Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

обърка ли нещо рейса пич?

слез на другата спирка и си фани Чавдара

no comment

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здрасти на всички Публикувано изображение Първо искам да Благодаря на всички които споделяха опита си, и ми даваха съвети в предишните ми теми. Преди да мина на въпроса ето малко инфо за мен: На 17г сам тежа 63-65кг висок сам 170см, имам три месеца стаж в домашни условия тренирах 4-ри дни в седмицата разполагам с два дъмбела по 10кг един крив лост и лост за набиране който се закрепя за вратата. И сега към въпроса понеже нямам опит в фитнеса но съм се навил да започна да тренирам постоянно каква програма да изпълнявам, какви упражнения да правя, как да се храня и всичко друго от което ще имам нужда да знам Публикувано изображение За сега се стремя към покачване на мускулна маса, а после ще гледам за релеф. БЛАГОДАРЯ. Ето как изглеждам в момента .. от домашните тренировки. ( Доста малки резултати)

post-332398-0-78495000-1357561973_thumb.

post-332398-0-46373000-1357561989_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здрасти на всички Публикувано изображение Първо искам да Благодаря на всички които споделяха опита си, и ми даваха съвети в предишните ми теми. Преди да мина на въпроса ето малко инфо за мен: На 17г сам тежа 63-65кг висок сам 170см, имам три месеца стаж в домашни условия тренирах 4-ри дни в седмицата разполагам с два дъмбела по 10кг един крив лост и лост за набиране който се закрепя за вратата. И сега към въпроса понеже нямам опит в фитнеса но съм се навил да започна да тренирам постоянно каква програма да изпълнявам, какви упражнения да правя, как да се храня и всичко друго от което ще имам нужда да знам Публикувано изображение За сега се стремя към покачване на мускулна маса, а после ще гледам за релеф. БЛАГОДАРЯ. Ето как изглеждам в момента .. от домашните тренировки. ( Доста малки резултати)

Щом искаш да качиш маса - ядене му е майката. По 5-6 пъти на ден хранене, предимно ако можеш да си го позволиш ориз риба и пилешко, но важното е да е често и по повечко. Иначе с уредите с които разполагаш не може да се тренира пълноценно. Ще трябва да се запишеш в някой фитнес ако наистина си решил сериозно да се занимаваш.

Там най верочтно ще има инструктор или просто работник който може да те насочи. Все пак ти препоръчвам да започнеш да тренираш всяка мускулна група по отделно, като желателно е два дена тренираш един почиваш, но може да го нагодиш както имаш възможност. Важното в случая да разбереш че мускула расте когато почива, тоест по време на възстановяването. От това следва че ти трябват поне 2 дни почивка на дадена мускулна група, преди да я тренираш отново, а за гръб поне три дни. Не се претоварвай, защото това повече ще навреди отколкото да помогне.

Примерна програма:

Гърди:

Лежанка - загрявка - малко килограми - 10-15 повторения (не мога да ти кажа точно колко килограми да слагаш, защото ти сам ще определиш докъде ти стигат силите за да завършиш тренировката)

5 до 6 серии - Започваш с 10-12 повторения, като започваш от някакви килограми и на всяка серия качваш килограмите и намаляш повторенията. Примерно втора серия 10пов. , 3 серия - 8пов. , 4 -6 и т.н. Целта е последната серия да сложиш максимума килограми които може да избуташ 2-3 пъти, като задължително някой те пази. По този начин привикваш с тези килограми и след това качваш на повече.

Лежанка - полулег (за горна част) - същите правила като този път серийте са по-малко, например 4 и на последната не се натоварваш чак толкова много.

Флайс - 3 серии по 8-10 повторения, които ще ти позволят да завършиш тренировката. 

Рамо: 

Вдигане на щанга зад врат - 3-4 серии по 8-10 повторения, като на всяка качваш килограмите помалко, а на последната 6 повторения с повечко килограми.

Вдигане на щанга пред врат - същите правила

Вдигане на дъмбели пред тяло - 3 серий без да се качват килограми, с килограми които ще ти позволят да завършиш тренировката. Упражнението се изпълнява прав, като дъмбелите се вдигат един по един пред тялото докато достигнат линията на очите, задържаш за момент и плавно спускаш. Важно е да не слагаш прекалено много килограми за да изпълняваш движенията чисто. Това важи за почти всички упржнения. 

Гръб:

Скрипец дърпане зад врат- 3-4 серии - 8-10 повторения като на всяка серия качваш килограмите. 

Скрипец - Мечка (гребане) - същите правила  Цък

Дъмбел (Roll) Цък - 3-4 серии с едни и същи килограми които ще ти позволят да завършиш тренировката и да изпълняваш правилно упражнението.

Бицепс:

Сгъване със щанга, прав или от упора - 3-4 серии 8 повторения, като на всяка качваш килограмите

Сгъване с дъмбели, прав или от упора - същите правила, като качваш съвсем малко килограми на последната или последните две серии.

Сгъване с дъмбели - чукове - същите правила Цък

Трицепс: 

Тласкане с тесен хват на лежанка - 4-6 серии 8-10 повторения, като на всяка серия качваш килограмите. Цък

Френско - 4 серии, 8 повторения с едни и същи килограми. Може да качиш малко на последната серия. Цък

Дъмбел - разгъване зад глава - 4 серии с едни и същи килограми, може да качиш малко на последна серия. Упражнението може да се изпълнява с една или с две ръце. Препоръчвам с една. Цък

Крака: 

Общо взето ползваш уредите които има във фитнеса за целта. Иначе може да правиш клякания със щанга, 3 серии 5-6 повторения като качваш килограмите. Важно е да тренираш и краката защото ако изостанат е грозна картинка. 

Също така при всяка тренировка е добре да се прави поне малко кардио, било то велометър или пътека. Около 10-15 минути без много натоварване. 

Може да попиташ и за хранителни добавки (не химия) щом искаш да качиш маса. Важно е да изпълняваш упражненията с килограми които ще ти позволят да ги изпълняваш правилно и да завършиш тренировката. 

Редактирано от eminem_vr (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Щом искаш да качиш маса - ядене му е майката. По 5-6 пъти на ден хранене, предимно ако можеш да си го позволиш ориз риба и пилешко, но важното е да е често и по повечко. Иначе с уредите с които разполагаш не може да се тренира пълноценно. Ще трябва да се запишеш в някой фитнес ако наистина си решил сериозно да се занимаваш.

Там най верочтно ще има инструктор или просто работник който може да те насочи. Все пак ти препоръчвам да започнеш да тренираш всяка мускулна група по отделно, като желателно е два дена тренираш един почиваш, но може да го нагодиш както имаш възможност. Важното в случая да разбереш че мускула расте когато почива, тоест по време на възстановяването. От това следва че ти трябват поне 2 дни почивка на дадена мускулна група, преди да я тренираш отново, а за гръб поне три дни. Не се претоварвай, защото това повече ще навреди отколкото да помогне.

Примерна програма:

Гърди:

Лежанка - загрявка - малко килограми - 10-15 повторения (не мога да ти кажа точно колко килограми да слагаш, защото ти сам ще определиш докъде ти стигат силите за да завършиш тренировката)

5 до 6 серии - Започваш с 10-12 повторения, като започваш от някакви килограми и на всяка серия качваш килограмите и намаляш повторенията. Примерно втора серия 10пов. , 3 серия - 8пов. , 4 -6 и т.н. Целта е последната серия да сложиш максимума килограми които може да избуташ 2-3 пъти, като задължително някой те пази. По този начин привикваш с тези килограми и след това качваш на повече.

Лежанка - полулег (за горна част) - същите правила като този път серийте са по-малко, например 4 и на последната не се натоварваш чак толкова много.

Флайс - 3 серии по 8-10 повторения, които ще ти позволят да завършиш тренировката. 

Рамо: 

Вдигане на щанга зад врат - 3-4 серии по 8-10 повторения, като на всяка качваш килограмите помалко, а на последната 6 повторения с повечко килограми.

Вдигане на щанга пред врат - същите правила

Вдигане на дъмбели пред тяло - 3 серий без да се качват килограми, с килограми които ще ти позволят да завършиш тренировката. Упражнението се изпълнява прав, като дъмбелите се вдигат един по един пред тялото докато достигнат линията на очите, задържаш за момент и плавно спускаш. Важно е да не слагаш прекалено много килограми за да изпълняваш движенията чисто. Това важи за почти всички упржнения. 

Гръб:

Скрипец дърпане зад врат- 3-4 серии - 8-10 повторения като на всяка серия качваш килограмите. 

Скрипец - Мечка (гребане) - същите правила  Цък

Дъмбел (Roll) Цък - 3-4 серии с едни и същи килограми които ще ти позволят да завършиш тренировката и да изпълняваш правилно упражнението.

Бицепс:

Сгъване със щанга, прав или от упора - 3-4 серии 8 повторения, като на всяка качваш килограмите

Сгъване с дъмбели, прав или от упора - същите правила, като качваш съвсем малко килограми на последната или последните две серии.

Сгъване с дъмбели - чукове - същите правила Цък

Трицепс: 

Тласкане с тесен хват на лежанка - 4-6 серии 8-10 повторения, като на всяка серия качваш килограмите. Цък

Френско - 4 серии, 8 повторения с едни и същи килограми. Може да качиш малко на последната серия. Цък

Дъмбел - разгъване зад глава - 4 серии с едни и същи килограми, може да качиш малко на последна серия. Упражнението може да се изпълнява с една или с две ръце. Препоръчвам с една. Цък

Крака: 

Общо взето ползваш уредите които има във фитнеса за целта. Иначе може да правиш клякания със щанга, 3 серии 5-6 повторения като качваш килограмите. Важно е да тренираш и краката защото ако изостанат е грозна картинка. 

Също така при всяка тренировка е добре да се прави поне малко кардио, било то велометър или пътека. Около 10-15 минути без много натоварване. 

Може да попиташ и за хранителни добавки (не химия) щом искаш да качиш маса. Важно е да изпълняваш упражненията с килограми които ще ти позволят да ги изпълняваш правилно и да завършиш тренировката. 

Благодаря За солидната информация Брат..!! :) 2pac-the best of the best..!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам да ти кажа, че си изгърбен. Рамената ти са като платно на платноходка. Изправи се, изпъчи гърдите напред. Отзад си събери лопатките!

Мъж да излежда така е много смешно, а има много такива, които стоят така вярвайки, че гърба им става "ГОЛЯМ". Това изобщо не е така. Ако имаш хубаво оформени рамена се губят и не можеш да постигнеш хубава мъжка фигура. Изборът е твой.

П.С. За мен тази програма горе е много силна. Къде го прати веднага на флайс? Нека наблегне на базовите упражнения.

Редактирано от RefreshMe (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Искам да ти кажа, че си изгърбен. Рамената ти са като платно на платноходка. Изправи се, изпъчи гърдите напред. Отзад си събери лопатките!

Мъж да излежда така е много смешно, а има много такива, които стоят така вярвайки, че гърба им става "ГОЛЯМ". Това изобщо не е така. Ако имаш хубаво оформени рамена се губят и не можеш да постигнеш хубава мъжка фигура. Изборът е твой.

П.С. За мен тази програма горе е много силна. Къде го прати веднага на флайс? Нека наблегне на базовите упражнения.

Тренировката е доста балансирана. Няма как да тренира една мускулна група без да изпълнява поне 3 вида упражнения. каза все пак че има опит в домашна обстановка. Да в началото ще му е трудно и най-вероятно ще ползва по-малко тежести или по-малко повторения поне докато влезе в ритъм - т.е. около 1-2 седмици, но като цяло така трябва да започне. Мога надълго и нашироко да ти обясня за по-сложните тренировки, за изсушаване и пауъринг, но не е по темата. Флайс изобщо не е сложно упражнение, по скоро за трицепса бих се притеснявал да не се претовари, или рамо... 

Редактирано от eminem_vr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,ако може да ми дадете някаква фитнес програма (тренировки) в домашни условия Малко инфо: 14години 55кг 1,70м

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели какви уреди имаш? Ако нямаш уреди можеш да правиш кофички, лицеви опори и коремни преси. Също така стискай палци да се оправи времето по-бързо и да се захващаме с лостовете ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да не правя нова тема, искам тук да питам за този лост, който е пуснат сега в Лидл - дали е от тези, които се закрепват на касата без тя да се пробива?

Защото нищо не пише  в описанието му.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ти трябва такъв лост, не може да се захваща здраво. Ако търсиш решение за дома, намери си Iron gym. Ако си под 85-90 килограма, ще ти е перфектен. Е, малко е тесен отстрани и трябва да удебелиш уплътненията, че бързо се късат, но върши работа за домашни условия.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да но няма нищо по-хубаво от това да се събереш с приятелчетата и да си направите стълбичка на вън на лостовете :) ПП: Като естествено всички да можем да се набираме над 15-16 пъти, за да има интрига :D:P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой може ли да ми направи фитнес програма за отслабване,защото на фитнеса няма кой да ми направи  :(

Момиче съм,54кг ,1.60 височина

Ако трябва да кажа,проблемни зони са ми дупе,ханш и бедра 

И един въпрос: програмата включва ли и хранителния режим? Ако не,моля и такъв  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сменяй фитнеса. Ако там инструктора не може персонално да ти назначи програма, значи са пълна скръб. Така от разстояние даже и да ти се направи програма, може да не е ефективна.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой може ли да ми направи фитнес програма за отслабване,защото на фитнеса няма кой да ми направи  :(

Момиче съм,54кг ,1.60 височина

Ако трябва да кажа,проблемни зони са ми дупе,ханш и бедра 

И един въпрос: програмата включва ли и хранителния режим? Ако не,моля и такъв  :)

Първо, основното е изгарянето на енергия, не инструмента за това. Средството, наречено "фитнес", е американизъм - зала в спалнята/гаража/мазето, която ни спестява колоезденето, плуването, бягането и пр. човешки занимания. Можете да изгаряте дори повече калории в басейна, напр. с дъска и плавници, ангажирайки именно бедрата и ханша. Натоварването трябва да бъде аеробно, т.е. поне 3-5 минутни серии, нискоинтензивни, с дълбоко и равномерно дишане.

Колкото до диетата, важно е поетите чрез храната калории да бъдат по-малко от изразходваните, но не драстично. Аз като ученик слязох от 101 кг. на 87-88 за няколко месеца, съчетавайки плуване и белтъчна/протеинова диета, т.е. диета с много малко въглехидрати. Младият организъм сякаш не се впечатлява от такива "лишения". Можете да пробвате диета от риба, пиле, яйца, месо, черен дроб, кис. мляко, сирене от мляко. И отделно да поемате прости въглехидрати и фибри от плодове, шоколад.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с последния коментар! И аз си обичам лостовете!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте, иска ми се да ми препоръчате и дадете насоки за фитнес и спа в района на Младост, желателно е да има басейн.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой от всичките Младост-и ? Или хайде,в кой град е това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Храненето не е част от програмата, но е не по-малко важно от самия спорт. Какво и как се хрениш е от изключително значение, ако искаш да отслабнеш. Фитнес програма трябва да ти направи специалист според твойте възможности, желания, цели и т.н. Общата фитнес програма няма да е толкова ефективна колкото персоналната. Но като цяло по-добрият вариант е да се заемеш с някакъв спорт (плуване, тенис или дори тичане или каране на колело) вместо да се затваряш в зала. В твоя случай ще ти е по-приятно и напълно достатъчно просто да започнеш да водиш по-активен начин на живот, с повече движение. Но обърни особено внимание на храненето. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Предполагам, че става дума за София. Esprit в Бизнес парка в Младост 4 има всичко, което търсиш, в едно - фитнес, басейн и СПА процедури. Иначе, ако не държиш да са на едно място има повече опции. Особено, ако търсиш СПА заради сауна/масаж, защото в повечето фитнеси се предлагат. Може да разгледаш различни фитнеси тук. В линка има и за Варна в случай, че става дума за квратал Младост там :)

Редактирано от Thron (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо, скептичен съм относно всякакви персонални и неперсонални програми, направени ако ще и от самият Арнолдъ Шварценегъра ( няма майтап, така го обявиха във филма "Командо" през 1991 година в един видеоклуб, в който заспах в началото и брат ми ме събуди в края на филма). Ако човек сам не може да си нарпави програмата и инструктор...пардон, Бог,  не може да му помогне. За целта повече четене и експерименти със себе си. Но не се казват години. Едно е да се отнася за 16 годишен човек, друго е за 36 примерно. Обаче лично аз съм на мнение, че за отлсабване трявба да бягаме по-далеч от фитнес залата. Първо, че има всякакви миризми в задушевна обстановка, второ, че винаги се намира някой "приятел", който да завърже приказка и трето, че фитнесът в зала е по-скоро за поддържане на форма и стягане на мускули, отколкото за някакво сваляне на мазнини. За това си има стадион. Няма по-добро нещо от бягането. Дори плуването и колоезденето не са за предпочитане, ако се цели отслабване. Та бягането може да се прави по много начини. Общото за отслабването е, че са необходими поне 20 минути натоварване, за да може мазнините да се ползват като енергия за организма.  една насока - 2-3 пъти в седмицата на стадиона ( не в парка, че от кучета човек не може да се отърве), като се редуват един ден спринтове по 50-100 метра с 1-2 минути ходене първата тренировка и лек, проължителен крос през втория тренировъчен ден. Естествено, целта е поне 20 минути  и още по-естествено, не от първия ден, а едва след като човек свикне. Гаранция, че и да се запази сегашното хранене, теглото ще почне да спада. Разбира се, ако някакви други проблеми на организма са причина за наднорменото тегло, няма как тия съвети да помогнат. Там може доктора. Що се отнася до диетата...достатъчно е да се ограничим наполовина с хляба. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

така, навярно става на въпрос за Младост в София, ако е така горещо ти препоръчвам фитнес Spark. Намира се на страхотно място в близост до бизнес парк Младост и до Резиденшъл парк. Вътре има всичко за което си мечтае всяка жена- зала за танци, оборудвана с аскесоарите на Reebok, моята приятелка ходи там и  е много доволна.   Доволна е и от басейна за който знам, че се пречиства с морска сол, вместо със смрадливия хлор, пречистването с морска сол е напълно безвредно за хора склонни към алергии, за разлика от хлора. Аз отскоро ходя там на фитнес, съчетаваме се с с моята приятелка,мисля да се топна и в басейна. Фитнесът също е много добър с нови страхотни уреди  от платинената серия и цените са добри, напълно достъпни . ;) Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

о да, извинете  ме ,говорих за Младост в София, честно казано този фитнес Spark ме заинтересува, особено като чета че го пречистват с морска сол, ще ми се да отскоча и до двата ,че да направя сравнение и да преценя къде да ходя. Ще се обадя да споделя впечатления. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

О, да, и аз съм чувала за СПАРК, не съм го посещавала, но съм чувала само добри неща за центъра. Обмислям да се запиша на фитнес там още утре. Хубав ден и успех на всички

ПС За мен е важен много важно, че има басеин, който се почиствал със сол, а не с хлор. Тоест мога да водя там и бебенцето си

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И за мен е важен бесеинът, чувал съм суперлативи за спарк!Записвам се и аз, ама искам да разбера първо след лъскавия сайт - какви са цените ?:) Да не се окаже, че е за милиардери само :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

спорта е здраве, така че действайте. Спарк е добър и споко цените са съвсем нормални.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Vasko Mihaylov
      Здравейте,
      Хванал съм се със следния проект. Правя видеа за специфичен удар или движение. Имам нужда от sofrware който може да отчита кои  мускулни групи работят по време на движението. Платени варианти също е опция.  
      Допълнително, аз знам точно кои мускулки групи се вкючват в определено вдижение и не е необходимо sofrware да засича това. Може sofrware само да визуализира в 3Д самото мускулно движение. И да не забравя трябва да мога да го интегрирам към видеото.
      Благодаря за предложенията!

• от ivanovr
      Здравейте искам някой да ми обясни по наясно  как стоят нещата с този протеин или хранителните добавки. Вредно ли е как се взема чия  марка е читава...
      Занимавам се с стреатфитнес главно с лостове и кофички и бягане не съм човек който ходи по зали не ми харесва :) 
      На 16 съм 74кг 1.82см висок мускулна маса съм къчил но имам подкожни мазнини и хем искам да ги изчистя и да кача мусколна маса но нестава та четох толкова много форуми и никъде не разбрах да ли си струва тва с добавките или протеина ????? някои който е пил и има резултата моля да пише по темата ...
      Не искам да давам пари на вятъра за някъв прах  който ще ми вреди на организма!!!
      Каквато и да е помощ да ми дадете ще съм ви благодарен!!!! дори да не е за добавки за тренировки или хранителни добавки или каквото и да  някаква помощ за подкожните мазнини може и да кача снимки на тялото ми ?
    • от chakracleaner
      Възможно ли е да тренирам само една мускулна група във фитнеса? Да речем например ако искам да направя само бицепси, а навсякъде другаде по тялото да си остана плосък като дъска. Все пак бицепса е това ,което се забелязва най-много.
    • от vankata_6
      Здравейте!
      Бих искал да попитам за фитнес зала в кв. Иван Вазов (като изключим Спартак). Ако можете посочете някакви координати и мнения.
      Много благодаря!
    • от Стилиян Велинов
      Здравейте,

Студент последна година съм и заданието за дипломната ми работа е "Софтуер за фитнес клуб". Правя го на C#, използвайки Windows Forms и Visual Studio 2012. Започнах да правя нещо и стигнах до създаването на релациите в базата данни и връзките между тях. Първо трябва да си направя качествено БД за да продължа нататък. Използвам вградената в студиото СУБД. А сега същинската част:

До момента съм замислил със сигурност да ги има следните таблици: Клиенти, Служители, Абонаменти, Продукти, Доставки, Доставчици, Заплати, Работни графици, Оборудване. Мисля, че ми трябват още 2 таблици - една за приходи и разходи, която за момента съм я кръстил Баланс, и една за провеждане на тренировки между конкретни инструктор и клиент.

Идва ред на атрибутите на релациите:
      за Клиенти - Id, FirstName, LastName, SubFrom, SubTo, SubType, AddedAt, NumberRenewings, Email и PhoneNumber. На български те са съответно - идентификационен номер, име, фамилия, абонамент от(дата), абонамент до(дата), тип абонамент, добавен на(регистрация на клиенти в БД - дата), брой подновявания(на абонамента), ел. поща и телефон. Може би е добро и един атрубут инструктор - дали ползва или не (true/false). за Служители - Id, FirstName, LastName, FirstWorkDayDate, MonthSalary. На български съответно - първите 3 са ясни, дата на постъпване и месечна заплата. Идеята тези две таблици да са отделени една от друга е: първо, че във всяка от тях има специфична информация, която не е нужна в другата таблица - т.е. ще има доста полета с NULL стойност; второ, че така ще си улесня заявките. В самото приложение, оттам и в базата данни, мисля да има 3 роли за служител - шеф, който има достъп до всичко, инструктор, който може да си провери графика, с кои клиенти работи и т.н., и касиер, който да регистрира нови клиенти, подновява абонаменти и т.н. за Продукти - Id, Name, Amount, Barcode, Group, LastDeliveryDate, FutureDeliveryDate. От английски се подразбира, но все пак - идентификационен номер, име на продукт, количество, баркод, група (аминокиселини, протеини и пр.), дата на последна доставка и дата на бъдеща доставка. за Абонаменти - Id, Name, Price, Duration(months). Съответно - идентификационен номер, име, цена, продължителност(в месеци). за Доставки - Id, Provier, Date, Price, Amount. Идентификационен номер, доставчик, дата, цена, количество. Идеята е в тази таблица да присъстват всички доставки - т.е., очаква се да  има много редове за 1 продукт, но идеята все пак е пълен отчет. Може би тук е мястото, където да имам атрибути - доставна цена и продажна цена. Останалите таблици не съм ги разписал толкова подробно, но идеята като цяло е:
      В Доставчици да пазя ид на доставчик, име на фирмата доставчик, адрес, телефон за връзка, e-mail и подобни. В Работни графици да пазя ид, ид на служител, смяна, работно време, дата и т.н. За всеки ден тук ще се пази кой кога е на работа В Баланс - да има ежедневен отчет за приходи и разходи - ид, дата, вид на операция (приход или разход), не се сещам за други полета, но със сигурност трябват. В Оборудване - ид, име (например дъмбел 5 кг.), брой, дата на доставка, брой ремонти, срок на годност, дата на бъдеща смяна, цена при закупуване. Нещо подобно. В Заплати - за всеки месец ще съхраняваме информация кой служител каква заплата е взел - ид, ид на служител, месец и година, пари, още нещо? Пълен отчет. Във все още безименната таблица, в която да се опише тренировката между клиент и инструктор - ид-та и на двамата, дата на провеждане, начален час, краен час, цена (може би). Тук помагайте. Първични ключове във всички таблици е полето Id.
      Като цяло май това са таблиците за момента. И ако кажем че за тях имам идея, то за връзките между тях ще имам нужда от помощ. 
      Със сигурност трябва да има връзка между Служители и Заплати. Id на служител в таблицата за Заплати, тоест Id на служител ни е вторичен ключ в Заплати. Трябва да има връзка и между Клиенти и Служители - да можем да проверим за всеки клиент дали ползва инструктор, и ако да - кой? И обратно - инструктор да може да види кои са му клиенти. Т.е., излиза че и в двете таблици, трябва да има вторичен ключ от другата таблица. Отделно в таблицата за тренировка, трябва да ги има отново Id-тата на клиент и инструктор - може би реално тази таблица е връзката между Служители и Клиенти. Осъзнавам, че се получава излишък на информация, но целта ми е: първо, да мога лесно/директно да проверя на даден клиент кой му е инструктор например, и второ - ако правя заявка да е по-лесна. В Доставки трябва да има Id на продукт от таблица Продукти, т.е. е вторичен ключ. Доставчици и Доставки също трябва да имат връзка помежду си. Id на доставчик в Доставки.

Ще се радвам някой да прочете разсъжденията ми и да сподели съвет - как да променя релациите, атрубутите или връзките между тях. Ще бъде бонус ако се отзове и някой с опит в програмирането на C# и по-специално вградената СУБД в Visual Studio.

Предварително благодаря! Поздрави!
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.