля да спра дискусията, че нещо се обезсмисли..'' Ако трябва да ти обръщам внимание на поведението трябва да ти отговоря така ''Абе,жено'' Повечето хора знаят ''2 и 200'' и пак не оценяват това което имат,не си спомнят миналите години от живота си.И 1000 лева да им се дават на шофьорите,някой от тях пак ще си останат некъдърни и безотговорни ! Човек ако е мърляч,такъв си остава завинаги. Не съм искал да ми гадаеш постовете и ти не можеш да ме спреш да пиша ! Има си правила на форума и те ми дават право да си пиша колкото ми душа сака /естествено,ако ги спазвам/ .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поне един път на ден дежурни от центъра за "Спешна помощ" отказват да говорят с болни, набрали тел. 112, и така нарушават разпоредбите на Министерството на здравеопазването. След това обаче обвиняват тел. 112, че са прехвърлили към тях случаи, които не са спешни, защото не искат да поемат отговорността за болните. Това заяви шефът на тел. 112 Стоян Граматиков в отговор на нападките, че операторите често правят грешки.

Около 5000 столичани звънят за помощ на тел. 112 всеки ден. В страната броят на обадилите се стига до 22 хил. 386 човека от София пък търсят медицински екип всеки ден.

Средно на всеки 4 мин някой в София иска линейка. 70% от тях задължително обаче трябва да говорят с дежурен от "Спешна помощ", който да прецени какво точно е тяхното състояние и дали е необходимо да бъде пратен екип.

"Първо оттам казват правете ни конферентни връзки, ние да преценим състоянието им, а после като ги търсим да ги свържем, не ги приемат. Как да им угодим? Тук въпросът е в това кой ще поема отговорността. Ако откаже 112 и не поеме случая му, а той се влоши, ние сме виновни. Когато направим конферентна връзка, отговорността е на "Спешна помощ". На тях обаче им е удобно да отхвърляме сигналите като неспешни. Така имат по-малко работа, а ние да носим отговорността. Именно затова ни обвиняват за грешките. Това е силата на тел. 112, защото прави всичко открито. Всяко обаждане се записва до минути, а това е много неудобно за хора от "Спешна помощ", защото нарушава спокойствието им", коментира Граматиков.

“Детето си залепи пръстите с каноконлит! Пратете линейка!", настояват родителите на ученик от София. Сигналът е получен във вторник. 112 прави връзка с дежурния, но той отказва да поеме сигнала и казва да го пратят по електронен път. Тогава обаче ще го приемат като спешен и след това ще ни обвиняват, че ние сме го пуснали към тях", възмущаваха се оператори от 112.

Според Граматиков целта на нападките е да се обясни, че трябва да има отделен тел. 150, където всичко да е скрито-покрито и никой да не знае какво се случва в "Спешна помощ". "Разбирам и подкрепям исканията на медиците да има повече екипи и това, че заплащането им е ниско. Защо трябва да прехвърлят този негатив към 112 и защо се търси проблемът там където не е. Не трябва тел. 112 да се превръща в изкупителна жертва", обяснява Граматиков.

Конферентните връзки били въведени като задължителни преди няколко месеца по настояване на здравното министерство заради упреците, че операторите от 112 не могат да разпознават спешните случаи.

Такива връзки се правят обаче не само с медиците, а също и с пожарната, полицията, планинската спасителна служба.

"Трима мъже с черни дрехи и качулки влязоха в магазина и насочиха пистолет срещу мен! Бързо пратете някого!", разказала служителка в магазин за цветя на столичния бул. "Черни връх" в Деня на влюбените. Тогава направили конферентна връзка с 4-о РПУ. Как с другите никога не е имало проблем да поемат разговора, питат се от 112.

Реални грешки обаче има и при нас, признава Граматиков. На 22 февруари оператор на тел. 112 пратил линейка в София, а не във Варна. Тогава линейката била повикана от поликлиника в морската столица, която се намира на ул. "Съборна". Заради заетост на линиите на повикването отговорил оператор от Бургас. Той предположил, че става дума за столичната ул. "Съборна" и пратил "Спешна помощ" в столицата.

"Ще има много строги наказания за тези гафове", категоричен бе Граматиков. Той разказа и за случая, при който след обир на поща в Плевен полицаи отидоха в София. Там отново имало съвпадение на имената, но на кварталите.

"Служителят вече е дисциплинарно наказан, защото не е спазил изискването първо да попита в кое населено място се случва инцидентът", коментира Граматиков. Той обясни, че когато всички оператори са заети в най-близкия център, телефона вдига този, който е свободен, и той може да е от друго място. "При случая на обира в Плевен получихме 3 обаждания за обир на поща. При първите две веднага информирахме полицията в Плевен, която реагира веднага. Третият сигнал е приет от софийски оператор, който не задава допълнителен въпрос в кое населено място става обирът. Той предполага, че това се случва в София в жк Дружба, и сигналът е изпратен към СДВР. Това обаче е третото повикване и въобще не е забавило реакцията в Плевен.

Човекът работи повече от година, сбъркал е, вероятно от преумора или нещо друго, но това не трябва да се случва. Има задължителни въпроси, които не трябва да се пропускат и един от тях е за населеното място", казва Граматиков.

Често обаче операторите нямали вина, а отговорността се прехвърляла върху тях. Такъв е примерът с линейка, пратена в столицата вместо в Бургас м. г. Жената се обадила на 112 от София за помощ и не уточнила, че я иска за своя близка в Бургас.

"Операторът вижда локализацията София и предполага, че това се случва в столицата и праща сигнала. След този случай въведохме изрично правило независимо какво вижда операторът, да задава задължително въпрос къде се случва инцидентът, обясни Граматиков.

Стоян Граматиков: Възможно е хакери да ни атакуват

- Г-н Граматиков, колко фалшиви сигнала получавате на ден?

- Около 20 хил. човека звънят всеки ден в шестте центъра в страната. Фалшивите сигнали са 1-2 на месец. Имаме възможност обаче да търсим административна отговорност за хора, които разкарват напразно полиция, пожарна или "Бърза помощ". Глобата за това може да стигне до 20 000 лева.

- А колко са операторите, които приемат сигналите?

- Не е добре да коментираме това, защото има злонамерени хора, които могат да предизвикват изкуствено натоварване на системата.

- От какво точно се притеснявате?

- От хакерски атаки. Ако кажа, че има 5-има оператори на смяна, някой може да напише програма, с която да генерира пет едновременни повиквания и така да види дали на 6-то някой ще вдигне телефона. Все пак това е възможно да се случи. Досега не сме имали подобни случаи.

- Могат ли да бъдат засечени тези хора и заловени?

- Да, трябва да се знае, че винаги може да се проследи откъде е дошла атаката и извършителите да бъдат хванати.

- Това ще блокира ли системата 112?

- Не, просто ще отнеме повече време на операторите да отговорят на повикването.

- За какво най-често ви търсят хората?

- За всичко - за висулки, за котка на покрив, както, разбира се, и за наистина спешни случаи като катастрофа, пожар, нападение и т. н. (24часа)

Пращат пожарникар с мляко за 2 бебета в хижа

Моля ви, помогнете ни, водачът ни падна някъде надолу във водопада, чухме как пада, сами сме....Какво да правим?

Часът е около полунощ и ръководителката на 2-а смяна Ирина Томова чува плач на мъж. Тя потръпва и сега, когато разказва за ужаса, преживели трима мъже, отишли да нощуват на Боянския водопад през есента.

"Беше важно да ги държим на телефона. Непрекъснато им съобщавахме кога е тръгнал екип към тях, беше напрегнато", спомня си Ирина... Тя допълва, че операторите на 112 всеки ден преживяват заедно с хората трагедиите и страданията им.

"Трябва да имаш сърце, за да си оператор на 112", допълва жената и разказва как само преди десетина дни две бебета се оказали без мляко, заклещени от леден капан в хижа на Етрополския Балкан.

Те били блокирани заедно с още 20-ина души и нямало път към тях. Веднага към мястото бил изпратен багер да разчисти, но и той затънал. Тогава се наложило началникът на местната пожарна да отиде до аптека и да купи необходимото мляко за децата.

Операторите при нас са комуникативни и психически устойчиви хора, които могат в стресова ситуация да извлекат повече информация, за да реагират съответните служби по най-бърз начин, разказват от 112. (24часа)

Д-р Георги Гелев: Искаме връзка, но някои случаи са ясни

Конферентната връзка между оператори от тел. 112, диспечерите на “Бърза помощ” и хората, които търсят лекар, са по наше желание, а не по преценка на служителите от спешния телефон, обясни д-р Георги Гелев, шеф на “Бърза помощ” в София.

“Какво значи, че не искаме? Когато трябва, искаме. Конферентната връзка е рутинно нещо. Има случаи, които са ясни и не е необходима конферентна връзка. Какво да питаме, когато човекът е паднал от 10-ия етаж? Там е ясно, трябва много спешно да се отиде. Ами когато има катастрофа?”, коментира д-р Гелев. Лекарите от столичната “Бърза помощ” често са се оплаквали, че операторите от тел. 112 не могат да отсеят истински спешните случаи от неспешните. (24часа)

мерят си..хмм...телефоните ми се струва.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошото държавно управление на "Спешна помощ" доведе до нейния разпад.

Промяната е възможна, а закъснението й се измерва с човешки животи

Накратко, българската Бърза помощ е сериозно развалена. На нея не може да се разчита. Ако някой има нужда от нея, линейка може да дойде след примерно един час. Или два. Или да не дойде въобще. Ако имате късмет, може и да дойде навреме, но когато човек има спешна нужда от лекар, късметът не може да бъде решаващ фактор.

Спешната медицинска помощ е от този вид услуги, за които може да се каже, че са ефективни само ако на тях могат да разчитат всички и по всяко време. В българския вариант тази държавна услуга се крепи на заслужаващите огромно уважение лични усилия на лошо платени лекари, сестри, координатори и шофьори, които работят в изключително неприятни условия. Комбинацията от зле направени през годините реформи в здравната система, лошата координация между звената в здравната система и недостатъчното финансиране са направили така, че при нужда от бърза помощ тел. 112 трябва да бъде набиран само когато нямате никакъв друг избор. Вероятно по-лесният и ефективен начин да стигнете до болница е да си повикате такси. Стигна се дотам лекари да препоръчват тази опция, тъй като според неофициалната статистика по-този начин нарастват шансовете ви за положителен изход. Често става въпрос на минути, а линейките често са по-бавният транспорт.

Спешна помощ за спешната помощ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Над 1000 лв. заплата искат в спешната помощ

Медиците настояват и за законови промени, с които ясно да се регламентират функциите на структурата "Спешна помощ"

Работещите в центровете за Спешна медицинска помощ ще настояват за промяна в нормативната уредба и за повишаване на заплащането им, съобщи пред журналисти д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в Спешната медицинска помощ по време на работна среща по проблемите на спешната помощ в Пловдив.

Тя посочи, че медиците ще настояват за промени, с които ясно да се регламентират функциите на структурата "Спешна помощ".

По думите на д-р Кателиева в момента работещите в спешната помощ са затрупани с "несвойствени дейности", като неотложна помощ, транспорт на пациенти и дори социални функции при случаи с бездомни хора.

Ще поискаме законово да ни бъдат възложени единствено дейности, свързани със спешната медицина, отбеляза тя.

Д-р Кателиева допълни, че ще поискат изравняване на възнаграждението им с това на медиците от извънболничната и болничната помощ, което е над хиляда лева.

Участниците в срещата настояха и за мерки срещу нарастващата агресия срещу екипите на Бърза помощ.

Според д-р Даниела Дариткова, заместник-председател на здравната комисия в парламента, спешната помощ остава приоритет на държавата в реформата на здравеопазването.

Тя коментира пред журналисти, че присъства на срещата, за да покаже политическата воля за решаване на проблемите.

Д-р Дариткова посочи, че след смяната на здравния министър ще има по-добра комуникация с изпълнителната власт и ще може да се провери има ли бюджетна и законова възможност да се получи по-добро материално осигуряване на работещите в спешната помощ.

vesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъпо. Събрали се и седнали да ми говорят за пари, заплати (тоест гледат в паничката на другите и завиждат) и да им отпадне част от работата (демек -това дето вършим ни е много) Нещо като селска вечеринка, ама през деня.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рекорд! 26 линейки за над 12 000 болни месечно

Столичната Бърза помощ счупи рекорд като за Гинес. С точно 26 линейки, с които отговарят за близо 2 млн. софиянци, гости на града и 38 села, медиците обслужват по 1000 адреса повече на месец.

Данните за нарасналия брой лекарски визити са за януари и февруари т. г. спрямо същите месеци през последните 5 години. През първия месец на годината линейките са били при 12 930 пациенти в риск , а през февруари - при 12 427.

“Бием всякакви постижения, прогнозата е да приключим 2012-а със 135 000 посетени адреса. Като поех работата преди 2002 г., те бяха 93 хил. годишно”, съобщи пред “Труд” д-р Георги Гелев, директор на столичната служба. И напомни, че по европейските стандарти за столицата и околностите са нужни минимум 89 специализирани коли с лекарски екипи. Но нямало шанс спешните коли да се увеличат заради неблагоприятните условия на работа и ниските заплати.

“Имаме точно 94 празни щата за лекари (виж таблиците)”, обясни д-р Гелев. Заплатата на току-що завършил лекар в Бърза помощ в София е 530 лв., за доктор със стаж от 1 г. - 580 лв., за медик със специалност и над 1 г. стаж - 690 лв., а за лекар с 2 специалности, който е учил цели 13 г. - 700 лв.

“Проблемът е и че при нас не идват млади хора, защото могат да специализират само спешна помощ, а с нея освен в линейка и спешно отделение в няколко болници в страната няма къде да работят”, добави д-р Гелев. И припомни, че завършилите медицина масово предпочитат да специализират инвазивна кардиология, гинекология, кардиология,кардиохирургия, където доходите скачат и над 10 000 лв. месечно.

Не на последно място в обезкървената откъм кадри столична Бърза помощ условията на труд са изключително тежки.

Лекари разказаха, че вместо натовареността им да е от 6-7 пациенти за 12-часовото дежурство, понякога стига до 15. В районите с малцинства често екипите са заплашвани, понякога удряни и им крадели документите.

В цялата страна незаетите щатни бройки за лекарите в спешна помощ са близо 250. Това показва изготвена на 29 февруари т. г. справка на Министерството на здравеопазването за депутатите от СДС д-р Ваньо Шарков и д-р Цветан Костов в отговор на запитването им за кадровата обезпеченост и финансовото състояние на службите. “Всеки министър от последните 7 г. щом заеме поста веднага започва да говори за проблемите на спешната помощ и необходимостта от решаването им.

Резултат до ден днешен няма, затова очакването за близка промяна засега изглежда като прогноза за снеговалеж”, коментира вчера синият д-р Ваньо Шарков, който е бил и директор на Бърза помощ в София-област. Той добави, че от 4 години у нас върви програма за усъвършенстване на дейността в спешната медицина, но резултати няма - само се харчат пари за заплатите за чиновниците.

В първото си интервю като здравен министър пред “Труд” Десислава Атанасова обеща повече пари за спешната помощ догодина и по-достойни възнаграждения.

trud.bg

"Тежката артилерия" си знае работата, не бойте се! :D

:(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека споделя и аз нещо от личен опит за 'бързата помощ' в моя град. Случая е следния - баща ми започва да го тресе - целия трепери и му избива студена пот по тялото. Завиваме го - не помага. Звъним на спешна помощ - обесняваме случая - нямало линейки - не знаели кога ще дойдат (нямаше тел. 112 все още). Викам добре - ще дойдем на място - отиваме на място - пред кабинета на спешната помощ фулл - 22ч. вечерта е. Чакахме 1 час и се обадих на личния лекар. Човека стана - отиде до кабинета си и ни прие. Би му инжекция и ни изписа лекарства. Оказа се комбинирана бъбречно жлъчна криза. В 'бърза помощ' дори не пожелаха да го прегледат, отминаваха ни като празно пространство. Според вас кое е правилното в случая - аз да разбия вратата на 'бърза помощ' за да ми обърне някой внимание или просто да не си плащаме здравните вноски? Как аз като обикновен 'пациент' мога да променя нещо драги ми лекари и служители на 'бърза помощ'? И не ме плашете, че ще става по-зле - това го виждаме - дайте идея какво да се направи от всички заинтересовани - например вашите 'пациенти'...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека споделя и аз нещо от личен опит за 'бързата помощ' в моя град. Случая е следния - баща ми започва да го тресе - целия трепери и му избива студена пот по тялото. Завиваме го - не помага. Звъним на спешна помощ - обесняваме случая - нямало линейки - не знаели кога ще дойдат (нямаше тел. 112 все още). Викам добре - ще дойдем на място - отиваме на място - пред кабинета на спешната помощ фулл - 22ч. вечерта е. Чакахме 1 час и се обадих на личния лекар. Човека стана - отиде до кабинета си и ни прие. Би му инжекция и ни изписа лекарства. Оказа се комбинирана бъбречно жлъчна криза. В 'бърза помощ' дори не пожелаха да го прегледат, отминаваха ни като празно пространство. Според вас кое е правилното в случая - аз да разбия вратата на 'бърза помощ' за да ми обърне някой внимание или просто да не си плащаме здравните вноски? Как аз като обикновен 'пациент' мога да променя нещо драги ми лекари и служители на 'бърза помощ'? И не ме плашете, че ще става по-зле - това го виждаме - дайте идея какво да се направи от всички заинтересовани - например вашите 'пациенти'...

Ще става разбира се.

Значи - сам каваш -криза е имал баща ти ....

Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2001 г.) Обект на спешна медицинска помощ са:

1. всички болни и пострадали, намиращи се в състояние, пряко застрашаващо живота им;

2. болни и пострадали, потърсили сами помощ в спешните отделения или сектори на центровете за спешна медицинска помощ (ЦСМП);

3. лица с данни за психично разстройство, които представляват опасност за себе си или околните;

4. жени със започващо раждане или аборт;

5. деца до една година, за които е потърсена медицинска помощ;

6. болни и пострадали, при които не може да се прецени характерът и тежестта на заболяването

Това , което съм подчертал с черно са спешните състояния.

Всички останали кризи - бъбречни, жлъчни, хемороиди , температури, кашлици и т.н. - НЕ са спешни състояния.От тях човек НЕ МОЖЕ да умре и могат да изчакат, а и са обект на лечение от личния ви лекар според НРД - за това НЗОК плаща заплата на ОПЛ - да не ходите в бърза помощ.

ВИе не си занете правата и задълженията, а след това се сърдите и търсите мъст.

Защо ?! :no-no:

Точно заради такива пациенти като вас вече никой лекар не иска да работи в структурите на "Спешна помощ" и ще става все по-зле там.

Ще чакате с часове за да ви прегледа някой парамедик - само доживейте още 5-6 години.

Питаш как да се променят нещата ли ?

Ами първо -да се промени Нредба 25/1990 години, която ти цитирах -тоест да се формулира ясно кризи, като тази на баща ти ще се лекуват в "бърза помощ" или няма да се лекуват, та на всички да им е ясно -и на пациентите и на работещеите лекари, фелдшери и т.н.

Второ - да се въведе ясен регламент на това след работно време на ОПЛ кой ще лекува пациентите.

Трето - да се реши лечението на подобни заболявания ще се заплащат ли от НЗОК или няма да се заплаща, защото в момента никой за нищо не плаща и резултатът е налице.

Трябва и да се реши веднъж завинаги - европейска ли система ще изграждаме или англо-саксонска.

Ако ще е европейска - какъв тип-немски или италиански ?

Ако ще е англо-саксонски - тогава до месец-два трябва да се закрият досегашните ЦСМП и всичко да премине към облстните болници, лекарите да се свалят от линейките, да се разкрият спешни кабинети по всички основни специалности в болниците, а на линейките да се качат парамедици и фелдшери.Да се премине към запалащне изцяло то НЗОК, а бюджетът на МЗ да пшалща само бензина на линейките.Това ще е истинска реформа, но няма да я направи и това правителстово, защото циганите ще останат без медицинско обслужване от лекар.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си я искам тоталитарният вариант на Бърза помощ и всичко останало покрай нея :) Сиганите пак ще си получават помощта(бързата), но не и останалите благодеяния, вадени от джоба на всички останали от онея паразити, разбирай: политици и чиновници...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си я искам тоталитарният вариант на Бърза помощ и всичко останало покрай нея :) Сиганите пак ще си получават помощта(бързата), но не и останалите благодеяния, вадени от джоба на всички останали от онея паразити, разбирай: политици и чиновници...

И аз я искам :(

Но вече е абсурд да стане - трябва изцяло да се премахне паразитът НЗОК, да се възтановят поликлиниките, Gp-тата да станат участъкови лекари, да се премахнат направленията, лимитите за лекарства, за изследвания и консултации и т.н и т.н. :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...